پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2330
 • کل نظرات 9697
 • کل اعضا 1695
 • جدیدترین عضو mohammad
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 42158

حکم مراسمات چهارشنبه سوری و نوروز و سیزده بدر

در شرع پاک اسلام به رسومات و آداب و فرهنگهای ملل مختلف احترام گذاشته می شود البته به شرطیکه مخالف با تعالیم اسلام نباشد. و شکی نیست که مراسمات چهارشنبه سوری و نوروز و سیزده بدر از رسومات جاهلی ایران قبل از اسلام هستند و بخشی از یک آیین خرافی است و شکی وجود ندارد که آن اعیاد و رسومات با تعالیم اسلام در تضاد هستند و لذا بر مسلمانی که محبت خدا و رسولش را در قلب خود می پروراند شایسته نیست که چنین اعیاد و رسومی را انجام دهد و بر او حرام است. سیزده بدر یکی از رسومات جاهلی است که شاید نزد برخی بصورت عرف درآمده باشد ولی از آنجائیکه این رسم و این یادبود جزوی از یک آیین خرافی بوده و منشاء اصلی آن عرف نبوده بلکه آیین بوده است، لذا انجام و برگذاری و یادبود این روز یا چهارشنبه سوری به هر قصد و نیتی که صورت بگیرد حرام است و الی الابد تحت هیچ شرایطی و با هیچ نیتی بر مسلمانان مباح نخواهد شد.

پیامبر صلی الله علیه وسلم هنگامی که در مدینه تشریف داشتند جشن نوروز را که اعراب به تقلید ایرانیان گرامی می داشتند نفی نمودند:

انس بن مالک می گوید:«قَدِمَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ الْمَدِینَهَ وَلَهُمْ یَوْمَانِ یَلْعَبُونَ فِیهِمَا فَقَالَ مَا هَذَانِ الْیَوْمَانِ قَالُوا کُنَّا نَلْعَبُ فِیهِمَا فِی الْجَاهِلِیَّهِ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ إِنَّ اللَّهَ قَدْ أَبْدَلَکُمْ بِهِمَا خَیْرًا مِنْهُمَا یَوْمَ الْأَضْحَی وَیَوْمَ الْفِطْرِ»[ابوداود]

 رسول خدا صلی الله علیه وسلم (پس از هجرت از مکه) به مدینه تشریف آوردند واهالی مدینه دارای دو روز بودند[روز نوروز و مهرگان(یکی دیگر از اعیاد مجوسیان)] که در آن دو به بازی پرداخته و شادی می کردند، پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: این دو روز چیست؟ عرض کردند: ما در زمان جاهلیت در این دو روز به بازی و شادی می پرداختیم، رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود: خداوند دو روز دیگر را به جای آن دو برایتان قرار داده است که خیر و نیکی دنیا و آخرت در آن دو قرار دارد: روز عید قربان و روز عید فطر.

همچنانکه مشاهده می شود رسول خدا صلی الله علیه وسلم آن دو عید را تأیید نفرمود، و آنها را به حال خود رها نکرد تا طبق معمول به بازی در آن دو روز بپردازد، بلکه فرمود: خداوند آن دو را برایتان با دو روز دیگر عوض کرده است. و تعویض چیزی با چیز دیگر اقتضا می کند که مورد دوم ترک شود، چرا که امکان جمع شدن مورد تعویضی با شیء تعویض شده وجود ندارد و بدین علت لفظ تبدیل و تعویض(در زبان عرب) استعمال نمی شود مگر آنکه جمع بین دو چیز ترک گفته شود. پس این قول رسول خدا صلی الله علیه وسلم که می فرماید:«إِنَّ اللَّهَ قَدْ أَبْدَلَکُمْ بِهِمَا خَیْرًا مِنْهُمَا» اقتضا می کند که از جمع بین (نوروز و مهرگان)با دو عید قربان و فطر و انجام همزمان آنها خودداری شود.

و سیزده بدر از خود نوروز حرمتش بیشتر است اللخصوص که برخی از مردم در آنروز مرتکب برخی از اعمال خرافی و شرک آلود می شوند بعنوان مثال دربرخی مناطق در این روز هر شخصی به نیت پاک کردن خود از عدد به اصطلاح نحص سیزده ، سیزده عدد سنگ را درون چاهی می اندازند یا اینکه سیزده سنگ را به پشت سر خود می اندازند! تا بدین طریق سالی خالی از بدیمنی و بدشگونی برای خود تضمین کنند!! و شکی نیست که این اعمال جزو امورات شرکی است که با تعالیم اسلام در باب توحید در تضاد آشکار است.

بنابراین حرمت برگزاری رسومات چهارشنبه سوری و سیزده بدر ثابت است و آن بعلت مخالفت با اعیاد مسلمین است و برگزاری اعیاد کفار حرام است.

اما جشن تولد و سالگرد ازدواج نیز در اسلام وجود ندارد و بدعتی منکر است که باید از آن اجتناب ورزید زیرا همانطور که در فوق اشاره شد مسلمانان فقط در دو روز عید و جشن برگزار می کنند و آن دو روز عید فطر و عید قربان است و غیر این دو جشن برای مسلمانان جایز نیست حال شخص به هر نیتی که بخواهد آن جشنهای مورد نظر خود را برگزار نماید.

| ۳۰ آذر ۱۳۹۲
۲۸ پاسخ به “حکم بزرگداشت شب یلدا”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  sdfs says:

  اصولا در اسلام دو لذت داریم: خوردن و جماع

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  تینا says:

  این اظهار نظر به دلیل فحاشی حذف گردید ! از الله توانا برای خود و ایشان دعای هدایت می کنیم .

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  زهرا says:

  با سلام
  بهتر بود جناب عالی یک سر هم به مفاتیح الجنان میانداختید و روایات راجع به نوروز را از ائمه میخواندید
  شما که نسبت به دینت جاهلی (هنوز مفاتیح رو درست نخوانده ای ) چطور از زمان جاهلیت اعراب خبر داری ایران در طول تاریخ خود همواره یکتا پرست بوده و نمونه ای از پرستش شرک در اون دیده نشده زمانی مسلمانان با ایرانیان درجنگ بودند پیامبر دستور داد کشته های ایرانیان رو به آداب مسلمانی به خاک بسپارند چرا که آنها یکتا پرستند

  • وضعیت کاربر : مهمان
   پاسخ زهرا خانم says:

   زمانی که مسلمانان به ایران حمله کردند پیامبر چندین سال قبلش وفات کرده بود که !! چطوری میگید پیامبر دستور داد ایرانیان رو به آداب مسلمانی به خاک بسپارند!
   و اگر اونا یکتاپرست بودن و باید به آداب مسلمانی به خاک سپرده شوند چرا به اونا حمله کردن ؟! اخه جهاد با یکتاپرستان که نمی کنن با مشرکان و آتش پرستان و بت پرستان می کنن..

  • وضعیت کاربر : مهمان
   محمد says:

   اسلام ۱۴ چیز رو عید نوروز میدونه.روزی که خورشید طلوع کرد.روزی که حضرت ابراهیم بت شکست.و….هیچ جایی به این عید ما اشاره ای نشده.ثانیا شما حدیث اصحاب الرس را بخونید…


 4. ارش says:

  این نظر اهل تسنن است.برای اطلاع از نظر شیعه میتوانید به آداب نوروز در مفاتیح الجنان و احادیث امام جعفر صادق مراجعه نمایید.


 5. مصطفی says:

  باسلام و وقت بخیر بنده فوق لیسانس فقه دارم .به نظر من حدیث مذکور جدا از جنبه ی صحت و سقم که الان امکان بررسی اون از نظر سند و … برای من وجود نداره هیچگونه دلالتی به حرمت عید نوروز ندارد .وحتی اگر بپذیریم که منظور حضرت رسول (ص) عید نوروز بوده باشد ، نهایت چیزی که از این حدیث به دست می آید برتری عید قربان و فطر بر عید نوروز است که این امر از مسلمات است و جای هیچگونه شکی ندارد .اما این امر با حرمت تفاوت دارد . مثل اینکه به کسی بگوییم چه میخوری بگوید آب  به او بگوییم شیر بخور . ایا دلالت بر این میکند که او نباید آب بنوشد ؟وارد شدن به این بحث در این مقال نمیگنجد و یک بحث تخصصی است .به قولی میتوان گفت : اثبات شی ء نفی ماعدا نمیکند .جدای از این بحث اصول فقهی احادیث بسیاری از ائمه (ع) وجود دارد که دلالت بر مباح بودن عید نوروز و اعمال این عید دارد .بعلاوه بنده هیچ فقیهی را نمیشناسم که این عید را حرام اعلام کرده باشد .از طرفی اعمالی که در این عید ویادر وقت تحویل سال انجام میدیم کاملا مورد تایید دین عزیز و گرامی اسلام ناب محمذدی (ص) است مثل خانه تکانی و رعایت نظافت ، یا صله ی رحم ، یا دعای موقع تحویل سال و … از وقتی که برای مطالعه ی این متن صرف کردید ممنونم .اگر نظری در این مورد دارید خوشحال میشم بدونم.


 6. sahar says:

  الله شما را حفظ و بر راه اسلام بدون شرک و بدعت استوار گرداند،،،،کار شما برترین جهادها در راه الله است،،،،وخداوند بدعت گذاران را که شیطان اعمال زشتشان را در نگاهشان جلوه داده است هدایت کند.


 7. shs says:

  این اظهار نظر به دلیل اهانت به اسلام حذف گردید .


 8. احمد says:

  کامران,
  دوست گرامی ؛ آنهایی که ایمان کاملی دارند نشانه های دیگری دارند و از جمله اینکه از خود راضی نمی شوند .


 9. کامران says:

  دوستان عزیز خودتون بهتر میدونید دین خیلی ساده و آسونه پس چرا انقد سختش گرفتید مردم امروزه دنبال بهونه هستن از این دین فرار کنن و شماها دارید دینو برآنان سخت تبلیغ میکنید ؟ شکر خدا من ایمانم کم نیست ولی با این ایمانم با دیدن این مطالبتون واقعا برام ناراحتی میاره . سخته چطور انتظار دارید مردمی رو که حداقل شادیشونه اونم سالی ی بار ترکش کنن ؟


 10. احمد says:

  داریوش,
  دوست گرامی ؛ این موضوع ربطی به مذهب ندارد بلکه ریشه در تاریخ فرهنگ ایرانیان دارد .


 11. داریوش says:

  جسارتا باید عرض کنم …… ما هیچ یک به آیین خرافی که شما مد نظرتون هست اعتقاد ندارن . بی خودی توهین نکنین . فقط برای اینکه این آیین مثه سیزده به در رو به طبیعت می رن. به خاطر اینه که آخرین روز تعطیلات رو در دامن بکر طبیعت نشاط بهاری رو تجربه وتو دلاشون زنده کنن و سبزه گره دادن و نمی دونم چال کردن فلان چیز و فلان چیز که تو کامنت ها به اون اشاره شده به هیچ وجه عقیده شیعیان نیست که شما به اونا نسبت می دید و اگه جایی دیدید از باب شوخی و تفریح و دور هم جمع شدن دوستان این کار رو انجام می دن و این اعمال رو هم هیچ گاه به دلیل اینکه سنت زردشتی و یا باستانی هست انجام نمی دهند (که اگه اینطور بود باید کلی مقدمه و موخره اون رو هم انجام می دادن )بلکه نیت قلبی همه نزدیکی دلها و زنده شدن دل در آستانه بهار است و این هیچ گاه شرک نیست . ضمنا تمام مراسم عید نوروز دید و بازدید هایی است که از نظر اسلام صله رحم و دیدار تازه کردن با افرادی است که طی سال کمتر فرصت مصاحبت با آنها رو داشته ایم رو شامل می شه پس فقط انگ چهارشنبه سوری و سیزده بدر و .. رو نزنید. ضمنا ما اعیاد عید قربان , عید فطر, عید غدیر( که تعجب می کنم چرا اسم اونو نمی یارین) رو بیش از عید نوروز بهشون اهمیت می دیم پس ما فرمایش رسول اکرم رو هم هیچ وقت زیر پا نذاشته و نمی ذاریم …. لطفا راجع به غدیر و خطبه غدیر هم مطالعه کنید که خواهید دید چه حرفهایی برای گفتن داره و شما اصلا بهش توجه ندارین . ما ….. ها هم بی تقصیر نبوده و نیستیم که اماممون بعد از ۱۴۰۰ سال پیش خودمون هم غریب مونده ……….. پیش خدا و پیامبر خدا مسئولید اگر مثل یکی از پیام ها متن رو حذف کنید و یا جمله "
  این متن به دلیل دروغ، تهمت و اهانت جذف گردید" را براش اختصاص بدید.


 12. meysam says:

  سلام
  باید قبول کنیم که چه در شیعه و چه در سنی عقاید خرافی و غیر معقول با توجه به تفسیر ناصحیح از روایات وارد شده.مثلا در اهل سنت(جهاد نکاح) یا مدتی که زن در آن حق طلاق ندارد در غایب مفقود الخبر…
  همچنین در شیعه صلوات فرستادن زمانی که نام ….. را میشنویم یا تکریم اکثر امام زاده ها
  که البته در هر مورد تاثیر متون نا معتبر و عقاید سیاسی قابل رویت هست
  از سوی دیگر علامه مرتضی عسگری بعد از ۱۲۰۰ سال ثابت میکنه که شخصی به اسم عبدالله ابن سبا که این مدت طولانی شیعه ازش حدیث نقل میکنه وجود خارجی نداره که این حادثه ممکنه در فقه اهل سنت هم رخ بده کما اینکه مورد بوده…
  نظر من به عنوان یک فرد مسلمان اینه که چهارمین منبع فقه(عقل) را محجور نگذاریم
  مثلا در بحث قراردادها در فقه شیعه وسنت نظر مشهور اراده باطنی را حجت می داند…
  یعنی اگر قراردادی بر مبنای وکالت بستی و منظور از آن بیع بود. بیع معتبر است…
  حال از همین قیاس استفاده کنیم…
  دوست عزیز…
  اسم عید باستانی نوروز را می گذاریم جشن نوروز…
  در ماهیت آن دقت کن…
  دید و بازدید.دور گذاشته شدن کدورت ها.تمیزی منزل و…
  آیا اینها بد است
  مگر نه اینکه ماههای حرام یادگار عصر جاهلیت است که رسول الله امضا کرد.چرا؟ چون باعث کم شدن جنگ و خشونت میشد و این کار خوب است
  نتیجه :هر عملی که در اباحه یا حرمت آن اختلاف افتد و انجام آن باعث گمراهی مسلمین نشود بلکه مقدمات مستحب یا واجبی را فراهم کند منعی ندارد
  البته مممکن است در گفته های من اشتباهاتی باشد که امید به رحمت خداوند دارم

  پاسخ :
  دوست گرامی از شما که فرد منطقی و روشنی هستید مطرح کردن دروغی بنام جهاد نکاح که قزوینی این تهمت را جعل کرد بعید است . این دروغ بارها از طرف شخصیتهای اهل سنت رد شده است . برخی مطالب رد در این سایت موجودند می توانید مراجعه کنید .
  عبدالله بن سبا رئیس المنافقین و از اهالی مدینه بوده است .


 13. alkhalil says:

  سلام علیکم
  بله برادر احمد عزیز کاملاً صحیح است.
  همه این مراسمات بدعت و ناجایز است طبق دستور رسول (ص) بقیه اگر مخالفن بروند تحقیق و مطالعه کنند ودین کامل خود را یاد بگیرند تا بدانند اسلام و دین حق گفته است و باعث گناه و خرافات بیش از این نشوند.


 14. حق گو says:

  این متن به دلیل دروغ، تهمت و اهانت جذف گردید .


 15. ایوب عثمانلو says:

  جمع کنید این بساط اسلام اصیل تون رو بابا!! حرامه حرامه!


 16. عبدالحق says:

  «از عائشه‌ رضی الله عنها نقل شده: ابوبکر نزد من آمد در حالی که دو دختر جوان از انصار مشغول آوازخوانی اشعاری بودند که انصار در روز بُعاث می‌خواندند. عائشه‌ گفت که این دو دختر به خوانندگی اعتداد ندارند. ابوبکر گفت: آیا شایسته است در خانه‌ی رسول الله (ص) نغمه‌ی شیطان شنیده شود؟ و آن روز، روز عید بود پس نبی (ص) جواب داد: ‌ای ابوبکر هر قومی عیدی دارند و این هم عید ماست.» [۶]
  [۶]. بخاری/کتاب العیدین۹۴۹، ۹۵۲و.. (دار طوق النجاه ـ الترقیم: فؤاد عبد الباقی)

  پاسخ :
  خوب بعدش ؟ می توانستید متن عربی اش را نیز ذکر کنید .


 17. عبدالله ابن عبدالله says:

  آدرینا,
  برادر
  نه تنها کارهایی که به ذات منکر هستند حرام اند
  بلکه کارهایی که منتج به منکر هم میشوند حرام اند

  نگاه حرام منجر به زنا می شود ‍پس حرام است.
  جشن تولد باعث فردگرایی و انسان پرستی می شود.


 18. آدرینا says:

  به نظرتون خیلی فتواهاتون عجیب نیست
  جشن تولد دیگه چه اشکالی داره
  مخالفت با خدا که نیست!


 19. احمد says:

  bustane,
  متاسفم که شما به خودتان شک دارید .


 20. bustane says:

  هیچ عالم شیعه ای این ایامی که شما گفتید رو از اسلام نمی داند و به آن عمل هم نمی کند اگر منظورتان به این هست که مردم انجام میدهند خب کارهای عوامانه در هر گروهی هست ما از اهل سنت هم کسانی رو داریم که اهل خرافات هستن ولی هیچ وقت ما اون کارهای جاهلانه رو به پای اسلام و اهل سنت حساب نمی کنیم .


 21. وای says:

  زمانی که پیغمبر اسلام صلى الله علیه وسلم وارد شهر مدینه شدند، در آن‌جا دو چیز را مشاهده نمودند که یکی از آن‌ها این بود که:
  اهل مدینه دو روز را برای خود مقرر کرده بودند و در این دو روز شادی و سرور می‌کردند و جشن و پایکوبی می‌نمودند.
  پیغمبر خدا صلى الله علیه وسلم از آن‌ها پرسیدند: این چه روزهایی هستند که شما در آن‌ها اظهار شادی و خوش‌حالی می‌کنید؟
  گفتند: این‌ها روزهای عید ما هستند.
  پیغمبر خدا صلى الله علیه وسلم فرمودند: خداوند این عیدهای شما را تغییر داده و به دو عید مبارک تبدیل کرده است که عید رمضان و عید قربان باشند.
  در برخی روایات تاریخی آمده که این دو عیدی که اهالی مدینه جشن می‌گرفتند، نوروز و مهرگان بودند که دین اسلام، اعیاد سعید فطر و قربان را جایگزین آن‌ها کرد. زیرا مقرر نمودن این روزها به عنوان عید، از جانب خود انسان‌ها بود و دستوری مبنی بر این کار از جانب خداوند نازل نشده بود، پیامبر خدا صلى الله علیه وسلم جلوی برگزاری آن را گرفت و نوروز پیشینه‌ی اسلامی ندارد، بلکه بازمانده‌ای از زردشتیان می‌باشد. تقریباً در روز سیزده به در همین ماه (فروردین) بود که حضرت ابراهیم علیه السلام زمانی که مردم برای جشن و سرور به خارج از شهر رفته بودند، بت‌ها را شکست.
  به هر حال دین اسلام برای شادی و سرور مسلمانان، دو عید که فطر (رمضان) و قربان باشند، را مقرر نموده است.
  منبع:سنت آنلاین


 22. احمد says:

  دوست عزیز هدایت خدا نصیب تان باد
  شما عبد القائم ( بنده قائم ) نیستید شما عبدالله یعنی بنده الله هستید، هیچ بنده ای بنده دیگر نیست زیرا همه بندگان الله بزرگ هستند .


 23. عبدالقائم says:

  اگرقصد روشنگری دارید فبها المراد اما در عجبم که با سواد بالایتان( اللخصوص ونحص)چگونه حکم فقهی داده و حلال وحرام میکنید مع الوصف رسیدن به صراط مستقیم را برای همه مسلمانان (والبته حقیر)آرزومندم


 24. احمد. says:

  جوونمرد,
  دوست گرامی نظر شما برای خودتان قابل احترام است نه برای ما .
  باعث دین گریزی آنهایی شدند که مردم را با خدای شان بیگانه کردند . ما مردم را با خدای شان وصل می کنیم
  موفق باشید .


 25. جوونمرد says:

  لازم نیست راجع به همه چی اظهرنظرکنیدتا باعث اسلام گریزی بشید.باهمه چی با جانب داری تمام برخورد می کنید.

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 40نفر
 • بازدید امروز 30709
 • بازدید دیروز 128139
 • بازید کل 104544825

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com