پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2332
  • کل نظرات 9706
  • کل اعضا 1698
  • جدیدترین عضو محمد رحمانی
خبرنامه
اسلام
| بازدیدها: 237

ترجمه و توضیح نام های زیبای «الله»

الله تعالی، حاکم مطلق بر جهان و گرداننده امور عالم است .

او تنها اولین و آخرین امید برای بشر است اگر این ذهنیت در شخصی هنوز پیدا نگشته او دچار خطای فاحش شده است، لذا هر مومنی را سزاوار است که برای حصول معرفت خالق زیبا، اوقات زیادی را صرف نماید، شناخت الله از هر سرمایه ی بالاتر و با ارزش تر است چرا که «ایمان کامل» تنها با شناخت الهی حاصل می گردد و تا ایمان کامل نشده هیچ مسلمانی نمی تواند حق بندگی او را بجا آورد.

تفکر در نام ها و صفات الله بایستی ورد زبان هر مسلمانی بطور شبانه روزی باشد ، این بهتر از داشتن هر سرگرمی و تماشای سریال هاست و از نتایج با ارزش دیگر آن نجات از انواع گناهان می باشد و برای کسانی که خسته از گناه هستند و قصد دوری از گناه و پاکی را دارند توصیه می گردد .

نام ھای خدا، ھمه نیکو ھستند و درمیان آنھا، چنان اسمی وجود ندارد که نیکو نباشد . برخی از اسمای خداوند ، به اعتبار فعل، بر او اطلاق می شوند؛ مانند خالق (آفریننده)، رازق (روزی دھنده)، المحیی (زنده کننده) الممیت (کسی که می میراند).

بنابراین به این نتیجه می رسیم که تمام کارھای او، خیر و خوبی محض می باشند و شری در آن نیست؛ چون اگر خداوند، بدی و شری را انجام دھد، از این کار، اسمی درست می شود و بدین ترتیب تمام نام ھای او نیکو نخواھند بود و این، درست نیست. پس نمی توان به او شر و بدی را نسبت داد؛ ھمانگونه که نمی توان شر را در صفات او گنجاند و یا به ذات او نسبت داد. ھمچنین در کارھایش، شر، ھیچ جایی ندارد و شر (زشتی و بدی) نه به کارھای او نسبت داده می شود و نه او بدان توصیف می گردد؛ بلکه شر در آثار و عملکرد آفریده ھایش پدیدار می شود و از ناحیه برخی آفریده ھایش نمایان می گردد.

از جمله نام های الله تعالی :

او (خدا) اول است ، آخر است ، ظاهر است ، باطن است (حدید آیه ۳).

حضرت رسول الله صلی الله علیه و سلم این چھار اسم را به صورت جامع و روشن تفسیر کرده است ؛ او خطاب به پروردگارش گفت : أنت الأول فلیس قبلک شئ وأنت الآخر فلیس بعدک شئ وأنت الظاهر فلیس فوقک شئ وأنت اﻟﺒاطن فلیس دونک شئ (صحیح مسلم).

ترجمه : بارخدایا! تو، اول ھستی؛ پس ھیچ چیزی پیش از تو نبوده است و تو، آخِر ھستی و بعد از تو چیزی نیست و تو، پیدا ھستی و برتر از تو چیزی نیست و تو، ناپیدا ھستی و پنھان تر از تو چیزی نیست . 

در این معانی بزرگ بیندیش که بر این دلالت می کند که او، در کمال مطلق، یگانه است. بدین ترتیب اول و آخر، این را می رساند که او، بر زمان، احاطه مطلق دارد و ظاھر وباطن، این را می گوید که بر مکان احاطه مطلق دارد. پس اول، بر این دلالت می نماید که تمام چیزھا غیر از او، از نیستی و عدم پدید آمده اند و حادث می باشند. از اینرو بنده باید فضل پروردگارش را در ھر نعمت دینی و دنیوی مورد ملاحظه قرار دھد؛ چون خدا، آن را پدید آورده است.

آخر ، بر این دلالت می کند که او ، غایت و سروری است که مخلوقات برای رفع نیازھای خود به او روی می آورند، او را به خدایی گرفته، به او امیدوارند و از او بیم دارند و ھمه خواسته ھای خود را از او می جویند.

ظاھر، بر عظمت صفات او و اضمحلال و نابودی ھر چیزی نزد عظمت او دلالت می کند.

باطن، دال بر اینست که او، از رازھا، نھان ھا، سرّ درون و مسایل ریز و پوشیده آگاه است.

برای دریافت ترجمه و شرح کامل نام های خداوند رساله زیر را حتما دانلود نمایید .

برای دانلود فایل کلیک کنید

نویسنده:
دکتر سعید بن علی بن وهف قحطانی
مترجم:
محمد گل گمشادزهی

| ۷ آبان ۱۳۹۶

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 21نفر
  • بازدید امروز 42603
  • بازدید دیروز 152833
  • بازید کل 104992436

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com