پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2331
 • کل نظرات 9702
 • کل اعضا 1697
 • جدیدترین عضو majidhami
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 4345

این مطلب بر گرفته از آیات قرآن کریم و فرمایشات رسول الله (صلی الله علیه و سلم) می باشد و به جهت سهل شدن مطلب برای نوجوانان از ذکر آیات و احادیث خود داری شده است.

نام خداوند چیست ؟

نام او در قرآن و در زبان عربی «الله» است.

 الله (جل جلاله) چه  کسی است ؟

او ذاتی است مقدس که از کسی متولد نشده و کسی از او متولد نمی شود، و مانند هیچ کس نیست واز هر کسی بالاتر ، بهتر و او خدای یکتا است.

خصوصیات الله تعالی

  او دارای ویژگی های منحصر به ذات مقدس خودش است هیچ کس هیچ یک از ویژگی های او را ندارد و نخواهد داشت هر چند بنده مقرب او یا ولی خدا باشد .

او الله بلند مرتبه است  از این جهت او را الله تعالی می خوانیم . او نه مثل دارد و نه مثال ، پس هیچ کس مانند خدا نیست  و جایز نیست الله تعالی را بر مخلوقاتش مثال بزنیم .

الله تعالی تنها قادر مطلقی است که قدرت مطلقه و تسلط فراگیر بر جهان و جهانیان دارد که در یک چشم بهم زدن می تواند عالمی را دگرگون سازد و هیچ کس نمی تواند مانع اراده ی او شود ، چرا که او مختار کل است و هر زمان که اراده کند کارش را بدون مشورت کسی انجام می دهد چرا که به مشورت و همکاری کسی نیاز ندارد.

خداوند علاوه بر قدرت ظاهری اش ، بر قلوب انسانها نیز تسلط دارد بدین جهت است که گاها می بینیم انسان متمرد و قسی القلبی تبدیل به دوست الله می شود ، در چنین حالاتی باید شاکر خدا بود و به قدرت عجیب اش بیشتر تفکر و تدبر نمود .

خداوند تنها ذات بی نیازی است و بلکه نیازمند بودن برای الله تعالی عیب است و او از داشتن هر نوع عیبی پاک است ، از این جهت نام او «صمد» است که به معنی بی نیاز بودن است ، همچنین الله بزرگ پاک است از این جهت او را در رکوع نماز می گوئیم (سبحان ربی العظیم) و در سجده می گوئیم (سبحان ربی الاعلی) که به معنی بیان پاکی الله تعالی است و در پنچ وقت نمازها بارها مسلمانان در جهان پاکی الله را در یک صف در مساجد همزمان تکرار می کنند و زنان مسلمان هم این پاکی را در خانه های شان تا پایان عمرشان در نمازها بیان می کنند .

الله بزرگتر از هر کسی است ، از این جهت او را «الله اکبر» می خوانیم ، و نمازها را مسلمانان در سراسر جهان با «الله اکبر» شروع می کنند و اگر «الله اکبر» را فراموش کنند نمازشان باطل می شود .  اسلام دستور داده است که در ابتدای اذان چهار بار«الله اکبر» با صدای بلند خوانده شود طوری که آنهائی که در خانه یا محل کار خود نشستند صدای «الله اکبر» به سمع آنها برسد. اسلام همچنین دستور داده است هر کودکی که متولد می شود در روز هفتم در گوش او الله اکبر بصورت اذان و اقامه گفته شود که معلوم می شود «الله اکبر» دلیلی است روشن برای رستگاری انسان ها بشرطی که نام الله از زبان وارد قلب شود.

بدانید که:

خداوند صمد و یکتا ، حاکم مطلق بر جهان است حاکمی که نیازی به معاون ، مشاور و وزیر ندارد و انسان ها را برای مدتی کوتاه می آفریند و اختیارات می دهد تا آنها را بیازماید و هر زمان که اراده کند آنها را می میراند ویک روزی هم به وجود جهان، بدون رضایت و مشورت کسی پایان می دهد.الله تعالی هیچ زمان تضعیف نمی شود، هیچ زمانی خطا نمی رود(پناه بر خدا) ، هیچ زمان خسته نمی شود ، هیچ زمان به خواب نمی رود ، هیچ زمان به خورد نوش نیاز پیدا نمی کند و هیچ زمان نیاز به همدم و رفیق پیدا نمی کند چرا که موارد یاد شده برای الله تعالی عیب هستند و او از تمام عیب ها پاک است .

جز الله همه انسانها ضعیف هستند چرا که همه نیازمندی هایی را که الله از آنها پاک بود دارند ، از جمله نیازمندی های بشرعبارتند از : نیاز داشتن به همسر، همکار ، وزیر ، خواب ، خوردن ، بیماری ، ضعف و نا توانی و نهایتا مرگ ، حتی حضرت محمد رسول الله (ص) که مقدس ترین انسان بر روی کره زمین است از این حکم مستثنی نیست ، به دلیل اینکه : آنحضرت نیاز به همسر و فرزند، خورد و نوش و لشکر برای جهاد داشت ، به خواب و استراحت نیاز داشت در حالیکه الله تعالی از اینها پاک بود.

از توضیحات بالا نتیجه میگیریم، انسانی که نیازمند نباشد روی زمین وجود نداشته و ندارد ، که دلیلی است بر محدود بودن دار و ندار بشر و دلیلی است بر قدرت عجیب الله تعالی . بطور مثال محمد رسول الله را یک زن یهودی با خوراندن گوشت مسموم ساخت و آنحضرت (صلی الله علیه  وسلم) متوجه نشد .

ما حیات بشر را به سه بخش تقسیم می کنیم ۱_ مرحله اول جوانی و غرور اوست . ۲_ مرحله دوم میانسالی و تواضع اوست ۳_ مرحله سوم ضعف و پایان عمر اوست.

خداوند  تنها ذاتی است که تمجید و تحمید او نه تنها عبادت است بلکه قلب ها را صیقل می دهد ، و تنها ذاتی است که ستایش بیشمار او باعث تقویت ایمان و منور شدن چهره و قلب انسان می شود . بدون شک زبانی که همواره نام او را می خواند پاک و زیباست و قلبی که محبت او را در خود می پروراند منور است و زندگی که با نام و یاد خالق باشد سعادت مند است.

پس ای کودک مسلمان:

 بدون نام الله به خوشبختی نخواهی رسید پس در ذکر و یاد او زیاده روی کن.

اگر تمجید مکرر از الله را فراموش کنی بدانکه عبادت کردن برایت سخت می گردد.

گفتن «یا الله» ، گفتن «یا رب» و الله اکبر بسیار ثواب دارد و در حکم یاد و ذکر الله داخل هستند.

گفتن «سبحان الله و بحمده سبحان الله العظیم» میزان حسناتت را در روز قیامت سنگین خواهد کرد .

بدانکه خداوند بهترین و نزدیک ترین دوست و مددگار توست هیچگاه از او غفلت نکن.

او تنها دوستی است که از او هر چه بیشتر بخواهی بیشتر دوستت خواهد داشت.

غذا خوردن را با نام الله (بسم الله) شروع کن.

لباس را با نام الله (بسم الله) بپوش.

با نام الله سوار مرکب (ماشین وو) بشو.

هرکار خیری را فقط بخاطر رضامندی الله انجام بده.

ای کودک مسلمان :

بدانکه الله بر پدر و مادرت ترجیح دارد برای راضی نگهداشتن او نمره اول باش، اسباب ناراضگی او را فراهم نکن ، او مراقب رفتار وکردارت همیشه هست.

همیشه در قبال آبی که میخوری و نفسی که می کشی از او تشکر کن.

ادبت در پیشگاه الله بایستی بی نظیر باشد خداوند را همانند انسانهای ضعیف نخوان ! و از استفاده کلمات نا شایست برای الله پناه ببر به الله از نفس خود و از شیطان وسواس انداز.

بی ادبی به الله و رسول و اسلام کفر است .

برای تقویت ایمان ات بیشتر از درس ات تلاش کن چرا که ایمان قوی کلید اعمال نیک است و ایمان ضعیف سبب محرومیت از نیکیها می شود.

جهان فنا پذیر بی وفائی اش را به زودی به تو نشان خواهد داد پس بهشت جاویدان و گلهای همیشه رنگی اش، خوردنی ها ، نوشیدنی ها و دیدنی های غیر قابل توصیف بهشت را که در انتظار تو هستند از دست نده و از همه مهمترخود را از ملاقت با پروردگار جهان محروم نساز.

بدانکه خدا همیشه با تو است همیشه نگاه ات می کند ، روزی ات می دهد و هیچ زمانی از نگاه الله نمی توانی فرار کنی پس برای جلب رضایت او تلاش کن تا رستگاری شوی .

  نماز را در اول وقت بخوان روزه ات را بگیر چرا که بدون نماز سایر اعمال نیک ترا نجات نخواهند داد .

و شما پدران و مادران گرامی از الله و حضور در پیشگاه عدل الهی بترسید و اسباب گمراهی فرزندان معصوم خود را فراهم نسازید  !، آیا او را به دانشگاه فرستاده اید ؟ اما تا زمانی که برای هدایت او تلاش نکنید بار گناه او بر گردن شماست و حق پدری و حق مادری او را آدا ننموده اید.

نویسنده : مهدی گرگیچ

منبع : پایگاه وااسلاماه

| ۱۴ دی ۱۳۹۵
۵ پاسخ به “خداوند عالم را بهتر بشناسیم (برای کودکان مسلمان)”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  با سلام دوباره ، واقعاً دارم تعجب میکنم آخه چرا جواب پیام دومی ام را ندادید ؟؟ و به احتمال خیلی زیاد کل نوشته های پیام دومی ام را نیز به صورت کامل خوانده اید ، اما نمیدانم چرا بهم جواب ندادید ؟؟ و در این پیام دومی ام یک سوال نیز پرسیدم که گفتم : فکر کنم از علمای هم مذهبی مان اهل سنت شنیدم که بچه هایی که هنوز بالغ نشده اند تکلیفی ندارند ، آیا این حرف درست هست ؟؟ و اگر درست هست ، من پیش خود نتیجه گرفتم که حتی اون بچه هایی که در خانواده ی کافر به دنیا آمده اند و به سن بلوغ نرسیده اند را نیز باید دوستشان داشته باشم ؟؟ آیا باید دوستشان داشته باشم یا نه ؟؟ و میخوام بگم در این دو روز که به پیام دومی ام جواب ندادید احساس میکنم صله ی رحم واقعاً در همه ی زمینه های زندگی کم رنگ شده و از شما دوستان عزیز نیز تا حدود زیادی ناراحت هستم چون ظاهراً به حرفم توجه آنچنانی نمیکنید .

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  میخوام از شما دوستان عزیزم بپرسم که چرا جواب پیام دومی که دیروز مورخ ۲۰ تیر ۱۳۹۶ به همین پست
  خداوند عالم را بهتر بشناسیم ( برای کودکان مسلمان ) ارسال کردم را ندادید ؟؟ ، میبینم که پیام دومی ام را نیز تایید کرده اید اما چرا به پیام دومی ام جواب ندادید ؟؟ ، امیدوارم به پیام دومی ام نیز جواب بدهید . جزاکم الله خیراً

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  با سلام و خسته نباشید دوباره ، میخوام منظورم را درباره ی مسئله ی حقوق کودکان و نوجوانان دختر و پسر عزیزدلمان واضح تر بیان کنم اولاً میخوام بگم همه ی اون کودکان و نوجوانان دختر و پسر که مسلمان هستند را از صمیم قلبم دوستشان دارم و کودکان و نوجوانانی که در خانواده ی کافر به دنیا می آیند نیز دوستشان دارم و نمیتوانم سرسری از حقوق کودکان و نوجوانان کافر نیز رد بشوم چون قبلاً فکر کنم از علمای هم مذهبی مان اهل سنت شنیدم که کودکانی که هنوز بالغ نشده اند تکلیفی ندارند ، آیا این حرف درست هست ؟؟ و اگر درست هست ، من پیش خود نتیجه گرفتم که حتی اون بچه هایی که در خانواده ی کافر به دنیا آمده اند و به سن بلوغ نرسیده اند را نیز باید دوستشان داشته باشم ؟؟ ، لطفاً جواب این سوالم را نیز بدهید و میخوام بگم ایجاد کردن یک ساختمان امور دینی و فرهنگی و اجتماعی برای کودکان و نوجوانان اهل سنت در هر شهر و دهستان و روستا فکر میکنم اسراف نیست و اگر به صورت محکم مدیریت شود کارهایی مفیدی در جهت رضای الله متعال در این ساختمان ان شاء الله انجام میگیرد و به این دلایل گفتم که ساختمان امور دینی و فرهنگی و اجتماعی مخصوص کودکان و نوجوانان اهل سنت ان شاء الله با همکاری همدیگر در کنار مسجد یا در حیاط مسجد ایجاد کنیم چون بعضی از کارهای آموزشی مثل آموزش تئوری وعملی کامپیوتر ، آموزش تئوری وعملی تعمیر دوچرخه ، آزمایش تئوری و عملی خیاطی و آشپزی ، آموزش آزمایش های تئوری وعملی کتاب هایی مثل شیمی و فیزیک و آموزش تئوری و عملی برق کشی و لوله کشی در حد توان کودکان و نوجوانان و بعضی از کارهای مفید دیگر که مطابق با دستورات دین مبین اسلام باشد با این حال نیز در داخل مسجد فکر نمیکنم درست باشد که این کارهای آموزشی که مثال زدم اجرایی بشه ؛ به همین دلایل گفتم که یک ساختمان جداگانه در کنار مسجد یا در حیاط مسجد ان شاء الله با همکاری همدیگر کلنگش را بزنیم و دل کودکان و نوجوانان عزیزدلمان را شاد کنیم و از همه ی حقوقشان به صورت محکم دفاع کنیم و به احتمال خیلی زیاد کودکان و نوجوانان عزیزدلمان با دیدن تابلوی بزرگ رنگی که مثلاً نوشته شده باشه ( مجتمع امور دینی و فرهنگی و اجتماعی کودکان و نوجوانان اهل سنت فلان شهر و دهستان و روستا ) خوشحال میشوند و امیدوارم جواب این پیامم را نیز بدهید منتظرم . جزاکم الله خیراً

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  کریم شهیاد says:

  باسلام برادر عزیزم با بودن مساجد پررونق در امور دینی ایا باز لازم است ساختمان دیگری نیز بسازیم؟شما هربرنامه دینی بخواهید میتوانید در مساجد پیاده کنید برای یاد دادن ویادگرفتن احتیاجی به ساختمانهای مستقلی نیست برنامه های مساجد را متنوع کنید تا هر بخشی از مسلمانان با هرنوع گرایشی برای اموزش انچه میخواهد درمورد دین اسلام یاد بگیرد به مسجد مراجعه کندوانچه راکه دنبالش است درانجا بیابد

 5. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  السلام علیکم و رحمه الله و برکاته ، میخوام به شما دوستان عزیزم بگم که من نیز یکی از نفرات اهل سنت ایران هستم و این پیشنهاد را میخوام بگم که برای کودکان و نوجوانان اهل سنت ساختمان علمی اسلامی بیاییم کلنگش را با همکاری همدیگر ان شاء الله بزنیم و برای مثال اسم جلو تابلوی ساختمان را با این عنوان بنویسیم : ( مجتمع امور دینی و فرهنگی و اجتماعی کاملاً مستقل اهل سنت ) یعنی گروه حاصی نقشی در مدیریت و دخالت کارهای مجتمع نداشته باشد و امیدوارم در سراسر شهرها و دهستان ها و روستاهای کشورمان ایران و در همه ی کشورهای اسلامی با همکاری همدیگر ان شاء الله این ساختمان ها را راه اندازی کنیم و اگر ان شاء الله راه اندازی شد امیدوارم شعبه مرکزی اش در کنار مسجد جامع ساخته بشه و به احتمال خیلی زیاد این مجتمع های دینی و فرهنگی و اجتماعی مخصوص کودکان و نوجوانان اهل سنت درخیلی از کشورهای اسلامی راه اندازی شده ، اما در کشورمان ایران من ندیدم که ساختمان امور دینی و فرهنگی و اجتماعی مخصوص کودکان و نوجوانان ما اهل سنت ایران ساخته شده باشه ، آیا به عنوان مثال در شهر بندرعباس ساختمان امور دینی و فرهنگی و اجتماعی به صورت کاملاً مستقل اهل سنت برای کودکان و نوجوانان و جوانان و بزرگسالان و کهن سالان تاسیس شده است ؟؟ ، همان طور که شما دوستان عزیزم میدانید هدف از ایجاد ساختمان امور دینی و فرهنگی و اجتماعی در کنار مساجد ، بالا بردن سطح فرهنگ و تنوع و ادب و اجرای بازهای بومی و محلی به شکلی که دین مبین اسلام به آن تاکید کند و فعال کردن کتابخانه و پرورش دادن همه ی اخلاقیات اسلامی در میان جامعه می باشد ، امیدوارم این مسئله ی بسیار مهم را نیز با همکاری همدیگر به صورت محکم بیاییم پیگیری کنیم ( آمین یا رب العالمین ) و در همین پیام یک سوال پرسیدم امیدوارم جواب سوالم را نیز بدهید . جزاکم الله خیراً

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 46نفر
 • بازدید امروز 105630
 • بازدید دیروز 141237
 • بازید کل 104760983

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com