پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2334
  • کل نظرات 9712
  • کل اعضا 1700
  • جدیدترین عضو محمدحسین
خبرنامه
سروش
| بازدیدها: 1235

5266d363-cff3-4373-89bb-15db3680cb06_16x9_600x338

دانشمندان برجسته علم ژنتیک اکنون به این نتیجه رسیده اند که انسان اولیه ای که صدها هزار سال پیش از درختان پایین آمد و بر روی دو پای خود ایستاد و سپس نسلش جهان را فراگرفت، از شرق آفریقا آمده است آنجایی که امروز شاخ آفریقا نام دارد.

بنا بر نتایج پژوهش های جدید، انسان اولیه از اتیوپی به مصر رفت و از آن جا در آسیا و اروپا منتشر شد. این در حالی است که نظریه های اولیه حاکی از آن بود که انسان اولیه پس از عبور از باب المندب ابتدا در شبه جزیره عرب سکنی گزید اما بر پایه یک پژوهش جدید، انسان با انتقال از منطقه ای در اتیوپی به مصر از آنجا به خاورمیانه رسید و از خاورمیانه در سراسر جهان منتشر شده است.

ژن های اروپایی ها و همچنین جد بزرگ آسیایی ها یا به طور مشخص تر، ساکنان «اوراسیا» که در ۵۴ میلیون کیلومتر مربع از دو قاره ساکن هستند با بیش از ۵ میلیارد انسان در ۹۳ کشور پخش شده اند، ریشه در ژن های مصری هایی دارد که بیش از ۵۵هزار سال پیش جوانه زد.

صاحبان نظریه جدید، ۳ کارشناس اروپایی علم ژنتیک هستند که نتیجه پژوهش های خود را که آزمایش های DNA به آن ضمیمه شده، منتشر کردند. نشریه جهانی دوریهAmerican Journal of Human Genetics بخش ویژه ای به این پژوهش اختصاص داده است.

نتایج این پژوهش حاکی از آن است که مجموعه نخستین انسان معاصر «از مصر به اروپا و آسیا رسید. این انسان با مهاجرت هایی که از اتیوپی به شمال داشت، وارد مصر شده بود.»

این پژوهش به پرسشی پاسخ داده است که از مدت زمانی طولانی، بی پاسخ مانده بود؛ پرسشی که راه های انتشار «انسان عاقل» را در زمین جویا می شد.

اصطلاح «انسان عاقل» که در این پژوهش به آن اشاره شده، به جنسی از بشر اشاره دارد که در علم زیست شناسی به Homo Sapiens شهرت دارد؛ و این تنها گونه ای است که با تکامل شبه حیوان ها، منقرض نشده است. گونه دیگر انسان، «نیادرتال» نام دارد که بیش از ۳۰۰هزار سال پیش از «انسان عاقل» به اروپا رسیده بود. «نیادرتال» ۲۴ هزار سال پیش در شرایطی مبهم منقرض شد تا قاره اروپا را برای «انسان عاقل» که طی مراحلی از خاورمیانه به اروپا رسید، تنها بگذارد. این دو گونه انسان ۲۵ هزار سال با یکدیگر زندگی کردند.

پژوهش جدیدنشان می دهد که مهاجرت ها طی چند مرحله صورت گرفت. از اتیوپی به سوی مصر آغاز شد و پس از آن از این کشور از دو راه شرقی و شمالی از مسیر سینا ادامه یافت. این گونه بود که «انسان عاقل» به انسان «نیادرتال» رسید که پیش از آن مهاجرت خود را به مناطق سوریه بزرگ آغاز کرده بود. این را دکتر توماس کیویسید استان «علم انسان» در دانشگاه کمبریج بریتانیا که یکی از شرکت کنندگان در پژوهش است، تایید می کند. او می گوید که «انسان عاقل» از اتیوپی به شمال رفت و نه به سمت جنوب و به باب المندب و سپس شبه جزیره عرب.

دکتر لوکا باگانی کارشناس در علم وراثت در دانشگاه کمبریج و از فعالان در انستیتوی تحقیقاتی بریتانیایی «ولکام تراست سانگر» نتیجه جالب ترین و مهمرین بخش پژوهش را که شامل نتیجه بررسی جمجمه پیشینیان است، در این نشریه علمی منتشر کرده است؛ پژوهشی که دکتر کریست تیلر سمیت از انستیتوی «ولکام تراست سانگر» نیز در آن مشارکت کرده است.

مصر دروازه انتشار انسان عاقل در جهان

معاینه و بررسی ژن های ۲۲۵ مصری و اتیوپیایی نشان از جهش های DNA اروپایی ها دارد که در مصر ریشه دارد.

باگانی در پژوهش خود که بر بررسی و تحلیل ژن های مصری های معاصر و DNA آن ها تکیه دارد، نوشته است: «این بررسی ها این امکان را برای ما فراهم کرد تا حوادث روی داده در ۶۰هزار سال پیش را کشف کنیم. او به ویژگی و راه های مهاجرت «انسان عاقل» اشاره دارد که نویسندگان پژوهش با تحلیل کامل «ژنتیک وراثتی» با بررسی نمونه های برداشته شده از ۲۲۵ نفر در مصر و اتیوپی به آن رسیده است.

نتاج پژوهش نشان می دهد که نقشه ژنتیکی مصری ها بیشتر شبیه ساکنان خارج از آفریقا است تا اتیوپیایی ها. از جمله این ژن های مشابه در ساکنان اروپا و آسیا دیده می شود که به پیشینیانی باز می گردد که ۵۵ هزار سال پیش زندگی کرده اند، وسپس دچار جهش شده است. این پیشینیان نیز با همسانان اتیوپیایی خود که در ۶۵هزار سال پیش زیسته اند، DNA یکسان دارند. ۱۰ هزار سال پس از زندگی «ژنومی مشترک» یک شکاف حاصل می شود؛ مساله ای که نشان می دهد به احتمال زیاد، مصر دروازه ای است که انسان از آن عبور کرد تا به جهان برسید و اکنون به شمار ۷ میلیارد رسیده است.

یک ضرب المثل وجود دارد که می گوید”مصر ام الدنیا” یعنی مصر مادر دنیاست، گویا این پژوهش مصداق این ضرب المثل مصری شده است.

| ۸ خرداد ۱۳۹۴

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 45نفر
  • بازدید امروز 62700
  • بازدید دیروز 130536
  • بازید کل 105410678

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com