پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2332
  • کل نظرات 9706
  • کل اعضا 1698
  • جدیدترین عضو محمد رحمانی
خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 1752

Image result for ‫اهمیه العید عند المسلمین‬‎

عید سعید فطر و عید سعید قربان تنها عید اسلامی و مشروع برای مسلمانان هستند فرا رسیدن این اعیاد همراه است با شادی و سرور در بین مسلمانان، و بجز این دو عید سایر روزهای خاص که عید نامیده شده اند در اسلام و در شریعت محمدی ریشه ندارند و مسلمانان وظیفه دارند در چارچوب شریعت محمدی عمل نمایند . رسول معظم اسلام فرموده اند :  إن لکل قوم عیداً و لنا عیدان الفطر و الاضحی ؛
هر قومی یک جشن (عید) دارد و ما دو جشن (عید) داریم، جشن عید فطر و عید قربان .

اولین روز ماه قمری شوال در اسلام عید نامیده شده است یعنی یک روز بعد از رمضان، و تاریچه این عید به سال دوم هجری بر می گردد از آن سال تا الان مسلمانان این روز را جشن گرفته اند. نام اش به این دلیل عید فطر نام گذاری شده که روزه داران اولین روز خود را پس از رمضان افطار می کنند و ظاهر قضیه نشان می دهد که این عید مسلمانان و مخصوصا روزه داران است و لذا اسلام به حرمت این عید روزه گرفتن را در این روز حرام فرموده است تا در جشن مومنان خللی ایجاد نشود .

صوره ذات الصله

از جمله اعمال این روز میمون پرداخت صدقه فطراست که در صبح روز عید و قبل از نمازعید بایستی به نیازمندان پرداخت شود تا آنها نیز از جشن عید بی بهره نمانند با این عمل اسلام قصد دارد جشن عید را برای عموم مسلمانان فراهم سازد و شایسته است این روز بعنوان روز ملی جشن عاطفه ها نام گذاری شود. سپس خروج بسوی عیدگاه و اقامه نماز عید در میدان وسیعی بنام مصلی یا عیدگاه و حضور در اجتماع بزرگ مسلمانان جلوه ی دیگری از جشن و شادی عید است و در همان اجتماع پس از آدای نماز بلافاصله یکدیگر را به آغوش گرفته و عید را به یکدیگر تبریک و شاد باش می گویند. دید و بازدید عید تقریبا بصورت عمومی انجام می شود و این سنت در تمام کشورهای مسلمان مرسوم است که پس از آدای نماز ابتدا به خانه خودشان برگشته و تبریک گویی را از خانواده خود شروع نموده سپس به خانه اقوام و دوستان جهت تبریک گفتن عید حضور می یابند همچنین رسم است از مهمانان عید با شیرینی و تنقلات پذیرایی شود . ثروتمندان برای نیازمندان لباس عید و هدایا می خرند.
از آداب دیگر عید این است که قبل و بعد از نماز عید هیچ نماز دیگری خوانده نشود در حالیکه اولین سفارش اسلام به خواندن نماز است اما اسلام در این روز نمازهای نفلی را منع کرده است که تکریم دیگریست برای مهمانان خدا از سوی الله تعالی،
ثابت شده است که رسول الله صَلَّى اللَّهِ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ نماز عید را دو رکعت خوانده و قبل و بعد از آن هیچ نماز دیگری نخوانده است. بخاری (۹۶۴) و مسلم (۸۸۴)
همچنین اسلام ناپسند می دارد که این روز برای رفتن به قبرستان اختصاص داده شود .

Image result for ‫اهمیه العید فی الاسلام‬‎
گفتن تکبیر در شب عید رمضان مستحب است. این تکبیرات از غروب آفتابِ آخرین روز از رمضان شروع می شود و تا حضور امام به نمازهای عید ادامه می یابد.
الفاظ تکبیر این است: الله اکبر الله اکبر، لا اله الا الله، الله اکبر، الله اکبر، لا اله الا الله، الله اکبر، الله اکبر، ولله الحمد. همه ی این تکبیرات جائز است
خوردن چند عدد خرما قبل از رفتن به عیدگاه سنت است. زیرا رسول الله صَلَّى اللَّهِ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ روز عید فطر تا چند دانه خرما نمی خورد به عیدگاه نمی رفت و در خوردن آنها عدد فرد را رعایت می کرد. بخاری (۹۵۳).

مصافحه با زنان و مردان نا محرم هرگز نکنید حکم خدا را با این تصور نادرست که قلب پاکی داریم نقض نکنید خداوند دل های پاک و ناک را می دانسته واین عمل را حرام فرموده است و از کسانی که از مصافحه با نا محرم خودداری می کنند اظهار انزجار و نفرت نکنید این کار ستم بزرگی به خودتان و احکامات الهی است .
همچنین غسل روز عید برای همه سنت است .وروى ابن عباس : أن رسول الله کان یغتسل یوم الفطر والأضحى از ابن عباس روایت شده است که رسول الله صلی الله علیه و سلم روز عید فطر و روز عید قربان غسل می کردند .
همچنین از ابن عباس روایت شده است که رسول الله ص روز عید لباس سرخ رنگ می پوشید که اشاره دارد به بهترین لباس و مد آن روز،(مجمع الزوائد) لذا سنت است برای کسانی که وسعت مالی دارند لباس نو تهیه کنند و اگر ندارند بهترین لباسی که نزد شان است بپوشند .
همینطور مناسب است که خانه ها در این عید غبارروئی و نظیف شوند تا آماده پذیرایی از مهمانان گردند و به کودکان عیدی داده شود .

در این باره بیشتر بخوانید و استفاده ببرید:

نحوه خواندن نماز عید اهل سنت (حنفی و شافعی)

تصاویری از مراسم نماز عید سعید فطر در کشورهای مختلف دنیا

اناشید شاد به مناسبت عید سعید فطر

حکم نماز عید و آداب عید برای بانوان

آداب و سنن عید

images

 

| ۲ تیر ۱۳۹۶

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 41نفر
  • بازدید امروز 25838
  • بازدید دیروز 152833
  • بازید کل 104975671

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com