پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2330
 • کل نظرات 9698
 • کل اعضا 1695
 • جدیدترین عضو mohammad
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 1326

شماری از ائمه جمعه، نمایندگان مجلس و نخبگان اهل سنت در واکنش به اهانت‌های اخیر در برخی روزنامه‌های رسمی کشور به مقدسات اهل سنت، ضمن محکومیت این اهانت‌ها، از مسئولین خواستند با اهانت‌کنندگان برخورد کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی سنی‌آنلاین، به دنبال اهانت دو روزنامه‌ی رسمی و پرتیراژ «وطن امروز» و «نود» به صحابه پیامبر و مقدسات اهل سنت، چند تن از ائمه جمعه و شخصیت‌های علمی، سیاسی و دانشگاهی اهل سنت کشور، به این اهانت‌ها اعتراض کردند.

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، در واکنش به اهانت‌های صورت‌گرفته به مقدسات اهل سنت، شیعه و سنی را بر لزوم احترام به مقدسات یکدیگر توصیه کرد. وی با اشاره به توطئه دشمنان برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان، به شیعه و سنی هشدار داد تا «مواظب باشند آب به آسیاب داشمن نریزند و طرح‌های دشمن را عملی نکنند.»
برجسته‌ترین عالِم اهل سنت کشور، محبت با اهل بیت را از «مشترکات شیعه و سنی» عنوان کرد و بر «حفظ حرمت صحابه و اهل بیت و مقدسات شیعه و سنی»‌ تاکید کرد.

مولانا محمدحسین گرگیج، نیز اهانت‌کنندگان به مقدسات اهل سنت را «افرادی افسارگسیخته» دانسته و «توقیف» روزنامه‌های اهانت‌کننده را خواستار شد.
امام‌جمعه اهل سنت آزادشهر در مراسم نماز جمعه این شهر خاطرنشان ساخت: روزنامه‌های «وطن امروز» و «نود» که صحابه پیامبر را مورد اهانت قرار می‌دهند، دنبال تشدید بحران هستند؛ آنان می‌خواهند جمعیت ۲۵درصدی اهل سنت کشور و برادارن شیعه را به‌جان هم بیندازند.
وی در ادامه تاکید کرد: از مسئولین انتظار داریم چنین روزنامه‌ها و رسانه‌هایی را توقیف کنند و جلوی این افراد افسارگسیخته را که به هیچ اصولی اعتقاد ندارند بگیرند، زیرا اهانت به مقدسات و اعتقادات سبب تحریک احساسات دینی و مذهبی مردم می‌شود که کنترل آن بسیار مشکل است.

کاک حسن امینی، حاکم شرع مردم کردستان نیز با صدور بیانیه‌ای به این اهانت‌ها واکنش نشان داد. وی به‌کاربردن تعابیری همچون «کافر» و «منافق» در حق صحابه پیامبر را از مصادیق بارز «تکفیر» برشمرده و از اینکه عده‌ای «بی‌محابا» و «با آزادی تمام در پناه قدرت!» به اصحاب توهین می‌کنند به شدت انتقاد نمود.
رییس شورای مکتب قرآن کردستان در بیانیه‌ی خود «مسئولین مذهبی، قضایی و اجرائی» را مورد خطاب قرار داده و از آنان خواست «به خاطر وحدت و آرامش درونی اصحاب ادیان، و اقوام ملّیت‌های گوناگون، و بر نیانگیختن تنفّر مسلمانان دنیا نسبت به خود»، از این اقدامات و رفتار و گفتار مخرّب و دیوانه‌وار «ممانعت» به‌عمل آورند.

مولانا عبدالرحمان چابهاری، در خطبه‌های هفته گذشته چابهار، ضمن بیان جایگاه والای حضرت ابوموسی اشعری رضی‌الله‌عنه و انتقاد از اهانت به این صحابی جلیل‌القدر، از شیوع «بی‌ادبی» در کشور اظهار تاسف کرد.
امام‌جمعه اهل سنت چابهار در سخنانی کوتاه، از اهانت‌کنندگان به مقدسات اهل سنت به‌عنوان افرادی یاد کرد که «دستور خدا و پیامبر خدا» و نیز «فرمایشات رهبری مملکت» برای آنان هیچ اهمیتی ندارد.

مولانا محمدگل ریگی، مدیر مدرسه دینی مخزن‌العلوم خاش، از دیگر شخصیت‌های برجسته اهل سنت کشور است که با صدور بیانیه‌ای شدیداللحن اعتراض خود را به مقدسات اهل سنت نشان داد.
در بخشی از این بیانیه آمده است: «بسی جای تاسف دارد در کشوری که داعیه وحدت و مهد تمدن اسلامی و ملقب به ام‌القرای جهان اسلام می‌باشد؛ اجازه دهند یاوه‌گویانی به صحابه رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم که به حق معیار ایمان و از مقدسات اهل سنت جهان به‌شمار می‌روند، از طریق تریبون‌های عمومی و صداوسیما و جرائد توهین‌های وقیحانه‌ای انجام گیرد که موجبات قهر و غضب خداوند و نارضایتی بیش از یک میلیارد اهل سنت جهان را در پی دارد.»
این عضو اصلی مجمع فقهی اهل سنت کشور در بیانیه‌ خود، خواستار «توقیف فوری» روزنامه‌های هتاک به مقدسات اهل سنت و «برخورد سریع» با گردانندگان آنها شد.

مولانا عبدالرشید شه‌بخش، امام‌جمعه اهل سنت زابل نیز وضعیت موجود در کشور را، که هر روز در نشریات و رسانه‌ها شاهد اهانت به مقدسات اهل سنت هستیم، «نگران‌کننده»‌ توصیف کرد و گفت: متاسفانه مسئولین تا کنون با برخی افراد نادان که با اهانت به مقدسات اهل سنت می‌خواهند خودشان را نزد عده‌ای عزیز جلوه دهند، برخورد نکرده‌اند؛ اگر با چنین اهانت‌کنندگانی برخورد می‌شد، کسی به خود جرأت بی‌احترامی به مقدسات را نمی‌داد.
امام‌جمعه اهل سنت زابل در ادامه تصریح کرد: مسئولین باید توجه کنند اگر همین اهانت‌ها علیه مقدسات و شخصیت‌های مورد احترام برادران اهل تشیع صورت می‌گرفت، چه اقدامی صورت می‌گرفت؟! لذا در کشوری که ادعای برابری و برادری می‌شود و بزرگترین مرجع در آن، همواره به اتحاد و برابری دعوت می‌دهد و بر اجتناب از اهانت به مقدسات مذاهب تاکید دارد، باید با چنین افراد خاطی برخورد جدی صورت گیرد.

مولانا عبدالصمد ساداتی، نیز در اعتراض به اهانت روزنامه‌ها و رسانه‌ها به مقدسات اهل سنت، خواستار «واکنش جدی دستگاه‌های مسئول» در این رابطه شد.
در بخشی از سخنانش مولانا ساداتی در مراسم نماز جمعه اهل سنت سراوان آمده است: اخیرا برخی از مطبوعات صحابی جلیل‌القدر ابوموسی اشعری رضی‌الله‌عنه و ام‌المومنین عایشه رضی‌الله‌عنها را با کلمات سخیف و رکیک و با کمال بی‌ادبی مورد توهین قرار داده‌اند، درحالی‌که رهبر معظم انقلاب بارها اهانت به مقدسات اهل سنت را حرام و خلاف شرع و قانون دانسته‌اند.
امام‌جمعه اهل سنت سراوان ضمن اظهار تاسف از توهین‌های مکرر به باورها و مقدسات اهل سنت، خاطرنشان کرد: دستگاه‌های مسئول نباید در قبال این اهانت‌ها سکوت کنند، بلکه باید جلوی اهانت‌کنندگان را بگیرند تا آنان خودشان را در حاشیه امن ندانند.

ماموستا ملا قادر قادری، امام‌جمعه اهل‌سنت پاوه، ضمن محکومیت اهانت‌های اخیر به مقدسات اهل سنت، آن را «بر خلاف مصالح کشور و مسلمانان» و «از عوامل گرایش مردم به گروه‌های تندرو» دانست.
وی سکوت در قبال چنین اهانت‌هایی را «گناه» دانست و خطاب به اهانت‌کنندگان گفت: «به آن قلم‌به‌دستان که این کلمات را نوشته‌اند و به آن صاحب‌فکران که در این مقطع زمانی که مسلمانان با انواع دردها و گرفتاری‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند، می‌گویم: بشکنند آن قلم‌هایی که در میان این‌همه مصائب اسلام و مسلمانان، به همسر و اصحاب پیامبر اسلام اهانت روا می‌دارند و مصلحت مسلمین و مملکت را نادیده می‌گیرند.»
امام‌جمعه اهل سنت پاوه، اهانت به مقدسات را از عوامل گرایش جوانان به گروه‌های تندور دانست و تصریح کرد: متاسفانه ما در جمهوری اسلامی ایران به‌جای تلاش برای ریشه‌کنی علت، دنبال معلول هستیم. ما فقط داعش را محکوم می‌کنیم، اما هنوز به این فکر نکرده‌ایم که چرا مردم به سوی چنین گروه‌‌هایی گرایش پیدا می‌کنند. در دیداری که بعضاً بنده با برخی از این افراد در دادگاه داشته‌ام، وقتی دلیل انتخاب این راه را از آنها جویا شده‌ام، در پاسخ دلایل زیادی مطرح کرده‌اند، یکی از دلایل این بوده که به اصحاب پیامبر و به رموز و مذهب ما اهانت می‌شود.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی و تنها عضو اهل سنت هیئت رئیسه مجلس نیز در تذکری شفاهی به وزیر ارشاد، اعتراض خود را به اهانت روزنامه‌های «وطن امروز»‌ و «نود» اعلام کرد.
محمدقسیم عثمانی اهانت‌ به مقدسات اهل‌ سنت در برخی روزنامه‌ها و رسانه‌ها را «رفتارهای زنجیره‌ای بر خلاف وحدت مسلمانان» دانست و از وزیر ارشاد خواست ضمن تشکیل هیات نظارت بر مطبوعات، این موضوع را در اسرع وقت بررسی و پیگیری کند.
نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی این نوع اهانت‌ها را «نقشه شوم دشمنان» و «ناشی از سهل‌انگاری» دانست که «باید به شکل جدی با آنها برخورد شود.»

دکتر جلال جلالی‌زاده، استاد دانشگاه و فعال سیاسی اهل سنت کشور، اهانت‌کنندگان به صحابه پیامبر را «بی‌تقوایان»ی قلمداد کرد که «گستاخانه به بهتربن بندگان خدا می‌تازند».
نماینده مردم سنندج در دوره ششم مجلس شورای اسلامی در مطلبی که در کانال تگرامی خود با عنوان «توهین به ابوموسی اشعری توهین به پیامبر، صحابه و حضرت علی است» منتشر کرده، آورده است: «کاش، مراجع محترم شیعه به جای نوشتن کتاب‌های توضیح‌المسائل، کتاب‌ها و اندرزنامه‌های اخلاقی می‌نوشتند و مقلدان‌شان را به رعایت مسائل اخلاقی و متخلق‌شدن به فضائل اخلاقی سفارش می‌نمودند.»

مولانا فضل‌الرحمان کوهی، امام‌جمعه “پشامگ”- از توابع شهرستان سرباز-، ضمن انتقاد از اینکه برای هرگونه توهین به طیف‌های مختلف دولتی در کشور مجازاتی قانونی درنظر گرفته شده است، اما برای توهین به صحابه پیامبر هیچ مجازاتی وجود ندارد، فتوای رهبر معظم انقلاب را «بدون تعیین مجازات» برای اهانت‌کنندگان، ناکافی دانست.

مولوی عبدالغفار نقشبندی، امام‌جمعه موقت شهر راسک نیز با اشاره به کارنامه درخشان حضرت ابوموسی اشعری رضی‌الله‌عنه به‌ویژه در زمینه گسترش اسلام در برخی از شهرهای ایران، اهانت‌کنندگان به صحابه پیامبر را «جاهل به قرآن، حدیث و تاریخ» دانست.

منبع : سنی آنلاین

images

| ۱۴ اسفند ۱۳۹۵
۴ پاسخ به “پاسخ انتقاد آمیز نخبگان اهل سنت به اهانت کنندگان به مقدسات اهل سنت”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  محمدرضا احسانی راد says:

  سلام مطمئن باشید نماینده ی توهین کننده جزیک احمق چیزی نیست.پس خواهشا خودتان راناراحت نکنید.این اراجیف فقط ازدهان یک عده بیسواد که نمی دانم چگونه به مجلس راه یافته اند خارج میشود.

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  fereshte says:

  سلام دوستان .از واکنش تون نسبت به این موضوع تشکر میکنم . سوالاتی در این زمینه ذهن منو درگیر کرده که تا به حال نتونستم به جواب درستی برسم .مثلا همین جمله حفظ مقدسات مذاهب .مقدسات مذاهب شامل چه چیز هایی می شود ؟ چرا در بیشتر اوقات یاران پیامبر ص به جز عده ای از مقدسات اهل سنت عنوان می شه ؟آیا با تائید کردن آنها از جانب خدا باز جایگاه و فضایل آنها قابل انکار است؟ مگر گواهی خدا در قرآن برای ما کافی نیست ؟ البته که کافی است همانطور که برای اولین مخاطبانش درباره بحث و جدل ها و شک اندازی های بسیار یهودیان در دل مومنان گواهی خدا کافی بود از جمله جدل کردن در باره تغییر قبله و آئین پیامبران در سوره بقره آیه ۱۴۱(یا اگر شما در موضوع انبیا با مسلمین به جدل برخواسته و بگوئید که ابراهیم و اسماعیل و اسحاق و یعقوب و فرزندانش از آئین یهودی و نصرانی بودند خدا مرا فرماید که پاسخ بده که شما بهتر می دانید یا خدا ؟و کیست ستمکارتر از آنکه شهادت مرا درباره این انبیا کتمان کند و خدا غافل از آنچه می کنید نیست .آن گروه پیشین از انبیا و امت ها همه در گذشتند هر چه کردند برای خود کردند شما نیز هر چه کنید برای خود کنید و شما مسئوول کار آنها نخواهید بود) .طبق گفته خدا در قرآن و هم چنین در تورات و انجیل آنها در پی فضل و خشنودی او بودند نه در پی غصب کردن و بی وفا یی و نامردی پس دیگر جار زدن و نعره زدن برای چیست؟ ننگ روی پیشانی کجا و تعبیر خدا از آنها که در حال سجده و عبادت ماندگار و ثابت هستند کجا ؟ کفار را به خشم می آوردند پس مومن چرا ……؟به نظر من با ایمان کامل به همین آیه که به گونه ای یاران پیامبر ص را ازلحاظ ایمان در یک سطح معرفی کرده حتی می تونه از بیان تعصبی و طعنه زدن به اختلافات مذهبی و فقهی و مقایسه کردن های بیجا هم جلوگیری کنه . پس بهتره به این جمله کاملا توجه کرد و مواظب بود چون از این طریق داریم راهی رو برای بی شمار عقاید و مقدسات باز و تائید می کنیم و با راه اندازی بحث و جدل حق را می پوشانیم و طبق فرمایشات رهبر باعث ایجاد تفرقه می شویم ودشمنان با فریب ما با استفاده از واژه ها و اسم ها و گمان افکنی و نقشه های مختلف ما را از حقیقت دور می کنند یعنی عقیده . این اهانت ها فقط به این روز ها خلاصه نمیشه و در بسیاری اوقات در صدا و سیما صورت می گیره . این اوضاع تغییری نمیکنه و این مسائل پایانی نداره مگر اینکه به مساله ایمان بطور جدی توجه کنیم . ایمان به هر چیزی که خدا از ما خواسته .امروزه شاهد هستیم که با غلو و زیاده روی کردن و به خدا دروغ بستن حتی باعث شده به جایگاه پیامبران هم ارزشی قائل نباشند چند روز پیش در برنامه یاد خدا که ادعا میکنند برنامه ای است که قواعد قرآنی را استخراج کرده و حرف دیگری جز قرآن بیان نمی شه با بی شرمی و از سر آگاهی هر چند عذر بیاورند و توجیه کنند به حضرت موسی ع هم طعنه می زدند و مورد تمسخر قرار می دادند و این علت همین مقایسه کردن های بیجا و غلو در مورد بندگان خداست . بندگانی که همه در عبودیت یکسانند و حتی پیامبران و فرشتگان هم از این بندگی ابائی ندارند و خداوند در ایات بسیاری جدا از رسول بودن آنها را بنده خطاب کرده بنده ای از بندگان بندگانی مخلص و با ایمان. در مورد پیامبر ص در آیه ۹ سره حدید و در آیه ۱۷۱و۱۷۲سوره نسا درباره عیسی ع که از اینکه بنده ای از بندگان متواضع خداست ابائی نداره و هم چنین فرشتگان اما با این وجود بعضی شبیه بعضی از پیروان عیسی ع که در باره ی او زیاده روی می کردند هستند سید قطب در تفسیر این آیه مطالبی رو عنوان کرده همچون حق تقدس و حق فرمانروایی وهم چنین درباره ی پیروان او (پس چرا باید گروهی از پیروان مسیح چیزی را سزاوار مسیح ندانند و برای او نپذیرند که خودش چنانکه باید از آن آگاه است و بدان خشنود است ..).تواضع و تقوای پیامبران همچون نوح ع که در سوره هود ایه ۲۷ تا۳۱آمده در مورد ارزش و منزلت مومنان نزد خدا و اینکه قوم او مومنان را خوار و بی ارزش میدانستند و او نسبت به مومنان چگونه رفتار می کرد.در خصوص تعیین جرم برای اهانت کننده ها با این دیدگاه های طرفین ممکنه که باعث به بازی گرفتن و طعنه زدن به قرآن بشه گروهی بیان موضوعی را توهین میدونه و دیگری جهت آگاهی مردم از تاریخ صدر اسلام و اعتقادات که با این وجود نه تنها اهمیتی برای آنها نداره ممکنه از این جرائم استقبال هم بکنند چون اظهار بیزاری از آنها را فضیلت می دانند پس باید به موضوع به این مهمی توجه ویژه کرد . دوستان اگر نظرم رو نا مناسب میدونید اهمیتی نداره می توانید حذفش کنید . سایت شما یک سایت تعصبی مذهبی نیست و یک سایت اسلامی ست که این مورد تقدیره .حسبنا الله و نعم الوکیل . ببخشید که این قدر مطالب طولانی شد.

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  لقمان says:

  اهانت،تف سر بالاست ولایق ان ناداناند

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  اهانت کریمی قدوسی says:

  سلام این خبر را منتشر نکرده اید که اخیرا کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی در خطبه های نمازجمعه مشهد مرتکب اهانت به مقدسات اهل سنت شد !!
  فراکسیون اهل سنت مجلس در نامه به ریاست مجلس نوشتند هر چه سریعتر با نماینده‌ی خاطی مشهد برخورد شود.

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 47نفر
 • بازدید امروز 83451
 • بازدید دیروز 128139
 • بازید کل 104597567

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com