پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2320
 • کل نظرات 9619
 • کل اعضا 1684
 • جدیدترین عضو اسحق
خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 40751

زبیر فرزند عوام از قبیله قریش است، مادرش صفیه دختر عبدالمطلب عمه رسول خدا(ص) و عمه حضرت علی بود. یعنی زبیر پسر عمه رسول خدا(ص) و پسر عمه حضرت علی بوده است، و جزو ۱۰ تنی است که پیامبر(ص) به آنها بهشت را وعده داد.
او بیست و هشت سال قبل از هجرت پیامبر در مکه متولد شد. از همان بدو تولد، انسانی محترم و آراسته به تمام سجایای اخلاقی بود. محرومیت از نعمت پدر و توجه خاص مادر به او باعث شده بود تا زبیر از نوادر زمان خود گردد.
حضرت زبیر دوستی و رفاقت بسیار نزدیکی با ابوبکر صدیق داشت، و همین رفاقت بسیار خصوصی آنها باعث گشت تا اسلام حضرت ابوبکر بر فکر و اندیشه حضرت زبیر اثر بگذارد و او را متمایل به اسلام نماید.
در سنین نوجوانی مشرف به اسلام گردید.وافتخار صف سابقین اولین نصیب او شد چه لقبی زیباتر و جالبتر از این صفت که خداوند، متصفان به این صفت را مورد رضای خود معرفی نموده و رضایت خود را از آنها اعلام کرده است.
از آن جایی که حضرت زبیر یک انسان شجاع و دلیری بود. حاضر به پوشیده نگه داشتن اسلامش نشد و به همین خاطر در جمع کفار مکه حاضر گشت و با افتخار کامل اسلام خود را به اطلاع آنها رسانید، در حالی این خبر را به اطلاع آنها می رساند که خبر اسلام یک نفر از اهل مکه برابر بود با توهین به یکایک اهل مکه و توهین به دین و عقیده آنها.
لذا به محض اینکه خبر اسلام حضرت زبیر به گوش اقوام و خویشان او رسید. هر کدام به نحوی در آزار و اذیت او همت گماشتند. یکی با کتک یکی با هتک حرمت، یکی با الفاظ زننده و یکی با تهدیدات نگران کننده و… هر کدام به طریقی سعی می کردند زبیر را از عقیده و مرامش بر گردانند. که در این میان سهم عمویش، نوفل و مادرش صفیه از همه بیشتر بود. مادرش او را به سختی کتک میزد و شکنجه می نمود وقتی مردم از اذیت مادرش شکوه می نمودند او می گفت:
من قال إنی أبغضه فقد کذب
وإنما أضربه لکی یلب
«هر کس بگوید که من او را بخاطر ناراحتی و دشمنی می زنم او دروغ میگوید. من او را می زنم تا برای آینده یک پهلوان شود».
عمویش نوفل او را به حصیری می پیچید و آن حصیر را آتش می زد تا دود حاصل از آن او را به حالت خفگی رسانده شاید خسته شده از اسلام برگردد و سپس با صدای بلند داد می کشید اکفر برب محمد! ای زبیر، به خدای محمد کافر شو، و این عذاب را از خود دور نما. حضرت زبیر که از شکنجه و آزار عمویش (آن هم بخاطر بشارت‌های الهی از زبان فرشتگان و نزول رحمت خداوند) لذت می برد، با جواب قاطع می فرمود:  «لا والله لا أعود فی الکفر أبداً»، «نه به خدا که من هرگز بسوی کفر باز نخواهم گشت».
همه این آزار و شکنجه‌ها نتوانست کوچکترین اثری را بر عقیده حضرت زبیر بگذارد، و او را نسبت به اسلام دلسرد گرداند بلکه هر چه اذیت کفار بیشتر می شد او بر عقیده خود مطمئن‌تر و راسختر می گردید.
استقامت و پایداری حضرت زبیر و مسلمانان، کفار مکه را به یک واکنش عمومی وادار کرد و همگی آنها بر آن شدند تا هر کدام بیش از دیگری در اذیت مسلمین اقدام نمایند.
اذیت مسلمین در ملاء عام شایع گشت اقدامات توهین آمیز به رسول خدا قلوب مسلمین را جریحه دار می نمود، از آمدن رسول خدا و یارانش به دور خانه کعبه ممانعت به عمل می آید .
این اعمال ناشایسته کفار، عرصه را بر مسلمانان تنگ نمود تا اینکه خداوند برای رهایی مسلمین از این بحران، و برای حفظ عقیده و مرامشان دستور داد خانه و کاشانه خود را رها نموده و به طرف حبشه هجرت نمایند. وقتی دستور هجرت داده شد، حضرت زبیر به همراه (ده مرد و چهار زن)،اولین کسانی بودند که به این حکم الهی جامه عمل پوشیدند .و در روایتی دیگر(ده مرد و سه زن)بودند.
البته این را نباید فراموش کرد که هجرت یعنی از تمام زندگی و وطن و ما یملک خود گذشتن، و در ملک غریب، پا گذاشتن، کار بسیار مشکلی است اما زمانی که برای حفظ عقیده و مرام باشد دیگر دنیا و آنچه در دنیاست، در مقابل عقیده بی ارزش است.
آخرین وصیت زبیررضی الله عنه
حضرت عبدالله بن زبیر می گوید: روز جمل من همراه پدرم ایستاده بودم پدرم به من گفت: ای پسرکم، امروز ظالم یا مظلوم کشته خواهد شد، و من می بینم که همین امروز به زودی مظلومانه به شهادت خواهم رسید و چیزی که خیلی ذهنم را به خود مشغول نموده وامهای مردم است که در نزد من می باشد، تو برای پرداخت آن وامها تمام زمینها و باغهایم را بفروش، و آن وامها را ادا کن، و اگر در موردی از پرداخت وامها عاجز ماندی از مولایم استمداد کن. عبدالله می گوید: به خدا نفهمیدم منظورش از مولا چه کسی است؟ به همین خاطر سئوال کردم مولای تو کیست؟ او گفت: مولای من خدای بزرگ و بی نیاز است. عبدالله می گوید: به خدا سوگند هر موقع در ادای وامهایش به مشکلی برخورد کردم گفتم: ای مولای زبیر، مشکل این وام را حل کن, می دیدم که خداوند وسائل پرداخت آن را فراهم میکند.

……………………………………………………………….
برگرفته از کتاب: زندگی‌نامه‌ی حضرت زبیر/مولف:عبدالرحمن شکوری
منبع: پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

بیشتر بخوانید  عاملان جنگ جمل چه کسانی بودند؟

در جنگ جمل چه کسانی برحق و چه کسانی بر باطل بودند؟

اهل سنت از چه کسانی پیروی می کنند ؟

| ۲۷ مرداد ۱۳۹۵
۱۷ پاسخ به “داستان اسلام آوردن زبیر بن عوام (رض)”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  پاسخ مهدیان says:

  اینکه حضرت زبیر رضی الله عنه بهشتی است یا نه ، باید به فرمایشات پیامبر علیه السلام رجوع کرد و وقتی ما بینیم که پیامبر با سند صحیح و قوی فرمودند که زبیر بهشتی هستند ما حق نداریم روی سخنان پیامبر علیه السلام سخن بگوئیم این کمال بی ادبی است که سخنان پیامبر نادیده گرفته شوند .
  وقتی پیامبر خدا عقل کل عالم فرموده فلان شخص بهشتی است و میدانیم که گفته او گفته الله هستند ما کی باشیم روی سخنان آنحضرت لب به سخن بگشائیم

  • وضعیت کاربر : مهمان
   خراسانی says:

   سلام.کدوم حدیث صحیح؟روایت رو بیار و بررسی سندی کن برام

  • وضعیت کاربر : مهمان
   مهدیان says:

   باسلام ما که قبول داریم پیامبر عقل کل است عقل کل هیچوقت متنا قض صحبت نمیکند درحیث متواتر ازعامه درکتاب مسند جناب امام احمد حنبل وغیره امده است علی مع حق وحق مع علی من حیث دار حالا شما بفرمایید کسی که دربرابر حق بایستد مسلما ناحق است جناب زبیر عوام دربرابر حق ایستادمگر میشود کسی دربرابر حق بایستد انگاه بهشتی شود تازه حضرت علی کرم الله وجهه جزء عشره مبشره است چطور دونفر ازاین عشره مبشره بایگدیکر جنگ میکنند دوحالت بیشتر ندارد یا حدیث عشره مبشره جعلی است یا نعوظ بالله پیامبر عقل کل نیست وحرفهای متناقض میگوید لطفا پاسخ قانع کننده بدهید دراینجا بحث ادب نیست بحث شناخت حق است نباید اگر کسی چنین سوالی کرد اورا بی ادب خواند.وسلام

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  مهدیان says:

  باسلام سوال من به عنوان یک مسلمان این است جناب زبیر صحابه پیغمبر چرا درجنگ جمل مقابل امیر مومنان حضرت علی ایستاد مگر حضرت علی خلیفه نبودوبر او اطاعتش واجب نبودچرا باعث شد ۳۰۰۰۰هزار نفر درجتگ جمل گشته شوند اگر او به جنگ خلیفه نمی رفت مسلمانان کشته نمیشدند ایا کسی که مقابل خلیفه ایستاد ومسلمانان رابه گشتن داد بهشتی است.

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  مهدي says:

  با سلام. لطفا حدیث عشره مبشره را بیان کرده و بگویید از چند طریق وارد شده است. با تشکر

  پاسخ :
  برادر بزرگوار شما می توانید کتاب عشره مبشره را دانلود و آنچه که نیاز دارید در این کتاب کوچک ملاحظه بفرمایید.
  کتاب ده یار بهشتی


 4. cherrin says:

  زنده باد قرآن و سنت وپیروان راستین آنها

 5. وضعیت کاربر : مهمان
  شاپرک says:

  ..::باسلام::..
  ..::با دیدن مطالب اسلامی و اخلاقی ::..
  ..::در فضای مجازی به خود می بالیم::..
  ..:: همیشه م<فق و سربلند باشید::..


 6. ابومصعب says:

  سلام من شما را لینککردم موفق باشید وبلاگ خوبی داریwww.sunniha.tk


 7. منیژه says:

  درود به همکار محترم:همکار عزیز نام و آدرس وبلاگ خوبتان را در بخش آدرس های وبلاگ دوستان بسیار عزیز قرار دادم.


 8. سامان says:

  با عرض سلام و درود فراوان .


 9. فاطمه says:

  سلام.سایت شما عالی بود.
  ممنون .


 10. احمد says:

  از اظهار نظر شما سپاسگزاریم نظر هر فرد قابل احترام است


 11. زهرا.گ says:

  سلام دوست عزیز
  شهادت امام جواد رو خدمتتون تسلست عرض می کنم والتماس دعا دارم.
  امید که حامی واقعی ولایت فقیه باشیم.


 12. فرزاد says:

  تو در دنیا و آخرت مولای منی مرا مسلمان بمیران و مرا به شایستگان ملحق فرما


 13. حامد says:

  سلام دوست عزیز وب سایت شما زیباست و تمامی مطالب اون مفید هستند موفق باشید .

 14. وضعیت کاربر : مهمان
  عمربن علی says:

  سلام علیکم دوست عزیز
  شاید بنده را بیاد داشته باشید .
  من عمر علی مدیر وبلاگ بهشت حقیقت هستم .
  متاسفانه وبلاگهای بنده نیز فیلتر شد .
  یکبار که نظرات را بررسی نمودم دیدم که شما هم برایم نظر داده بودید.
  واقعا از اینکه راهتان را با قدرت بیشتر بایاری الله متعال ادامه دادید خوشحالم.
  انشاءالله مبارک باشد و در راه تبلیغ حق و حقیقت پربار و مفید .
  انشاءالله باز هم به شما سر میزنم.
  موفق باشید .
  جزاکم الله خیرا

 15. وضعیت کاربر : مهمان
  لقمان says:

  السلام علیکم و رحمه الله
  احسنت برادر خوب ایمانی من .
  درود بر شما و امثال شما .
  الله تعالی شما را حفظ کند وما و شما را در راه خود شهید بگراند .

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 22نفر
 • بازدید امروز 47819
 • بازدید دیروز 116155
 • بازید کل 100647411

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com