پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9760
 • کل اعضا 1708
 • جدیدترین عضو Shahram
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 1867

اولین حق فرزند بر پدر انتخاب مادر خوب برای اوست ، مادری مومن ، متدین و با خدا . زیرا مادر اولین مربی فرزند است ، ومربی که دارای صفات خوب وعالیه باشد فرزندش همانند او خواهد شد . واز مادری نیک فرزند نیک به دنیا می آید.
به همین دلیل آنحضرت می فرماید . تنکح المراه لاربع ، لمالها ولحسبها وجمالها ولدینها ، فاظفر بذات الدین تربت یداک/ بخاری ومسلم .زن بخاطر چهار چیز نکاح کرده می شود: بخاطر مالش، نسبش، زیبایی اش و دینش، فقط دیندار را انتخاب کن دستهایت پر رونق می شود. و فرزند خوب یکی از ثمرات زن دین داراست .
و در حدیثی دیگر می فرماید .تخیرو لنطفکم وانکحوا الاکفاء وانکحوا الیهم/ ابن ماجه
 برای نطفه های خود ( زنان پاکیزه و دین دار) را انتخاب کنید، وزنان شایسته ی خودرا نکاح کنید وبه افراد شایسته زن بدهید .
 

خلاصه حقوق فرزند بر والدین به شرح زیر است .

۱ وظیفه ی مادر در برابر طفل خود  شیر دادن به کودک خویش
خداوند متعال به مادر امر فرموده است که فرزندش را دو سال کامل شیر بدهد. قرآن مجید بر این امر تأکید می کند چنانکه می فرماید
مادران دوسال تمام فرزندان خودرا شیر می دهند، هرگاه یکی از والدین یا هر دوی ایشان خواستار تکمیل دوران شیرخوارگی شود / سوره بقره ۲۳۳
علم جدید نیز بر این امر تاکید دارد که بهترین غذای فرزند شیر مادربه مدت دوسال است، و فوایدی را ذکر کردند. یکی از فواید این است که شیر مادر مطابق آب و هوا وفصلها تغییر می کند . در زمستان گرم ودرتابستان، سرد است تا با مزاج بچه سازگاری داشته باشد . ونتیجتا کودک از نظر جسمی و روحی سالم وخوب ببار می آید ، ونیزعواطف واحساسات ، نرم دلی ، ومهربانی را از مادر به ارث می برد .

۲ وظیفه ی پدر در قبال فرزند نفقه دادن به او است
در اسلام، مسئولیت انفاق و تأمین هزینه های فرزندان به دوش پدراست. چنانکه قرآن مجید بر این امر تأکید می نماید و می فرماید. بر هر فردی که برایش نوزادی بدنیا آمد رزق و پوشاک آنان بر اساس عرف مرسوم، واجب است/ بقره ۲۳۳
رسولخدا فرمودند . بهترین دینارآنست که شخص برای خانواده اش خرچ نماید / صحیح مسلم
پدرهمچنانکه برای انفاق بر فرزندان مستحق ثواب واجر میگردد و در صورت عدم انفاق بر فرزندان نا بالغ گناهکار نیزمی شود .
رسولخدا فرمود . برای گناه کار بودن شخص همین اندازه کافی است که شخصی را که تحت سرپرستی او است وبا او غذا می خورد از بین ببرد .

۳ تعلیم و تربیت فرزندان، وظیفه ی دیگر پدر است  
تعلیم و تربیت فرزندان و وادار کردن آنان به کارهای نیک و درست و باز داشتن آنها از کارهای زشت، وظیفه ی سنگین پدر می باشد. زیرا این مسأله به دنیا و آخرت آنان و
سعادت وشقاوت آنان، ارتباط دارد.
  قرآن می فرماید : ای کسانی که ایمان آورده اید! خودتان و خانواده هایتان را از آتشی که سوخت آن مردم و سنگها است، دور نگه دارید/ تحریم ۶
ودر آیه دیگر می فرماید .
بگوای پیامبر. زیانکاران واقعی کسانی هستند که (عمر و جان) خود را (به سبب گمراهی، و حتی عمر و جان اهل و عیال) و وابستگان خود را (با گمراهسازی) در روز قیامت (هدر دهند و) زیانبار کنند. هان! زیان آشکار، واقعاً همین است.
اما انسان با کدامین وسیله، خود و خانواده اش را از این آتش وآن خسارت و زیان همیشگی نجات بدهد؟
قطعا انسان خود را با علم و عمل می تواند از این آتش و زیان ابدی نجات دهد .زیرا رفتار و کردار درست ازعلم مفید و اعتقاد سالم سرچشمه می گیرد .
بر هر پدر مسلمان لازم است که فرزند خود را ازابتدای کودکی، علم دین بیاموزد، علمی که راه وروش زندگی و سعادت دنیا وآخرت را برای آنان بیمه کرده و تأمین نماید.
چنانکه الله  درقرآن دستور می دهد . وامر اهلک باالصلوه واصطبر علیها .خانواده ات را به نماز دستور بده و خود نیز بر آن پای بند باش .
رسولخدا فرمود . در هفت سالگی، فرزندانتان را به نماز امر نمایید، و در ده سالگی آنان را بخاطر ترک نماز، کتک بزنید و رختخوابهایشان را از یکدیگر جدا کنید .

۴ وظیفه پدر و مادر در قبال فرزندان
پدر ومادر باید عدالت را در همه موارد تربیت، نفقه، محبت ودلسوزی  درباره فرزندانشان رعایت نمایند، تا در دل فرزندان به علت بی عدالتی نهال کینه و حسادت ودشمنی کاشته نشود. زیرا دشمنی برادران یوسف با یوسف به همین خاطر بود که متوجه شدند پدرشان یعقوب یوسف را بیشتر از آنان دوست دارد. لذا با او دشمن شدند ونسبت به او حسد ورزیدند و طرح قتل او را پیاده کردند، چنانکه الله تعالی می فرماید.
هنگامی که (برادران پدری یوسف) گفتند: یوسف و برادرش (بنیامین که از یک مادرند) نزد پدرمان از ما محبوبترند، در حالی که ما گروه نیرومندی هستیم (و ازآن دو برای پدر سودمندتر می باشیم) مسلماً پدرمان در اشتباه روشنی است
یوسف را بکشید، یا او را به سرزمینی (دور دست) بیفکنید، تا توجه پدرتان فقط با شما باشد (و تنها و تنها شما را دوست داشته باشد و به شما مهر ورزد) و بعد از آن (ازگناه خود پشیمان شوید و توبه می کنید و) افراد صالحی خواهید گشت (چرا که خدا توبه پذیر است و پدر هم عذرتان را قبول می نماید/سوره یوسف ۸٫۹
هنگامی که فرزند بزرگ و جوان می شود، در آن وقت بر پدر لازم است که در عطایا وبخشش ها میان آنان عدالت را رعایت نماید تا پدر باعث دشمنی و کینه میان فرزندان نشود.

۵ وظیفه ی والدین در نام گذاری فرزندان
باید والدین برای فرزندانشان اسمهای مناسب وخوبی را انتخاب نمایند. اسمهای زشت و بی معنایی را که از جانب دوستان در مدرسه یا غیر مدرسه مورد تمسخر قراربگیرند انتخاب نکنند. در غیر این صورت، آنان احساس حقارت می کنند و از نظر فکری و روحی ضعیف خواهند شد. و روز قیامت نیزبا این اسم صدا زده می شود واگر زشت باشد در آن لحظه نیز مورد تحقیر قرار خواهند گرفت .

۶ تأمین حیات فرزندان وظیفه ی دیگر پدر است
وظیفه ی پدر است که ا ز زندگی و سلامتی فرزند محافظت نماید و ا و را مثل اعراب زمان جاهلیت به قتل نرساند.

۷ وظیفه ی پدر حد و مرزی دارد که از آن نباید گذشت
الله تعالی پدران را از زیاده روی و افراط در محبت فرزندان که باعث غفلت آنان ازحقوق الله شود، منع کرده و برحذر داشته است.
خداوند عزوجل به طور آشکار وبی پرده بیان فرموده است که زیاده روی و افر اط درمحبت فرزندان منجر به عاقبت ناخوشایندی می شود، و گویا که با فرزندانش، دشمنی می کند و فرزندان دشمن او هستند. اگرچه قصد فرزندان، دشمنی و ضرر رساندن به پدرنیست اما وقتی محبت فرزندان به جایی برسد که فرزندان وظیفه ی دینی خود را فراموش کنند بمنزله ی دشمن او می شوند.

منبع : کتاب تربیت فرزندان . مولف عبدالقادر شیخ ابراهیم

مترجم . نور النساء ملازاده

بیشتر بخوانید:

حکم تنفر داشتن از پدر و مادر

حقوق والدین بر فرزند

تعامل با والدین چرا و چگونه ؟

| ۲۴ فروردین ۱۳۹۱
۸ پاسخ به “حقوق فرزند بر والدین”

 1. الحمدالله من حیدریم says:

  قال رســـول اللّه (صلى الله علیه وآله): (إنّ اللّهَ عَزَّوَجَلَّ فَطـــَمَ ابْنَتِی فاطِمَـــه وَوُلدَهـــا وَمَنْ أَحَبًّهُمْ مِنَ النّارِ فَلِذلِکَ سُمّیَتْ فاطِمَه) .

  ( خدای تبارک وتعالى آتش را بر دخترم فاطمه وپسرانش وکسی که آنان را دوست بدارد دور ومنع کرده است , وبه همین دلیل است که اسمش فاطمه است ) .

  کنز العمال ج۶ ص۲۱۹٫

  جواب این فرد
  اولا : این جواب بی سوال و بی ربط یعنی چه ؟!!
  دوما : کنزالعمال از جمله کتابهائی است که معتقد به تحریف قرآن است و اعتقاد به تحریف، رد قرآن است زیرا خداوند قول حفاظت قرآن را داده است و قول خداوند انکار می شود و این کفر است .
  اگر دنبال این کتابها باشیم باید فاتحه ایمان را هم بخوانیم .


 2. محدثه says:

  سلام خدمت دوست عزیز با۵پست جدید در این هفته بروزم خوشحال میشم بیای وبانظرات زیبایت منودلگرم کنی
  منتظرم


 3. عادل says:

  واقعا سایت به این خوبی ندیده بودم خیلی قشنگه مطالبی که میزارید نیاز روز هستن خدا قوت خسته نباشید .


 4. ainaz says:

  salam dooste aziz
  movafaghat va zire sayeye hagh bashid.
  khodanegahdaretoon.


 5. سلمه says:

  سلام
  مطلب خیلی خوبی بود ،
  ممنون به خاطر چنین مطالبی و خدا قوت ،


 6. خدا با ماست says:

  لام بر شما دوستان خوبم

  در مورد نکته ۴ : بین فرزندان یک خانواده نمی توان همیشه عدالت رو برقرار کرد
  مطلب عالی بود


 7. فاطمه1 says:

  ادرس وبلاگم راستی چرا بخش نظرات ادرس وبلاگ نداره؟؟؟؟


 8. فهیمه says:

  عالیست.

  موفق باشید.

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 13نفر
 • بازدید امروز 27340
 • بازدید دیروز 18366
 • بازید کل 107708340

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com