پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9754
 • کل اعضا 1707
 • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 979

وجود تمام کائنات گواه و دلیل هستند بر وحدانیت الله تعالی، أَلَا لَهُ الْخَلْقُ وَالْأَمْرُ ۗ تَبَارَکَ اللَّـهُ رَبُّ الْعَالَمِینَ (اعراف۵۴) ، آگاه باشید که آفرینش وفرمانروایی از آنِ او است, پر برکت (وبه غایت بزرگ) است خداوندی که پروردگار جهانیان است.
خلقت آسمانها و زمین، گردش شب و روز، وجود انواع و اقسام جمادات، نباتات، میوه جات، پیدایش انسان ها وحیوانات همه دال بر این هستند که خالق عظیم، یگانه و بدون شریک است. قرآن فرموده است: ذَٰلِکُمُ اللَّـهُ رَبُّکُمْ خَالِقُ کُلِّ شَیْءٍ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۖ فَأَنَّىٰ تُؤْفَکُونَ (غافر۶۲). این است خداوند، پروردگار شما، (که) آفریننده همه چیز (است) هیچ معبودی (به حق) جز او نیست، پس چگونه (از حق) منحرف می شوید؟!
همینطور نتوع در مخلوقات کوچک و بزرگ ، کیفیت و استحکام شان هر کدام دلیلی است بر اینکه الله واحد ولا شریک است هر طور که بخواهد عمل می کند و هرطور که اراده نماید حکم می راند چنانچه قرآن می فرماید : اللَّـهُ خَالِقُ کُلِّ شَیْءٍ ۖ وَهُوَ عَلَىٰ کُلِّ شَیْءٍ وَکِیلٌ (زمر۶۲). خداوند آفریدگار همه چیز است، و او بر همه چیز نگهبان است.
آیات فوق همه دلیل بر این هستند که این همه مخلوقات خالقی دارند و این ملک (جهان) مالکی دارد و این همه اشکال و صورت ها نقاش و صورتگری دارند.
قرآن در این باره فرموده است: هُوَ اللَّـهُ الْخَالِقُ الْبَارِئُ الْمُصَوِّرُ ۖ لَهُ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَىٰ (حشر۲۴). او الله است، خالق، نوآفرین، نقشبند (بی‌نظیر) برای او نامهای نیک است .
مصلحت زمین و آسمان ، آراستگی و انسجام کائنات و مخلوقات با یکدیگر دلیلی است بر وحدانیت خالق متعال که هیچ شریکی ندارد چنانچه قرآن فرموده است: لَوْ کَانَ فِیهِمَا آلِهَهٌ إِلَّا اللَّـهُ لَفَسَدَتَا ۚ فَسُبْحَانَ اللَّـهِ رَبِّ الْعَرْشِ عَمَّا یَصِفُونَ (انبیا آیه ۲۲). اگر در این دو (آسمان و زمین) معبودانی جز «الله» بود، مسلماً هر دو (آسمان و زمین) تباه می شدند (و نظام هستی به هم می خورد) پس منزه است خداوند، پروردگار عرش، از آنچه آنها توصیف می کنند .
آیا مخلوقات به خودی خود به وجود آمده اند؟
اگر ادعا شود مخلوقات با این همه عظمت به خودی خود آفریده شده اند چنین تصوری محال است یا که ادعا شود انسان به خودی خود آفریده شده و سپس آنها را انسان آفریده است بازهم هم غیر ممکن است. قرآن در این باره فرموده است: أَمْ خُلِقُوا مِنْ غَیْرِ شَیْءٍ أَمْ هُمُ الْخَالِقُونَ . أَمْ خَلَقُوا السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ ۚ بَلْ لَا یُوقِنُونَ (طوره ۳۵ و ۳۶) آیا آنها از هیچ (و بدون آفریننده), آفریده شده اند, یا خود خالق (خویش) اند. آیا آنها آسمانها وزمین را آفریده اند؟! (خیر) بلکه آنها یقین نمی کنند .
بدون شک عقل و فطرت خواهند گفت برای این موجودات به وجود آوردنده ی و یا برای مخلوقات آفریننده ی می باشد که زنده و بی مانند است، دانا و خبیر است ، قوی و غالب است، رئوف و مهربان است دارای نام های نیکو و صفات بلندی است هیچ چیزی او را عاجز نمی کند و هیچ چیزی شبیه او نیست. قرآن کریم فرموده است: وَإِلَٰهُکُمْ إِلَٰهٌ وَاحِدٌ ۖ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ الرَّحْمَٰنُ الرَّحِیمُ (بقره ۱۶۳)، و خدای شما خداوند یگانه است که غیر از او معبودی نیست؛ بخشنده ی مهربان است .
لزوما وجود الله تعالی مشخص و روشن است و عقل هم بر این گواه است . قرآن فرموده است : قَالَتْ رُسُلُهُمْ أَفِی اللَّـهِ شَکٌّ فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ(ابراهیم ۱۰) . پیامبران شان گفتند: آیا در (وجود) خدا آفرینده آسمانها و زمین شک است ؟ 
الله تعالی انسان را پیدا نمود و در بدو پیدایشش از او اقرار بر ربوبیت و وحدانیتش گرفت که در آیه ۱۷۲سوره اعراف به آن تصریح شده است. اما این شیطان بود که فرزندان آدم علیه السلام را از دین و حقیقت منحرف ساخت . چنانچه در حدیث قدسی الله تعالی فرموده است، من بطور عموم همه بندگانم را خالص آفریدم و این شیطان بود که نزد شان آمد و آنها را از دین شان برگرداند و بر آنها حرام نمود آنچه را که من برای شان حلال کرده بودم. (صحیح مسلم).
پس از اغوای شیطان بود که عده ی وجود الله را انکار نمودند ، عده ی دیگر به شیطان پرستی روی آوردند و عده ی دیگر به پرستش انسان و مجسمه آن مشغول گشتند ، عده ی متاع دنیا را می پرستند، عده ی آتش ، شهوات و حیوانات را ، و عده ی با سنگی ساخته شده از زمین و یا با ستاره ی در آسمان به خدا شرک می ورزند .
بجز الله تعالی هیچ معبودی مالک نفع و ضرر کسی نیست
همه معبودان بغیر از الله تعالی نه مالک خلقت کسی هستند و نه مالک رزق کسی ، نه قدرت شنوایی دارند، نه نفع رسان و نه ضرر رسان هستند. بس جای تعجب است که خدا را کنار گذاشته و به پرستش غیر الله روی آورده اند! قرآن فرموده است: أَأَرْبَابٌ مُتَفَرِّقُونَ خَیْرٌ أَمِ اللَّـهُ الْوَاحِدُ الْقَهَّارُ (یوسف ۳۹). آیا خدایان پراکنده (متعدد) بهترند یا خداوند یکتای قهار؟.
الله تعالی عبودیت انسان برای بت ها را مردود دانسته است بتهایی که قدرت شنیدن، دیدن و درک کردن را ندارند. قرآن کریم فرموده است: إِنَّ الَّذِینَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّـهِ عِبَادٌ أَمْثَالُکُمْ ۖ فَادْعُوهُمْ فَلْیَسْتَجِیبُوا لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ صَادِقِینَ . أَلَهُمْ أَرْجُلٌ یَمْشُونَ بِهَا ۖ أَمْ لَهُمْ أَیْدٍ یَبْطِشُونَ بِهَا ۖ أَمْ لَهُمْ أَعْیُنٌ یُبْصِرُونَ بِهَا ۖ أَمْ لَهُمْ آذَانٌ یَسْمَعُونَ بِهَا (اعراف۱۹۴و۱۹۵) . ی گمان آنهایی را که غیر از الله می خوانید, بندگانی همچون شما هستند, پس آنها را بخوانید, اگر راست می گویید (وآنها خدا هستند), پس باید (دعای) شما را اجابت کنند! . آیا پاهایی دارند که با آن راه بروند؟! یا دستهایی دارند, که با آن چیزی را بگیرند؟! یا چشمانی دارند, که با آن ببینند؟! یا گوشهایی دارند, که با آن بشنوند؟! (ای پیامبر! به مشرکین) بگو: شریکانتان را بخوانید, سپس (بر ضد من) تدبیر (ونیرنگ) کنید, و مرا مهلت ندهید.
قُلْ أَتَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّـهِ مَا لَا یَمْلِکُ لَکُمْ ضَرًّا وَلَا نَفْعًا ۚ وَاللَّـهُ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ (مائده ۷۶). بگو: آیا چیزی را به جای خدا می پرستید که دارای سود و زیانی برای شما نیست؟! و خداوند شنوای داناست .
چقدر برخی انسان ها با وجود ترقی در علوم و فنون نسبت به پروردگارشان هنوز در جهل بسر می برند این انسان ها ممکن است نام شان در لیست دانشمندان نامدار جهان ثبت شده باشد اما در باره ی خدایی که آفریننده و روزی دهنده آنهاست عقل شان کار نمی کند چرا که به سادگی آفریده گارش را انکار نموده و کسی دیگر را می پرستند، قرآن زیبا فرموده است: فَإِنَّهَا لَا تَعْمَى الْأَبْصَارُ وَلَٰکِنْ تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتِی فِی الصُّدُورِ (حج ۴۶)، پس بی گمان چشمها (ی ظاهر) نا بینا نمی شود، ولیکن دلهایی که در سینه هاست؛ نابینا می شود .
بی شک الله تعالی از شرک و لوث آنها پاک است و تمام ستایش عالم سزاوار ذات اوست ، با هم آیات مبارکه ۵۹ تا  ۶۸ سوره نمل را مرور می کنیم :
، (ای پیامبر) بگو : حمد و سپاس مخصوص خداوند است، و سلام بر بندگانش، کسانی که او (آنها را) بر گزیده است.آیا خداوند بهتر است یا آن چیزهای که شرک می آورند ؟
أَمَّنْ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَأَنْزَلَ لَکُمْ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَنْبَتْنَا بِهِ حَدَائِقَ ذَاتَ بَهْجَهٍ مَا کَانَ لَکُمْ أَنْ تُنْبِتُوا شَجَرَهَا ۗ أَإِلَٰهٌ مَعَ اللَّـهِ ۚ بَلْ هُمْ قَوْمٌ یَعْدِلُونَ ، (آیا این معبودان باطل شما بهتراند) یا کسی که آسمانها و زمین را آفرید، و از آسمان برای شما آبی نازل کرد، پس با آن باغهای خرم (و زیبا) رویاندیم، که شما هرگز توان رویاندن درختان آن را نداشتید،آیا معبودی دیگری با الله است؟! (نه) بلکه آنها گروهی هستند که (از حق منحرف می شوند و بتها را) همطراز (الله) قرار می دهند .
أَمَّنْ جَعَلَ الْأَرْضَ قَرَارًا وَجَعَلَ خِلَالَهَا أَنْهَارًا وَجَعَلَ لَهَا رَوَاسِیَ وَجَعَلَ بَیْنَ الْبَحْرَیْنِ حَاجِزًا ۗ أَإِلَٰهٌ مَعَ اللَّـهِ ۚ بَلْ أَکْثَرُهُمْ لَا یَعْلَمُونَ، (آیا این بتها بهتراند) یا کسی که زمین را قرار گاه ساخت، و میان آن نهرهایی قرار داد، و برای آن کوهها (ی ثابت و استوار) پدید آورد، و میان دو دریا مانعی قرار داد، آیا معبود دیگری با الله است ؟! (نه) بلکه بیشترشان نمی دانند.
أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَیَکْشِفُ السُّوءَ وَیَجْعَلُکُمْ خُلَفَاءَ الْأَرْضِ ۗ أَإِلَٰهٌ مَعَ اللَّـهِ ۚ قَلِیلًا مَا تَذَکَّرُونَ، (آیا این بتها بهتراند) یا کسی که (دعای) مضطر (درمانده) را اجابت می کند؛ چون او را بخواند، و گرفتاری را بر طرف می سازد، و شما را جانشینان زمین قرار می دهد، آیا معبودی دیگری با الله است ؟! چه اندک پند می گیرید.
أَمَّنْ یَهْدِیکُمْ فِی ظُلُمَاتِ الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَمَنْ یُرْسِلُ الرِّیَاحَ بُشْرًا بَیْنَ یَدَیْ رَحْمَتِهِ ۗ أَإِلَٰهٌ مَعَ اللَّـهِ ۚ تَعَالَى اللَّـهُ عَمَّا یُشْرِکُونَ ، (آیا این بتها بهتراند) یا کسی که شما را در تاریکیهای بیابان و دریا هدایت می کند، و کسی که پیش از (باران) رحمت خود بادها را به مژده می فرستد، آیا معبودی دیگر با الله است ؟! الله برتر است از آنچه برای او شریک قرار می دهند.
أَمَّنْ یَبْدَأُ الْخَلْقَ ثُمَّ یُعِیدُهُ وَمَنْ یَرْزُقُکُمْ مِنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ ۗ أَإِلَٰهٌ مَعَ اللَّـهِ ۚ قُلْ هَاتُوا بُرْهَانَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ صَادِقِینَ، (آیا این معبودان باطل بهتراند) یا کسی که آفرینش را آغاز کرد، سپس آن را (بار دیگر) باز می گرداند، و کسی که شما را از آسمان و زمین روزی می دهد، آیا معبود دیگری با الله است ؟! (ای پیامبر!) بگو :«اگر راست می گویید دلیلتان را بیاورید».
قُلْ لَا یَعْلَمُ مَنْ فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ الْغَیْبَ إِلَّا اللَّـهُ ۚ وَمَا یَشْعُرُونَ أَیَّانَ یُبْعَثُونَ ، بگو : در آسمانها و زمین جز الله هیچ کس غیب نمی داند و (آن معبودان با طل) نمی دانند که کی برانگیخته می شوند.
بَلِ ادَّارَکَ عِلْمُهُمْ فِی الْآخِرَهِ ۚ بَلْ هُمْ فِی شَکٍّ مِنْهَا ۖ بَلْ هُمْ مِنْهَا عَمُونَ ، بلکه علم آنها (مشرکان) درباره ی آخرت به پایان رسیده است (و هیچ اطلاعی ندارند) بلکه آنها در (وقوع) آن شک دارند، بلکه آنها نسبت به آن نابینایند.
وَقَالَ الَّذِینَ کَفَرُوا أَإِذَا کُنَّا تُرَابًا وَآبَاؤُنَا أَئِنَّا لَمُخْرَجُونَ ، و کسانی که کافر شدند؛ گفتند :«آیا هنگامی که ما و پدران مان خاک شدیم، آیا (باز زنده می شویم واز گورها) بیرون آورده می شویم؟!
لَقَدْ وُعِدْنَا هَٰذَا نَحْنُ وَآبَاؤُنَا مِنْ قَبْلُ إِنْ هَٰذَا إِلَّا أَسَاطِیرُ الْأَوَّلِینَ ، به راستی این وعده ای است که از پیش به ما و نیاکان مان داده شده است، این جز افسانه های پیشینیان نیست .
هویدا و مبرهن است تا زمانی که بشر تماما به قرآن باز نگردد نمی تواند از جهل رهایی یابد قرآن برای جدا سازی بین داناها و نادان هاست زندگی بدون قرآن زندگی شبیه چهارپایان است ، هیچ دینی و اخلاقی بدون قرآن پذیرفتنی نیست قرآن فقط برای عربها نیست و عرب ها فقط برای قرآن آفریده نشده اند بلکه قرآن برای عموم انسانیت است .
در این باره بیشتر بخوانید:
دلایل اثبات وجود خدا
توحید تنها راه نجات
شناخت الله عز و جل
«لا اله الا الله»: معنی، فضایل و شرایط آن
محبت و دوستى با خدا
عقیده ی اهل سنت و جماعت
images
| ۱۱ تیر ۱۳۹۶
یک پاسخ به “دلایل وحدانیت الله سبحانه و تعالی در قرآن”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  مهدی says:

  سلام… قرآن کتاب زندگی …کتاب حیات است

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 37نفر
 • بازدید امروز 91621
 • بازدید دیروز 137987
 • بازید کل 107577830

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com