پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2321
  • کل نظرات 9625
  • کل اعضا 1684
  • جدیدترین عضو اسحق
خبرنامه
الخلیل
| بازدیدها: 2552

الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذِینَ کَفَرُواْ مِن دِینِکُمْ فَلاَ تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الإِسْلاَمَ دِیناً***یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ.

موضوع سوره مائده در کل نفی شرک فی التصرف و نفی شرک فعلی است. این موضوع توضیح زیادی دارد لذا به طور مختصر با تلاوت دو آیه فوق مطلبش خلاصه می شود.

الله تعالی به تمام انبیاء فرمود: (یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ) ای پیامبر برسان آنچه که برای تو وحی شده و آمده است.

(وَاللّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ) و در رساندن رسالت ای پیامبر از مخلوق هراس و ترسی نداشته باش، برای اینکه خود الله تو را از دست انسانهای که بخواهند تو را به شهادت برسانند حفاظت می کند و کسی نمی تواند تو را شهید کند.

وقتی این آیه نازل نشده بود آن حضرت صلی الله علیه و سلم نگهبان داشت ، استوانه ای که در مسجد نبوی کنار حجره ام المومنین عایشه صدیقه است که الان روضه آنحضرت صلی الله علیه و سلم می باشد استوانه هرس نوشته شده است. هرس در عربی یعنی نگهبان ، در آنجا صحابه حضور پیدا می کردند و شب تا صبح و اوقاتی که حضرت در منزل بود در آنجا نگهبانی می دادند وقتی این آیه نازل شد شب بود که حضرت صلی الله علیه و سلم از منزل بیرون آمد و به  صحابه فرمودند: شما مرخص هستید و بفرمایید چراکه خود الله حفاظت مرا به عهده گرفته است.

(وَاللّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ)الله تعالی گفته است من تو را حفاظت می کنم. لذا پیغمبر صلی الله علیه و سلم در ادای رسالت از هیچ کسی ترس و هراسی نداشت.

در سوره احزاب آمده است: (الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَیَخْشَوْنَهُ وَلَا یَخْشَوْنَ أَحَداً إِلَّا اللَّهَ) آنهایی که رسالات خدا را می رسانند از خدا می ترسند و بس ، از هیچ احد دیگری نمی ترسند. لذا کسی گمان کند که پیغمبر برای رساندن رسالت خود از عرب ، عجم ، یهود و قریش ترس و خوفی داشته است ، این فکر و گمان کاملاً غلط است چراکه درباره پیغمبر خود پروردگار به صراحت می فرماید: (وَاللّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ) خود خدا تو را حفاظت می کند.

سوره مائده آخرین سوره ای است که برای سیدالاولین و الاخرین نازل شد، در آیه تبلیغ اعلام شد که تمام مسائل را از توحید گرفته الا آخر، تمام  احکام را بیان کن  اگر تو یک مسئله ای از وحی که برای تو می شود نرساندی تو تمام رسالت را نرساندی. لذا باید همه باور به یقین داشته باشیم که پیامبر صلی الله علیه و سلم تمام و کمال ، بدون کم و کاست ، بدون ترس و هراس جمیع رسالت و احکامات دین را به امت رساندند.

(الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذِینَ کَفَرُواْ مِن دِینِکُمْ فَلاَ تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الإِسْلاَمَ دِیناً) این آیه ، آیه مهر تکمیل دین است. آن پیغمبری را که الله تعالی برای رسالت این دین فرستاده بود رسالت و مأموریت «محمد مصطفی (ص)» به پایان رسید. این آیه در روز عرفه (صحرای عرفات) ،  در سال حجه الوداع ، روز جمعه نهم ذی الحجه بعد از عصر نازل شد که صدیق اکبر رفت  در یک گوشه ای نشست و شروع کرد به گریه کردن ، حضرت عمر گفت: چرا گریه می کنی صدیق؟ (صدیق اکبر اعلم الناس یعنی عالم ترین فرد امت ؛ ابوبکر صدیق رضی الله تعالی عنه است) حضرت ابوبکر صدیق در جواب گفت: من از آیه تکمیل فهمیدم که رسول الله عنقریب از میان ما و شما مرخص می شود و نزد پروردگار می شتابد. چراکه الله اعلام می کند مأموریت او تکمیل است ، دین ، قرآن و احکام دین تکمیل شدند و وظیفه پیغمبر به پایان رسیده است لذا الله تعالی پیغمبر را به نزد خود می خواهد. بعد از نزول این آیه فقط ۸۳ روز آنحضرت در میان امت باقی ماند و بعد از آن حضرت به بارگاه الله رفت. ( ۱۲ ربیع الاول آنحضرت صلی الله علیه و سلم از دنیا رخصت شد و نزد پروردگار رفت)

در کتب حدیث (صحیح بخاری) آمده است: یهود نزد عمر آمدند و گفتند در کتاب شما آیه ای نازل شده است اگر این آیه در حق ما یهود نازل می شد آن روز را ما عید می گرفتیم حضرت عمر فرمود: می دانم که آن آیه کدام است و می دانم که کجا و چه زمان نازل شد و در چه مکانی پیغمبر قرار داشت و فرمود: آنروز روز عرفه و صحرای عرفات ، بعد از عصر و آیه هم آیه (الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ) بود.

محدثین دو پیام در خصوص جواب حضرت عمر دارند اینکه فرمود: یک، ما از سر خود عید نمی گیریم. در اسلام فقط دو عید است. دوم، این روز خود به خود عید است اینکه ما چیزی در آن اضافه کنیم نیازی نیست روز عرفه روز عید است.یهود گفتند: ای کاش برای ما چنین آیه ای می آمد.

دین اسلام کامل است و همه باید ایمان و اعتقاد بر تکمیل دین داشته باشند و هیچ کسی حق نه کم کردن و نه اضافه کردن در عقیده ، عمل و احکام و آنچه که رسول الله گفته ، عمل کرده و سکوت کرده (یعنی تایید کرده) را دارد.

ترجمه و تفسیر: شیخ القرآن مولانا محمد عثمان (حفظه الله)

منبع: الخلیل آنلاین 

| ۱۵ تیر ۱۳۹۳
برچسب ها :

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 32نفر
  • بازدید امروز 115135
  • بازدید دیروز 386809
  • بازید کل 101211538

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com