پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2330
 • کل نظرات 9698
 • کل اعضا 1695
 • جدیدترین عضو mohammad
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 36576

 قاعده اول عاشقی….. عبادت مشترک: ما قواعد ساده و مهمی را وضع خواهیم کرد که با آنها مشکلات خانوادگی خود را حل خواهی کرد، قاعده‌ی‌ اوّل ایمانی است. یک نسخه‌ی‌ جادویی برای کسی که می‌خواهد عشق و محبت و گرمی به خانه‌اش برگردد. میان او، همسر، فرزندان، پدر و مادرش برگردد. این نسخه عبادت خدای تعالی با هم است.

هر نفر در خانه به تنهایی خدا را عبادت می‌کند. برخی اوقات علتش خجالت از مشارکت در عبادت و جمع شدن برای ـ مثلاً ـ دعاست. تصور کن اگر یک زن و شوهر تصمیم بگیرند که به وسیله‌ی‌ دو رکعت نماز شب با هم خدا را عبادت کنند، در خانه‌ی‌ آنها چه اتفاقی می‌افتد؟ عاطفه و محبت میان آن‌ها ‌چگونه خواهد بود؟ آیا معقول است که بیدار شوند تا با هم به خاطر یک دکمه‌ی‌ گم شده یا شوری زیاد غذا دعوا کنند؟ بعد از این‌که با هم خدا را عبادت کردند دیگر این محال است. اگر دختر به پدرش بگوید با هم قرآن بخوانیم و اگر مادر با فرزندانش برای دو دقیقه دعا بکند، در این صورت چه حادثه‌ای در این دلها می‌افتد؟ خداوند تبارک و تعالی از آن بالا نگاه می‌کند، یک خانواده را می‌بیند که به خاطر او جمع شده‌اند، یا دو دل که با هم او را عبادت می‌کنند، در حالی که تو در دلت دعا می‌کنی که این خانه را دوباره گرد هم بیاورد.

یک زن و شوهر را تصور کن که سوار بر ماشین با هم به جایی می‌روند. به جای درگیری، آرامند، چون مرد با زن صحبت نمی‌کند و مشغول رانندگی است. چه می‌شود اگر در طول راه با هم خدا را ذکر کنند، حمد خدا را به جای آورند، با هر الحمد الله یک نعمت خدا را یاد آور شوند. این را بر کل خانواده پیاده کن، در حالی که در ماشین هستند دو دقیقه لا اله الا الله بگویند، بعد از آن قوت ایمان در دلهایشان چگونه خواهد بود؟ خیلی زیاد! در خانه چه رخ خواهد داد؟ 

خدا را با هم عبادت کنید و بعد بر رحمت و نعمتی که وارد خانه خواهد شد نگاه کنید، فرشتگانی که خانه را پر خواهند کرد و شیطان‌هایی ‌که از خانه خارج خواهند شد. زن زرنگی که می‌خواهد شوهرش با او ارتباط داشته باشد از او می‌خواهد در عبادت با او شریک شود. هدیه و بیرون شدن با هم جای این عبادت را پر نمی‌کنند، علی‌رغم‌ این‌که این موارد اهمیت دارند. خدای تبارک و تعالی می‌فرماید:

 «وَأَنَّهُ هُوَ أَضْحَکَ وَأَبْکَى» [النجم: ۴۳].

(و هم اوست که مى‏خنداند و مى‏گریاند.) 

پس خوشبختی در دست خدای تعالی است.

یکی از دوستان من نمی‌توانست همسرش را تحمل کند. به او پیشنهاد کردم که مدت یک ماه هر پنجشنبه با هم ‌دو رکعت نماز ‌بخوانند، بالفعل خداوند رابطه‌ی‌ آن دو را بهبود بخشید و عشق و محبت را در دلهای آن‌ها ‌کاشت. جوانی را می‌شناسم که رابطه‌ی‌ نابسامانی با پدرش داشت، همین نصیحت را به او کردم که هر نمازی را که در خانه میخوانند آن را با هم به جا بیاورند، مگر به شما نگفتم که این یک نسخه‌ی‌ جادویی است. 

مشارکت چگونه است:

می‌خواهیم پنج عبادت انجام دهیم:

*خواندن قرآن با همدیگر، حتی اگر یک ربع جزء باشد.

* خواندن نماز با همدیگر حتی اگر دو رکعت سبک باشد. 

* ذکر خدا با همدیگر حتی اگر پنج دقیقه باشد.

* دعا با همدیگر.

* غذا خوردن خانواده با همدیگر.

اگر این پنج مورد را انجام دادی کانون گرم خانواده بر شما مبارک باد. خانواده‌ی‌ مستحکمی بود که می‌کوشیدند با یکدیگر خدا را عبادت کنند. پیامبر  به دیدار آنان رفت و به آنان فرمود: «ای خانواده‌ی‌ فلانی، خداوند با اطاعت شما شیطان را از خانه‌ی‌ شما بیرون رانده است، پس آن را به خانه ی خود بر نگردانید.»

نظر شما چیست که شعار ما این باشد: با خانواده‌ام پروردگارم را عبادت می‌کنم، با خانواده‌ام خواهم بود تا به ملاقات خدایم بروم، با خانواده‌ام وارد بهشت پروردگارم می‌شوم و با خانواده‌ام هستم تا کشورم پیشرفت کند.

اگر این چهار شعار را عملاً انجام دادی امت عزت پیدا خواهد کرد، یک جدول سی روزه برای عبادات پنج‌گانه درست کن، البته برای خانواده نه فرد. اگر همه‌ی‌ خانواده در ابتدا با تو همراه نشدند به دنبال کسی باش که با تو شروع کند، شاید در نیمه‌ی‌ ماه بقیه متوجه شما شوند، با دعای شما برای آنان در طول ماه، فقط به خودت نگاه نکن، بلکه به تمام خانواده‌ات توجه کن، برای این‌که با ایجاد یک ختم قرآن خانوادگی ‌بکوشی تمام آنان را از آتش نجات دهی.

مرد نکته سنجی را می‌شناسم که هر وقت یکی از افراد خانواده مثل زن یا فرزند او را ناراحت می‌کرد، آنان را تهدید می‌کرد که ‌اگر به کارشان ادامه دهند ‌به جهنم وارد خواهند شد. تا این‌که از حرفهایش خسته شدند. یک روز این آیه را در قرآن دید که می‌فرماید:

«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَهُ…» [التحریم: ۶].

(اى مؤمنان، خودتان و خانواده‏هایتان را از آتشى حفظ کنید که آتش افروزش مردم و سنگها خواهند بود.) 

پس با خود گفت: «آیا خدا به ما می‌گوید که آنان را از آتش نجات ده در حالی که من به جای این‌که دستشان را بگیرم آنان را تهدید به ورود به آتش جهنم می‌کنم.»

میگوید: «روشم را تغییر دادم، پیشنهاد کردم که در عبادت با من شریک شوند و خدا را شاهد گرفتم که سخنش را پیاده کنم. پس من راحت شدم و همه راحت شدند.»

 یک حدیث زیبایی از رسول‌الله  وجود دارد که می‌فرماید:

«شیطان از خانهای که سورهی بقره در آن خوانده شود فرار میکند.»

تصور کن اگر خانواده با هم قرآن را ختم کنند چه میشود!

رسول‌الله  می‌فرماید: «وقتی در مسجد نماز میخوانید، بخشی از نمازتان را به خانه هایتان اختصاص دهید، تا مایه ی خیر برای خانواده ی شما باشد.»

آیه‌ی‌ کریمه می‌فرماید: 

«وَأْمُرْ أَهْلَکَ بِالصَّلَاهِ وَاصْطَبِرْ عَلَیْهَا لَا نَسْأَلُکَ رِزْقًا نَحْنُ نَرْزُقُکَ» [طه: ۱۳۲].

(خانواده‏ ات را به نماز فرمان ده و بر گزاردن‏ آن شکیبایى ورز. از تو روزى نمیخواهیم، ما به تو روزى مى‏دهیم‏.)

رزق و روزی به نماز چه ارتباطی دارد؟ بدان که خانه‌ای که اعضای آن همیشه با هم نماز می‌خوانند روزی آنان برقرار است، یعنی روزی را بهانه‌ای برای عدم فارغ شدن برای عبادت قرار نده.

رسول‌الله  می‌فرماید:

 «مَثَلُ الْبَیْتِ الَّذِی یُذْکَرُ اللَّهُ فِیهِ وَالْبَیْتِ الَّذِی لَا یُذْکَرُ اللَّهُ فِیهِ مَثَلُ الْحَیِّ وَالْمَیِّتِ» 

(مثال خانه ای که خدا در آن یاد میشود و خانه ای که خدا در آن یاد نمیشود، مثل زنده و مرده است.)

زنده یعنی ارتباط خانوادگی، مرده یعنی جزیره های تک و تنها و فروپاشی خانوادگی.

خداوند متعال در حدیث قدسی می‌فرماید:

«مَنْ ذَکَرَنِی فِی نَفْسِهِ ذَکَرْتُهُ فِی نَفْسِی، وَمَنْ ذَکَرَنِی فِی مَلَإٍ ذَکَرْتُهُ فِی مَلَإٍ خَیرَاً مِنهُ» 

(هر کس مرا با خود یاد کند، او را با خود یاد میکنم و هر کس مرا در محضر جماعتی یاد نماید، او را در محضر جماعتی بهتر از آن یاد میکنم.) 

پس مبارک باد بر خانواده‌ای که با همدیگر خدا را عبادت می‌کنند. نام آنان در آسمان به عنوان یک خانواده ذکر خواهد شد.

———————–

دکتر عمرو خالد

ترجمه:دکتر محمد ابراهیم ساعدی رودی

| ۸ مهر ۱۳۹۲
۲ پاسخ به “بهشت در خانه های ما – قسمت اول”

 1. حفصه says:

  سلام وقتی ازدواج کردم دوست دارم این پنج مورد در زندگی ام انجام دهم انشا الله و این مطالب شما خیلی زیبا بود حتما به دوستانم میگم که به این سایت یک سری بزنه واین مطالب زیبا رو بخونه ممنون ازتون بابت این مطالب زیبا


 2. فرشید مرادی says:

  سلام ممنون کارت حرف نداره

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 44نفر
 • بازدید امروز 79715
 • بازدید دیروز 128139
 • بازید کل 104593831

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com