پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2335
  • کل نظرات 9754
  • کل اعضا 1707
  • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 908

بیماری “ام.اس” (‪MULTIPLE SCLROSIS)‬ازبیماری‌های شایع سیستم عصبی مرکزی است که بیشتر افراد جوان و میانسال را گرفتار می‌کند وبراثرآن سیستم‌های عصبی مغز برای دفاع از خود تحلیل می‌رود وآسیب می‌بیند.

علت اصلی این بیماری نسبتا نوشناخته، هنوز مشخص نیست، اما متخصصین مغزو اعصاب معتقدند که “محیط “، “ژنتیک” و “ایمنولوژی” پائین بدن در بروز این بیماری بی‌تاثیر نیست و ” محیط گرم” ، “مرطوب “، “استرس “و “آلودگی صوتی” در تشدید آن دخیل است.

میانگین سن ابتلا به این بیماری ‪ ۳۰‬سال است و در زنان سه برابر بیشتر از مردان دیده می‌شود.

علائم و عوارض این بیماری در افراد با یکدیگر متفاوت است ، بعضی افراد بر اثر این بیماری دچار حملات قلبی و تشدید ناگهانی به شکل کامل و نسبی می شوند و بعد از مدتی بهبود می‌یابند.

بعضی افراد تنها یک یا دو حمله در طول عمر خود دارند و بعضی دیگر تاآخر عمر درگیر حملاتی هستند که هیچگاه تسکین نمی‌یابد.

اما آنچه که مهم است ، این است که بنابه اظهار متخصصان، “ام .اس” پایان زندگی برای این افراد نیست، و این بیماری چون دیگر بیماری‌ها برای کنترل دارای راهکار است که نیازمند همکاری بیمار و اطرافیان اوست.

دکتر”پیتر ریخمن ” ‪ Peter Rickman‬عضو انجمن ام.اس کشور آلمان که برای شرکت در سومین کنگره‌بین‌المللی ام.اس به اصفهان سفر کرده بود، گفت : شاید علت بروز این بیماری ناشناخته است اما راه درمان و کنترل آن وجود دارد.

وی تصریح کرد: اولین نکته برای درمان این بیماری این است که فرد بپذیرد مبتلا به این بیماری است.

وی در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود : این بیماران باید بپذیرند توصیه استفاده‌ازامکانات و تجهیزات حمایتی ، دال بر پیشرفت بیماری و پایان زندگی نیست.

وی با اشاره به این که بسیاری از بیماران نسبت به توصیه‌های پزشکان بی توجهند گفت : از جمله وسایلی که به برخی بیماران توصیه می‌شود، عصا است ، امابرخی بیماران با دریافت این توصیه احساس می‌کنند دربرابربیماری تسلیم شده‌اند.

این متخصص آلمانی تصریح کرد: استفاده از این وسایل حتی ویلچر، به معنای پیشرفت بیماری نیست ، بلکه نوعی سازش و پیشگیری از بروز دیگر حوادث مانند افتاد روی زمین و شکستگی است ضمن اینکه به فرد امکان می‌دهد از انرژی خود بهتر استفاده کند.

ریخمن، تاکید کرد : این بیماری، باید در اجتماع به خصوص خانه و محل کار شناخته شده و تعریف شود ، تا برای رفاه بیماران اقداماتی صورت بگیرد.

وی گفت :استفاده از دستگیره در آشپزخانه و دستشویی، قرار دادن اتاق کار و کلاس درس در طبقه هم کف و چینش مناسب وسایل خانه و ادارات برای به حداقل رساندن نیاز به حرکت، از جمله مواردی است که باید رعایت شود.

وی بااشاره‌به‌اینکه این بیماری در زنان بیشتر است، گفت:درتمام دنیا ،زنان حتی ازسوی همسران خوددرهنگام بیماری حمایت نمی‌شوند،بنابراین توصیه می‌شود بهترین شرایط برای فعالیت بانوان به‌خصوص درآشپزخانه با چیدن مناسب وسایل مطابق میل بیمار ایجاد شود.

وی افزود : از به کار بردن الفاظ زننده که‌باعث تزلزل روحی و فعالیت این بیماران می‌شود باید خود داری کرد، چون در این صورت اولین اشخاص متضرر، افراد سالم در خانه و محیط کار هستند.

دکتر “امید زمانی” عضو انجمن ام .اس آمریکا نیز تصریح کرد: بیماران اولین کمکی که می‌توانند به خودشان بکنند این است که بپذیرند این بیماری را دارند و اینکه این بیماری پایان زندگی نیست.

وی افزود : آنان باید برای بهبود و کنترل بیماری خود توصیه‌های پزشک را انجام دهند، نه برای اثبات اینکه بیمار نیستند دست به اقدامات خودسرانه بزنند.

وی با اشاره به این که این بی‌توجهی‌ها به نوعی مانع از درمان بیماران می شود، افزود : بسیاری از مبتلایان به این بیماری در کنترل مثانه با مشکل روبرو و دچار تکررادرارمی‌شوند، که به این دلیل به شکل خود سرانه‌از نوشیدن مایعات خودداری می‌کنند.

وی گفت :این مسئله برای سلامتی آنها خطرناک است ، چون کلیه برای انجام فعالیت و وظیفه خود به روزی دو لیتر آب نیاز دارد.

وی تصریح کرد:نگه داشتن ادرار زمینه رابرای عفونت فراهم و مشکلات بیماران ام .اس را بیشتر می‌کند به طوری که این بیماری عملکرد روده‌ها را در کنترل خود در می‌آورد و در نتیجه بیماران ام.اس بیش از دیگران دچار “یبوست”می- شوند.

زمانی ، گفت : ورزش ،به خصوص “پیاده روی ساده” برای این افراد مفید است چون ورزش برای ضربان قلب وجریان خون‌این بیماران نقش منظمی را ایفامی کند.

دکتر “جمشید لطفی ” رئیس انجمن ام.اس ایران نیز گفت : از مشکلاتی که از سوی این افراد و جامعه کمتر به آن توجه و درک شده است ، خستگی آنها است که بایدبرنامه‌ریزی آنها به نوعی باشدکه درهرکاری کمترین انرژی را استفاده کنند.

وی افزود :این بیماران از ترس ، اصرار برانجام کارهای سنگین دارند که با این کارها به خصوص مردان می‌خواهند ثابت کنند بیمار نیستند و همچنان می- توانند کارهای سنگین را به نحو احسن انجام دهند.

وی گفت :بسیاری بر این باورند که مبتلایان به این بیماری به خصوص بانوان نمی توانند ازدواج کنند در حالی که آنان نیز چون دیگر افراد می‌توانند ازدواج کنند و ناتوانی جنسی آنها تنها محدود به همان زمان و مدت حمله‌است.

وی تاکید کرد : یکی از دلایل بروز این بیماری ژنتیکی است و بنابر این خانواده‌ها باید از ازدوج‌های فامیلی پرهیز کنند.

لطفی، گفت : تاری دید یک ودوچشم ، دو بینی ، گزگز شدن دست و پا ، لرزش و عدم تعادل دراندام‌ها ، اختلالات حسی ،سرگیجه و خستگی مستمر که به مدت ‪۱۰‬ روز به طول انجامد از علائم بالینی این بیماری است.

وی افزود : افراد با مشاهده این علائم باید به پزشک مراجعه کنند تا با دستگاههای پیش رفته از جمله ‪ MRI‬که‌درکشورمان وجود دارد از آنها تست شود در صورت تائید زیر نظر پزشک از نظر درمانی قرار بگیرد .

وی با اشاره به این که “حرارت بالا” ، “بی خوابی” ، “گرمای زیاد” از علل پیشرفت‌این بیماری است ،گفت: دراغلب بیماران نشانه‌های اولیه فروکش می‌کند و بعد از مدتی به شکل شدیدتر مانند سردرد و تشنج بروز می‌کند.

رئیس انجمن ام‌اس‌ایران افزود : چون این افراد دچار تضادهای روحی و روانی می شوند ، نیازاست که اول خودشان خانواده و محیط اداری را در ابتلا به این بیماری آگاه کنند تا درصورت بروز حادثه بتوانند اقدامات بالینی بیمار از جمله مهیا کردن محیط آرام و خنک، ویک طرف خواباندن تارساندن به اورژانس را انجام دهند.

لطفی با اعلام این که ‪ ۴۰‬هزار نفر درایران مبتلا به بیماری ام اس هستند گفت : از بیماران و دیگر اقشار در خواست می‌شود باعضو شدن در انجمن‌های ام.اس علاوه بر تبادل نظرات و ارتقاء آگاهی شان شرایط را برای کسب تجارب جهت بهبودی ورد وبدل اطلاعات بین خودشان و دست یابی به دوستان بیشتر فراهم کنند.

| ۱ فروردین ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 45نفر
  • بازدید امروز 14732
  • بازدید دیروز 112414
  • بازید کل 107613355

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com