پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2335
  • کل نظرات 9760
  • کل اعضا 1708
  • جدیدترین عضو Shahram
خبرنامه
طه صبری
| بازدیدها: 644

کمال همنشینی و رفاقت در سخن بزرگان و در ادبیات ما از مراتب ویژه‌ای برخودار است؛ زیرا لحظه ‌ی شروع رفاقت و همنشینی می‌تواند نقطه عطفی در مسیر پرفراز و نشیب زندگی ایجاد کند همه ‌ی ما بطور مکرر شنیده‌ایم، افرادی که از مسیر رشد و تعالی در زندگی خارج شده و به مسیر ضلالت و نکبت افتاده‌اند، یکی از علل و یا مهم ترین علت را رفیق ناباب بیان می‌کنند.، اما من معتقدم که هر پدیده، فقط می‌تواند یک معلول باشد و این معلول به علت و یا عللی وابسته است، امر انتخاب راه، رفیق، همسر، شغل و … معلول جهان‌بینی فرد است و این که فرد چه تصوری از راز خلقت دارد و یا اصولاً روند رشد و تعالی در مسیر خلقت را چگونه می‌بیند؟ فردی که هنوز هدف غایی از خلقت را درک نکرده است و هدف ‌های بینابینی و ناتمام را به عنوان هدف غایی تلقی می‌نماید، بدیهی است که در راه و مسیر تعالی باز خواهد ماند. مجالست با رفقا و دوستانی که صرفاً برای به اصطلاح خوشگذرانی و لذت، دور هم جمع می‌شوند، به تدریج هسته‌ ها و بذرهای بی‌بند و باری و انحراف از مسیر اصلی را در فرد می‌کارد و به عبارتی دیگر از تمییز راه و بیراهه باز می‌ماند و به مرور زمان، ادامه‌ ی این رفت و آمدها هویت، نگرش و تعبیر فرد دستخوش دگرگونی و تزلزل می‌گردد. اکثر قریب به اتفاق افرادی که به هر دعوتی جواب بلی می‌گویند در زمره ‌ی این افراد قرار می‌گیرند.

 چون از لحاظ جهان ‌بینی و تصور از هدف خلقت ضعیف و جاهل‌اند. افراد به اصطلاح سستْ‌عنصر همواره در پی تحکیم این ضعف خود هستند و چون از جهان‌بینی و اعتقاد رسالت معتبری برخوردار نیستند، معمولاً و به ناچار در دام تارهای عنکبوتی فرصت‌ طلب گرفتار می‌شوند. در این برهه از روند ماجراست که جای یک راهنما و مرشد دلسوز به شدت خالی است ولی شناختن، یافتن و برقراری ارتباط با این رفیق دلسوز و مرشد خودآگاه، سدی مطمئن در برابر هجوم افات گمراهی و نکبت است، البته مهارت داشتن در یافتن این رفیق، منوط به خواستن و تمایل به رشد و تعالی و نیروی محرکه ‌ی این خواهش و تمنای درونی برخورداری از یک جهان ‌بینی و تصور هدفمند خلقت است.

خالق جهان هستی و دانا و حکیم مطلق خداوند ذوالجلال در کلام خود می‌فرماید ما انسان را نیافریدیم الا برای بندگی و عبادت. و برای نیل به این هدف مهم یعنی بندگی و در قید خالق بودن نیز ابزارهای لازم را در اختیار ما قرار داده و فرستادگانی را نیز از بین خودمان برای راهنمایی برگزیده است که اگر دل را در گرو فرمان خالق و گوش را به شنیدن رهنمود فرستادگانش بکار گیریم قطعاً ویژگی‌ های رفیق و همراه را خواهیم آموخت و چه مهارتی گران‌ سنگ تر از آن که در تنگناهای مسیر زندگی بتوانیم مشاور و رفیق صدیق و دلسوز را و به عبارت دیگر سره را از ناسره تشخیص دهیم، مگر نه این که جهان‌بینی مبتنی بر دانش و خرد است که در مناسبت‌ ها و فرآیندهای اجتماعی اثرگذار و ثمربخش است. من معتقدم برای آموختن یا اصلاح کردن، باید گوش‌ هایی بزرگ و دهانی کوچک داشته باشم، البته در آموزش دادن هم این اصل می‌تواند بسیار مفید باشد، زیرا گوش دادن پزشک به اظهارات مریض و یا مددجو بخش عمده‌ای از فرآیند درمان است. یکی از دلایل گم‌کردن راه و خروج از مسیر درست، این است که نمی‌شنویم و یا ناشنیده می‌گیریم، با این تصور که خود می‌دانیم درست کدام و یا ناصواب چه است؟ این هم معلول علتی است بنام گم کردن کیل و میزان، بلی کیل و میزان! واحدهای اندازه‌گیری ما واحدهایی هستند که خود تعیین کرده‌ایم، خطی که رسم نموده‌ایم خطی است که خط ‌کش آن از هواهای نفسانی و خواهش‌های درونی نشأت گرفته، از جهان‌بینی ماست و این همان نقطه‌ ی آغاز خروج از ریل است که عاقبت آن معلوم است.

اگر ما ملاک‌ های سنجش و انتخاب را بر مبنای دستورالعمل و راهنمایی خالق و فرستاده‌اش قرار دهیم، حتماً از آسیب گمراهی و به دام نااهل گرفتار آمدن مصون خواهیم بود.این وعده ‌ی خالق به مخلوق خود است و هیچ سازنده‌ای دوست ندارد هیچ آسیبی به دست ساخته‌اش برسد، بلکه همواره در جهت ارتقا و تعالی آن نیز تلاش می‌کند.

 این را برای دوستان و رفیقانی می‌گویم که در انتخاب رفیق و تشخیص راه تردید دارند. دوستان عزیر مجالست و صرف وقت و هزینه با افرادی که سدّ راه و رشد و تعالی شما هستند را باید با تردید ارزیابی کرد و هر از چند گاهی واپس‌ نگری مسیر الزامی ‌است که با این نااهلان از کجا شروع کردم و چه خلق و خویی داشتم و هم اکنون در کجا هستم و چه خلق و خویی دارم. تجدید نظر و مشاوره با اهل صلاح که معیارهای سنجش و انتخاب را می‌دانند چراغ راهنمای مطمئنی برای شما هستند، نسبت به خود بخیل نباشید و راه ‌های تعالی و انسان شدن را بر خود سدّ نکنید، چون فرصت بسیار اندک است و خیلی زود دیر می‌شود، از حلاوت ماندگار و تعالی‌بخش مجالست و رفاقت با اهل فضل و ایمان بسیاری از خلأهای ایمانی و عاطفی شما را پر خواهد کرد و این همان نسخه ‌ی شفابخش جوانانی است که در ابتدای راه تردید دارند و وسوسه‌ های فریبنده و تو خالی آن ها را جدّاً تهدید می‌کند.

مصطفی ویسی – کرمانشاه

| ۱ فروردین ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 31نفر
  • بازدید امروز 21830
  • بازدید دیروز 18366
  • بازید کل 107702830

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com