پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2321
 • کل نظرات 9625
 • کل اعضا 1684
 • جدیدترین عضو اسحق
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 578

به گزارش سنی آنلاین؛ مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری دولت دوازدهم بیشترین تعداد مهمانان داخلی و خارجی را داشت. مجلس ایران در این مراسم میزبان صدها چهره سیاسی، مذهبی، ورزشی و هنری بود، اما در این میان، بزرگان و شخصیت‌های تاثیرگذار جامعه اهل‌سنت کشور از قلم افتادند که این امر اعتراضات، انتقادات و گلایه‌های اقشار مختلف مردم اعم از شیعه و سنی را به دنبال داشت.
ائمه جمعه اهل‌سنت کشور نیز در خطبه‌های نماز جمعه شهرهای مختلف به این موضوع واکنش نشان دادند. آنان ضمن گلایه از دولت و مجلس به‌خاطر این بی‌توجهی، از «بی‌مهری‌»های دولت‌ها در حق جامعه اهل‌سنت به‌عنوان اکثریت دوم جمعیت کشور به شدت انتقاد کردند.
خلاصه‌ای از این واکنش‌ها را که به دفتر سنی‌آنلاین ارسال شده‌اند، در ذیل می‌خوانید:

 مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل‌سنت زاهدان:
 عدم حضور افرادی از اهل‌سنت در مراسم تنفیذ و تحلیف موجب ناراحتی و گلایه شیعه و سنی شد

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان اظهار داشت: «عدم حضور افرادی از جامعه بزرگ اهل‌سنت به‌عنوان جمعیت دوم کشور در مراسم تنفیذ و تحلیف مایه نگرانی مردم گردید. گفتن این حرف برای بنده سخت است، اما این حرف ما نیست بلکه بسیاری از هم‌میهنان عزیز شیعه و سنی از این موضوع اظهار ناراحتی و گلایه کردند که چرا در دو مراسم بزرگ ملی کسی از چهره‌های متنفذ اهل‌سنت حضور نداشت.»

 امام‌جمعه اهل‌سنت آزادشهر:
 مولانا عبدالحمید و جامعه اهل‌سنت شایسته این بی‌مهری‌ها نیستند

مولانا محمدحسین گرگیج، امام‌جمعه اهل‌سنت آزادشهر، در واکنش به این موضوع اظهار داشت: «عدم دعوت از بزرگان اهل‌سنت در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری دوازدهم موجب رنجش ملت و تمام اندیشمندان و روشنفکران جامعه شد. وی در ادامه خاطرنشان کرد: شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید که در زمان حساس مردم را به پای صندوق‌های رأی آورد و رئیس‌جمهور را به کرسی نشاند نباید به فراموشی سپرده می‌شد. واقعا جای تاسف است که در مجلس یک صندلی خالی برای بزرگان اهل‌سنت نباشد.
امام‌جمعه اهل‌سنت آزادشهر تصریح کرد: عدم دعوت از بزرگان اهل‌سنت به‌ویژه مولانا عبدالحمید به مراسم تحلیف ظلم بزرگی در حق اهل‌سنت بود. مولانا عبدالحمید علی‌رغم درخواست‌های مکرر مبنی بر تحریم انتخابات، با درایت و دوراندیشی و اعلام اینکه ما این خاک و ملت را دوست داریم و نمی‌خواهیم کشور ما به سرنوشت کشورهای سوریه و عراق دچار شود، مردم را به حضور در انتخابات تشویق کردند. لذا شایسته نیست این شخصیت بزرگ و جامعه اهل‌سنت که حداقل ۲۵ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند مورد بی‌مهری قرار گیرند.

 امام‌جمعه اهل سنت پاوه:
 کسانی که بلندگوی دولت تدبیر و امید شده‌اند بیایند و به مردم پاسخ دهند

حاج ماموستا ملا قادر قادری، امام‌جمعه اهل‌سنت پاوه گفت: متاسفانه در مراسم تحلیف، هیچ‌یک از روحانیون و شخصیت‌های کُرد و اهل‌سنت دعوت نشدند، درحالی‌که بهتر آن بود که حداقل چند نفر از روحانیون معمّر و دنیادیده اهل‌سنت از مناطق مختلف ایران ازجمله کرمانشاه، آذربایجان، کردستان، بلوچستان، ترکمن‌صحرا، خراسان، شیراز و بندرعباس را دعوت می‌کردند.
وی با بیان اینکه «عاقلانه این بود که از اهل‌سنت هم برای حضور در جلسه دعوت به‌عمل می‌آمد»، ادامه داد: اگر در صف اول جا نبود، در صف آقایان مسیحی‌، کلیمی‌ و زردشتی‌ و یا در ردیف بانوان و اگر باز مشکل بود در صف ورزشکاران و هنرمندان می‌بردند و اگر صندلی هم نبود ما خود صندلی می‌خریدیم و می‌بردیم و در گوشه‌ای می‌نشستیم.
ماموستا قادری افزود: چه می‌شد چند تن از علما و شخصیت‌های اهل‌سنت هم به‌خاطر رد حرف مخالفان نظام و برای پاسخ به رأی جامعه اهل‌سنت به دکتر روحانی، در مراسم تحلیف دعوت می‌شدند؟ متاسفانه این کار صورت نگرفت و ما از دولت گلایه‌مندیم.
امام‌جمعه اهل‌سنت پاوه خاطرنشان کرد: کسانی که بلندگوی دولت تدبیر و امید شده‌اند بیایند و به مردم پاسخ دهند؛ این‌ها دردها و مشکلاتی هستند که سکوت در برابر آنها جایز نیست، بلکه باید به امید اصلاح، یادآوری شوند.

 امام‌جمعه اهل‌سنت تربت‌جام:
 دعوت‌نکردن از بزرگان اهل‌سنت در مراسم تحلیف، نقض عهد از سوی دولت بود

قاضی شرف‌الدین جامی‌الاحمدی، امام‌جمعه اهل‌سنت تربت‌جام نیز دعوت‌نکردن بزرگان اهل‌سنت به مراسم تحلیف را «نقض عهد» دانست و گفت: عدم حضور بزرگان اهل سنت در مراسم تحلیف، نقض عهد است. دولتی که با رای همین ملت بر کرسی نشسته به هیچ قیمتی نباید این ملت را نادیده بگیرد.
جامی‌الاحمدی ادامه داد: مردم خواسته‌هایی دارند که باید به خواسته‌های‌شان احترام گذاشته شود و به انتظارات‌شان رسیدگی شود، زیرا فرصت‌طلبان دنبال ‌کوچک‌ترین اختلاف هستند تا از آب گل‌آلود ماهی بگیرند.

 امام‌جمعه شهر نصرالدین از توابع شهرستان درمیان:
 از آقای روحانی و سران مجلس گلایه داریم

مولانا سید مؤمن موسوی، امام جمعه شهر “نصرالدین” در خراسان جنوبی نیز در انتقاد از دعوت‌نکردن بزرگان اهل‌سنت در مراسم تحلیف، اظهار داشت: ما به‌خاطر عدم حضور نماینده‌ای از جامعه اهل‌سنت در مراسم تحلیف و نیز عدم معرّفی وزیر اهل‌سنت در کابینه پیشنهادی توسط رئیس‌جمهور، از‌ آقای روحانی و سران مجلس گلایه داریم.
مدیر حوزه علمیه علامه ندوی در ادامه خاطرنشان کرد: البته هنوز هم فرصت جبران برای دولت دوازدهم با رعایت اصل شایسته‌سالاری و انتخاب نخبگان اهل‌سنت برای تصدی پست‌های مدیریتی کشور باقی است.

 امام‌جمعه مسجد نور ایرانشهر:
با دعوت از علما و نخبگان اهل‌سنت در مراسم تحلیف، می‌توانسیتم وحدت ملی را برای جهانیان به نمایش بگذاریم

مولانا محمدطیب ملازهی، امام‌جمعه اهل‌سنت مسجد نور ایرانشهر نیز در واکنش به دعوت‌نکردن بزرگان اهل‌سنت در مراسم تحلیف اظهار داشت: جناب آقای روحانی، شما با رأی بیست و چهار میلیونی رئیس جمهور شدید و از این آرا حدود شش تا هفت میلیون متعلق به اهل‌سنت بود که به نفع شما در صندوق‌ها ریخته شد. اگر درایت و راهنمایی عالمانه و اندیشمندانه حضرت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید نبود چه بسا این آرا به نفع حریفان و رقیبان شما به صندوق رای ریخته می‌شد.
مدیر حوزه علمیه «شمس‌العلوم» ایرانشهر در ادامه تصریح کرد: شایسته بود شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید که پیشوا و رهبر دینی و مذهبی اهل‌سنت است، به مراسم تحلیف دعوت می‌شد. ما با دعوت از علما و نخبگان اهل‌سنت، می‌توانستیم وحدت ملی خود را برای جهانیان به نمایش بگذاریم، اما متاسفانه به‌خاطر ندانم‌کاری و تنگ‌نظری عده‌ای معدود این فرصت از دست رفت و مایه تاسف دلسوزان و سبب شادی دشمنان گردید.

 امام‌جمعه اهل‌سنت سرخس:
 باید حداقل از شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم تحلیف دعوت می‌شد

مولانا پارسا، امام‌جمعه اهل‌سنت سرخس در واکنش به عدم دعوت از بزرگان اهل‌سنت به مراسم تحلیف گفت: دعوت‌نکردن از علمای اهل سنت در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری، جامعه اهل‌سنت را آزرده‌خاطر کرد. انتظار جامعه اهل‌سنت این بود که حداقل از حضرت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید دعوت می‌شد؛ این کار مرحمی بر قلب اهل‌سنت می‌شد.
امام‌جمعه اهل‌سنت سرخس در ادامه افزود: جامعه اهل‌سنت علی‌رغم اینکه همواره مورد تبعیض و بی‌توجهی قرار می‌گیرد، اما به‌خاطر بلوغ سیاسی و نبوغ فکری که دارد، در طول تاریخ انقلاب از نظام و کشور حمایت کرده و با مسائل با سعه‌صدر و وسعت‌نظر برخورد می‌کند، لذا از ریاست محترم جمهور انتظار دارد به وعده‌هایی که جامعه اهل‌سنت داده‌اند جامه عمل بپوشانند.

 امام‌جمعه پشامگ- سرباز:
 مولانا عبدالحمید فقط یک امام‌جمعه نیست، بلکه پیشوای مذهبی اهل‌سنت است

مولوی فضل‌الرحمن کوهی، امام‌جمعه پشامگ سرباز گفت: جای تاسف است در مراسمی که از اقشار مختلف حضور داشتند، از پیشوای مذهبی اهل‌سنت دعوت به‌عمل نیامد.
مولوی کوهی ضمن رد پاسخ رئیس مجلس مبنی بر جای کافی نبودن در مجلس، خاطرنشان کرد: رئیس مجلس عدم دعوت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید به مراسم تحلیف را با این توجیه که “جای کافی نداشتیم؛ بنابراین ائمه جمعه را دعوت نکردیم” پاسخ داده است. اما باید گفت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید فقط یک امام جمعه نیست، بلکه پیشوای مذهبی اهل‌سنت است. لذا با دعوت نکردن از ایشان قلب چندین میلیون نفر را جریحه‌دار کردید.

 امام‌جمعه موقت اهل‌سنت راسک:
 دعوت‌نکردن از بزرگان اهل‌سنت در مراسم تحلیف را تحقیر جامعه اهل‌سنت می‌دانیم

مولوی عبدالغفار نقشبندی، امام‌جمعه موقت اهل‌سنت راسک گفت: در مراسم تحلیف که به میزبانی خانه ملت برگزار شد، از پاپ و علمای مسیحی گرفته تا هنرمندان پیشکسوتان ورزشی دعوت به‌عمل آمد، اما بزرگ‌ترین شخصیت اهل‌سنت به این مراسم فراخوانده نشد که این جای تاسف دارد.
وی در ادامه افزود: نقشی را که حضرت مولانا عبدالحمید حفظه‌الله در راستای وحدت و انسجام ملی ایفا کرده است، هیچ عالم شیعی و سنی نتوانسته ایفا کند. هرچند اگر این عمل را توهین به حضرت شیخ‌الاسلام تلقی نکنیم، اما آن را تحقیر جامعه بزرگ اهل‌سنت می‌دانیم.
امام‌جمعه اهل‌سنت راسک خاطرنشان کرد: جامعه اهل‌سنت منتظر عذرخواهی این بی‌توجهی بودند، اما متاسفانه عذرهای بدتر از گناه از سوی برگزارکنندگان مطرح شد.

 امام‌جمعه شهر نشتیفان خواف:
 علاوه بر اهل‌سنت، برادران شیعه هم از دعوت‌نکردن بزرگان اهل‌سنت به مراسم تحلیف ناراحت شدند

مولوی شیرمحمد نیک‌کردار، امام‌جمعه اهل‌سنت شهر نشتیفان خواف نیز اظهار داشت: در مراسم تحلیف که مهمانان خارجی، مسیحیان و یهودیان حضور داشتند، اما شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید به این مراسم دعوت نشد که این واقعا مایه تأسف است. عدم حضور این شخصیت باعث ناراحتی اهل‌سنت و برادران اهل تشیع از دولت و مجلس گردید.
امام‌جمعه اهل‌سنت نشتیفان ادامه داد: یقیناً اگر رأی شش میلیونی اهل‌سنت به دکتر روحانی نبود، ایشان اکنون در این جایگاه قرار نداشت.

لینک منبع : sunnionline.us/farsi/2017/08/10621

| ۲۱ مرداد ۱۳۹۶
۳ پاسخ به “انتقاد ائمه جمعه اهل‌سنت از دعوت‌نکردن بزرگان شان به مراسم تحلیف”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  حق پرست says:

  اخه چرا نماینده یهودیان ، مسیحیان ، کلیمیان ، زرتشتیان و دیگر غیر مسلمانان به مراسم دعوت بشه در حالیکه با آنها برادری اسلامی نداریم و تعداد شان هم اندک است اما از نمایندگان اهل سنت دعوت نشه که مثلا برادران شما هستند و حدود ۲۰ میلیون جمعیت دارند یعنی ۱۲ هزار یهودی ارزشش از ۲۰ میلیون سنی بیشتره ؟!
  مگه نه این است که آرای ۶ میلیون سنی بود که روحانی رئیس جمهور شد

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  زهرا says:

  سلام و تحیت خداوند بر شما باد

  من یک شیعه دوازده امامی هستم و آنچه که از سیره و سلوک پیامبر اکرم و امامان خود آموخته ام تلاش این عزیزان برای ایجاد آرامش و همدلی در جامعه اسلامی بوده و قدر مسلم همدلی و آرامش نخواهد آمد اگر به یکدیگر احترام نگذاریم و آن نیز ارج نهادن به بزرگان و معتمدین ادیان و مذاهب دیگر در شاکلۀ همان جامعه است.

  بخاطر رفتار ناپسند و قصور سیاست پیشگانی که فکر می کنند رهروان امامان پاک سرشتمان هستند اما متاسفانه مرام و سیرۀ اصیل مسلمانی بجا مانده از پیامبر جلیل القدر اسلام و فرزندان ایشان را فدای بازی های سیاسی ناخلفشان کرده اند، به نوبۀ خود، خواهر دینی شما، از برادران و خواهران اهل سنت میهنمان عذر تقصیر دارم. باشد که معنای واقعی اسلام و روح وحدت میان امت اسلامی که شامل همۀ ما می شود را بدرستی و آنگونه که شایستۀ مسلمانی است دریابیم.

  من الله التوفیق

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  مهدي says:

  سلام. حق همین هست که بزرگان فرمودند. مگر می شود دم از وحدت زد و در عمل تهی بود؟ مگر می شود استعدادها، توانایی ها و ویژگی های اهل سنت را نادیده گرفت؟ حضور اهل سنت چقدر می توانست پیام عملی وحدت را به دنیا نشان دهد. چقدر کوته فکریم چقدر کوته بین. حالا فارغ از نمایش وحدت این حق طبیعی اهل سنت عزیز بود. هموطنان اهل سنت ما باید اجازه خدمت به کشورشان را داشته باشند باید مطالبات پیدا و پنهان این هموطنان بیان گردد. کاش ببینیم کاش بیاندیشیم

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 39نفر
 • بازدید امروز 79627
 • بازدید دیروز 386809
 • بازید کل 101176030

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com