پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9754
 • کل اعضا 1707
 • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
ناصر
| بازدیدها: 36728

حریص بودن بر تقوای الهی

خداوند می فرمایند: (یَاأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ) « ای کسانی که ایمان آورده‌اید! بر شما روزه واجب شده است ، همان گونه که بر کسانی که پیش از شما بوده‌اند واجب بوده است ، تا باشد که پرهیزگار شوید .‏  (بقره:۱۸۳)

پس باید در ماه رمضان برای رسیدن به تقوای الهی حریص باشیم.

تقوی یعنی: از الله ترسیدن، عمل کردن به قرآن، به چیز کم قناعت کردن و آمادگی کردن برای کوچ ابدی.

از ابوذرt روایت است که رسول اللهr فرمودند: (اتَّقِ اللَّهِ حَیْثُمَا کُنْتَ وَأَتْبِعِ السَّیِّئَهَ الْحَسَنَهَ تَمْحُهَا وَخَالِقِ النَّاسَ بِخُلُقٍ حَسَنٍ) « هر جا بودی از الله بترس و درپی هر گناهی که مرتکب شدی عمل نیکی انجام بده که آن را محو می کند و با مردم با اخلاق نیکو رفتار کن» {ترمذی}

حدیث ما را به محافظت کردن تقوای خداوند در هر حالتی تشویق می کند.

احساس مراقبت بر اعمال

رمضان به ما آموخت که احساس کنیم خداوند مراقب اعمال ما است، پس وقتی ما روزه را به صورت پنهان و آشکار می گیریم، یقین داشته باشیم که خداوند اعمال و احوال ما را  زیر نظر خود دارد و تصور کنیم که  خداوند با ما است، پس اوامر او را بخاطر ترس از او انجام می دهیم، نه بخاطر اینکه مردم ما را می بینند.

خداوند می فرمایند:( لِلَّهِ مَا فِی السَّمَوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ وَإِنْ تُبْدُوا مَا فِی أَنْفُسِکُمْ أَوْ تُخْفُوهُ یُحَاسِبْکُمْ بِهِ اللَّهُ فَیَغْفِرُ لِمَنْ یَشَاءُ وَیُعَذِّبُ مَنْ یَشَاءُ وَاللَّهُ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ) « ‏آنچه در آسمانها است و آنچه در زمین است ، از آن خدا است، و ( لذا ) اگر آنچه را که در دل دارید آشکار سازید یا پنهان دارید، خداوند شما را طبق آن محاسبه می‌کند، سپس هر که را بخواهد (و شایستگی داشته باشد) می‌بخشد و هر کس را بخواهد (و مستحق باشد) عذاب می‌کند، و خدا بر هر چیزی توانا است.» (بقره:۲۸۴)

آموختیم که نفس های خود را محاسبه کنیم و مراقب قلب هایمان در رمضان باشیم تا روزه هایمان فاسد نشود و این بدین خاطر است که بدانیم و ایمان داشته باشیم که آنچه در سینه ها است خداوند به آنها علم و دانش دارد.

خداوند می فرمایند: (قُلْ إِنْ تُخْفُوا مَا فِی صُدُورِکُمْ أَوْ تُبْدُوهُ یَعْلَمْهُ اللَّهُ وَیَعْلَمُ مَا فِی السَّمَوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ وَاللَّهُ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ) «‏بگو: اگر آنچه را که در سینه‌هایتان دارید پنهان سازید یا آشکار کنید، خداوند آن را می‌داند و خداوند آگاه از هر چیزی است که در آسمانها و زمین است، و خداوند بر هر چیزی توانا است‏) » (آل عمران:۲۹)

دین را بر خود لازم بگیریم و به آخرت اهتمام بورزیم تا بزرگترین هم و غم ما در این دنیا باشد، بعد از این همه کارها آسان و راحت خواهد شد.

خدواند می فرمایند: (وَاسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاهِ وَإِنَّهَا لَکَبِیرَهٌ إِلَّا عَلَى الْخَاشِعِینَ الَّذِینَ یَظُنُّونَ أَنَّهُمْ مُلَاقُو رَبِّهِمْ وَأَنَّهُمْ إِلَیْهِ رَاجِعُونَ) « ‏و از شکیبائی و نماز یاری جوئید، و نماز سخت دشوار و گران است مگر برای فروتنان (دوستدار طاعت و عبادت)آن کسانی که به یقین می‌دانند خدای خویش را (پس از دوباره زنده شدن) ملاقات خواهند کرد، و این که ایشان به سوی او باز خواهند گشت) (بقره:۴۵-۴۶)

از انس بن مالکt روایت است که رسول اللهr فرموند: (مَنْ کَانَتِ الْآخِرَهُ هَمَّهُ جَعَلَ اللَّهُ غِنَاهُ فِی قَلْبِهِ وَجَمَعَ لَهُ شَمْلَهُ وَأَتَتْهُ الدُّنْیَا وَهِیَ رَاغِمَهٌ وَمَنْ کَانَتِ الدُّنْیَا هَمَّهُ جَعَلَ اللَّهُ فَقْرَهُ بَیْنَ عَیْنَیْهِ وَفَرَّقَ عَلَیْهِ شَمْلَهُ وَلَمْ یَأْتِهِ مِنَ الدُّنْیَا إِلَّا مَا قُدِّرَ لَهُ) « هر کس تمام هم و غمش آخرت باشد الله بی نیازی را در دلش قرار می دهد و توانایی هایش را متمرکز می گرداند و دنیا در حالی برایش داده می شود که او تمایل چندانی به آن ندارد. اما هر کس همّ و غمش جمع آوری مال دنیا باشد الله تعالی فقرش را در برابر چشمانش قرار می دهد و توانایی هایش را پراکنده می گرداند و از مال دنیا به همان اندازه به وی داده می شود که برایش مقدر شده است.» {ترمذی}

بزرگ داشتن شعایر خداوند

خداوند بیان فرموده اند که بزرگ داشتن شعایر و مناسک خداوند، نشانه پرهیزگاری دلها است.

خداوند می فرمایند: (ذَلِکَ وَمَنْ یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ) « ‏(مطلب) چنین است (که گفته شد)، و هر کس مراسم و برنامه‌های الهی را بزرگ دارد بی‌گمان بزرگداشت آنها نشانه پرهیزگاری دلها است‏» (حج:۳۲)

اجابت کردن ندای خداوند

بدرستی که اجابت کردن ما به ندای خداوند بدون هیچ تردیدی خیلی سریع صورت گرفت که از او اطاعت کردیم و رمضان را روزه گرفتیم. پس از خداوند خواستاریم که ما در هر وقت و در هر حالتی اینطور باشیم، وقتی اینطور بودیم خداوند به ما وعده پاداش بزرگ را داده است.

خداوند می فرمایند: (الَّذِینَ اسْتَجَابُوا لِلَّهِ وَالرَّسُولِ مِنْ بَعْدِ مَا أَصَابَهُمُ الْقَرْحُ لِلَّذِینَ أَحْسَنُوا مِنْهُمْ وَاتَّقَوْا أَجْرٌ عَظِیمٌ) ‏کسانی که پس از (آن همه) زخمهائی که خوردند و جراحتهائی که برداشتند، فرمان خدا و پیغمبر را اجابت کردند برای کسانی از آنان که (چنین کار) نیکی کردند و پرهیز نمودند ، اجر و پاداش بس بزرگی است»‏ (آل عمران:۱۷۲)

خداوند بیان کرده اند که اجابت کردن دستورهای خداوند یعنی زندگی حقیقی، چرا که او خالق ماست و اوست که می داند چه کارهایی به صلاح ما می باشد و مخلوقاتش را بجز کارهای خوب به چیز دیگری امر نمی کند.

خداوند می فرمایند: یَاأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا اسْتَجِیبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاکُمْ لِمَا یُحْیِیکُمْ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ یَحُولُ بَیْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَیْهِ تُحْشَرُونَ) « ‏ای مؤمنان! فرمان خدا را بپذیرید ، و دستور پیغمبر او را قبول کنید هنگامی که شما را به چیزی دعوت کند که به شما زندگی بخشد، و بدانید که خداوند میان انسان و دل او جدائی می‌اندازد، و بدانید که همگان در پیشگاه خدای سبحان گرد آورده می‌شوید» (أنفال:۲۴)

ما حلاوت و شیرینی عبادت را چشیدیم پس امیدواریم که بر آن محافظت داشته باشیم.

 در حدیث وارد شده است که از نشانه های انسان مومن این است که او خوشحال و سعادت مند به نیکی هایش است.

رسول اللهr می فرمایند: (مَنْ سَرَّتْهُ حَسَنَتُهُ وَسَاءَتْهُ سَیِّئَتُهُ فَذَلِکُمُ الْمُؤْمِنُ) «هر کس که نیکی ها او را خوشحال و بدی ها ناراحتش کنند مؤمن است». ترمذی

محافظت بر نمازهای فرض در وقتشان و بر انجام دادن نمازهای نوافل حریص باشیم

در رمضان آموختیم که بر نمازها در اوقاتشان محافظت کنیم و از کارهایمان که فارغ شدیم، محافظت بر انجام آنها در وقتشان را داشته باشیم. و نباید کارهایمان را طوری برنامه ریزی کنیم که ما را از ذکر و یاد او مشغول کند.

پس از الله مسئلت داریم که بر این حالت خود استمرار داشته باشیم، چرا که این حالت، از صفات مومنان است، که مومنان به آخرت ایمان دارند، پس خداوند برای ایشان اجر و پاداش فراوانی تدارک دیده است.

خداوند می فرمایند: (رِجَالٌ لَا تُلْهِیهِمْ تِجَارَهٌ وَلَا بَیْعٌ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ وَإِقَامِ الصَّلَاهِ وَإِیتَاءِ الزَّکَاهِ یَخَافُونَ یَوْمًا تَتَقَلَّبُ فِیهِ الْقُلُوبُ وَالْأَبْصَارُ  لِیَجْزِیَهُمُ اللَّهُ أَحْسَنَ مَا عَمِلُوا وَیَزِیدَهُمْ مِنْ فَضْلِهِ وَاللَّهُ یَرْزُقُ مَنْ یَشَاءُ بِغَیْرِ حِسَابٍ) « مردانی که بازرگانی و معامله‌ای، آنان را از یاد خدا و خواندن نماز و دادن زکات غافل نمی‌سازد.از روزی‌ می‌ترسند که دلها و چشمها در آن دگرگون و پریشان می‌گردد. ‏تا این که خداوند برابر بهترین کارهایشان پاداششان را بدهد و از فضل خود بر پاداششان بیفزاید، چرا که خداوند هرکس را که خود بخواهد بی‌حساب از مواهب خویش بهره‌مند می‌سازد.‏ ‏(نور:۳۷-۳۸)

در رمضان آموختیم که زیاد نمازهای نفل بخوانیم. و خداوند کسانی را که زیاد نمازهای نفل می خوانند مدح و ستایش کرده است و بیان نموده که نمازهای نافله گناهان را از بین می برد.

خداوند می فرمانید: (وَأَقِمِ الصَّلَاهَ طَرَفَیِ النَّهَارِ وَزُلَفًا مِنَ اللَّیْلِ إِنَّ الْحَسَنَاتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئَاتِ ذَلِکَ ذِکْرَى لِلذَّاکِرِینَ)  « ‏در دو طرف روز (که وقت نماز صبح و عصر است)و در اوائل شب( که وقت نماز مغرب و عشاء است) چنان که باید نماز را به جای آورید. بیگمان نیکیها(و از جمله نمازهای پنجگانه) بدیها را از میان می‌برد. بیگمان در این اندرز و ارشاد کسانی است که پند می‌پذیرند و خدای را یاد می‌کنند و به یاد می‌دارند .‏ (هود:۱۱۴)

از جمله نمازهای نفلی، قیام اللیل است. و خداوند کسانی را که قیام اللیل می کنند به اهل تقوی توصیف کرده است و اهل تقوی، عباد الرحمن (بندگان رحمن) هستند.

خداوند در وصف عباد الرحمن می فرماید: (وَالَّذِینَ یَبِیتُونَ لِرَبِّهِمْ سُجَّدًا وَقِیَامًا) « ‏و کسانیند که شب را با سجده و قیام به روز می‌آورند.‏» (فرقان:۶۴)

محافظ بر نماز عشاء و صبح با جماعت

از رمضان آموختیم که نماز صبح و عشاء را با جماعت، محافظت کنیم. پس از خداوند خواستاریم که ما را در مداومت و پایبندی بر نماز جماعت، یاری کند. رسول الله فضیلت خواندن این دو نماز را با جماعت بیان فرموده اند: (مَنْ صَلَّى الْعِشَاءَ فِی جَمَاعَهٍ فَکَأَنَّمَا قَامَ نِصْفَ اللَّیْلِ وَمَنْ صَلَّى الصُّبْحَ فِی جَمَاعَهٍ فَکَأَنَّمَا صَلَّى اللَّیْلَ کُلَّهُ) « کسیکه نماز عشاء را با جماعت بخواند، مانند اینکه نصفى از شب را در نماز گذرانده، و کسیکه نماز صبح را نیز با جماعت بخواند، مانند اینکه تمامى شب را در نماز گذرانده است» مسلم

رسول الله گفته اند: (بَشِّرِ الْمَشَّائِینَ فِی الظُّلَمِ إِلَى الْمَسَاجِدِ بِالنُّورِ التَّامِّ یَوْمَ الْقِیَامَهِ) « به کسانى که در تاریکى شبها به مساجد مى روند بشارت بده که در قیامت از نورى کامل برخوردار خواهند شد»ترمذی

حریص بودن به تلاوت قرآن کریم

خداوند فرموده اند: (اتْلُ مَا أُوحِیَ إِلَیْکَ مِنَ الْکِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاهَ إِنَّ الصَّلَاهَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ وَلَذِکْرُ اللَّهِ أَکْبَرُ وَاللَّهُ یَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ) « ‏(ای پیغمبر!) بخوان آنچه را که از کتاب به تو وحی شده است ، و نماز را چنان که باید برپای دار. مسلّماً نماز (انسان را) از گناهان بزرگ و از کارهای ناپسند (در نظر شرع) بازمی‌دارد، و قطعاً ذکر خدا و یاد الله والاتر و بزرگتر است، و خداوند می‌داند که شما چه کارهائی را انجام می‌دهید.‏»(عنکبوت:۴۵)

از رمضان آموختیم که بر تلاوت قرآن محافظت داشته باشیم. خداوند کسانی را که تلاوت قرآن می کنند، ایشان ایمان به آخرت دارند توصیف کرده است. و ایشان با خداوند معامله ای کرده اند که اصلا از بین نمی رود.

خداوند می فرماید: (إِنَّ الَّذِینَ یَتْلُونَ کِتَابَ اللَّهِ وَأَقَامُوا الصَّلَاهَ وَأَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلَانِیَهً یَرْجُونَ تِجَارَهً لَنْ تَبُورَ) « ‏کسانی که کتاب خدا (قرآن را) می‌خوانند، و نماز را پا برجای می‌دارند ، و از چیرهائی که بدیشان داده‌ایم، پنهان و آشکار، بذل و بخشش می‌نمایند، آنان چشم امید به تجارتی دوخته‌اند که هرگز بی‌رونق نمی‌گردد و از میان نمی‌رود.‏» (فاطر:۲۹)

پیامبرr بیشتر موقع قاری قرآن را مدح و ستایش کرده اند و بیان داشته اند که قرآن روز قیامت برای اهل قرآن شفاعت می کند.

رسول اللهr فرموده اند:(اقْرَءُوا الْقُرْآنَ فَإِنَّهُ یَأْتِی یَوْمَ الْقِیَامَهِ شَفِیعًا لِأَصْحَابِهِ) « قرآن را بخوانید زیرا قرآن روز قیامت برای اهل قرآن شفاعت می کند » مسلم

روی آوردن به دعا و زیاد استغفار کردن وقت سحر

خداوند فضیلت دعای موقع سحر را بیان کرده و خداوند کسانی را که شب زنده داری می کنند به اهل تقوی توصیف کرده است.

خداوند می فرمایند: (إِنَّ الْمُتَّقِینَ فِی جَنَّاتٍ وَعُیُونٍ ءَاخِذِینَ مَا ءَاتَاهُمْ رَبُّهُمْ إِنَّهُمْ کَانُوا قَبْلَ ذَلِکَ مُحْسِنِینَ کَانُوا قَلِیلًا مِنَ اللَّیْلِ مَا یَهْجَعُونَ وَبِالْأَسْحَارِ هُمْ یَسْتَغْفِرُونَ وَفِی أَمْوَالِهِمْ حَقٌّ لِلسَّائِلِ وَالْمَحْرُومِ)« ‏پرهیزگاران در میان باغهای بهشت و چشمه‌ساران خواهند بود.‏ ‏دریافت می‌دارند چیزهائی را که پروردگارشان بدیشان مرحمت فرموده باشد. چرا که آنان پیش از آن (در سرای جهان) از زمره نیکوکاران بوده‌اند.‏ ‏آنان اندکی از شب می‌خفتند.‏ و در سحرگاهان درخواست آمرزش می‌کردند.‏ ‏در اموال و دارائیشان حقی و سهمی (جز زکات) برای گدایان و بینوایان تهی‌دست بود.‏»  (ذاریات: ۱۵-۱۶-۱۷-۱۸-۱۹)

از ابوهریرهt روایت است که رسول اللهr فرموده اند: (یَنْزِلُ رَبُّنَا تَبَارَکَ وَتَعَالَى کُلَّ لَیْلَهٍ إِلَى السَّمَاءِ الدُّنْیَا حِینَ یَبْقَى ثُلُثُ اللَّیْلِ الْآخِرُ یَقُولُ مَنْ یَدْعُونِی فَأَسْتَجِیبَ لَهُ مَنْ یَسْأَلُنِی فَأُعْطِیَهُ مَنْ یَسْتَغْفِرُنِی فَأَغْفِرَ لَهُ) «خداوند، هر شب پس از گذشتن دو سوم شب ، به آسمان دنیا نزول می فرماید و می گوید: آیا کسی هست که مرا بخواند تا او را اجابت کنم؟ آیا کسی هست که از من بخواهد تا به او بدهم؟ آیا کسی هست که از من طلب بخشش کند تا او را ببخشم»؟ بخاری

حریص و رغبت داشتن به شنیدن و یادگیری مسائل دینی

در رمضان آموختیم که در کلاسهای علمی و حلقات ذکر شرکت داشته باشیم و دین خود را از طریق خواند کتابهای اسلامی بیاموزیم، که در همه اینها برای مسلمان خیر فراونی است. پس امید است که در ماهای پیشو رو بر این حالت پایبندی داشته باشیم.

خداوند می فرمایند:(یُؤْتِی الْحِکْمَهَ مَنْ یَشَاءُ وَمَنْ یُؤْتَ الْحِکْمَهَ فَقَدْ أُوتِیَ خَیْرًا کَثِیرًا وَمَا یَذَّکَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ) « ‏فرزانگی را به هرکس که بخواهد می‌دهد، و به هرکس که فرزانگی داده شود ، بیگمان خیر فراوانی بدو داده شده است ، و جز خردمندان متذکّر نمی‌گردند.‏» (بقره: ۲۶۹)

فضیلت اهل علم بر سایر مردم

خداوند می فرمایند: (أَمْ مَنْ هُوَ قَانِتٌ ءَانَاءَ اللَّیْلِ سَاجِدًا وَقَائِمًا یَحْذَرُ الْآخِرَهَ وَیَرْجُو رَحْمَهَ رَبِّهِ قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَالَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ إِنَّمَا یَتَذَکَّرُ أُولُو الْأَلْبَابِ)«یا کسی که در اوقات شب سجده‌کنان و ایستاده به طاعت و عبادت مشغول می‌شود و(خویشتن را) از (عذاب) آخرت به دور می‌دارد ، و رحمت پروردگار خود را خواستار می‌گردد؟ بگو: آیا کسانی که می‌دانند، با کسانی که ( چنین چیزی را ) نمی‌دانند، برابر و یکسانند؟! (هرگز) تنها خردمندان پند و اندرز می‌گیرند .‏» (زمر:۹)

خداوند می فرمایند: (یَاأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا إِذَا قِیلَ لَکُمْ تَفَسَّحُوا فِی الْمَجَالِسِ فَافْسَحُوا یَفْسَحِ اللَّهُ لَکُمْ وَإِذَا قِیلَ انْشُزُوا فَانْشُزُوا یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ ءَامَنُوا مِنْکُمْ وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرٌ) « ‏ای مؤمنان! هنگامی که به شما گفته شد: در مجالس جای باز کنید، جای باز کنید تا خدا در کار شما گشایش دهد، و هنگامی که به شما گفته شد: برخیزید! برخیزید. اگر چنین کنید خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده‌اند و بهره از علم دارند، درجات بزرگی می‌بخشد.» (مجادله:۱۱)

خداوند می فرمایند: (فَتَعَالَى اللَّهُ الْمَلِکُ الْحَقُّ وَلَا تَعْجَلْ بِالْقُرْءَانِ مِنْ قَبْلِ أَنْ یُقْضَى إِلَیْکَ وَحْیُهُ وَقُلْ رَبِّ زِدْنِی عِلْمًا) « ‏والا مقام خدا است که شاه حقیقی او است پیش از این که وحی (آیات) قرآن به پایان برسد ، در آن عجله مکن. بگو : پروردگارا !  بر دانشم بیفزا.» (طه:۱۱۴)

انس بن مالکt روایت می کنند که رسو ل اللهr فرمودند: (طَلَبُ الْعِلْمِ فَرِیضَهٌ عَلَى کُلِّ مُسْلِمٍ) «جستجوی علم و دانش بر هر مسلمانى واجب است » ابن ماجه

از ابوهریرهt روایت است که رسول اللهr فرمودند: (الدُّنْیَا مَلْعُونَهٌ مَلْعُونٌ مَا فِیهَا إِلَّا ذِکْرَ اللَّهِ وَمَا وَالَاهُ أَوْ عَالِمًا أَوْ مُتَعَلِّمًا) « دنیا و آنچه در آن است مورد لعنت خداوند قرار گرفته مگر ذکر خدا، و آنچه که به رضایت خدا مربوط است، و عالم یا طالب علم» ابن ماجه

محافظت بر زبان و سایر اعضای بدن

در رمضان آموختیم که، محافظت بر زبان و مراقبت بر آنچه که می گوئیم، داشته باشیم، بخاطر ترس از اینکه این حرف ها روزه هایمان را فاسد کنند، پس آنچه که گفتم ایم بر آنها به طور شدید پایبندی داشته باشیم.

بخاری در کتاب شان بابی تحت عنوان « بَاب حِفْظِ اللِّسَانِ» آورده، که پیامبرr فرموده اند: (مَنْ کَانَ یُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ فَلْیَقُلْ خَیْرًا أَوْ لِیَصْمُتْ وَقَوْلِهِ تَعَالَى ( مَا یَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ إِلَّا لَدَیْهِ رَقِیبٌ عَتِیدٌ )  ) « هر کس به الله و روز آخرت ایمان دارد باید خیر بگوید یا سکوت کند و سخن خداوند است که: (‏انسان هیچ سخنی را بر زبان نمی‌راند مگر این که فرشته‌ای ، مراقب و آماده آن سخن است .‏ ) » بخاری

از عبدالله بن عمرو روایت است که به پیامبر گفته شد که: (أَیُّ النَّاسِ أَفْضَلُ قَالَ کُلُّ مَخْمُومِ الْقَلْبِ صَدُوقِ اللِّسَانِ قَالُوا صَدُوقُ اللِّسَانِ نَعْرِفُهُ فَمَا مَخْمُومُ الْقَلْبِ قَالَ هُوَ التَّقِیُّ النَّقِیُّ لَا إِثْمَ فِیهِ وَلَا بَغْیَ وَلَا غِلَّ وَلَا حَسَدَ ) « ای رسول الله! کدام یک از مردم برترند؟ فرمود: هر مخموم القلب و صدوق اللسان. گفتند: ما صدوق اللسان را فهمیدیم، اما مخموم القلب چیست؟ فرمود: هر فرد باتقوای پاکی که گناهی در او نیست و ظلمی ننموده و حیله نزده و حسد نورزیده است.» ابن ماجه

مشارکت در خدمت کردن به مسلمانان و انجام کارهای خیری در رمضان، ما را به پیوسته تشویق می کنند که در بقیه ماه ها و روز ها در خدمت اسلام باشیم.

از پیامبرr روایت است که فرمودند: (عَلَى کُلِّ مُسْلِمٍ صَدَقَهٌ فَقَالُوا یَا نَبِیَّ اللَّهِ فَمَنْ لَمْ یَجِدْ قَالَ یَعْمَلُ بِیَدِهِ فَیَنْفَعُ نَفْسَهُ وَیَتَصَدَّقُ قَالُوا فَإِنْ لَمْ یَجِدْ قَالَ یُعِینُ ذَا الْحَاجَهِ الْمَلْهُوفَ قَالُوا فَإِنْ لَمْ یَجِدْ قَالَ فَلْیَعْمَلْ بِالْمَعْرُوفِ وَلْیُمْسِکْ عَنِ الشَّرِّ فَإِنَّهَا لَهُ صَدَقَهٌ) « صدقه بر هر مسلمان، فرض است». صحابه گفتند: ای پیامبر خدا! اگر کسی، چیزی نداشت، چه کند؟ آنحضرتr فرمود: «کار کند تا هم بخودش نفع برساند و هم به دیگران، صدقه دهد». دوباره پرسیدند: اگر این کار از او ساخته نبود، چه کند؟ رسول اللهr فرمود: «به ستمدیده نیازمندی کمک کند». پرسیدند: اگر این را هم نتوانست؟ فرمود: «کار نیک، انجام دهد و از کار بد، اجتناب نماید. همین، برایش صدقه محسوب میشود » بخاری

و پیامبرr فرمودند: ( کُلُّ سُلَامَى مِنَ النَّاسِ عَلَیْهِ صَدَقَهٌ کُلَّ یَوْمٍ تَطْلُعُ فِیهِ الشَّمْسُ قَالَ تَعْدِلُ بَیْنَ الِاثْنَیْنِ صَدَقَهٌ وَتُعِینُ الرَّجُلَ فِی دَابَّتِهِ فَتَحْمِلُهُ عَلَیْهَا أَوْ تَرْفَعُ لَهُ عَلَیْهَا مَتَاعَهُ صَدَقَهٌ قَالَ وَالْکَلِمَهُ الطَّیِّبَهُ صَدَقَهٌ وَکُلُّ خُطْوَهٍ تَمْشِیهَا إِلَى الصَّلَاهِ صَدَقَهٌ وَتُمِیطُ الْأَذَى عَنِ الطَّرِیقِ صَدَقَهٌ) «بر هر پیوندی از بدن مردم صدقه ای است. هر روزی در آن آفتاب بیرون می آید و بین دو تن اصلاح و تعادل به وجود مى آوری، برای تو صدقه ای است، و وقتی به فردی کمک مى کنی تا بر چارپایش سوار شود یا بارش را بر آن بگذارد، برای تو صدقه ای است، و سخن و گفتار خوب برای تو صدقه ای است، و هرگامی که به سوى نماز بر مى داری، برای تو صدقه ای است، و در آن چه از سر راه مردم برمى داری و دور مى کنی تا به آن ها آزار نرسد، برای تو صدقه ای است.»مسلم

و باز هم رسول اللهr فرمودند: (مَنْ نَفَّسَ عَنْ مُؤْمِنٍ کُرْبَهً مِنْ کُرَبِ الدُّنْیَا نَفَّسَ اللَّهُ عَنْهُ کُرْبَهً مِنْ کُرَبِ یَوْمِ الْقِیَامَهِ وَمَنْ یَسَّرَ عَلَى مُعْسِرٍ یَسَّرَ اللَّهُ عَلَیْهِ فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَهِ وَمَنْ سَتَرَ مُسْلِمًا سَتَرَهُ اللَّهُ فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَهِ وَاللَّهُ فِی عَوْنِ الْعَبْدِ مَا کَانَ الْعَبْدُ فِی عَوْنِ أَخِیهِ) « کسی که از برادر مؤمن خود یک سختی و دشواری را در دنیا بر طرف کند، خداوند یک دشواری و سختی در روز قیامت از او رفع می کند، و کسی که بر فقیر و بینوائی آسان بگیرد، خداوند در دنیا و آخرت بر او آسان خواهد گرفت، و کسی که بدی و زشتی مسلمانی را پنهان کند، خداوند در دنیا و آخرت، بدی و زشتی او را می پوشاند، و خداوند در کمک و یاری بنده است هنگامی که بنده در کمک و یاری برادر مسلمانش می باشد.» مسلم

تربیت کردن نفس با انجام دادن طاعت و عبادت با مجاهدت و تمرین پیوسته انجام خواهد گرفت

خداوند می فرمایند: (وَمِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاهِ اللَّهِ وَاللَّهُ رَءُوفٌ بِالْعِبَادِ) « ‏و در میان مردم کسی یافته می‌شود که جان خود را در برابر خوشنودی خدا می‌فروشد خداوندگار نسبت به بندگان بس مهربان است.‏» (بقره:۲۰۷)

باز در آیه دیگر می فرمایند: (وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِینَ) « ‏کسانی که برای (رضایت) ما به تلاش ایستند و در راه (پیروزی دین) ما جهاد کنند، آنان را در راههای منتهی به خود رهنمود می‌گردانیم ، و قطعاً خدا با نیکوکاران است.» عنکبوت:۶۹

واجب است که بر طاعات و عبادات در تمام اوقات محافظت داشته باشد

خداوند پروردگار تمام ماهای سال است، پروردگار رمضان، پروردگار شوال هم هست. عبادت خداوند یک دستوری است که در همه حالات و در تمام اوقات از خواسته شده است.

خداوند می فرمایند: (یَاأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ) « ‏ای کسانی که ایمان آورده‌اید! شکیبایی ورزید و (در مقابل دشمنان) استقامت و پایداری کنید و مراقبت به عمل آورید و از (خشم) خدا بپرهیزید، تا این که رستگار شوید.‏» (آل عمران:۲۰۰)

بهترین اعمال آن است که کم و مستمر و پیوسته باشد

رسول اللهr فرمودند: (یَا أَیُّهَا النَّاسُ خُذُوا مِنَ الْأَعْمَالِ مَا تُطِیقُونَ فَإِنَّ اللَّهَ لَا یَمَلُّ حَتَّى تَمَلُّوا وَإِنَّ أَحَبَّ الْأَعْمَالِ إِلَى اللَّهِ مَا دَامَ وَإِنْ قَلَّ) « ای مردم! اعمال را به اندازه ی طاقتتان انجام دهید، زیرا خداوند خسته نمی شود حتی زمانی که شما خسته می شوید و دوست داشتنی ترین اعمال نزد خدا، اعمالی است که بر آن مداومت شود اگر چه کم باشد.»  بخاری

محافظت بر طاعات و عبادات بعد رمضان

و من جمله آن طاعات و عبادات روزه گرفتن شش روز از ماه شوال

رسول اللهr فرمودند:(مَنْ صَامَ رَمَضَانَ ثُمَّ أَتْبَعَهُ سِتًّا مِنْ شَوَّالٍ کَانَ کَصِیَامِ الدَّهْرِ) «هر کس ماه رمضان را روزه بگیرد و شش روز از شوال بر آن بیفزاید، گویا تمام سال را روزه گرفته است.» مسلم

ترجمه : عبدالحق مالکی

منبع : پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

| ۱۳ مرداد ۱۳۹۳
۸ پاسخ به “از رمضان چه درس هایی آموختیم”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  وفا احمدی says:

  باسلام وبهروزی وموفقیت روزافزون برای داعیان وزحمتکشان دین وتوحید
  مطالب بسیارزیبایی دارید بارک الله فیک
  الله تبارک وتعالی توفیقات بیشتری درنشر واشاعه دین وتوحید به همه شما بدهد
  اجرکم عندالله من الله التوفیق
  درپناه ایزدیکتا باشیدوالله تعالی عبادات تان رادراین ماه مبارک قبول کند التماس دعای خیر دارم


 2. رامین says:

  بسیار عالی بود تشکر


 3. الهام says:

  سلام علیکم ورحمت الله وبرکاته .

  جزاک الله خیرا برادر گرامی . الله متعال شمارا حفظ کند


 4. جواد says:

  جزاکم الله خیرا تشکر


 5. محمد says:

  اول اطاعت جدی وکامل تر از فرمان حضرت حق ا لله چل جلاله دوم صبر واستقامت درمقابل سختی ها سوم مداومت برنماز های تراویح وتهجد ننماز اشراق واخر ارامش بعد ازاداء وظییفه که با عید وتبریک به مسلمانان وصله رحم انجام شد


 6. مصطفی says:

  مسلمان واقعی کسی است که به گفته قرآن سخنان رو گوش می کنه و به بهترین شون عمل می کنه بهترین سخنان سخنان خدا و رسول او هستن و نجات فقط در دین اسلامه .


 7. Aven says:

  مطلب مفیدى بود،بارک الله فیکم
  قلبک إذا عطش فلا تسقیه إلا بالقرآن
  وإذا استوحش فلا تشغله آلا بالرحمن
  فکل شیء فی هذه الدنیا إما أن تترکه أو یترکک
  إلا الله…
  إن أقبلت إلیه أغناک
  وإن سألته أعطاک
  وإن استجرت به حماک


 8. بهروز says:

  مطلب بسیار مفید بود جزاکم الله خیرا

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 37نفر
 • بازدید امروز 82530
 • بازدید دیروز 137987
 • بازید کل 107568739

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com