پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9760
 • کل اعضا 1708
 • جدیدترین عضو Shahram
خبرنامه
خواهرمسلمان
| بازدیدها: 1401

برادر و خواهر مسلمان! رمضان آمده تا مجالی مناسب برای کسب میلیون‌ها ثواب؛ و همچنین پاک کردن ورقه‌های سیاه پرونده اعمال فراهم شود. مگر بدنبال رحمت خدا نیستی قصرها و باغ‌ها و رضایت خدا را نمی‌خواهی، الان رمضان در پیش است و مبادابرود و ما دست خالی بمانیم.

یک روز رمضان؛ فرصتی بی نظیر و مجالی خوب برای نزدیک شدن به خداوند، با انواع طاعات و عبادات میباشد؛ چرا که انجام اعمال صالح در این ماه آسانتر است.

عبدالله بن مسعود رضی الله عنه می‌گوید: «پشیمان نشدم، همانند پشیمان شدنم بر روزی که خورشیدش غروب کرد و از عمر من کم شد ولی بر اعمال من افزوده نشد».

  برنامه پیشنهادی

 سحری:

*چند دقیقه قبل از سحری بیدار شوید و وضو گرفته دو رکعت سنت وضو بخوانید و به دعا و استغفار مشغول شوید . در صحیح مسلم از رسول اللهصلی الله علیه وسلم روایت است که فرمودند: «هنگامی که نیمی یا دو سوم از شب بگذرد، خداوند به آسمان دنیا آمده و می فرماید: آیا سؤال کننده‌ای هست تا درخواستش برآورده شود؟ آیا دعا کنندهای هست تا دعای او اجابت گردد؟ آیا خواهان آمرزشی هست که او را بیامرزم؟ و این تا طلوع فجر ادامه دارد. »  

از عمرو بن عبسه رضی الله عنه روایت است، از رسول الله صلی الله علیه وسلم شنیدم که فرمودند: «نزدیک‌ترین زمانی که بنده به خدا نزدیک می‌شود در نیمه‌ی شب است، پس اگر می‌توانی جزو کسانی باش که خدا را در آن ساعت یاد می‌کنند».  (أبو داود والترمذی و صحیح ترغیب رقم ۱۶۴۷)

*سحری را فراموش نکنید حتی اگر چند دانه رطب، خرما و یا جرعهای آب باشد؛ زیرا در آن برکت وجود دارد و خدا و ملائکه بر شما درود می‌فرستند و‌ثواب سحری خوردن، شامل حال شما میگردد.

 

بعد از طلوع فجر:

*با شنیدن اذان صبح جملات اذان را تکرار نموده و با خواندن دعای اذان، شفاعت پیامبر صلی الله علیه وسلم در روز قیامت را به دست آورید.

*دو رکعت سنت قبلیه صبح (که از دنیا و آنچه در آن وجود دارد بهتر است) را در منزل بجا آورده سپس جهت ادای نماز صبح به مسجد بروید و با خواندن دو رکعت سنت تحیه مسجد و وضو سعی کنید در صف اول قرار بگیرید تا از اجر و پاداش عظیم آن بهره برده و بشارت نور کامل در روز قیامت را دریافت نمایید و از صفات منافقان دور شوید.

*تصمیم بگیرید در رمضان نماز جماعت از شما فوت نگردد.

*با قرائت قرآن، ذکر و دعا تا اقامه نماز مشغول شوید.

* اذکار صبحگاه را در همین موقع یا بعد از نماز صبح بخوانید.

*فراموش نکنید که حضور در نماز صبح بسیار ارزشمند است و خداوند می‌فرمایند: «إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ کَانَ مَشْهُودًا »«بیگمان نماز صبح محل بازدید و گواهی فرشتگان است».

*به قدر امکان سعی کنید چند حزب از قرآن را قبل از هر نماز خوانده تا بتوانید تا پایان ماه چند ختم داشته باشید.

توجه: قرآن و روزه دو شفاعت کننده روز قیامت هستند.

*سپس نماز صبح را بجا آورده و اگر مقدور شد در محل نماز بنشینید تا خورشید طلوع کند، و بعد از آن دو رکعت سنت اشراق بخوانید، که این نشستن با یک حج و عمره کامل برابری می‌کند.

*دو رکعت نماز اشراق، شروع نماز ضحی(چاشت)بحساب می‌آید.

*اگر بعد از نماز صبح استراحت کردید نماز ضحی (دو تا هشت رکعت) بعد از بیدار شدن تا قبل از زوال در منزل یا محل کار بجا بیاورید.

*بعد از آن اعمال روزانه خود را شروع کنید و در کسب رزق و روزی نیت را خالص گردانید تا در آن نیز اجر و ثواب کسب کنید؛ زیرا تاجر صادق همراه انبیا و صدیقین محشور می‌شود. و بهترین خوردنی انسان چیزی است که از دسترنج خودش باشد. سعی کنید زبان را به ذکر خدا مشغول کرده و دیگران را جهت تقرب بسوی خدا تشویق نمایید و اگر منکری دیدید به نحو احسن آن را نهی کنید.

*در صورتی که در محل کار وقت داشتید خود را با تلاوت قرآن مشغول کنید.

ظهر:

*با شنیدن اذان ظهر سعی کنید فوراً به مسجد آمده و به ادا نمودن سنت تحیه مسجد و وضو و چهار رکعت قبلیه ظهر مشغول شوید؛ وقت باقی‌مانده را نیز به تلاوت قرآن بپردازید؛ سپس نماز را با جماعت ادا نموده و بعد از گفتن اذکار بعد از نماز، چهار رکعت سنت بعدیه را بجا آورید و دوباره به کارهای خود مشغول شوید.

عصر:

*با شنیدن اذان عصر در مسجد حاضر شده همانند ظهر خود را به نماز، ذکر و تلاوت قرآن مشغول نمایید.

* قبل از مغرب:

*خانواده را در امور خانه یاری داده و قبل از غروب اذکار شامگاه را بخوانید.

*خواهران می‌توانند در حال آماده کردن افطاری زبان را به ذکر ودعا مشغول سازند یا با گذاشتن نوار سخنرانی از وقت خود بهر برده و آشپزخانه خود را به محل کسب علم و نزول فرشته‌ها مبدل کنند.

*با شنیدن اولین الله اکبر اذان مغرب از هر مسجدی که باشد با گفتن «بسم الله» و دعای افطاری، اول با چند دانه رطب، خرما یا آب روزه خود را افطار کنید. دعای افطاری:«ذَهَبَ الظَّمَأُ وَابْتَلَّتِ الْعُرُوقُ وَثَبَتَ الْأَجْرُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ»(ابوداود حدیث صحیح رقم ۲۳۵۷)

*بعد از افطار جهت ادای نماز مغرب به مسجد بروید، بعد از ادای نماز و سنت بعدیه به منزل برگشته با اهل و خانواده جهت صرف شام سر سفره حاضر شوید و شکر خدا را به سبب توفیق کامل نمودن روزه بجا آورید.

عشاء:

*باشنیدن اذان عشاء جهت ادای نماز عشاء و تراویح در مسجد حاضر شوید و خود را با سنت و ذکر و تلاوت قرآن تا اقامه نماز مشغول کنید. رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:«کسی که نماز تراویح را از روی ایمان و امید به پاداش خدا بجا آورد، گناهان گذشته‌اش بخشیده می‌شود.» و «کسی که نماز را با امام بجا آورد ثواب قیام آن شب برایش نوشته می‌شود.»

تذکرات:

*در حلقه‌های وعظ و ارشاد حضور داشته باشید و از آنها بهره ببرید. سعی کنید در حلقات قرآن که در مساجد یا منازل دایر می‌شود حضور پیدا کرده و به تلاوت یا استماع قرآن مشغول گردید.

از ابو امامه رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:«کسی که به مسجد رفته و هدفی جز اینکه نیکی‌ای را یاد گرفته یا به دیگران یاد دهد؛ نداشته باشد به اندازه‌ی اجر حج‌کننده‌ای که حجش کامل باشد، اجر می‌برد.»(صحیح ترغیب رقم ۸۷)

* در دادن افطاری به اقوام، دوستان و فقرا کوتاهی نکنید؛ زیرا ثواب کامل یک روزه دار به شما می‌رسد، بدون آنکه از ثواب آن روزه‌دار کاسته شود تا جایی که پیامبر صلی الله علیه وسلم  توفیق برپایی ضیافت ومهمانی روزه ‌داران را از خدا برای خود و دیگران طلب می‌فرمود.  

*در قبول کردن  دعوت دیگران کوتاهی نکنید.

*خواهران برنامه غذایی مرتب برای خود بریزند، تا اسراف نشود و هزینه‌ها پایین بیاید و خودشان نیز بهتر از اوقات رمضان برای تلاوت و استغفار و دعا بهره ببرند.

*خواهران با تهیه افطاری برای خانواده و  مهمانان شریک اجر و ثواب روزه آنها خواهند بود.

*خواهران که عذر ماهیانه دارند از گوش دادن و حضور درحلقات قرآن و سخنرانی،  خواندن اذکار و ادعیه و استغفار کوتاهی نکنند.

*عزیزانی که به جای تلاوت قرآن، وقت خود را با تماشای سریال و فیلم‌ تلف می‌کنند؛ دقت داشته باشند که علماء و صلحاء در رمضان حتی کلاس درس حدیث را کم کرده تا بیشتر بتوانند قرآن بخوانند!!!

*آنچه در خانه آماده می‌کنید، بعنوان هدیه به همسایه‌ واقوام بفرستید تا موجب خوشحالی آنها و کسب اجر روزه و صله رحم شود.

*در دادن صدقه روزانه اگر چه مقدار آن کم باشد، کوتاهی نکنید تا شامل دعای ملائکه قرار گرفته و گرما و حرارت قبر را از خود دور کنید. و همچنین با دادن صدقه بیمارانتان را درمان نمایید.

*به فرمایش رسول الله صلی الله علیه وسلم، اعمال نیک از مرگ‌ها بد جلوگیری می‌کند. و صدقه‌ی پنهانی خشم و غضب خداوند را خاموش کرده وصله‌ی ارحام (دیدار خویشاوندان) عمر انسان را زیاد می‌کند. و هر عمل نیکی صدقه است. و اهل نیکی در دنیا اهل نیکی در آخرتند. و اهل بدی در دنیا اهل بدی در آخرتند. و اولین گروهی که وارد بهشت می‌شوند، اهل نیکی واحسانند.(ترغیب رقم ۸۹۰ )

*با دادن زکات که ۵/۲ درصد مال می‌باشد، شر و آفت مال را از خود دور نمایید. و باید دقت کرد که این درصد مال حق فقرا و مساکین بوده و اگر پرداخت نگردد، کل مال را آلوده می‌سازد. 

*آیا می‌خواهی تا پایان رمضان دو ختم قرآن داشته باشید؟!!! کافی است قبل یا بعد از هر نماز نصف جزء را تلاوت کنید.

در دعای خیر همدیگر را فراموش نکنیم.

«جَمَعنا وإیّاکُم فِی جَنّاتِ الفِردَوسِ مَعَ النَّبیّینَ وَ الصِّدِّیقینَ وَ الشُّهَداء وَ الصَّالِحین.

| ۱۱ تیر ۱۳۹۳
یک پاسخ به “برنامه روزانه یک روزه دار”

 1. امنه says:

  سلام علیکم
  عالی بود اجرکم الله خیرا

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 10نفر
 • بازدید امروز 27467
 • بازدید دیروز 18366
 • بازید کل 107708467

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com