پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2322
 • کل نظرات 9631
 • کل اعضا 1684
 • جدیدترین عضو اسحق
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 3118

پیروی از رسول الله صلی الله علیه و سلم ؛ به معنی اقتدا و تاسی جستن به پیامبر در اعتقادات ، اقوال ، افعال و ترک نمودن آنچه را که ایشان ترک نموده است، می imagesباشد .

الله تعالی فرموده است : لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَنْ کَانَ یَرْجُو اللَّهَ وَالْیَوْمَ الْآَخِرَ وَذَکَرَ اللَّهَ کَثِیرًا / الأحزاب: ۲۱٫

ترجمه : یقیناً برای شما در زندگی رسول خدا سرمشق نیکویی است، برای آنان که به خدا و روز آخرت امید دارند، و خدا را بسیار یاد می کنند.

از آیه کریمه این موضوع استخراج می گردد که رسول الله (ص) تنها معیاری برای تشخیص خوب و بد اعمال هستند . پس هرگاه کسی سخنی گفت یا عملی انجام داد یا ادعایی کرد ابتدا لازم است که آن را با معیار اکبر یعنی با فرمایشات (احادیث) رسول الله (صلی الله علیه و سلم) مورد ارزیابی قرار داد .

پس تو ای مسلمان ، آیا اطمینان داری که از پیامبر بعنوان بشیر و نذیر اطاعت می کنی ؟ آیا اطمینان داری که داعی الله را اجابت کرده ای ؟

برای کسب اطمینان از درست یا نا درست بودن پاسخ سوال ، به اعمالت بنگر که آیا مطابق با شریعت آنحضرت هستند یا نیستند و آیا مورد تائید سنت می باشند یا نمی باشند ؟

حقیقتا سعادتمند کسی است که نبی کریم (ص) را اطاعت و پیروی کند و رسوایی و ندامت برای کسی است که عملا مخالف اوامر آخرین فرستاده الله رفتار نماید .

 الله تعالی فرموده است : وَیَوْمَ یَعَضُّ الظَّالِمُ عَلَى یَدَیْهِ یَقُولُ یَا لَیْتَنِی اتَّخَذْتُ مَعَ الرَّسُولِ سَبِیلًا / الفرقان آیه۷۲٫

ترجمه : و (به یاد آور) روزی که ستمکار (از حسرت) دست خود را می گزد، می گوید :« ای کاش من با رسول (خدا) راهی بر گزیده بودم.

اثرات و نتایج پیروی از رسول معظم اسلام

 اگر چنانچه اطاعت و پیروی از یپامبر (صلی الله علیه و سلم) صادقانه باشد خداوند چنین شخصی را شرح صدر ، زندگی توام با آرامش ، قلبی ثابت قدم ، فطرت سالمی عنایت می فرماید حتی اگر در این راه با انواع مصیبتها و بلاها دچار گردد. به دلیل اینکه رسول الله دارای کامل ترین اخلاق به تمام معنی بودند و در اتباع به ایشان، تمام خوبیها از جمله انشراح صدر و وسعت قلب دستیابی می گردند.

خداوند فرموده است : أَلَمْ نَشْرَحْ لَکَ صَدْرَکَ / (الشرح ۱)

ای پیامبر آیا ما سینه ات را برایت نگشودیم؟

پس هر چقدر که اتباع از آنحضرت بیشتر باشد انشراح صدر و لذت روح انسان افزون می گردد .

الله تعالی در سوره مبارکه نور آیه ۵۴ فرموده است :

 وَإِنْ تُطِیعُوهُ تَهْتَدُوا. اگر شما او (پیامبر) را اطاعت کنید هدایت می یابید . یا راه یاب می شوید . بر اساس این فرموده قرآن، می توان گفت که یقینا اکثر مردم جهان، راه یاب نشده اند بلکه راه را گم کرده و در زندگی تاریکی و سر درگمی بسر می برند و از لذت آرامش و انشراح صدر محروم هستند و رنج می برند.

  همچنین آخرین فرستاده الله محمد مصطفی (ص) فرمودند : ثلاث من کن فیه وجد حلاوه الإیمان، أن یکون الله ورسوله أحب إلیه مما سواهما . (بخاری و مسلم)

ترجمه :

 سه دسته هستند که شیرینی و طعم ایمان را احساس می کنند : ۱- الله و رسول را از همه کس و همه چیز بیشتر دوست داشته باشد.

چرا که آنحضرت را همه مخلوقات دوست داشتند حتی جمادات و گیاهان و آن منبری که آنحضرت روی آن خطبه می خواند و از فراقش محزون گشت .

پس باید به حضرت رسول (ص) ضمن محبت عملی، این جملات را تقدیم نمود. دو چشم نازنینم ، جان عزیزم ، مادر مهربانم ، پدر بی منتم ، فرزند و عیالم ، مال و دارائیم فدای تو باد ای رسول من .

حسن بصری رحمه الله می گوید: ای جماعت مسلمین وقتی چوبها دلتنگ رسول الله می شوند بخاطری شوقی که به زیارت پیامبر خدا دارند ، پس شما مستحق ترید که مشتاق پیامبرتان باشید .

همانطور که عرض شد، پیروی از رسول الله ( ص) سبب سعادت می شود همچنانکه پیروی نکردن سبب شقاوت انسان می گردد.

الله تعالی فرموده است : آَتَاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاکُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا . (حشرآیه۷)

ترجمه : و آنچه که رسول الله به شما بدهد آن را بگیرید، و از آنچه که شما را از آن نهی کرده است پس خودداری کنید، و از الله بترسید، بی‌گمان الله سخت کیفر است.

همچنین فرموده است : مَنْ یُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ . (نساء آیه۸۹)

ترجمه : هر کسی که رسول را اطاعت کند پس بدون شک الله را اطاعت نموده است .

کلید بهشت در پیروی از سنت حضرت رسول الله (ص) است

امام بخاری حدیثی را از پیامبر روایت کرده که فرموده است : کل أمتی یدخلون الجنه إلا من أبى. قالوا: ومن یأبى یا رسول الله؟ قال: من أطاعنی دخل الجنه ومن عصانی فقد أبى .

ترجمه : همه امت من وارد بهشت خواهند شد جز کسی که انکار نماید . پرسیدند ای رسول خدا، چه کسی انکار می کند ؟ پاسخ دادند : هر کسی که مرا اطاعت کند وارد بهشت می شود و هر کسی که مرا نا فرمانی کند (از ورود به بهشت) انکار می ورزد.

همچنین رسول خدا علیه السلام فرمودند : ترکت فیکم ما إن تمسکتم به لن تضلوا بعدى أبداً کتاب الله وسنتی (روایت حاکم)

ترجمه : در میان شما گذاشتم آنچه را که اگر به آن تمسک بجوئید هرگز بعد از من گمراه نخواهید شد ( آن دو ) کتاب الله و سنت من هستند .

پیامبر به اصحابش چنین وصیت فرمودند

أوصیکم بتقوى الله والسمع والطاعه وإن تأمّر علیکم عبد وإنه من یعش منکم فسیرى اختلافاً کثیراً فعلیکم بسنتی وسنه الخلفاء الراشدین المهدیین من بعدى عضوا علیها بالنواجذ ( حاکم و بیهقی)

ترجمه : شمارا به ترس از خداوند وصیت میکنم و به حرف شنوایی و اطاعت نمودن حتی اگر غلامی امیر شما باشد .

زیرا هر کس از شما عمری طولانی کند، اختلافات و تفرقه های بسیاری خواهد دید، پس بر شماست که پیرو سنت من و سنت خلفای راشدین هدایت شده که بعد از من مى آیند باشید.

پیروی از پیامبر محبت با الله است

قُلْ إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللَّهُ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِیم (عمران۳۱)

ترجمه : بگو:«اگر خدا را دوست می دارید، پس ازمن پیروی کنید ،تا خدا شما را دوست بدارد، وگناهانتان را برایتان بیامرزد ،وخداوند آمرزنده ی مهربان است »

ارتباط ایمان با پیروی از رسول الله (ص)

الله تعالی فرموده است: فَلَا وَرَبِّکَ لَا یُؤْمِنُونَ حَتَّى یُحَکِّمُوکَ فِیمَا شَجَرَ بَیْنَهُمْ ثُمَّ لَا یَجِدُوا فِی أَنْفُسِهِمْ حَرَجًا مِمَّا قَضَیْتَ وَیُسَلِّمُوا تَسْلِیمًا . (النساء ۶۵)

ترجمه : نه، سوگند به پروردگارت که آنها ایمان نمی آورند، مگر اینکه در اختلافات خویش تو را داور قرار دهند، و سپس از داوری تو، در دل خود احساس ناراحتی نکنند و کاملاً تسلیم باشند.

در آیه دیگری فرموده است : إِنَّمَا کَانَ قَوْلَ الْمُؤْمِنِینَ إِذَا دُعُوا إِلَى اللَّهِ وَرَسُولِهِ لِیَحْکُمَ بَیْنَهُمْ أَنْ یَقُولُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا وَأُولَئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ . (النور۵۱)

ترجمه : سخن مؤمنان هنگامی که به سوی خدا و پیامبرش خوانده شوند تا میان آنها داوری کند، فقط این است که می گویند :« شنیدیم و اطاعت کردیم» و اینان همان رستگارانند.

در این ارتباط رسول الله (ص) فرمود : لا یؤمن أحدکم حتى أکون أحب إلیه أحب إلیه من ولده ووالده والناس أجمعین.

ترجمه : هیچ کسی از شما ایمان نمی آورد تا اینکه من نزد او محبوب ترباشم از فرزندش ، از پدرش و از همه مردم .

روزی عمربن خطاب رضی الله عنه با رسول الله صلی الله علیه و سلم گشتنی زنی می کردند، عمر به پیامبر گفت :همانا تو ای پیامبر نزد من از همه کس محبوب تری جز نفس من که هر کسی نفس خودش را بیشتر دوست دارد . آنگاه پیامبر فرمود : نه ای عمر ، قسم به الله که من نزد تو از نفس خودت هم باید محبوب تر باشم ، پس عمر فرمود : بدون شک الان تو ای پیامبر نزد من از نفس و جان من محبوب تر شدی . پیامبر فرمود الان حرف درست را گفتی .

هشدار برای کسانی که با اوامر پیامبر مخالفت می ورزند

الله تعالی فرموده است: فَلْیَحْذَرِ الَّذِینَ یُخَالِفُونَ عَنْ أَمْرِهِ أَنْ تُصِیبَهُمْ فِتْنَهٌ أَوْ یُصِیبَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ. (النور۶۳)

ترجمه : پس کسانی که با فرمان او مخالفت می کنند ؛ باید بترسند از این که فتنه ای گریبان آنها را بگیرد، یا عذابی دردناک به آنها برسد.

پیروی صحابه از پیامبر

ابوبکر صدیق رضی الله عنه می فرماید :  

من هیچ چیزی را که پیامبر صلی الله علیه و سلم به آن عمل نموده است ترک نکرده ام.

حضرت عمر رضی الله عنه در کنار حجرالاسود قرار گرفت و آن را بوسه زد، سپس فرمود : همانا من می دانم که تو سنگی نه نفع رسانی و نه ضرر رسان ، و اگر رسول الله ترا بوسه نمی زد من هم ترا بوسه نمی زدم .

ابن عباس (رض) می گوید که پیامبر (صلی الله علیه و سلم) انگشتری از طلا در دست مردی دید پس اورا از دستش در آورد و دور انداخت و فرمود: آیا فردی از شما قصد اخگری از آتش می کند و آن را در دستش قرار می دهد.

بعد از اینکه پیامبر تشریف بردند مردم به این شخص گفتند: انگشترت را بگیر و از آن سود ببر. در جواب گفت، نه قسم به الله که چیزی را که پیامبر انداخته هرگز اورا از زمین بر نمی دارم.
زمانی که آیه حجاب ناز شد ، رسول الله صلی الله علیه و سلم آن را برای زنان تلاوت فرمود : زنان بی درنگ به خانه رفته و ضخیم ترین پارچه خودرا پاره و از آن برای خودشان روسری مورد تائید قرآن ساختند و سر و گردن خودرا با آن پوشاندند.

عن عائشه زوج النبی(صلی الله علیه وآله) انّها قالت یرحم الله النساء المهاجرات الاول لما انزل الله«ولیضربنّ بخمرهنّ…» شققن اکثف مروطهن فاختمرن به. 

ترجمه : رحمت خدا بر زنان مهاجر پیشگام باد که هنگامی که خداوند فرمان حجاب را نازل فرمود، ضخیم ترین پوشش های پشمین خود را برش داده و با آن سر و گردن خود را پوشاندند.

الله وفقنا علی ما تحب و ترضی، اللهم ارنا الحق حقا وارزقنا اتباعه و ارنا الباطل باطلا وارزقنا اجتنابه .

منبع : وااسلاماه

| ۱۹ مرداد ۱۳۹۵
۸ پاسخ به “خوشبختی انسانها فقط در پیروی از پیامبر (ص) می باشد”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  با سلام و خسته نباشید به شما دوستان عزیز ، میخوام در رابطه با نماز سنت تهجد که به احتمال خیلی زیاد در شب های ماه مبارک رمضان هر ساله در تمامی مناطق های هم مذهبی مان اهل سنت در مسجد با جماعت خوانده میشه ، حالا میخوام بگم که نماز سنت تهجد در مسجد با جماعت در شب های غیر از ماه مبارک رمضان نیز آیا در زمان پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد ( ص ) خوانده میشده یا نه ؟ ، دوستان عزیز میخوام بگم من نیز میدانم که نماز سنت تهجد صد در صد در زمان پیامبر عزیز دلمان حضرت محمد ( ص ) بوده و از زمان حضرت محمد ( ص ) آغاز شده ، حالا منظور من این است که ( آیا نماز سنت تهجد با جماعت در مسجد ) در زمان پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد ( ص ) در شب های غیر از ماه مبارک رمضان نیز خوانده میشده یا نه ؟ ، اگر ( نماز سنت تهجد با جماعت در مسجد ) در شب های غیر از ماه مبارک رمضان نیز در زمان پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد ( ص ) خوانده میشده پس ما نیز بیاییم این سنت پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد ( ص ) را دوباره زنده کنیم . امیدوارم در رابطه با این مطلب همین جا در سایت بهم پاسخ بدهید . جزاکم الله خیراً ، خداحافظ .

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  سلام دوستان عزیز ، امیدوارم حالتون خوب باشه ، میخوام بپرسم که آیا در رابطه با خواندن نماز تهجد در روزهای غیر رمضان حداقل در دو روز هفته ( پنج شنبه ، جمعه ) در تمامی مناطق های اهل سنت با رهبران اهل سنت مشورت کردید یا هنوز مشورت نکرده اید ؟ ، آیا اگر رهبران اهل سنت برای این کار فتوا بدهند من فکر میکنم که این کار بدعت نیست و در سخنرانی علمای هم مذهبی ام اهل سنت ازشون شنیدم که خیلی تأکید بر نماز تهجد میکنند ، دوستان عزیز دوباره میخوام بگم که این کار اگر ان شاء الله انجام گیرد من فکر میکنم که بدعت نیست ، دوستان عزیز همان طور که میدانید این کار نیاز به پول ندارد و فقط وقت خودمان را باید برای این کار بدهیم ، امیدوارم دوستان عزیز پیگیر این کار باشید . جزاکم الله خیراً

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام دوستان عزیز ، امیدوارم حالتون خوب باشه میخوام بگم از همین امروز به تمامی امام جمعه های مناطق اهل سنت ایران و خارج از ایران بگویید که بیایند یک جلسه ای را تشکیل بدهند و درباره ی نماز تهجد که به احتمال زیاد در ماه مبارک رمضان هرساله در تمامی مناطق های اهل سنت با جماعت در مسجد خوانده میشه و شاید در بعضی از مناطق های اهل سنت از چند سال قبل برنامه ی خواندن نماز تهجد با جماعت در مسجد در روزهای غیر رمضان شروع کرده باشند و بنده میخوام بگم که بیاییم خواندن نماز تهجد در مسجد با جماعت در روزهای غیر رمضان برای تمامی مناطق های اهل سنت شروع کنیم برای حداقل روزهای دوشنبه ، پنج شنبه ، جمعه یا حداقل دو روز در هفته یعنی پنج شنبه و جمعه که معمولاً مرد خانواده در این دو روز اوقات فراغت بیشتری دارند ، پس چه بهتر که در این اوقات فراغتمان برنامه ی خواندن نماز سنت تهجد با جماعت در مسجد در غیر ماه مبارک رمضان در تمامی مناطق های اهل سنت نیز داشته باشیم تا الله بی نهایت عزیز دعاهایمان را با لطف و رحتمش قبول کند ، امیدوارم این مطلب بنده ی الله تعالی را به تمامی امام جمعه های اهل سنت ایران و خارج از ایران برسانید تا این مسئله ی بسیار مهم هر چه زودتر انجام گیرد ( همه مون بگیم آمین یا رب العالمین ) . امیدوارم این مطلب را به صورت عمومی در سایت وااسلاماه نشان دهید و امیدوارم پاسخ این پیامم را نیز بدهید ، جزاکم الله خیراً دوستان عزیز .

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  محمود says:

  الحق که خوشبختی انسانها در پیروی از نبی مکرم اسلام است اما از پیروی خبری نیست مسلمانها پول می شناسند خدا هم شده پول ، هر وقت که وارد قبر شدن از خواب جهل بیدار میشند فعلا درگیر پول هستن .

 5. وضعیت کاربر : مهمان
  خراسانی says:

  دو روایت صحیح در کتاب همشهری بنده حاج مسلم قشیری که جای هیچگونه بحث و جدلی درش نیست:
  زَیدُ بنُ أرقَمَ: قامَ رَسولُ اللّهِ صلى‏الله‏علیه‏وآله یَومًا فینا خَطیبًا بِماءٍ یُدعى «خُمًّا» بَینَ مَکَّهَ والمَدینَهِ، فَحَمِدَ اللّهَ وأثنى عَلَیهِ ووَعَظَ وذَکَّرَ، ثُمَّ قالَ: أمّا بَعدُ، ألا أیُّهَا النّاسُ، فَإِنَّما أنَا بَشَرٌ یوشِکُ أن یَأتِیَ رَسولُ رَبّی فَاجیبَ، وأنَا تارِکٌ فیکُم ثَقَلَینِ: أوَّلُهُما کتابُ اللّهِ فیهِ الهُدى والنّورُ، فَخُذوا بِکتابِ اللّهِ واستَمسِکوا بِهِ. فَحَثَّ عَلى کِتابِ اللّهِ ورَغَّبَ فیهِ، ثُمَّ قالَ: وأهلُ بَیتی، اذَکِّرُکُمُ اللّهَ فی أهلِ بَیتی، اذَکِّرُکُمُ اللّهَ فی أهلِ بَیتی، اذَکِّرُکُمُ اللّهَ فی أهلِ بَیتی‏

  اما اهل بیت و عترت چه کسانی هستند:
  عن صَفِیَّهَ بِنْتِ شَیْبَهَ، قَالَتْ قَالَتْ عَائِشَهُ خَرَجَ النَّبِیُّ صلى الله علیه وسلم غَدَاهً وَعَلَیْهِ مِرْطٌ مُرَحَّلٌ مِنْ شَعْرٍ أَسْوَدَ فَجَاءَ الْحَسَنُ بْنُ عَلِیٍّ فَأَدْخَلَهُ ثُمَّ جَاءَ الْحُسَیْنُ فَدَخَلَ مَعَهُ ثُمَّ جَاءَتْ فَاطِمَهُ فَأَدْخَلَهَا ثُمَّ جَاءَ عَلِیٌّ فَأَدْخَلَهُ ثُمَّ قَالَ (إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا).

 6. وضعیت کاربر : مهمان
  سید مهدی says:

  پیامبر اعظم میفرمایند هرکس بر من دروغ ببندد جایگاهش در اتش است .روایتی که نقل شد کتاب الله وسنتی درست نیست بلکه در صحیح بخاری ومسلم عبارت کتاب الله وعترتی اهل بیتی امده است

 7. وضعیت کاربر : مهمان
  سید مهدی says:

  پیامبر اعظم میفرمایند هرکس بر من دروغ ببندد جایگاهش در اتش است .روایتی که نقل شد کتاب الله وسنمی درست نیست بلکه در صحیح بخاری ومسلم عبارت کتاب الله وعترتی اهل بیتی امده است

  • وضعیت کاربر : مهمان
   صائم says:

   ما هرگز بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم دروغ نبستیم
   کتاب الله و سنتی درست است نه عترتی!

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 42نفر
 • بازدید امروز 72615
 • بازدید دیروز 124418
 • بازید کل 101428407

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com