پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2334
 • کل نظرات 9712
 • کل اعضا 1700
 • جدیدترین عضو محمدحسین
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 3694

شرع الله تعالی ثابت است و از زمان نزول آن تا قیامت بدون تغییر می ماند و کسی که خواهان تغییر آن باشد یا گمان نماید می تواند شرع را با گذشت زمان تغیر دهد مرتکب کفر شده است.

بنابراین مسئله حجاب نیز امری ثابت مانده است و همانگونه که زنان صدر اسلام پوشش اسلامی برایشان واجب بود برای زنان امروزی نیز از هر قشری که باشند واجب است و روش حجاب زنان نیز باید به همانگونه باشد که اسلام تشریع نموده و برای دانشجویان روش حجاب جدایی وجود ندارد.

لذا روش حجاب اسلامی برای دختر دانشجوی مسلمان همان روش حجاب زنان صحابه است با این تفاوت که ممکن است که لباس آنها فرق داشته باشد، ولی باید چند ویژگی را داشته باشد:

اول:‌ پوشیدن همه بدن زن بنا بر قول راجح.

و بعضی از علماء‌ ظاهر کردن چهره و دو کف دست را مباح دانسته‌اند. به شرط اینکه زن دچار فتنه نشود و دیگران را هم به فتنه نیندازد. یعنی:‌ زیبا نباشد و دست و صورتش را هم آرایش نکرده باشد و همچنین غالب افراد جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند، افراد فاسد، فاجر و چشم‌ چران نباشند.

دوم:‌ خود حجاب، زینت نباشد.

زیرا خداوند می‌فرماید:«وَلا یُبْدِیْنَ زِیْنَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا» (و زینت خویش را آشکار نکنند مگر آن مقدار که ظاهر است). و همچنین می‌فرماید:‌»وَلا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیَّهِ الْأُوْلَی» (مانند جاهلیت پیشین ـ در میان مردم ـ با آشکار ساختن اندام و زیورآلات خود، ظاهر نشوید).

و در اصل، خداوند قانون حجاب را وضع نموده تا زینت زن پوشیده شود. پس معقول نیست که خود حجاب، زینت باشد.

سوم:‌ ضخیم باشد، نازک و شفاف نباشد.

حجاب باید ضخیم باشد. زیرا ستر و پوشش فقط با لباس ضخیم، متحقق می‌شود. اما زن در لباس شفاف هر چند به ظاهر پوشیده است اما در حقیقت، عریان و لخت است. رسول ‌الله صلی الله علیه وسلم  می‌فرماید‌:‌ «به زودی در پایان امت من، زنانی می‌آیند که به ظاهر لباس پوشیده‌اند ولی در واقع، عریان و لخت‌اند، بالای سرشان مانند کوهان شتر است. آنها را لعنت کنید زیرا آنها ملعونند». و در حدیثی دیگر آمده است که: «این زنان وارد بهشت نمی‌شوند، حتی بوی بهشت هم به مشام آنها نمی‌رسد و این در حالی است که بوی بهشت از مسیر بسیار طولانی به مشام می‌رسد».

این حدیث، دلالت بر این دارد که پوشیدن لباس شفاف و نازک در بیرون از منزل و نزد نامحرم، به طوریکه اوصاف بدن را ظاهر نماید، از گناهان کبیره شمرده می‌شود و باعث هلاکت و نابودی می‌گردد.

چهارم:‌ لباس حجاب باید فراخ و گشاد باشد، تنگ نباشد.

زیرا هدف از حجاب،‌ جلوگیری از فتنه است و لباس تنگ، حجم و اندازه همه بدن یا بعضی از بدن را نشان می‌د‌هد و اعضای بدن را جلوی چشم مردان نامحرم و بیرون از منزل شوهر، به تصویر می‌کشد. و پر واضح است که این نوع لباس، باعث فساد و فتنه می‌گردد.

اسامه بن زید رضی ‌الله‌ عنهما می‌گوید: پیامبرخدا صلی الله علیه وسلم  جامه ستبر و ضخیمی را که از کتان سفید درست شده بود و دحیه کلبی به او اهداء ‌کرده بود، به من بخشید. من آن را به همسرم بخشیدم. آن حضرت صلی الله علیه وسلم  فرمودند: «چرا آن را نمی‌پوشی»؟ گفتم: آن را به همسرم بخشیدم. پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم  فرمود: «به همسرت دستور بده تا زیرپوش استفاده نماید. می‌ترسم این جامه، حجم استخوانهایش را نشان دهد».

پنجم:‌ معطر و خوشبو نباشد.

رسول ‌الله صلی الله علیه وسلم  فرمودند:‌ «هر زنی، عطر و خوشبویی استعمال کند و بر گروهی گذر نماید به طوری که بویش به مشام آنها برسد، آن زن، زناکار است».

ششم:‌ شبیه لباس مردان نباشد.

رسول ‌الله صلی الله علیه وسلم  می‌فرماید:‌ «از ما نیستند زنانی که خود را شبیه و مانند مردان کنند و همچنین از ما نیستند مردانی که خود را شبیه و مانند زنان نمایند».

حضرت ابوهریره ـ رضی‌الله‌عنه ـ می‌گوید: رسول ‌الله صلی الله علیه وسلم  مردی را که لباس زنانه بپوشد و زنی را که لباس مردانه بپوشد، لعنت نمود.

و همچنین آن حضرت  صلی الله علیه وسلم  فرمود:‌ «سه نفر، روز قیامت وارد بهشت نمی‌شوند و خداوند به سوی آنها نگاه نمی‌کند: فرزندی که نافرمانی پدر و مادرش را کند،‌ و زنی که خود را شبیه و مانند مردان نماید و مرد بی‌غیرت».

هفتم:‌ شبیه لباس زنان کافر نباشد.

رسول ‌الله صلی الله علیه وسلم  می‌فرماید: «کسی که خود را شبیه و مانند قومی نماید، از همان قوم، بشمار می‌آید». و عبدالله بن عمرو ـ رضی‌الله‌عنه ـ می گوید:‌ هنگامی که رسول ‌الله صلی الله علیه وسلم  دو لباس قرمز رنگ به تنم دید، فرمود:‌ «این، لباس کافران است،‌ شما آن را نپوشید».

هشتم: هدف از آن، شهرت میان مردم نباشد.

رسول ‌الله صلی الله علیه وسلم می‌فرماید: «کسی که در دنیا لباس شهرت بپوشد، خداوند روز قیامت به او لباس ذلت و خواری می‌پوشاند. سپس، آتش جهنم را در آن، شعله‌ور می‌سازد».

لباس شهرت به لباسی گفته می‌شود که هدف صاحب آن، مشهور شدن میان مردم باشد. فرقی نمی‌کند که لباسی ارزشمند باشد و فرد آن را به خاطر افتخار به دنیا و زیورآلات آن بپوشد و یا لباسی بی‌ارزش باشد و فرد آن را برای به نمایش گذاشتن زهد و تقوایش بپوشد. به عنوان مثال: رنگی را انتخاب می‌کند که دیگران آن را نمی‌پوشند تا مردم را به سوی خود متوجه نماید و با غرور و خودپسندی به مردم، کبر ورزد.

| ۱۴ فروردین ۱۳۹۲
۳ پاسخ به “بهترین حجاب برای زنان و دختران”

 1. مـــائده says:

  » خیلی ممنون » عــــــــالی بود » بازم از این جور مطالب بذارید »


 2. دیبا says:

  عالی بود عزیزم خیلی بهم کمک کرد متشکرم برات آرزوی بهترین چیز ها رو می کنم


 3. sahar says:

  جزاکم الله خیرا.حجابی که کامل و تنها برای رضای خدا باشد جهاد در راه خداست.پس یک بانوی مسلمان محجب باید به حجاب خود افتخار کند و به واسطه ی آن اعتماد به نفس بالایی بیابد چون هم خود را از فتنه دور نگه داشته و هم دیگران را و با حجاب خود مانع از فروریختن بنیان خانواده های بسیاری میگردد.خداوندا !خواهران مسلمان را از بی حجابی و فتنه های پیدا و پنهانش دور بگردان.

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 24نفر
 • بازدید امروز 56182
 • بازدید دیروز 130536
 • بازید کل 105404160

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com