پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران ارجمند؛ به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا ابتدا سوال خود را در سایت جستجو نمایید ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2336
 • کل نظرات 9765
 • کل اعضا 1709
 • جدیدترین عضو AminSh
خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 1734

از عقبه بن عامر روایت است: (ثلاث ساعات کان رسول الله ینهانا أن نصلی فیهن أو أن نقبر فیهن موتانا: حین تطلع الشمس بازغه حتی ترتفع، و حین یقوم قائم الظهیره حتی تمیل الشمس، و حین تضیف الشمس للغروب حتی تغرب) (مسلم) «سه وقت است که پیامبر(ص) ما را در نماز خواندن یا دفن کردن مرده‌هایمان در آن اوقات نهی کرده است، وقتی که تازه خورشید طلوع می‌کند تا آن که بلند شود، و وقتی که خورشید در وسط آسمان قرار می‌گیرد تا وقتی که مایل شود، و زمانی که خورشید در آستانه غروب باشد تا وقتی که غروب کند».
پیامبر(ص) علت نهی از نماز در این اوقات را در خطاب به عمروبن عبسه بیان کرده و فرموده است: (صل صلاه الصبح، ثم أقصر عن الصلاه حتی تطلع الشمس حتی ترتفع، فإنها تطلع حین تطلع بین قرنی شیطان، و حینئذ یسجدلها الکفار، ثم صل فإن الصلاه مشهوده محضوره، حتی یستقل الظل بالرمح، ثم أقصر عن الصلاه، فإنه حینئذ تسجر جهنم، فإذا أقبل الفی فصل فإن الصلاه مشهوده محضوره حتی تصلی العصر، ثم أقصر عن الصلاه حتی تغرب الشمس، فإنها تغرب بین قرنی شیطان و حینئذ یسجد لها الکفار) (مسلم) «نماز صبح را بخوان سپس تا وقتی که خورشید طلوع می‌کند و بالا می‌آید نماز نخوان، چون خورشید بین دو شاخ شیطان طلوع می‌کند و کفار برای آن سجده می‌برند؛ سپس نماز (ضحی) بخوان چون ملائکه شاهد و حاضر بر نماز هستند تا اینکه سایه نیزه به کمترین مقدار خود می‌رسد؛ آنوقت از خواندن نماز خودداری کن؛ چون در این وقت آتش جهنم شعله‌ورمی‌شود. سپس وقتی که سایه مایل شد نماز بخوان چون ملائکه شاهد و حاضر بر نماز هستند. تا آنکه نماز عصر را می‌خوانی، و بعد از آن، از نماز خواندن خودداری کن تا وقتی که خورشید غروب کند؛ چون خورشید بین دو شاخ شیطان غروب می‌کند و در این زمان کفار برای آن سجده می‌برند».
نهی از خواندن نماز در اوقات ذکر شده شامل زمان و مکان زیر نمی‌شود:
در روز جمعه، زمان استواء (هنگامی که خورشید در وسط آسمان قرار می‌گیرد):
چون پیامبر(ص) می‌فرماید: (لایغتسل رجل یوم الجمعه فیتطهر ما استطاع من طهر، ویدهن من دهن، أو یمس من طیب بیته، ثم یخر فلا یفرق بین اثنین، ثم یصلی ماکتب له، ثم ینصت إذا تکلم الإمم، إلا غفرله، ما بینه و بین الجمعه الأخری) (بخاری) «هر کسی که روز جمعه غسل کند و تا می‌تواند خودش را پاک کند و سرش را با روغن چرب نماید یا از بوی خوش خانه‌اش، خودش را خوشبو کند، سپس برای نماز جمعه خارج شود و بین دو نفر جدایی نیاندازد (در مسجد از روی شانه‌ها وسر آنها عبور نکند) و آنچه را که برایش مقدر شده نماز بخواند و وقتی که امام شروع به خواندن خطبه کرد، سکوت کند، تمام گناهان (صغیره) او از این جمعه تا جمعه دیگر بخشیده می‌شوند».

دو رکعت طواف – که نماز خواندن در آن درهیچ یک از اوقات مذکور مکروه نیست، چون پیامبر می‌فرماید:(یا بنی عبدمناف،لا تمنعوا أحدا طاف بهذا البیت و صلی أیه ساعه من لیل أو نهار) (ابو داود و الترمذی و ابن ماجه) «ای بنی عبد مناف کسی را که در هیچ لحظه‌ای از شبانه‌روز از طواف این خانه و نماز در آن منع نکنید».

و نمازی که خواندن آن در این اوقات نهی شده است، نماز نفلی است که سببی نداشته باشد. بنابراین در این اوقات قضای نمازهای فوت شده‌ی فرض و سنت جایز است؛ چون پیامبر می‌فرماید: (من نسی صلاه فلیصل إذا ذکرها، لاکفاره لها إلا ذلک) (مسلم).«هر کس نمازی را فراموش کرد، همین که یادش آمد باید آنرا بخواند، و کفاره‌ای جز این ندارد».وهمچنین نماز جنازه و کسوف
در این اوقات دو رکعت تحیه المسجد هم جایز است؛ چرا که پیامبر فرموده است:(إذا دخل أحدکم المسجد فلایجلس حتی یصلی رکعتین) (متفق علیه)«هرگاه یکی از شما وارد مسجد شد، تا دو رکعت نماز نخوانده ننشیند».

نهی از خواندن سنت هنگام اقامه فرض
از ابوهریره روایت است که پیامبر فرمود: (إذا أقیمت الصلاه فلاصلاه إلا المکتوبه) (رواه مسلم)«هرگاه نماز(فرض) اقامه شد خواندن هیچ نمازی جز همان فرض جایز نیست».
…………………………………………….
برگرفته از کتاب:مختصر فقه از ادله‌ی قرآن کریم و سنت صحیح
منبع: پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

موضوع:, فقه و احکام
| ۲۴ آذر ۱۳۹۴
۲ پاسخ به “اوقاتی که آدای نماز در آنها نهی شده است”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  جاسم says:

  ای کاش بیشتر توضیح می دادید هیچی نفهمیدم

  • وضعیت کاربر : مهمان
   محمد says:

   گفتنی ها گفته شدن چیزی نمونده اگه شما سوالی دارین باید بپرسین .

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 13نفر
 • بازدید امروز 44006
 • بازدید دیروز 106154
 • بازید کل 107915571

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com