پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2333
  • کل نظرات 9707
  • کل اعضا 1699
  • جدیدترین عضو سروش
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 1744

خداوند به منظور مغفرت و کسب پاداش بیشترانسانها، اعمال خاصی را در زمانه های خاصی مشروع فرموده است و افزون بر آن موجب تقرب بنده با الله جل جلاله می شود یکی از این اعمال اعتکاف است .

اعتکاف چیست ؟

اعتکاف در لغت به معنی اقامت داشتن و احتباس است و در شرع با نیت در حال روزه داری در مسجد مقیم شدن به قصد طاعت و عبادت است .
و این از اعمال محبوبی است که رسول الله صلی الله علیه و سلم ، ازدواج مطهرات و صحابه کرام به آن عمل فرموده اند لذا اعتکاف از سنتها و هدایای نبوی نامیده می شود و در روایت صحیح وارد شده است که آنحضرت ده روز اخیر رمضان را بصورت سالانه در مسجد اعتکاف فرموده اند اما در ابتدا ده روز اول را و سپس ده روز دوم رمضان را و در نهایت ده روز آخر را ادامه داده اند چرا که شب قدر در یکی از ده شب اخیر رمضان می باشد و در سالی که آنحضرت از دار فانی را وداع گفتند ده روز دوم و آخر را معتکف شده بودند. نیز صحابه کرام و همسران شان هم در حیات طیبه آنحضرت ص و هم بعد از وفات شان اعتکاف نموده اند .

کان النبی صلی الله علیه وسلم یعتکف فی العشر الأواخر من رمضان
حضرت عایشه رضی الله عنها فرموده است : پیامبر صلی الله علیه وسلم در دهه آخر رمضان اعتکاف می کرد(بخاری).

مدت و شرایط اعتکاف چیست ؟

جمهور علمای از جمله امام ابوحنیفه و امام شافعی و امام احمد گفته اند حداقل اعتکاف یک لحظه است (الدرالمختاری).
ابن ابی شیبه در مصنف خود از یعلی بن امیه رضی الله عنه روایت کرده که او گفت : إنی لأمکث فی المسجد الساعه، وما أمکث إلا لأعتکف. من برای ساعتی در مسجد می مانم و جز برای اعتکاف نمی مانم.
به این دلیل است که علما گفته اند : هرگاه وارد مسجد شدی حتی برای مدت کوتاهی با نیت اعتکاف وارد شو که هم از ثواب عبادت و هم از ثواب اعتکاف بهره مند شوی.
و از شرایط اعتکاف اینها هستند : مسلمان باشد نه کافر ، عاقل باشد نه مجنون ، بالغ باشد نه کودک چرا که کودک مکلف نیست، از جنابت ، حیض و نفاس پاک باشد پس اگر در مدت اعتکاف فردی جنب شد و یا حیض پیش آمد از مسجد خارج شود ، سپس شخص جنب در حمام مسجد غسل کرده و به محل اعتکافش بازگردد و اگر مسجد مجهز به حمام نبود در خارج از مسجد عسل نماید .
از شرایط دیگر آن نیت است لذا با نیت کردن اعتکاف را آغاز نماید و نیت اراده قلبی است .
و از شرایط دیگرش، معتکف شدن در مسجدی است که در آن نماز با جماعت اقامه می شود و زنان می توانند در هر مسجدی معتکلف شوند حتی اگر در آن مسجد نماز با جماعت اقامه نشود همچنین زنان فقط با کسب اجازه و رضایت همسران شان می توانند معتکلف شوند در مکانی که جدا از مردان باشد. و از آنجایی که رسول الله ص ده روز اخیر را کامل معتکف شده اند بهترست ده روز را کامل اعتکاف نمود و از غروب روز بیستم رمضان شروع نموده و تا غروب آخرین روز رمضان در مسجد بماند.

دلایل مشروعیت اعتکاف

الله تعالی فرموده است: و عهدنا إلی إبراهیم و إسماعیل أن طهرا بیتی للطائفین و العاکفین و الرکع السجود . و وحی فرستادیم بسوی ابراهیم و اسماعیل که پاک سازید خانه مرا برای طواف کنندگان و معتکفین و و رکوع و سجده کنندگان (بقره۱۲۵).

احادیث :

کان النبی صلی الله علیه وسلم یعتکف فی العشر الأواخر من رمضان
حضرت عایشه رضی الله عنها فرموده است : پیامبر صلی الله علیه وسلم در دهه آخر رمضان اعتکاف می کرد(بخاری).
در صحیح بخاری ام المومنین عایشه رضی الله عنها فرموده است: رسول مv,cعظم اسلام صلی الله علیه و سلم دهه آخر رمضان اعتکاف می کردند و این عمل را تا هنگام وفات انجام دادند و پس از درگذشت آنحضرت ازواج مطهرات اعتکاف می نمودند. (بخاری)

جایز و ناجایزهای اعتکاف

برای معتکف جایز نیست که از مسجد محل اعتکاف خارج شود مگر اینکه عذری داشته باشد از جمله ، قضای حاجت (توالت) برود . و عرفا غذا و نوشیدنی معتکلف را دیگران فراهم می سازند و اگر احیانا کسی برای این منظور نبود خودش می تواند اقدام نماید.
اگر با بیماری شدیدی مواجه شد و امکان درمان در مسجد و با دارو نبود می تواند به جهت درمان بیرون از مسجد مراجعه نموده و سپس مستقیم به مسجد برگردد.
لذا اگر معتکف بدون ضرورت شدید از مسجد خارج شود اعتکافش باطل می شود همچنین معتکلف نمی تواند با همسرش نزدیکی کند و اگر مجامعت کرد بازهم اعتکافش باطل می شود قضا ندارد اما از اجر آن محروم می گردد.

چرا که قرآن کریم منع فرموده است :
ولا تباشروهن وأنتم عاکفون فی المساجد .قرآن فرموده است:
با همسران تان مجامعت نکنید در حالیکه شما در مساجد معتکف هستید (سوره مبارکه بقره۱۸۷).
برای معتکف جایز نیست به عیادت بیماران برود و جایز نیست در تشیع جنازه مشارکت نماید.
برای معتکف جایز است با اقارب و دوستان خود در مسجد در حد ضرورت دیداری داشته باشد اما جایز نیست تجارت نموده و کالایی را خرید و فروش کند.

آداب اعتکاف

اعتکاف فرصتی است برای طاعت و بندگی الله جل جلاله ، لذا شایسته است خود را از جو دنیوی و حالات آن دور سازد و آداب آن را رعایت کند و به طاعات مشغول شود از جمله :
۱_ به ذکر الله مشغول باشد.
۲_ تلاوت قرآن.
۳_ دعا .
۴_ نمازهای نافله .
۵_ دوری از بیهوده گری و بهوده گویی ( مثلا حرف های دنیوی بیهوده گویی هستند).

توجه : حرف های مباح و شرکت در کلاس های آموزشی دینی داخل مسجد ایرادی ندارد.
۶_ به وضع ظاهر و لباس خود رسیدگی نماید و نظیف باشد.
۷_ خوردن و نوشیدن داخل مسجد بدون ایراد شرعی است ، اما تشکیل مجلس خنده و شوخی های اضافی مناسب نیست.

فضایل و جایزه های ارزشمند اعتکاف

جوایز و پاداش اعتکاف به لطف الله بسیار بزرگ و نفیس می باشد که از بهترین جوایز آن :

۱ـ درک شب قدر و بدست آوردن ثواب هزار ماه که برابر است با ۸۳ سال .
۲
ـ بخشش گناهان و از بین رفتن سیئات در ایام اعتکاف .

۳ـ کسب پاداش و مزد ۵۰ صحابی (رضی الله عنهم) .

رسول معظم اسلام صلی الله علیه وسلم فرموده اند : إن من وراءکم زمان صبر للمتمسک فیه، أجر خمسین شهیدا منکم (السلسله الصحیحه).

همانا بعد از شما زمانی می آید که زمان صبر و استقامت است برای کسی که متمسک به دین باشد و آنها اجر پنجاه شهید از شما دارند
امام زهری ـ رحمه الله ـ می فرماید: من تعجب می کنم از امر اعتکاف با اینکه رسول اکرم ـ صلی الله علیه وسلم ـ و صحابه کرام ـ رضی الله عنهم ـ برآن مواظبت و استمرار داشتند امروز در بین ما متروک شده است.

۴ـ حفظ روزه از تمامی کارهایی که آنرا خدشه دار و ثواب آن را کم می کند.

۵ـ تمرین نشستن در مسجد و مواظبت بر نمازهای پنج وقت با جماعت

اجرت گرفتن بر اعتکاف

سؤال:
اگر در روستایی در عشره اخیر ماه مبارک رمضان، شخصی برای اعتکاف حاضر نشد و مردم مشورت نموده و یکی را با تعیین حقوق برای اعتکاف در مسجد گذاشتند، آیا این اعتکاف درست است یا خیر؟

جواب:
با توجه به اینکه اعتکاف یک «عبادت محضه» است، گرفتن اجرت به‌خاطر آن جایز نیست. اگرچه فقهای متأخرین استیجار بر طاعت را در بعضی موارد جایز قرار داده‏اند، اما اعتکاف جزو آنها نیست.
لذا از یک محله باید حداقل یک نفر در مسجد محل به اعتکاف بنشید، اگر هیچ‌کس حاضر به نشستن اعتکاف نشود، تمام افراد آن محله به‌خاطر ترک «سنت مؤکده» گنهکار می‌شوند.

وفی الدر المختار:
«ولا (أی و لاتصح الإجاره) لأجل الطاعات مثل الأذان و الحج و الإمامه و تعلیم القرآن و الفقه، و یفتی الیوم بصحتها لتعلیم القرآن و الفقه و الإمامه و الأذان.»
وقال ابن عابدین:
«و زاد بعضهم الأذان والإقامه و الوعظ. ثم قال: إن المفتی‏به لیس هو جواز الإستیجار علی کل طاعه، بل علی ما ذکروه فقط مما فیه ضروره ظاهره تبیح الخروج من أصل المذهب.» [ردالمحتار:۵/ ۳۸]  

منبع مطلب : پایگاه وااسلاماه ، منبع سوال و جواب کانال تلگرام سنی آنلاین (فتوای دارالعلوم زاهدان) .

توصیه می شود مطالب زیر را حتما مطالعه بفرمایید:

شب قدر، فضایل، عبادات، دعاها، شب زنده داری برای زنان و مردان

زنی که در حیض است چگونه از فضایل عبادت شب قدر بهره مند شود؟

images

| ۲۵ خرداد ۱۳۹۶

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 41نفر
  • بازدید امروز 123521
  • بازدید دیروز 133026
  • بازید کل 105206380

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com