پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2321
  • کل نظرات 9622
  • کل اعضا 1684
  • جدیدترین عضو اسحق
خبرنامه
الخلیل
| بازدیدها: 2648

فَلَنَسْأَلَنَّ الَّذِینَ أُرْسِلَ إِلَیْهِمْ وَلَنَسْأَلَنَّ الْمُرْسَلِینَ [الأعراف : ۶] وَنَادَى أَصْحَابُ الْجَنَّهِ أَصْحَابَ النَّارِ أَن قَدْ وَجَدْنَا مَا وَعَدَنَا رَبُّنَا حَقّاً فَهَلْ وَجَدتُّم مَّا وَعَدَ رَبُّکُمْ حَقّاً – وَنَصَحْتُ لَکُمْ وَلَکِن لاَّ تُحِبُّونَ النَّاصِحِینَ

در سوره اعراف این گفته می شود که وقتی وحدانیت الله تعالی بیان شود ، نفی شرک کنید و  نتیجه این است که الله تعالی در اعراف به جای خود و از جهنم نجات داده در جنت داخل می فرماید. سوره اعراف بیان سه گروه و مکالمه اهل جنت ، اعراف و نار است.

بعد از مقدمه این سوره الله تعالی یک آیه کلی و اساسی می فرماید: (فَلَنَسْأَلَنَّ الَّذِینَ أُرْسِلَ إِلَیْهِمْ وَلَنَسْأَلَنَّ الْمُرْسَلِینَ) من پیامبر فرستادم و کتاب بر آنها نازل کردم دلایل و براهین تکوینی ، تشریحی یعنی معجزات به پیغمبران دادم. احکام ، آیات، دلایل ، براهین عقلی ، نقلی و وحی دادم.

الله ذوالجلال می فرماید: فردای قیامت که می شود از امت ها سوال می کنم که پاسخ و جواب پیغمبران ، کتاب و احکام من را چطور دادید؟ ایمان آوردید و عمل کردید یا انکار کردید و مقابله کردید؟

(وَلَنَسْأَلَنَّ الْمُرْسَلِینَ) سوال می شود از پیغمبران که رسالت خود را رساندید؟

(یَوْمَ یَجْمَعُ اللّهُ الرُّسُلَ فَیَقُولُ مَاذَا أُجِبْتُمْ) ای پیغمبران شما چه جواب گرفتید از امتها ؟

از امت ها سوال می شود( مَاذَا أَجَبْتُمُ الْمُرْسَلِینَ) پیغمبران مرا چه جواب دادید؟

افرادی مانند ابوبکر صدیق  ، عمر فاروق ، عثمان ذی النورین ، علی مرتضی ، صحابه ، مهاجرین و انصار جواب می دهند: ربا ما پیغمبر تو را به آغوش گرفتیم ، به کتاب تو ایمان آوردیم و به احکام کتاب تو عمل کردیم.

ابوجهل و ابولهب را می پرسند ؛ که انکار می کنند  می گویند ما ندانستیم ؛ عذر و بهانه می آورند. الله تعالی می فرماید: (لَا تَعْتَذِرُوا الْیَوْمَ) امروز جای عذر نیست.

انسان ها به سه دسته تقسیم می شوند: گروهی مستقیماً از درهای جهنم که کفار و مشرک باشند وارد می شوند ، منافقین را از در جهنم وارد نمی کنند آنها را پل صراط می آورند همینطور که ظاهر و فریب کارانه بودند خداوند هم اینها را در میدان نوری می دهد ، مسلمانان را دو نور یعنی نور ایمان که سمت چپ و نور عمل در سمت راست  می دهد و می گوید از پل صراط عبور کنید ، مسلمانان اهل توحید و ایمان به سرعت از پل صراط عبور می کنند و وارد بهشت می شوند. زیر پل صراط جهنم است که وقتی منافقین به پل صراط قدم می گذارند آن لامپ (نور موقت) که به آنها داده شده بود هنگام حساب آن لامپ خاموش می شود چون اینها رفیق اسلام تا سر نبودند.

(انظُرُونَا نَقْتَبِسْ مِن نُّورِکُمْ) منافقین به مسلمانان می گویند که به ما نگاه کنید تا ما از نور شما استفاده کنیم و از این پل بگذریم. (قِیلَ ارْجِعُوا وَرَاءکُمْ فَالْتَمِسُوا نُوراً) مومنین می گویند ما اجازه نداریم از این نور به شما دهیم که استفاده کنید بروید در دنیا آنجا که ایمان خالص و عمل است جای نور آنجاست اما امکان برگشتن آنها نیست حتی در میدان حساب هم امکان گرفتن نور نیست لذا نتیجه این می شود که منافقین به جز سرنگون شدن به پل صراط راهی دگر ندارند.

(إِنَّ الْمُنَافِقِینَ فِی الدَّرْکِ الأَسْفَلِ مِنَ النَّارِ) بدترین جهنم برای منافقین است و هرگز کسی به آنها کمک نمی کند.

گروه دوم کسانی که عمل صالح و گناهان آنها برابر هستند بین جهنم و جنت که محلی بنام اعراف است قرار می گیرند. آنهایی که حسنات و سیئات آنها برابر هستند.

گروه سوم که جنتی ها هستند وارد جنت می شوند.

(وَنَادَى أَصْحَابُ الْجَنَّهِ أَصْحَابَ النَّارِ أَن قَدْ وَجَدْنَا مَا وَعَدَنَا رَبُّنَا حَقّاً فَهَلْ وَجَدتُّم مَّا وَعَدَ رَبُّکُمْ حَقّاً ) اهل جنت از سرور و خوشحالی جهنمیان را صدا می زنند که ای بیچاره ها ما آنچه را که خدا وعده داده بود (وعده بهشت و نعمتها) به آن رسیدیم ، شما را که خداوند وعده  تهدید به عذاب کرده بود شما هم به آن رسیدید.

اعرافی ها رو به جنتی ها می کنند (سَلاَمٌ عَلَیْکُمْ لَمْ یَدْخُلُوهَا وَهُمْ یَطْمَعُونَ ) (هنوز داخل جنت نشده اند اما امید وار هستند) و رو می کنند به طرف جهنم می گویند الحمدلله که خداوند ما را از شما قرار نداد و از جهنم نجات داد.

(أَنْ أَفِیضُواْ عَلَیْنَا مِنَ الْمَاء) جهنمی ها صدا بلند می کنند به سوی اهل جنت و می گویند: ای رفیقان و همراهان از آن آب و نهر های جنت مقداری به سوی ما بریزید، اهل جنت می گویند: خداوند اینها را بر شما حرام کرده است.

تفسیر قسمتی از سوره انفال:

قوم حضرت صالح دعوت ایمان و توحید را قبول نکردند تا اینکه لرزه ای از زمین و آسمان آمد و آنها را سرنگون کردند. حضرت صالح دلش سوخت و گریه کرد (یَا قَوْمِ وَنَصَحْتُ لَکُمْ) ای قوم من شما را شب و روز نصیحت کردم (وَلَکِن لاَّ تُحِبُّونَ النَّاصِحِینَ) ولی شما نصیحت گران را دوست نداشتید و حرفشان را نپذیرفتید که سرانجام شما هلاکت شد.

ترجمه و تفسیر: استاد تفسیر شیخ محمد عثمان حفظه الله تعالی

منبع: الخلیل آنلاین

| ۵ تیر ۱۳۹۴

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 31نفر
  • بازدید امروز 29500
  • بازدید دیروز 110002
  • بازید کل 100739094

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com