پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2330
 • کل نظرات 9698
 • کل اعضا 1695
 • جدیدترین عضو mohammad
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 40632

تبریک اعیاد کفار جائز نیست و حرام است، همچنین جواب دادن به تبریک آنها نیز جایز نیست، زیرا اعیاد آنها اعیاد مسلمین نیستند و مسلمانان باید در مورد احکام و اعتقادات دینی خود عزم و اهتمام داشته باشند.

 سوال، حکم تبریک گفتن به کفار به مناسبت کریسمس چیست؟ و چگونه تبریک گفتن آنها را پاسخ دهیم؟ و آیا رفتن به اماکن جشن و مراسمات آنها که به این مناسبت فراهم شده جایز است؟

پاسخ : تبریک گفتن به کفار به مناسبت عید کریسمس یا بقیه ی اعیاد دیگرشان به اتفاق (علما) حرام است، چنانکه امام ابن قیم رحمه الله در کتابش ” أحکام أهل الذمه ” نقل کرده و گفته: “تبریک گفتن به شعائر مختص به کفر به اتفاق حرام است، مثل اینکه اعیاد و روزه هایشان را تبریک گفت، و بگوید: عیدت مبارک، یا تبریک می گویم به مناسبت این عید و یا همانند آنها، و چنانکه قائل آن از کفر بدور باشد باز عمل او جزو محرمات است و بلکه به منزله ی تبریک گفتن به وی بخاطر سجده اش برای صلیب است، و بلکه گناه آن نزد خدا بزرگتر است و حتی شدت آن از تبریک گفتن به کسی که شرب خمر می کند یا قتل نفس کرده یا زنا مرتکب شده بیشتر است. و بیشتر کسی که قدر و منزلتی برای دین قرار نمی دهد در این (تبریک به اعیاد کفار) می افتد و او نمی داند که چه کار زشت و قبیحی کرده است، پس کسی که به معصیت یا بدعت یا کفری تبریک بگوید براستی که در معرض خشم و غضب الله تعالی قرار گرفته است”.

و براستی همانگونه که ابن قیم ذکر کردند تهنیت و تبریک گفتن به اعیاد کفار حرام است، زیرا تبریک گفتن در حقیقت اقرار کردن به شعائر کفری آنها و راضی شدن به آنست، و هرچند در نفس خود به آن راضی نباشد، اما بر مسلمان حرام است که به شعائر کفار راضی و تهنیت و تبریک گوید، زیرا خداوند متعال به آن راضی نیست چنانکه می فرماید: ‏(إِنْ تَکْفُرُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ عَنْکُمْ وَلَا یَرْضَی لِعِبَادِهِ الْکُفْرَ وَإِنْ تَشْکُرُوا یَرْضَهُ لَکُمْ) الزمر/۷ ‏اگر کفران کنید، خداوند از شما بی‏نیاز است و هرگز کفران را برای بندگانش نمی پسندد؛ و اگر شکر او را بجا آورید آن را برای شما می‏پسندد!

و اگر آنها اعیاد خود را به ما تبریک گفتند ما جواب آنها را نمی دهیم، زیرا آن اعیاد ما نیست، و خداوند نیز به آن اعیاد راضی نیست، که یا بدعتی در دینشان است و یا آنکه مشروع بوده ولی با آمدن اسلام نسخ شده است.. و اجابت دعوت آنها (برای شرکت در مراسمات و جشنهایشان) حرام است زیرا حضور در مراسمات آنها از تهنیت نیز قبیح تر است.”.

منبع: islampp.com

| ۱۱ دی ۱۳۹۴
۱۶ پاسخ به “دین مبین اسلام و اعیاد کفار همانند کریسمس”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  آرش says:

  با سلام و درود ایزد منان برشما
  نخست شما را به تفکر در آیه ۸ سوره ممتحنه و ۸۶ سوره نسا دعوت می نمایم .

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  فاطمه says:

  چقد سطح پایین فکر کرده و فتوا داده

  • وضعیت کاربر : مهمان
   پاسخ فاطمه says:

   احکام شرعی فکر بالا و فکر پائین نمی خواد بلکه تخصص در قرآن و سنت میخواد و باید علما به مردم بگویند آنچه را که قرآن و سنت می گویند .

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  محمدامین says:

  چرا باید اعیاد کریسمس و تبریک گفتن به اون حرام باشه؟! چرا قرآن رو ابزاری برای حکم دادن و حاکم شدن خود بر افکار مردم می کنید؟!! این کار زشت است. ترک کنید.
  هرچند که ما نباید به پیروی از مسیحیان این اعیاد رو رسمی کنیم و جشن بگیریم و اون ها رو ولی و سرپرست خودمون کنیم، اما شاد بودن در ولادت پیامبری از پیامبران خدا چه ایرادی دارد؟!!!!!!!!!!!!

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  یک انسان says:

  یاد شعر ی شاعر افتادم با این معی که می گفت
  خدایا اینا اگر مخوان برن بهشت لطفن منو ببر جهنم.
  ……….
  انشاا… قبل از مردن انسانیت واحترام به باورهای مردم را یاد بگیرید

 5. وضعیت کاربر : مهمان
  محسن says:

  با سلام شما در رد تبریک گفتن به مسحیت در رابطه با عید کریسمس فقط از آقای امام ابن قیم حرفهای را آورده اید و سخنی از پیامبر و خدا نیاورده اید
  ایشان با استناد به کدام حکم و منطق و حدیت نبوی به خودشان اجازه دادن که این قدر مغرضانه دراین رابطه حرف بزنن

 6. وضعیت کاربر : مهمان
  آصف says:

  حرام و حلال را فقط خداوند میداند و بس آنچه باید حرام باشد و یا حلال در قرآن بیان شده است . حتی پیامبر گرامی چنین اجازه به خود نداده اند . مگر این آیت خداوند را به خاطر نمی آورید .
  وَلَا تَقُولُوا لِمَا تَصِفُ أَلْسِنَتُکُمُ الْکَذِبَ هَـٰذَا حَلَالٌ وَهَـٰذَا حَرَ‌امٌ لِّتَفْتَرُ‌وا عَلَى اللَّـهِ الْکَذِبَ ۚ إِنَّ الَّذِینَ یَفْتَرُ‌ونَ عَلَى اللَّـهِ الْکَذِبَ لَا یُفْلِحُونَ

 7. وضعیت کاربر : مهمان
  mohsen says:

  لعنت خدا بر اهل تسنن آخه دانشمندا شما نماز و روزه و….. همش بدعته حالا تبریک تولد مسیح رو بدعت میدونید


 8. محمود says:

  با سلام
  من نمی دونم چرا اهل سنت اینقدر ، این مسائل کوچک رو بزرگ می کنند
  درسته که مراسمات و اعیاد غیر اسلامی که وجود داره کار بیهوده ایه ، ولی فقط در همین حد و ما به جای همچین برخورد زننده ای می توانیم جواب تبریک طرف مقابل را با سخنان اسلامی و قرآنی بدهیم ، برای مثال بگوییم امیدواریم برای شما هم روز مبارک و پر از خیر و برکت باشد.

  پاسخ :
  بدون شک برخورد درست با غیر مسلمانان از اصول اخلاقی ماست، اما برای یک مسلمان مسلمانی زیستن لازم است فرهنگ اسلامی فرهنگ غنی است که مسلمان را از دیگران بی نیازمی کند هدف ما در واقع آموزش است و ما مسلمانان هزاران روش برای زندگی در سنت نبوی داریم که اکثرا از آنها بی خبرند از آنجایی که ادعای محبت خدا و رسول را داریم باید در عمل ثابت کنیم و اگر مسیر ما مسیر غیر اسلامی و نبوی بود روز قیامت پاسخی برای محبت و صداقت نخواهیم داشت .
  پس اهمیت قایل شدن به ارزش های دینی بزرگ کردن مسایل کوچک نیست اما بی اطلاع بودن از ارزشها جهل است .


 9. محمد says:

  بسیار زیبا بود همیشه دوستانم مناسبت های گوناگونی که در اسلام وجود ندارد(از قبیل شب یلدا و نوروز و …) را به من تبریک می گفتند و من به خاطر اینکه نمی دانستم چه جوابی بدهم به بیشتر آنها پاسخی نمی دادم و از برخی فقط تشکر می کردم اما با خواندن این مطالب مفید قانع شدم و الان می دانم که چ کار باید بکنم. خداوند جزای خیرتان دهد.


 10. يعقوب says:

  سلام خدمت همه دوستانآیه ای که آقا عبدالقادر بهش استناد کرد هیچ ارتباطی به دوستی گرفتن نداشت، بلکه مراد این است که اهل کتاب را ولی و سرپرست خود قرار ندهید که هویتتان از بین برود و تابع دین آنها شوید.به نظر بنده تبریک به اهل کتاب جایز است و در قرآن خداوند فرموده: کسانی که با شما سرجنگ ندارند هیچ مانعی نیس که به آنها نیکی کنید(لا ینهاکم الله….)و چنان که اهل کتاب اعیاد ما را تبریک می گویند ما شایسته تریم به این اخلاق حسنه. 


 11. ALI says:

  با سلام واحترام روز کریسمس روز مقدسی است و من به ان احترام قائلم چون دران روز مجزه الهی رخ داده است و شما با چه جرأتی تبریک گفتن به میلاد پیامبرخداوند که پیام آور صلح و دوستی است را حرام میکنید؟!


 12. عبد القادر says:

  این کامنت به دلیل بیهوده گویی ، مغرضانه بودن و مزاحمت توسط این فرد حذف گردید . از خدای بزرگ برای این شرور دعای هدایت می کنیم .
  با تشکر مدیر سایت


 13. عبد القادر says:

  یکی نیست که به آن مفتی بگوید بابا کریسمس مشهوربه ولادت حضرت عیسی است که مورد احترام برای جمیع مسلمین است و تهیینت گفتن و مبارک شمردن این روز به این جهت چه مانعی دارد ؟!
  عجیب اینجاست که شما که تا به اینجا با یهود و نصاری مشکل دارید البته حق هم هست چرا که صریح قرآن است یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا الْیَهُودَ وَ النَّصارى‏ أَوْلِیاءَ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ وَ مَنْ یَتَوَلَّهُمْ مِنْکُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللَّهَ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمینَ

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 36نفر
 • بازدید امروز 113537
 • بازدید دیروز 128139
 • بازید کل 104627653

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com