پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران ارجمند؛ به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا ابتدا سوال خود را در سایت جستجو نمایید ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9765
 • کل اعضا 1708
 • جدیدترین عضو شهرام گلی
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 1838

آرژانتین در جنوب آمریکای‌جنوبی قرار دارد. جمعیت این کشور۳۳ میلیون نفر است. هرچند نمی‌توان آمار دقیقی از جمعیت مسلمانان این کشور ارائه کرد، اما بنابر برخی آمارها شمار مسلمانان آرژانتین قریب ۳۰۰ هزار نفر است که در بوئنوس‌آیرس، پایتخت آرژانتین، و ایالت‌های شمالی این کشور زندگی می‌کنند. [بعضی آمارهای غیررسمی جمعیت مسلمانان آرژانتین را ۵۰۰ هزار و برخی تا ۹۰۰ هزار نیز ذکر کرده‌اند.] مسلمانان آرژانتین دارای ملیت‌های مختلف هستند که تقریباً دویست‌هزار نفرشان سوری‌الاصل، چیزی حدود هشتادهزار نفر لبنانی و بقیه از سایر نقاط جهان اسلام می‌باشند.

اسلام در آرژانتین

آغاز ورود اسلام به آرژانتین به‌درستی مشخص نیست، اما برخی از دست‌ نوشته‌های اسلامی کشف شده در برزیل و کوبا نشان می‌دهد که مسلمانان در این سرزمین قبل از آن‌که از نظر جغرافیایی کشف شود، زندگی می‌کردند و مسلمانان اسلام را میان ساکنان اصلی این منطقه اشاعه دادند. از سوی دیگر شواهد و قرائن تاریخی نشان می‌دهد دریانوردان مسلمان به ساحل دریایی آمدند که آن زمان برای جهان مجهول بود و به آن آخر دنیا یا دریای تاریک می‌گفتند. تحقیقات دیگری نشان می‌دهد که گروهی از بردگان آفریقایی که برخی از آنها مسلمان بودند، وارد آرژانتین شده و برای فروش به بازارهای آمریکای شمالی و جنوبی فرستاده شدند و به اشاعه اسلام اقدام کردند.
اولین هجرت مسلمانان از سرزمین‌های اسلامی به آرژانتین، به ۱۴۰ سال قبل برمی‌گردد که از سرزمین شام شامل فلسطین، لبنان و سوریه هجرت‌های وسیعی به این منطقه صورت گرفته است.
در سال ۱۹۰۰ میلادی اولین مرکز اسلامی در آرژانتین با نام سیرا (CIRA) تأسیس شده است. این مرکز توسط اولین مهاجرین مسلمان برای رویارویی با مسائل اجتماعی و مادی تازه‌واردین به وجود آمد. مدت‌ها بود که مهاجرین تنها به‌وسیله کنسول امپراتوری عثمانی معرفی می‌شدند. به همین خاطر بسیاری از اعراب مسلمان، بیشتر تحت عنوان ملیت عثمانی و نه مذهب رده‌بندی می‌شدند. هدف مرکز اسلامی آرژانتین بیشتر حمایت از جامعه مسلمان نوپا بود. چیزی بیش از نیم قرن از تأسیس مرکز نگذشته بود که مسجدی در بوئنوس‌آیرس ساخته شد. قبل از ایجاد مسجد نمازها اغلب در محل سالن سرپرستی اصلی برگزار می‌شد. بنابه گفته عمر احمد عبود سیرا (CIRA)، «مرکز مادر مسلمانان» در کشور است و نمایندگی جامعه مسلمان را در برابر دولت به عهده دارد. عبود می‌گوید: اولویت در مؤسسه باید به جنبه‌های مربوط به کار اجتماعی و مستقل از عقیده کسانی باشد که مورد حمایت قرار می‌گیرند. دعوت نباید برای ترغیب به تغییر دین باشد، بلکه برای گسترش اطلاعات دقیق درباره دین اسلام است، به‌خصوص وقتی که توجه مطبوعات و پیش‌داوری‌های مردم همراه آن به اسلام وجود دارد. سیرا همچنین فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی نظیر ارائه کلاس‌های زبان عربی، اسلام‌شناسی و حتی آشپزی عربی را در جهت ابقای میراث عربی انجام می‌دهد. اگرچه بیشتر کارکنان سیرا سنّی‌مذهب هستند، ولی آنها ورود شیعیان، دروزی‌ها و علوی‌ها را به سیرا باز می‌دانند. مؤسسه سیرا تا جایی که ممکن باشد تلاش می‌کند که درگیر مسائل سیاسی نشود. از طرف دیگر پرسش‌های خالص دینی را، با روی باز پاسخ می‌دهد.
آشکار است که اولین و دومین نسل از مسلمانان آرژانتین بیشتر علاقه به همگرایی و شبیه‌سازی دارند تا این‌که به  عنوان عناصری ایمانی باقی بمانند که آنها را از بقیه جمعیت آرژانتین جدا کند. به قول عبود «نسل اول به دنبال کسب درآمد به آرژانتین آمد و نسل دوم به هزینه کردن آن درآمد پرداخت و نسل سوم آرژانتینی، تصمیم گرفت که به اصل اسلام برگردد.»
از دهه شصت قرن بیستم میلادی به بعد، مؤسسات اسلامی در قالب جمعیت‌های مختلف، فعالیت‌های بیشتری از خود نشان دادند به‌طوری‌که هم‌اکنون بیش از ده سازمان مختلف اسلامی در مناطقی که جمعیت قابل توجهی از مسلمانان در آن زندگی می‌کنند، تأسیس شده است.
بنابر آخرین اطلاعات، تعداد مساجد در بوئنوس‌آیرس به سه مسجد رسیده است. مسجد التوحید که در سال ۱۹۸۳ با کمک سفارت ایران در آرژانتین ساخته شد. مسجد الاحمد مربوط به مرکز اسلامی آرژانتین (CIRA) در سال ۱۹۸۶ با کمک عربستان سعودی و لیبی ساخته شده است. مرکز فرهنگ اسلامی شاه فهد در سال ۲۰۰۰ توسط خانواده سلطنتی سعودی به وجود آمده است. البته دو مدرسه با گرایش عربی نیز در آرژانتین وجود دارد: مدرسه عرب ـ آرژانتینی (کالج عرب ـ آرژانتینی) به نام «عمربن الخطاب ـ رضی‌الله‌عنه ـ» که به CIRA وابسته است و در سال ۱۹۹۱ تأسیس شده و دیگری مؤسسه اسلامی عرب ـ آرژانتین. هر دو مدرسه به روی همه مردم باز هستند. مرکز فرهنگی فهد در بوئنوس‌آیرس مکانی برای مسلمانان آمریکای لاتین است که در آنجا به آموزش زبان عربی و تعلیم مبادی اسلام می‌پردازند. همچنین وزارت اوقاف کویت در این زمینه فعالیت‌های مختلفی را انجام داده که از آن جمله است ترجمه قرآن کریم به زبان اسپانیولی، همچنین ترجمه کتب مختلف اسلامی برای بهتر شناساندن فرهنگ غنی اسلامی به مردم این سرزمین.
لابی صهیونیستی در آرژانتین یکی از بزرگ‌ترین لابی‌ها در جهان بعد از لابی صهیونیستی در آمریکا است، اما مسلمانان در آنجا با آزادی کامل به اقامه شعایر دینی خود می‌پردازند. در آرژانتین اعیاد اسلامی محترم شمرده می‌شود و به مسلمانان شاغل در ادارات دولتی در ایام عید مرخصی داده می‌شود. با وجود فعالیت‌هایی که از جانب بعضی از مؤسسات اسلامی انجام می‌گیرد، اما کمبودهایی در تمام زمینه‌ها مشاهده می‌شود که در این مورد به چند نکته اشاره می‌شود:
۱٫ از بعد دینی: مسلمانان این کشور به علت ضعفی که در امور دینی دارند، در تطبیق امور دینی با ضعف و مشکل دچاراند. بیشتر زنان مسلمان در آنجا با فرهنگ حجاب بیگانه هستند که لازم است توسط داعیه‌ها و مبلغان خانمی که از بین خود آنها تربیت می‌شوند در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.
۲٫ از بعد اقتصادی: مهاجرین عرب در گذشته در شمار قطب‌های تجاری آرژانتین بودند، اما به مرور زمان و به‌خصوص بعد از جنگ جهانی دوم، اقتصاد آرژانتین دچار رکود شدید شد که این رکود در زندگی مسلمانان حتی بعد دینی آن نیز تأثیر زیادی گذاشت.
۳٫ از بعد اجتماعی: بزرگ‌ترین تهدیدی که جامعه مسلمانان آرژانتین با آن مواجه است، ضعف ارتباط اجتماعی و کاهش ازدواج مسلمانان با یکدیگر و ازدواج با غیرهم‌کیش است که باعث تضعیف بنیان‌های اجتماعی و اسلامی شده است و هویت فرهنگی فرزندان تحت تأثیر فرهنگ پدر و مادر غیرهم‌کیش تغییر می‌یابد. میزان ازدواج مسلمانان با مسیحیان در آرژانتین همیشه بالا بوده است. متأسفانه در بین دختران مسلمان نیز سن ازدواج افزایش یافته است که این امر به سبب عدم اهتمام جامعه مسلمان نسبت به یکدیگر و کاهش روابط اجتماعی است. همچنین ضعف در کنترل بر فرزندان، باعث بروز مشکلاتی برای خانواده‌های مسلمان شده است که در جوامع غربی به وفور مشاهده می‌شوند.

ارتباط مسلمانان آرژانتین با دیگر جوامع اسلامی

ارتباط مسلمانان آرژانتین با دیگر جوامع اسلامی و عربی ضعیف است. این امر از جنبه‌های مختلفی قابل بررسی است که از آن جمله می‌توان به عدم ارتباط بسیاری از کشورهای اسلامی با این کشور آمریکای لاتین اشاره کرد. به‌عنوان مثال بسیاری از کشورهای اسلامی حضور فعالی در عرصه دیپلماسی و حتی در زمینه اقتصادی در این منطقه ندارند. این وضع به چند دلیل رخ داده است از جمله این‌که آرژانتین جز کشورهای غیرصنعتی محسوب می‌شود و این امر باعث شده است بسیاری از کشورهای اسلامی و عربی حسابی روی این کشور باز نکنند.  دلیل دیگر بعد مسافت و دور بودن از مرکز جهان اسلام و مخارجی است که برای  سفر به این کشور باید متحمل شد. همچنین نبود تبادل فرهنگی بین آرژانتین و کشورهای اسلامی و عربی اثرات منفی‌ای در بین اقلیت مسلمان این کشور داشته است.
برای بهبود این وضعیت راه‌حل‌هایی قابل بررسی است که از آن جمله می‌توان به چند نکته اشاره کرد:
۱٫ تسهیل ورود دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در کشورهای عربی و اسلامی هستند و همچنین اعطای بورسیه تحصیلی به آنها؛
۲٫ ارتباط با اقلیت مسلمان در این کشور از طریق برگزاری همایش‌ها و سمینارها؛
۳٫ ترجمه کتب مختلف اسلامی و فرهنگی به زبان اسپانیایی، زیرا بسیاری از مسلمانان آنجا فقط با زبان اسپانیایی آشنایی دارند. این امر باعث خواهد شد آنها ارتباط قوی‌تری با اسلام و فرهنگ اسلامی داشته باشند؛
۴٫  کمک به اقلیت مسلمان از طریق ایجاد مؤسسات اسلامی و فرهنگی و همچنین ساخت و ایجاد مدارس ابتدایی و عالی تا از این طریق و به‌طور رسمی و بر اساس قانون کشور به تدریس و آموزش زبان عربی و علوم اسلامی بپردازند. البته در کنار این مراکز اسلامی می‌توان مدارس و مساجد و باشگاه‌های فرهنگی و ورزشی را برای ارائه خدمات به مسلمانان در این کشورها ایجاد کرد؛
۵٫  ایجاد مراکزی برای تربیت داعیان و مبلغان آقا و خانم که اطلاعات کاملی از وضعیت مسلمانان در آن سرزمین به‌دست آورند تا بتوانند در مناسبت‌های مختلف دینی و اجتماعی به توجیه و ارشاد آنان بپردازند؛
۶٫  با توجه به این‌که ما در عصری زندگی می‌کنیم که وسایل ارتباط جمعی به طرز وسیعی در جهان گسترش یافته است، می‌توان از طریق ایجاد شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی و مجلات با ملت‌های مسلمان این مناطق و به زبان خودشان با آنان ارتباط برقرار کرد.
موارد فوق از جمله راهکارهایی است که برای ایجاد ارتباط با مسلمانان آرژانتین، می‌توان از آنها استفاده کرد، هرچند با توجه به شرایط کنونی جهان و تهاجم تبلیغاتی و رسانه‌ای وسیعی که مسلمانان از طرف آمریکا و اروپا با آن مواجه هستند، با چالش‌هایی در مسیر مواجه خواهند شد که نباید در مقابل آنها عقب‌ نشینی کنند.  
امید است در آینده نزدیک شاهد هرچه بهتر شدن وضعیت مسلمانان این خطه و گسترش روزافزون اسلام در این سرزمین باشیم؛ ان‌شاءالله.

منبع : مچله ندای اسلام

| ۱۳ فروردین ۱۳۹۱
۴ پاسخ به “اسلام در آرژانتین”

 1. cherrin says:

  رسول اکرم صلی الله علیه وآله وصحبه وسلم می فرماید: ‏‏«أَفْضَلُ الصَّوُمِ بَعْدَ رَمَضَانَ شَهْرُ اللهِ المُحَرَّم».‏

  بهترین روزه ها بعد از روزه ماه مبارک رمضان روزه ماه ‏محرم الحرام است.‏


 2. مسلم says:

  سلام
  چند کتب موبایل اهل سنت


 3. عبید says:

  salam vebeton ghashang man az masaele dene khosham meyad mamnon
  کتاب عشق است.ساده ترین درس زندگی آن است : هرگز کسی را میازار . محبت خرجی ندارد ، در حالی که همه چیز را خریداری میکند . خوشبخت کسی است که خدا دلی پر عشق به او ارزانی کرده است وقتی قدرت عشق غلبه کند بر عشق به قدرت ، اون وقته که دنیا طعم صلح رو میچشه ، بهتر اینه که غرورت رو به خاطر عشقت فراموش کنی تا عشقت رو به خاطر غرورت.


 4. یاسر says:

  بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند
  چه عضوی به دردآورد روزگار دیگرعضوهارا نماند قرار

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 28نفر
 • بازدید امروز 22659
 • بازدید دیروز 84411
 • بازید کل 107788070

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com