پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2332
 • کل نظرات 9706
 • کل اعضا 1698
 • جدیدترین عضو محمد رحمانی
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 47832

حکم چت کردن پسر و دختر در گروه های مذهبی

خواهر بزرگواری بنام فاطمه می پرسد:با سلام تشکیل دادن گروه مذهبی دختر وپسربرای چت کردن هم ایراد داره؟.vaislamah
باتشکر
لطفا درصورت امکان جوابمو بدید واجب است.ممنون
منتطرم

پاسخ :

الحمدلله والصلوه و السلام علی رسول الله

اولا این را بدانیم چت کردن، چت کردن است فرقی نمی کند در چه محیطی باشد ، چت روم یاهو، واتساپ، تلگرام ، وی چت و سایر محیط های چت ، احکام و مضرات شان برابر است .

چت کردن در واقع محیطی یا پاتوقی برای پسر و دختر است ، افراد هوس باز در چنین محیط هایی جهت سرگرمی حضور دارند ، حالا اگر کسی نام گروه اش را عنوان دینی ومذهبی دهد ، حکم حرام بودنش همچنان باقی است ، زیرا چنین عملی از ریشه با احکام اسلامی منافات دارد و آن وجود دو جنس مخالف و نا محرم هم است . گناه ، گناه است حتی اگر نام آن دین باشد، سرقت، سرقت است حتی اگر نامش را سرقت اسلامی بگزارند ، زنا، زناست حتی اگر نامش را زنای اسلامی بگزارند .

در رد وبدل کردن پیام بین دختران و پسران فساد موجود است ، هر کدام سعی دارد تا بهتر حرف بزند تا مورد ستایش جنس مخالفش قرار گیرد، و زن جماعت هم ظریف است اورا دچار وسواس شیطانی می گرداند، و هر روش حرف زدنی با نا محرم که زننده باشد جایز نیست .

از طرفی محیط های چت محل دعوت اسلامی نیستند و طبعا افرادی که وارد چت می شوند، عالم دینی هم نیستند از نگاه تقوا، اخلاص وکلا دینی ساخته نشده اند ، این شیطان است که آنها را وا داشته تا در چنین محیطهای فاسدی سرگرم شوند و به هنرنمائی بپردازند .

شما شاهد هستید کسانی که عادت به چت کردن دارند، ساعات زیادی را روزانه در چت میگزارنند، حتی شبها تا دیر وقت در چت حضور دارند، بطور یقین می توانم بگویم این جماعت به عبادت های خودشان نمی توانند پایبند باشند، زیرا آنها غرق درلذت هنر نمائی و در کنار جنس مخالف هستند و به دعوت شیطان لبیک می گویند . از طرفی هیچ انسان متقی و مخلصی در چت حضور ندارد، یعنی آنهائی که مفید برای جامعه هستند وارد چت نمی شوند .

و یک نکته جالب : مردان مدعی مذهب و دین که در چت حضور دارند وبا نا محرم چت می کنند، خود هرگز حاضر نخواهند شد زنان خودشان را اجازه چت کردن با مردان دیگر بدهند! ، یعنی چت کردن را برای زنان خود کار زشتی می دانند و چت کردن خودرا با زنان دیگران دعوت اسلامی !  چه بسا بسیاری اوقات شده که افراد چت ارتباط شان را از چت به تلفن وارتباط خصوص مبدل می نمایند ، حرفهای محبت آمیز بین آنها رد و بدل می شود، و حرام می باشد .

ارتباط و دوستی با نا محرم نوعی زنا است

در حدیث پیامبر صلی الله علیه و سلم آمده است که فرمودند

کتب علی ابن آدم نصیبه من الزنا مدرک ذلک لا محاله: العینان زناهما النظر، والأذنان زناهما الاستماع، واللسان زناه الکلام، والید زناها البطش، والرجل زناها الخطا، والقلب یهوی و یتمنی، ویصدق ذلک الفرج أو یکذبه” (روایت بخاری و مسلم)

” بر بنی آدم نصیبش از زنا نوشته شده است که ناچارا به آن میرسد: چشمان زنایش نگاه است، و گوشها زنایش شنیدن است، و زبان زنایش گفتن است، و دست زنایش زدن است، و پا زنایش گام برداشتن است، و قلب هوس و تمنی میکند، و شرمگاه این همه را تصدیق و یا تکذیب میکند “

بنابراین نگاه نامحرم و سخن گفتن با محبت و دوستی با نامحرم نوعی زنا بشمار میرود، هر چند گناهش مانند جماع کردن با نامحرم نیست اما حرام است .

اگر به افراد چتی گفته شود شما صد هزار تومان در راه خدا انفاق کنید، حاضر نخواهند شد، اما همین افراد گوشی هایی با بیش از یک میلیون تومانی فقط جهت چت کردن تهیه می کنند ، مسلم است جایی که خدا و اخلاص باشد انفاق سخت است و جائی که هوس و شیطان باشد ده برابرش را هم انفاق می کنند ، و بد تر از این ، روزانه گوشی به دست آماده ارسال پیامک هستند .

یک مسلمان از نعمت حیات و سلامتی باید استفاده مفید بکند تا در دنیا و آخرت خوشبخت گردد ومایه حسرت نشود.

در سنن ترمذی از أبی برزه‌ أسلمی رضی الله عنه روایت شده‌ که‌ ‎پیامبر الله صلی الله علیه وسلم فرمود:  «لا تزول قدما عبد یوم القیامه، حتى یسأل عن عمره فیم أفناه، وعن علمه فیم فعل، وعن ماله من أین اکتسبه وفیم أنفقه؟ وعن جسمه فیم أبلاه؟» جامع الاصول (۱۰/۴۳۶) وشماره آن: ۷۹۶۹‏.

(در روز قیامت هیچ کس نمی‌تواند قدم بردارد تا اینکه‌ در مورد چهار چیز از او سؤال نشود:

۱- عمرش را در چه‌ چیزی صرف نمود.

۲- مقطع جوانی را با چه‌ چیزی بسر برده.

۳- تا کجا به‌ علم و دانشش عمل کرد.

۴- مال و ثروتش را از چه‌ راهی کسب کرد و در چه‌ چیزی خرج نمود).

باز در سنن ترمذی از عبدالله‌ بن مسعود رضی الله عنه روایت شده‌ که‌ رسول ‎خدا الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: «لا تزول قدم ابن آدم یوم القیامه من عند ربه، حتى یسأل عن خمس: عن عمره فیم أفناه؟ وعن شبابه فیم أبلاه؟ وعن ماله من أین اکتسبه، وفیم أنفقه، وماذا عمل فیما علم».

(در روز قیامت هیچ کس نمی‌تواند در حضور پروردگار قدم بردارد تا اینکه‌ در مورد پنج چیز از او سؤال نشود:

۱- عمرش را در چه‌ چیز صرف نمود.

۲- مقطع جوانی را با چه‌ چیزی بسر برد.

۳- مال و ثروتش را از چه‌ راهی کسب کرد.

۴- مال و ثروتش را در چه‌ چیزی خرج نمود.

۵- تا کجا به‌ علم و دانشش عمل کرد).

الله تعالی می فرماید: «وَوُضِعَ الْکِتَابُ فَتَرَى الْمُجْرِمِینَ مُشْفِقِینَ مِمَّا فِیهِ وَیَقُولُونَ یَا وَیْلَتَنَا مَالِ هَذَا الْکِتَابِ لَا یُغَادِرُ صَغِیرَهً وَلَا کَبِیرَهً إِلَّا أَحْصَاهَا» (کهف ۴۹)
یعنی: و کتاب [کتابى که نامه اعمال همه انسانهاست‏] در آن جا گذارده مى‏شود، پس گنهکاران را مى‏بینى که از آنچه در آن است، ترسان و هراسانند؛ و مى‏گویند: «اى واى بر ما! این چه کتابى است که هیچ عمل کوچک و بزرگى را فرونگذاشته مگر اینکه آن را به شمار آورده است؟!

توصیه شریعت پرهیز کردن از گناهان صغیره است

در صورتیکه شخص بر انجام گناه صغیره اصرار ورزد و آنرا تکرار نماید، تبدیل به کبیره می شود .

چنانکه عبدالله بن عباس رضی الله عنه در تفسیر آیه ی « إن تجتنبوا کبائر ما تنهون عنه» (نساء ۳۱) می گوید:«لا صغیره مع اصرار و لا کبیره مع استغفار» بیهقی درالشعب (۷۲۶۸). 
یعنی:هیچ گناه صغیره ای با اصرار و هیچ گناه کبیره ای با استغفار باقی نمی ماند.)
یعنی اینکه گناه صغیره با تکرار و ارتکاب مداوم به گناه کبیره تبدیل می شود و گناه کبیره با توبه و استغفار بخشوده می شود.

پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرمایند: «ایاکم و محقرات الذنوب فانهن یجتمعن علی الرجل حتی یهلکنّه» « از گناهان کوچک بپرهیزید زیرا آنها بر شخص جمع می شوند و او را هلاک می کنند» مسند امام احمد

رسول الله صلی الله علیه وسلم از کوچک شمردن گناهان برحذر داشته و می فرمایند: 
«إیاکم و محقرات الذنوب کمثل قوم ببطن وادٍ فجاء ذا بعود و جاء ذا بعود حتی حملوا ما انضجوا به خبزهم و ان محقرات الذنوب متی یؤخذ بها صاحبها تهلکه» (رواه الطبرانی ۱۰/۱۹۰)

از گناهان کوچک بپرهیزید مثال گناهان کوچک مانند گروهی است که در دره ای فرود آیند، این یکی چوبی آورد و آن یکی چوبی آورد و آن قدر هیزم بیاورن که با مجموع آن نان خود را بپزند. گناهان حقیر نیز وقتی از مرتکب آن باز خواست کنند مایه هلاکت می شود.

توصیه می شود با کلیک و ورود به مطالب زیر در این باره کامل بخوانید:

روابط دختر و پسر قبل از ازدواج

حکم بکار بردن کلمات محبت آمیز برای نا محرم

آیا نگاه کردن به نا محرم حرام است ؟

حالاتی که نگاه کردن به نا محرم را جایز قرار می دهد

آیا نگاه به نامحرم اگر از روی هوس نباشد از روی محبت باشد جایزاست؟

آیا نگاه کردن به زنان در تلویزیون جایز است ؟

نگاه کردن به عکس پای زن

اگر زنان حجاب کنند پس حفظ نگاه مردان چه معنی دارد؟ و تعریف حجاب

چرا دست دادن به نا محرم حرام است

آیا دو نامحرم می توانند بعنوان خواهر وبرادر دوست باشند؟

پسری به قصد ازدواج به من نزدیک شد آیا خدا می بخشد؟

دوستی با دختر عمو به قصد ازدواج !

حکم دوستی با شوهر خواهر و ارسال پیامک به او

چگونه خود را از گناه زنا پاک کنیم ؟

images

| ۱۵ تیر ۱۳۹۳
۱۷ پاسخ به “حکم چت کردن پسر و دختر در گروه های مذهبی”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  امیر says:

  پیش ما موقع نامزدی عقد نمیکنن فقط حلقه میذارن دستشون

  پاسخ:
  مسائل شرعی را بایستی با خود شریعت حل کرد چرا که با رسومات منطقه ای مسائل شرعی حل نمی شوند.

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  امیر says:

  سلام
  میخواستم بپرسم که بنده نامزد کردم هنوز عقد نکردم میتونم با نامزدم تلفنی حرف بزنم لطفا جواب بدین
  با تشکر

  پاسخ:
  تا زمانی که عقد شرعی را انجام نداده اید برای یکدیگر نا محرم به حساب می آیید و روابط شما مانند سایر نا محرم ها ممنوع می باشد.

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  SINA says:

  بله متشکرم از جوابتون فقط میخواستم بدونم اگه این کار باهیچ قصدو نیت گناهی نباشه بازم اشکال داره؟؟؟

  پاسخ :
  محتوای گفتگوهای اینترنتی یا چت را می توان در سه بخش خلاصه کرد ۱_ محتوای جنسی. ۲_ دوستی و سخنان بیهوده. ۳_ دینی و اسلامی . اگر اولی باشد حرام است چون خوف فساد وجود دارد. اگر دومی باشد به سفارش پیامبر ص بهتر است ترک شود. و اگر سومی باشد افضل و بهترست مورد توجه قرار گیرد. وقتی فرد عملا مرتکب گناه شود نیت هر چه که باشد تاثیری ندارد ، نیت در اعمال خیر مفید و تاثیرگذار است .

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  SINA says:

  اگه چت کردن برای سرگرمی باشه و خصوصی باهیچ نامحرمی صحبت نشه فقط نگاه کردن به گفت و گو های دیگران باشه چه حکمی داره؟؟

  پاسخ:
  اگر تمایل به سرگرمی دارید به مطالعه مشغول شوید، اسماء حسنی را با معانی بخوانید، آیات و احادیث را با معانی بخوانید، ارکان، و اجبات نماز، سنتها و مستحبات نماز را بخوانید، واجبات و سنتهای وضو و غسل را آموزش ببینید، زندگینامه انبیاء و صحابه را بخوانید تا درک صحیح از ایمان واقعی داشته باشید و اگر این موارد را از طریق چت کردن با هم جنس خود رد و بدل نمایید بدون ایراد شرعی است.

 5. وضعیت کاربر : مهمان
  af says:

  باسلام و خسته نباشید خدمت شما

  خواستم از مطلب زیباتون تشکر کنم واقعا به نظرم واقع بینانه و منطقی بیان کردید.
  خواستم به دوستانی که موافق چت هستند هم بگم واقعا اگه منطقی فکرکنیم واقعا چرا باید دختر و پسر مجرد باهم به قول معروف به تبادل نظر بپردازند.یعنی واقعا به نظرتون مخاطبتون حتی اگه شما هم راست بگید حرف شما رو قبول میکنه یا به مخالفت و ادامه بحث و گاهی توهین و پی وی رفتن و…منجر میشه…
  ویا این که موافق نیستید که اگه با نیت اصلاح وارد این گروه ها میشیم اگه گروه مختلط نباشه بهتر نمیشه صحبت کرد و نظرمونو بگیم.!!!
  و اصلاح کردن هم جنس به خیر هم که علمشو داشته باشیم راحت تر نیست..و به جای ترس از گناه ثواب هم نداره….!!!!
  پس قبول کنیم که اگه قانع نشیم یعنی بیشتر دنبال سرگرمی کاذبیم تا تبلیغ دین و فقط میخوایم یه کلاه شرعی بزاریم سرمون و کار خودمونو توجیح کنیم و وقتی به اسم گروه نگاه کنیم فکر کنیم که کار درستی میکنیم…………

  ربنا لاتزغ قلوبنا بعد اذ هدیتنا و هبلنا من لدنک رحمتک یا الرحم الراحمین.

 6. وضعیت کاربر : مهمان
  ZAHRA says:

  سلام با عرض خسته نباشید من یه اشتباهی کردم که شمارمو به یه پسری که تو دنیای مجازی اشنا شده بودم دادم حالا خیلی پشیمونم میشه راهنماییم کنین

  پاسخ :
  توبه و استغفار نمایید و دیگر تکرار نکنید گناه گندگی است اگر شروع شود ادامه پیدا می کند و در اخیر شماره تان را تغییر دهید.

 7. وضعیت کاربر : مهمان
  Mohsen says:

  سلام خدا خیرتون بده.واقعا کمک کردید هر کسی از من این سوالارو میپرسید نمیتونستم جواب بدم.حالا ی سوال دارم،من در بیشتر شبکه های اجتماعی هستم،در گروه های مختلف هم بودم اما بیشترشون مذهبیه.ی چند تایی گروه هم غیر مذهبی فعالیت دارم.تو هر گروهی ک‌میرم دختر هست،با من هم حرف میزنن میگن بیا PV. و از این حرف ها.من هیچ وقت اینکارو نکردم یعنی اصلا خوشم نمیاد دختر و پسر تا قبل از ازدواج با هم رابطه داشته باشند.دو تا سوال:۱-ایا بودن من در این گروه ها ک مطمئنم و یقین دارم مقدمه هیچ گناهی نیست حرام است؟۲- اگر من بتوانم دختر و پسری را با حرف هایی از هم جدا کنم و از چت کردن با هم منصرف کنم اشکالی دارد
  خواهش میکنم جوابمو هر چ زودتر بدید خیلی واجبه عذاب وجدان گرفتم

  پاسخ :
  دعوت و تبلیغ بسوی خداوند وظیفه هر مسلمانی است ، لطفا برای دریافت شرح پاسخ سوال تان را در بخش سوالات شرعی ارسال نمایید.
  http://vaislamah.com/pgquestionanswer


 8. حفصه says:

  دوباره سلام خواهش میکنم کلیپ هایی از سخنرانی مولانا عبدالعلی خیرشاهی برای دانلود تو سایتتون بذارید باتشکر


 9. حفصه says:

  سلام ببخشید لطفا پیام منو نمایش دهید یک سوال داشتم بدعت چیست


 10. محمدرضا says:

  سلام علیکم و رحمه الله.
  ببخشید خواهر یا برادر گرامی.ممنون از احادیث شما.اما ما مجتهد نیستیم که از روایات حکم حلال و حرام بودن رو استنباط کنیم.
  و بنده اینطور فکر میکنم که شما صرفا نظر و برداشت خودتون رو از این احادیث نوشتید نه نظر مراجع.

  پاسخ :
  دوست گرامی حقیقتا کار ما و اهداف بلند ما برای شما قابل درک نیست ، ما بجای رسیدگی به امور زندگی و شخصی مان به امور مسلمین می پردازیم بدون هیچگونه کمک مالی و یا تمجید از جانب کسی ، حالا بیائیم و نظر شخصی به مردم بگوئیم بنظر خود شما چه سودی برای ما دارد ؟ حقیقتش این است که ما از آنجایی که حلاوت و شیرینی ایمان و محبت خداوند را حس کردیم تمام عمر و سلامتی خودرا وقف سعادت دیگران کردیم تا بتوانیم یک جزء اندکی از رسالت پیامبران الهی را انجام داده باشیم و می خواهیم بگوئیم اگر امروزه پیامبری در بین ما وجود ندارد اما دین خداوند تنها نیست ! همه مردم غرق در خوش گذرانی باشند ما با امید به خداوند برای سعادت اخروی آنها تلاش خواهیم کرد حتی اگر مخالف ما باشد .
  ما نه نظر شخصی بیان می کنیم و نه نظر مراجع ما نظر اسلام را بیان می کنیم تا خدای مان راضی باشد .
  چت با جنس مخالف از نگاه مراجع تقلید برادران ما نیز جایز نمی باشد از جمله این بزرگواران آیت الله خامنه ای هستند و فتوای شان در همین سایت موجود است .

 11. سلام خداقوت . واقعا ممنونم . خیلی بهم کمک کردید. فقط یه نکته مهم بگم اینکه . چت رومی هایی هستم که مذهبی هستن و عالمان بزرگی در روم وجود دارد که به دیگران کمک می کنن . در روم همین عالمان جلسات مذهبی و دینی می گزارند و نتیجه های خیلی خوبی هم دارد . یکی از چت روم هایی که واقعا دینی است . چت ولایت با مدیرت اقای علوی هستش.

  پاسخ :
  وجود عالم در کاری یا کلا عملکرد عالمی دلیلی بر جواز آن عمل نمی باشد . اگرآن عالم توصیه های شریعت را یکی یکی رعایت کند که از جمله آنها چت نکردن با نا محرم است جایز می باشد در غیر این صورت دلیلی بر جواز وجود ندارد .


 12. فاطمـــــہ says:

  سلامـــــ..
  عالیـ بود…واقعا تونستمـ جواب سوالمو بگیرمـــــ
  بازم ممنون…


 13. خواهرمسلمان says:

  مطلب‏ ‏بسیار‏ ‏مهم‏ ‏وآموزنده‏ ‏ای‏ ‏بود…
  یادمان‏ ‏باشد‏ ‏نامحرم‏ ‏نامحرم‏ ‏است‏ ‏چه‏ ‏در‏ ‏دنیای‏ ‏مجازی‏ ‏وچه‏ ‏در‏ ‏دنیای‏ ‏حقیقی.‏ ‏پس‏ ‏حواسمان‏ ‏باشد‏ ‏که‏ ‏صحبت‏ ‏بدون‏ ‏ضرورت‏ ‏و‏ ‏بالذت‏ ‏بانامحرم‏ ‏همان‏ ‏زنای‏ ‏زبان‏ ‏است.این‏ ‏چت‏ ‏روم‏ ‏ها‏ ‏به‏ ‏ظاهر‏ ‏اسلامی‏ ‏هستند‏ ‏درحالی‏ ‏که‏ ‏در‏ ‏چهارچوب‏ ‏‏ ‏قوانین‏ ‏اسلام‏ ‏نیستند‏ ‏واز‏ ‏طرز‏ ‏صحبت‏ ‏های‏ ‏کاربران‏ ‏می‏ ‏توان‏ به‏ ‏این‏ ‏نتیجه‏ ‏رسید‏‏ ‏در‏ ‏اول‏ ‏صحبت‏ ‏هاشون‏ ‏خود‏ ‏را‏ ‏‏خواهر‏ ‏وبرادر‏ ‏هم‏ ‏تلقی‏ ‏می‏ ‏کنند‏ ‏وبعد‏ ‏از‏ ‏چندی‏ از‏ ‏رسمی‏ ‏بودن‏ ‏به‏ ‏صحبت‏ ‏های‏ ‏صمیمی‏ ‏مبدل‏ ‏می‏ ‏شود‏ ‏و‏ ‏بااین‏ ‏الفاظ‏ ‏همدیگر‏ ‏را‏ ‏خطاب‏ ‏می‏ ‏کنند‏(‏عزیزم،گلم،نفسم‏ ‏و…‏)‏.اگر‏ ‏سوالی‏ ‏داریم‏ ‏ویا‏ ‏موضوعی‏ ‏برایمان‏ ‏مبهم‏ ‏است‏ ‏می‏ ‏توانیم‏ ‏به‏ ‏سایت‏ ‏های‏ ‏توحیدی‏ ‏مراجعه‏ ‏کنیم‏ ‏و‏ ‏سوالمان‏ ‏را ‏مطرح‏ ‏‏ ‏کنیم‏ ‏ویا‏ ‏با‏ ‏مراجعه‏ ‏به‏ ‏مقاله‏ ‏ها‏ ‏و‏ ‏کتب‏ ‏دینی‏ ‏‏‏جواب‏ ‏سوال‏ ‏خود‏ ‏را‏ ‏‏پیدا‏ ‏کنیم.یادمان‏ ‏باشد‏ ‏کار‏ ‏شیطان‏ ‏زینت‏ ‏دادن‏ ‏وآراستن‏ ‏عمل‏ ‏زشت‏ ‏است‏ پس‏ ‏مراقب‏ ‏باشیم.


 14. نازی says:

  در واقع از راه چت دخترها نمی توانند به پسرها دعوت دهند در واقع با این کار خود دخترها وارد گناه و گرفتاری مسی شوند.


 15. مخمدى says:

  دعوت کجا بود همش اوباش گری هستش چیزی از دین حالی شون نمیشه مطلب بروزیه امیدوارم همه استفاده کنن سپاس از شما


 16. sahar says:

  جزاک الله خیرا کثیرا.
  سوال بجا و جواب بسیار مناسب حال جوانان بود،واقعا من القلب الی القلب بود.
  خداوند ثابت قدم و با اخلاصمان گرداند.

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 33نفر
 • بازدید امروز 34470
 • بازدید دیروز 152833
 • بازید کل 104984303

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com