پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9753
 • کل اعضا 1707
 • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 54113

حجاج بن یوسف ثقفی انسانی ظالم و مستبدی بوده که افراد زیادی را به قتل رسانید، او حتی صحابی بزرگوار عبدالله ابن زبیر رضی الله عنه را به دار آویخت و همچنین عالم مشهور سعید بن جبیر رحمه الله را نیز به قتل رسانید، با این وجود علمای اسلام وی را تکفییر نکردند.

امام مسلم رحمه الله در کتاب صحیح خود در باب فضائل الصحابه حدیث ۲۵۴۵ از ابو نوفل نقل می کند:

عبدالله بن زبیر رضی الله عنه را دیدم که در مکه به دار آویخته شده بود و مردم بر وی می گذشتند تا اینکه عبدالله بن عمر رضی الله عنهما از کنار ایشان رد شد و فرمود: سلام بر تو ای ابو خبیب، سلام بر تو ای ابو خبیب، سلام بر تو ای ابو خبیب، بخدا سوگند که تو را از این کار منع کردم (جنگیدن با عبدالملک)، بخدا سوگند که تو را از این کار منع کردم، بخدا سوگند که تو را از این کار منع کردم، تا جایی که می دانم کسی بودی که بسیار روزه می گرفتی و نماز شب برپا می داشتی، و چنانچه امتی تو بدترینش باشی آن امت بهترین است ، سپس عبدالله بن عمر از آنجا گذشت، وقتی گفته ی ابن عمر به حجاج رسید دستور داد ابن زبیر را از چوبه ی دار پائین آورده و در مقبره ی یهود دفن کنند، سپس حجاج کسی را فرستاد تا أسماء بنت ابوبکر صدیق مادر عبدالله بن زبیر را بطلبند، اما أسماء خودداری کرد، قاصد حجاج به نزد او بازگشت، حجاج به قاصدش گفت دوباره به نزد او بازگرد و به او بگو به نزد من می آیی یا اینکه کسی را بفرستم تا موهای سرت را بگیرد و کشان کشان به نزد من آورد؟ اما باز أسماء خودداری کرد و گفت: نمی روم تا اینکه کسی را بفرستد تا مرا کشان کشان ببرد، حجاج وقتی این شهامت را دید ناچار شد خود به نزد اسماء برود، وقتی به نزدش آمد خطاب به او گفت: کار من در مقابل (فرزندت) دشمن خدا را چگونه دیدی؟ اسماء فرمود: می بینم که دنیای او را خراب کردی، و او هم آخرت تو را خراب کرد، خبردار شده ام که به او گفتی ای فرزند صاحب دو کمربند! بخدا سوگند که من صاحب دو کمربند هستم، کمر بند خود را دو نیمه کردم و با نیمه ای آذوقه ی رسول خدا صلی الله علیه و سلم و ابوبکر را ( در سفر هجرت) محکم بستم و نیم دیگر را برای خود گذاشتم. همانا که از رسول الله صلی الله علیه و سلم شنیدم که می فرمود: «ان فی ثقیف کذابا ومُبِیرا». ( همانا در قبیله ثقیف شخصی بسیار دروغگو و شخصی بسیار خونریز خواهند آمد)، اما بسیار دروغگو را دیدیم اما بسیار خونریز را گمان نمی کنم کسی غیر از تو باشد . سپس از نزد حجاج برخاست و رفت.

امام نووی رحمه الله در شرح ابن حدیث می گوید: و اما گفته ی أسماء که فرمود: اما بسیار دروغگو را دیدیم _ مقصود وی مختار بن ابی عبید ثقفی می باشد، که شخصی بسیار دروغگو بود، و از قباحت ها و رسوائی های وی این بود که ادعا می کرد که جبرئیل علیه السلام به نزد او می آید. و مورد اتفاق علما می باشد که مراد از بسیار دروغگو مختار بن ابی عبید و مراد از بسیار خونریز حجاج بن یوسف می باشد.

همچنین سعید ابن جبیر از شخصی بنام “ ابن اشعث” که بر علیه حجاج قیام کرده بود حمایت نمود و برای همین سعید بن جبیر مورد خشم حجاج قرار گرفت و پس از شکست قیام “ ابن اشعث” سعید از حجاز رفت، و بالاخره پس از چندین سال بازگشت.

«خالد قسری» والی مکه، این عالم ربانی را دستگیر کرده و به عراق نزد حجاج فرساد. البته او این اقدام خالد قسری را پسند نمی داشت ولی برای حفظ هیبت خود و ارعاب مردم در ۱۶ شعبان سال ۹۵ ه این عالم امت اسلام؛ سعید بن جبیر را به شهادت رساند گفتگوی کوتاهی بین آن ستمگر دوران و بین داعی دین خدا انجام شده که مشهور است. از جمله ایشان دعایی بر حجاج کرد که نمود ربانیت و در عین حال محبتی است که به امت اسلام دارد. گفت: «خدایا بعد از من حجاج را بر هیچ کس مسلط نکن» خیلی زود این دعا مستجاب شد. و چند روزی بیشتر بر نیامد که در رمضان همان سال خداوند بلند مرتبه، حجاج را هلاک کرد. و چه خوب گفته است امام سفیان ثوری: «سعید بن جبیر کشته شد ولی در تمام جهان کسی وجود ندارد که از علم وی بی نیاز باشد.» ابن جبیر در روز شهادت تقریبا ۵۰ سال بود.

قابل ذکر است که داستان قتل سعید بن جبیر در کتب تراجم از حمله حلیه الاولیاء ابو نعیم اصفهانی و وفیات الاعیان ابن خلکان وجود دارد.

خلاصه اینکه : حجاج بن یوسف ثقفی که یکی از فرماندهان وقت حکومت بود، انسان مستبد و خونریزی بود، ولی علمای اسلام وی را تکفیر نکردند، و حتی بعضی از صحابه رسول خدا صلی الله علیه وسلم پشت سر وی نماز می خواندند، چنانکه بخاری  روایت‌ کرده  است ‌که  ابن عمر رضی الله عنه پشت سر حجاج بن یوسف نماز خوانده است‌.

برای همین است که علما فرموده اند که نماز خواندن پشت سر انسان فاسق و ظالم صحیح است، زیرا اگر نادرست می بود قطعا صحابه خودداری می کردند.

 

| ۱۹ بهمن ۱۳۹۱
۱۹ پاسخ به “حجاج بن یوسف ثقفی که بود و چه کرد؟”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  مهدی says:

  با سلام یک سوال چرا هر شخصی که در صدر اسلام بوده چه خوب وچه بد مورد مدح وستایش شماست (اهل سنت)

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  ای نادان بی حکمت به خودتون بیاین ، تا کی اسیر جهل آخه

  • وضعیت کاربر : مهمان
   مهمان says:

   علی اینا اخه چی میفهمن وقتی که به مختار میکن دروغگو و فعلا ددیکه بگیم که پسرای زبیر رو اینقد بزرگ میکنن

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  مهدی says:

  سلام. ۲ سوال برای من پیش آمد. ۱- الان اگر کسی عبدالله بن زبیر صحابی را سب کند چون صحابی است به احتمال زیاد تکفیر می شود اما حجاج بن یوسف که او را به قتل رسانده است تکفیر نمی شود؟ ۲- کدام خلیفه اموی حجاج را فرماندار کرد؟ چرا عزلش نکرد؟ می توان این خلیفه اموی را سب کرد یا نه؟ با تشکر

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  محمد says:

  اولا نوشتید که سعید بن جبیر حجاج را نفرین کرد و زود مستجاب شد ای نهایت ایمان سعید بن جبیر را میرساند چرا ننوشتید که سعید بن جبیر شاگرد چه کسی بود چرا میترسید حقیقت را بیان کنید شاگردی که ایمانش در این حد است درجه ایمان استاد را بنگر دوم صحابه ای که از ترس پشت سر ظالم نماز بخوانند و علمائی که بخاطر نبود تقوی به امثالی همچون حجاج اقتدا کنند باید منتظر ظلمشان باشیم سوم اینقدر دروغ در مورد مختار ننوسید دنیا ۲ روز است اخرت خود را به خاطر ۲ روز دنیا خراب نکنیم

  • وضعیت کاربر : مهمان
   مصطفی says:

   در پاسخ محمد عزیز می نویسم اگر حرفای ما هر کدوم دروغ باشه به قول شما نه فقط آخرت ما بلکه دنیا و آخرت ما خراب بشه .

 5. وضعیت کاربر : مهمان
  سيدمصطفي says:

  سلام اولا ممنون بخاطر نوشته هاتون که زحمت میکشید ثانیا اگه حدیثی به رسول خدا نسبت میدید برا خودتون تعبیر تفسیر نکنید ..حجاج ادم ظالم فاسق بود و خون سادات هاشمی زیادی ریخت و کمیل ع رو شهید کرد و..اما پسر خلیفه دوم پشت سرش نماز خوند ایا کار درستی بود؟ عبداله ایبن زبیر کاری ندارم کی بود اما همین مقدار مرد بود که رودرو ی اون فاسق ایستاد … رو درو ایستادن میشه شهید مثل امام حسین ع نه پشت سر بری نماز بخونی میشه ترس

 6. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  میشه سند تاریخی رو که نشون میده مختار ادعا داشته جبرییل برش وحی میشه رو بگین کدوم کتابه؟

 7. وضعیت کاربر : مهمان
  اسلام says:

   پیامبر در حدیث معتبر ثقلین و نیز در آخر عمر شریف خود متعدد همچون عید غدیر فرمود بعد از من به قرآن و اهل بیتم تمسک بجوئید و بنابراین مسلمانی بعد از پیامبر همراهی با قرآن و اهل بیت پیامبر  است ونیز اسلام موئدعقل سلیم است و کدام عقلی تائید ظالم میکند- آیا گرک دوستدار و مهربان است

 8. وضعیت کاربر : مهمان
  نورا says:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت بزرگواران سایت وااسلاماه

  در مورد سمره بن جندب اینکه که بود و چه کارهایی انجام داده است؟ 

   


 9. داوود says:

  لعن الله قاتلی فاطمه الزهرا س ……..


 10. باقری says:

  اگر اینطوری باشه که شمر بن ذی الجوشن و خیلی از افراد خوارج هم که از صحابه حضرت رسول (ص) که جانم به فدایش باد بودند این آیه قرآن برای اون دسته از صحابه ای که ثابت قدم ماندند صدق میکند.

  پاسخ :
  خیر صحابه به کسانی می گویند که به رسول خدا علیه السلام ایمان آوردند و با ایمان از دنیا رفتند .


 11. پاشازاده says:

  سلام از دیدگاه ما ان دسته از انسانهایی که هم عصر پیامبر صلی الله علیه و آله بودند ولی هرگز او را نشناختند و نپذیرفتند منفورند

  پاسخ :
  دیدگاه شما بر خلاف دیدگاه قران است ، قرآن کریم به ایمان، جهاد و محبوبیت آنها گواهی داده است .


 12. فاطمه نصیریان says:

  مطالبتون درمورد حجاج درست بود اما درباره عبدالله بن زبیر تااونجایی ک میدونم منفور شیعست چون دشمن ال علی بود ودرمورد مختار هم اصلا دروغگویی مختار ثابت نشده و حتی امامان هم ازخدماتش قدردانی کردن ک مرهمی بوده برزخمهای عاشورا

  پاسخ :
  از نگاه شما همه اصحاب رسول خدا که نتیجه زحمات ۲۳ ساله آنحضرت بودند منفور هستند . واز نگاه شما رسول خدا ص یک پیامبر شکست خورده بود .
  ما معتقدیم آنحضرت موفق ترین پیامبران الهی بود، که در رسالت ۲۳ ساله اش بهترین وشایسته ترین افراد را تربیت کرد که تاریخ نظیر آنهارا هرگز نخواهد دید .


 13. aria says:

  یه ضرب المثل قدیمی میگه : هرکه با دست علی بیعت نکند به ناچار باید با پای حجاج ابن یوسف بیعت کند


 14. d says:

  "علما فرموده اند که نماز خواندن پشت سر انسان فاسق و ظالم صحیح است، زیرا اگر نادرست می بود قطعا صحابه خودداری می کردند


 15. شیعه says:

  به دلیل اهانت به یاران با وفا و شاگردان مکتب نبوت حذف گردید .


 16. مهدی مسلمان says:

  مگر صحابه معصوم هستند؟


 17. حسام says:

  بهتر است نظری به قران بیاندازی تا بدانی کسی که یک نفر را بی گناه بکشد مثل ان است که همه را بکشد تا چه رسد به حجاج ملعون

  به ایه ۳۲ سورره مائده مراجعه شود

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 42نفر
 • بازدید امروز 131344
 • بازدید دیروز 124304
 • بازید کل 107479566

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com