پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2333
  • کل نظرات 9707
  • کل اعضا 1699
  • جدیدترین عضو سروش
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 2437

روز جمعه محبوب ترین روز هفته در اسلام است و بر اساس روایات از پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و سلم) این روز دارای فضایلی است که او را از دیگر روزهای هفته متمایز می سازد .

برخی از امتیازات روز جمعه عبارتند از :

۱_ روز جمعه بھترین روز و سرور روزهای دیگر است.

۲_ آفرینش آدم (علیه السلام) در این روز بوده است.

۳_ ھبوط آدم (ع) به زمین در روز جمعه.

۴_ پذیرش توبه آدم (ع) در روز جمعه.

۵_ وفات آدم (ع) در روز جمعه .

۶_ برپاشدن روز قیامت.

۷_ وجود زمانی خاص در جمعه که خداوند به قاطعیّت اجابت دعای بندهاش را میکند.

ابو هریره (رض) از رسول الله (ص) روایت می کند که آنحضرت فرمودند:

(متن حدیث) عن أبی هریره رضی الله عنه قال : قال رسول الله صلى الله علیه وسلم : ( خَیْرُ یَوْمٍ طَلَعَتْ عَلَیْهِ الشَّمْسُ یَوْمُ الْجُمُعَهِ ، فِیهِ خُلِقَ آدَمُ ، وَفِیهِ أُدْخِلَ الْجَنَّهَ ، وَفِیهِ أُخْرِجَ مِنْهَا الخ …. ) . رواه مسلم (۱۴۱۰) .

بھترین روزی که خورشید در آن طلوع کرده روز جمعه می باشد که در این روز آدم آفریده شد و در این روز (از زمین) ھبوط کرد و توبه اش قبول واقع شد و فوت کرد و در این روز قیامت برپا میشود و ھیچ جنبده ای جز انسان و جن نیست که در روز جمعه از ترس (بر پایی) قیامت مضطرب و نگران نباشد، و در روز جمعه زمانی وجود دارد که بندۀ مسلمانی با آن مواجه نمی شود در حالیکه نماز میگذارد و از خداوند حاجتی را میخواھد مگر اینکه به وی خواھد داد.

حدیث دوم :

و عَنْ أَبِی لُبَابَهَ بْنِ عَبْدِ الْمُنْذِرِ قَالَ : قَالَ النَّبِیُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ : إِنَّ یَوْمَ الْجُمُعَهِ سَیِّدُ الأَیَّامِ ، وَأَعْظَمُهَا عِنْدَ اللَّهِ ، وَهُوَ أَعْظَمُ عِنْدَ اللَّهِ مِنْ یَوْمِ الأَضْحَى وَیَوْمِ الْفِطْرِ(ابن ماجه).

رسول الله (ص) فرمودند : سرور روزھا روز جمعه می باشد و بزرگترین آن ھا در نزد خداوند است و در نزد خداوند از عید فطر و عید قربان بزرگتر است.

روز ملاقات با خداوند روز جمعه است

حضرت انس بن مالک (رض) کرده است که پیامبر گرامی اسلام (ص)  فرمودند : جبرئیل به نزد من آمد، در حالی که در دستش چیزی را حمل میکرد، که مثل آئینۀ سفید بود و در آن (چیزی) مانند یک لکۀ سیاه دیده میشد، گفتم: این چیست در دستت، ای جبرئیل؟ فرمود: این جمعه است که خداوند آن را برای تو و أمّتت عید قرار داده و شماھا بر یھودیان و مسیحیان أولی ھستید، و در این روز لحظه ای وجود دارد که بنده ای که در این زمان خیری از خداوند خواسته، با آن موافقت نکرده (و در این زمان دعا نکرده) مگر خداوند به وی خواھد داد، گفتم: این لکۀ سیاھی چیست؟ فرمود: این روز قیامت است که در روز جمعه برپا میشود و ما در نزد خود به آن “یوم المزید” میگوئیم، گفتم: “یوم المزید” چیست؟ فرمود: خداوند در بھشت دشتی پھناور قرار داده و در (کف) آن ریگ ھایی از مشک سفید است و وقتی روز جمعه فرا میرسد، خداوند بر آن فرود می آید و در آن منبرھایی از طلا برای پیامبران و صندلی ھایی از دُر برای شھداء قرار داده میشود و حوری ھا از اتاق ھای شان پایین می آیند و (بھشتیان) خداوند را سپاس و تمجید میکنند، جبرئیل گفت: خداوند می فرماید: بندگانم را بپوشانید و آن ھا پوشیده می شوند، و می فرماید: بندگانم را طعام دھید، و طعام داده می شوند و می فرماید: بندگانم را سیراب کنید، سیراب می شوند و می فرماید: بندگانم را خوشبو کنید و خوشبو می شوند سپس می فرماید: چه می خواھید؟ می گویند: ای پرودگار ما! رضایتت (را خواھانیم) فرمود: از شماھا راضی شدم سپس به آن ھا امر می فرماید که می توانید بروید و حوری ھای درشت چشم (به سوی) اتاق ھا بالا میروند که از زبرجد سبز و یاقوت قرمز می باشند. (المصنف ابن ابی شیبه)

 روایت مشخص می کند که خداوند ھنگام قیامت، در روز جمعه با بندگانش دیدار کرده و آنان مشرَّ ف به رؤیت جمال مبارک وی میگردند؛ لذا بندگان باید حق جمعه را به خوبی ادا کرده تا در آن روز شرمندۀ پروردگارشان نگردند و از این نعمت والا و وصف ناپذیر بھره مند شوند.

جمعه روز خاص برای مسلمانان است

صحابی جلیل القدر حذیفه (رض) روایت می کند که رسول الله (صلی الله علیه و سلم) فرمودند: خداوند روز جمعه را از امت ھای قبل از ما (به سبب سرکشی و عصیان) محروم کرد و روز شنبه را به یھود و روز یکشنبه را به نصاری داد. پس خداوند آن را برای ما قرار داد و ما را به سوی روز جمعه ھدایت فرمود، پس (ترتیبش را) جمعه، شنبه و یکشنبه قرار داد و به ھمین صورت نیز آن ھا در روز قیامت بعد از ما ھستند. ما در اھل دنیا آخرین (أمّت) ھستیم و در روز قیامت از سابقین و پیشی گیرانی ھستیم که
 قبل از (دیگر) آفریدگان حساب رسی می شوند(صحیح مسلم و ابن ماجه).

پس ای دوست داران خدا و رسول ، با ارج نھادن و تکریم این روز و انجام وظایف و بھره مند شدن از فضایل این روز حق این روز را ادا کنید چرا که این روز برای خواب و تماشای سریال ها نیست .

ابن بطال گفته: بر یھود و نصاری روزی از جمعه فرض گردید و انتخاب آن جمعه به خودشان واگذار شد تا شریعت و قوانین دینشان را در آن اقامه کنند ولی آن ھا در اینکه کدامین روز باشد اختلاف کردند و ھدایت نیافتند تا روز جمعه را انتخاب کنند.

 امام نووی نیز در این زمینه چنین گفته است: امکان دارد که صراحتاً به انتخاب روز جمعه امر شده باشند و آن ھا اختلاف کرده که آیا تعیین جمعه لازم است یا حق تبدیل آن به روز دیگر را دارند پس اجتھاد کردند و خطا کردند. ولی با دادن این روز به مسلمانان و ارج نھادنش، مسلمانان از مزایا و فضیلت این نعمت بزرگ و باشکوه بھره مند شدند و می شوند (ابن حجر، فتح الباری ۳۵۵/۲). 

ھمچنین نشان میدھد که احترام این روز وانجام دادن عبادات مخصوص به خودش، نشان از ھدایت یافتن ومسیر صحیح ھدایت میدھد؛ چرا که فقط ھدایت یافتگان این روز را مییابند.

عید بودن جمعه برای مسلمانان

حضرت ابو ھریره (رض) روایت می کند که از رسول مکرم اسلام شنیدم که می فرمودند : 

روز جمعه روز عید است و روز عید را روزِ روزه گرفتن قرار ندھید مگر اینکه قبل و یا بعد آن را روزه گرفته باشید (المسند اسحاق، طبرانی و..)

پیامبر خدا (ص) روز جمعه را روز عید معرفی کرده تا مسلمانان در آن شاد و مسرور بوده و به نظافت و عبادت مشغول شوند، و حتّی پیامبر (ص) توصیه فرموده در این روز ، روزۀ مستحبی گرفته نشود مگر اینکه قبل و بعدش شخص روزه گرفته باشد و یا روزۀ قضا بجا آورد، و این حاکی از آن است تا مسلمان با خانواده اش و اطرافیانش اوقات خوب و پرشعفی داشته باشد و بیشتر صلۀ رحم بجا آورد.

از آنجائیکه روز جمعه سرور روزھا و پر برکترین روز در نزد حق تعالی است باید توجه داشت اگر چه گناه در ھر حال و موقعیتی حرام، نکوھیده و مذموم است ولی شایسته بوده در روزی که روز شادی و عبادت است، در روزی که بزرگترین و والاترینِ أیّام می باشد انسان از گناه بپرھیزد و خصوصاً مجالس شادی و خوشی خود را کاملاً مشروع و خالی از ھر معصیتی در این روز بزرگ انجام دھد تا باشد که خداوند به لطف خود و برکت این روز شادی وی را افزون، ماندگار و پرخیر قرار دھد.

فضیلت تلاوت سوره مبارکه کهف در روز جمعه

عی ابی سعید الخدری (رض) قال قال رسول الله (ص) : مَنْ قَرَأَ سُورَهَ الْکَهْفِ یَوْمَ الْجُمُعَهِ، أَضَاءَ لَهُ مِنْ النُّورِ مَا بَیْنَ الْجُمُعَتَیْنِ .

ابو سعید خدری روایت می کند که رسول الله فرمودند :  هر کس، روز جمعه، سوره کهف را بخواند، میان دو جمعه برایش نورانی می گردد (حاکم نیشابوری و بیهقی).

حدیث دوم :

من قرأ سوره الکهف یوم الجمعه أضاء له من النور ما بینه و بین البیت العتیق .

هر کس، روز جمعه، سوره کهف را بخواند، حد فاصل میان او و خانه کعبه، نورانی می گردد (بیهقی)

حدیث سوم:

مَنْ قَرَأَ سُورَهَ الْکَهْفِ کَمَا أُنْزِلَتْ کَانَتْ لَهُ نُورًا یَوْمَ الْقِیَامَهِ .

هر کس سوره کهف را آن گونه که نازل شده است، بخواند برایش روز قیامت، تبدیل به یک نور می گردد (حاکم نیشابوری).

توضیح: قرائت سورۀ کھف در روز جمعه باعث بوجود آمدن نوری به فاصلۀ خوانندۀ آن تا کعبۀ معظمه میشود. و روز قیامت ھرکس برای عبور از روی پل صراط و گذشتن از آن تنگناھا نیاز به نور دارد که إن شاء الله با قرائت این سوره حاصل میگردد.

دعا کردن در جمعه و لحظه ی پذیرش دعا

حضرت جابر بن عبدالله ( رضی الله عنه) روایت می کند که رسول الله (صلی الله علیه و سلم) فرمودند : روز جمعه دوازده (ساعت) است. و در آن (روز) ساعتی وجود دارد که ھر مسلمانی در آن لحظه از خداوند (جل جلاله) چیزی را بخواھد، خداوند حتماً آن را به وی خواھد داد،این زمان را در آخرین ساعت بعد از عصر دریابید.

با وجود اختلاف زیاد اندیشمندان در تعیین این وقت گران بھا، پس از تحلیل و بررسی نصوص و سند آن ھا بس محرز می نماید که این زمان اندک در اواخر روز جمعه بعد از نماز عصر و نزدیک به نماز مغرب می باشد؛ چرا که جدای از اینکه نصوص استنادی آن صحیح و صریح می باشند بلکه علمای سلف و خلف زیادی بر آن قلم صحه گذاشته اند.

پس بعد از نماز عصر تا غروب آفتاب به انتظار نماز مغرب می نشیند و مشغول عبادت و دعا باشد، مسجد باشد یا در منزل. در این زمینه فرقی بین مرد و زن وجود ندارد؛ دعاهای چنین شخصی شایسته ی اجابت است. در مورد دعا اینجا بخوانید

فضیلت زود رفتن به نماز جمعه

صحابی بزرگوار ابو ھریره (رض) از رسول الله (ص) روایت می کند که فرمودند : ھر کس در روز جمعه غسل جنابت نماید و سپس زود (به سوی نماز جمعه) رھسپار شود مانند آن است که شتر ماده ای را قربانی کرده است و ھرکس در ساعت دوّم رھسپار شود مانند آن است که گاو ماده ای را قربانی کرده است و ھر کس در ساعت سوّم رھسپار شود مانند آن است که گوسفند نری را قربانی کرده باشد و ھر کس در ساعت چھارم رھسپار شود مانند آن است که مرغی را قربانی کرده است و ھر کس در ساعت پنجمرھسپار شود مانند آن است که با بخشیدن تخم مرغی به خداوند تقرّب جسته است و ھرگاه امام (از منزلش به سوی مسجد) خارج شد ملائکه حاضر می شوند و به پند (و موعظه) گوش فرا میدھند. (صحیحین بخاری،مسلم، ابوداود، ترمذی، نسایی).

از این روایت چندین حکم و فضیلت خاص جمعه استنباط می شود که در خور توجه ھستند:

۱_ ھمبستری ھمسران با یکدیگر در شب و روز جمعه تا قبل از نماز جمعه مستحب و ممدوح میباشد.

۲_ فقهاء برخی به واجب بودن غسل جمعه نظر دارند ولی سنت و مستحب بودن غسل جمعه ارجحیت دارد.

۳_ وقت غسل جمعه از طلو ع فجر روز جمعه تا آمدن برای حضور نماز جمعه آغاز میگردد که أولی آن است که غسل به آمدن به نماز جمعه نزدیک باشد.

۴_ کیفیّت غسل جمعه ھمانند غسل جنابت است .

۵_ منظور از (ساعت) که در حدیث وارد شده است می تواند به معنی لحظه باشد ، ساعت اول یعنی لحظه اول و ساعت دوم لحظه دوم و هم می تواند به معنی ساعت متعارف (۶۰ دقیقه) باشد.

شب جمعه و روز جمعه به چه ساعاتی گفته می شود؟

شب جمعه عبارتست از: غروب خورشید در روز پنج شنبه تا طلوع فجر صادق که موقع اذان صبح است.

روز جمعه عبارتست از: طلوع فجر صادق تا غروب خورشید در روز جمعه که موقع اذان مغرب است و از آن لحظه به بعد شب شنبه نامیده می شود.

پوشیدن بهترین لباس خصوصاً لباس سفید

صحابی جلیل القدر عبدالله بن عباس (رض) از رسول الله (ص) روایت می کند که فرمودند: لباس سفید بپوشید؛ چرا که از بھترینِ لباس ھای شماست و مُردگان تان را با (پارچۀ) سفید کفن کنید و بھترین سرمۀ چشم، سنگ سرمه (آنتیموان) است که چشم را جلا داده و  باعث رشد مو(ی مژه ھا) میشود.

پوشیدن بھترین لباسی که انسان دارد از سنن روز جمعه میباشد. اکثر علما بر این باورند که پوشیدن لباس زیبا و تمیز سنّتی است برای کسانی که به نما ز جمعه میروند. بھترین رنگ لباسی که پیامبر به آن اشاره فرموده اند لباس سفید است که جدای از روز جمعه در ھر موقع و زمانی حتّی در مواقع ناگوار پوشیدن آن سنّت است. همچنین در موقع رفتن به نماز خوشبوئی استفاده شود .

روز جمعه برای اعمالی خارج از چارچوب سنت اختصاص داده نشود

با تمام فضیلت هایی که روز جمعه دارد اما نمی توان آن را برای اعمالی بدعی و خارج از سنت پیامبر (ص) اختصاص داد. مانند اختصاص دادن جمعه برای زیارت قبور ، اختصاص دادن جمعه برای صدقه و نذری، اختصاص دادن تنها جمعه برای روزه گرفتن و مشابه اینها، چرا که اینگونه اعمال از سنت آنحضرت ثابت نشده اند اگر جمعه فضیلتی دارد اعمال مشخصی دارد که هم فضیلت و هم اعمالش در سنت وارد شده اند همانطور که در این مطلب بیان گردید .

رفتن برای تفریح در روز جمعه ایرادی ندارد به شرطی که به نماز جمعه خود را برساند .

برگرفته از کتاب چهل حدیث در باره جمعه با اضافات و تلخیص

در این باره بیشتر بخوانید :

نماز جمعه دارای چند رکعت فرض و چند رکعت سنت است ؟

نیت، برای خواندن نماز جمعه چگونه است ؟

تجلّی حکمت در فسلفه‌ی پزشکی مستحبات روز جمعه

منبع : پایگاه وااسلاماه

| ۸ اسفند ۱۳۹۵

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 33نفر
  • بازدید امروز 115811
  • بازدید دیروز 133026
  • بازید کل 105198670

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com