پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2334
 • کل نظرات 9712
 • کل اعضا 1700
 • جدیدترین عضو محمدحسین
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 2674

چه مشکلاتی میان زوجین پیش می‌آید؟ والدین هنگام بروز اختلاف در حضور فرزندان، چه کاری باید انجام دهند؟ کودکان با مشاهده رفتار خشونت‌آمیز والدین، چه واکنشی نشان می‌دهند؟ آیا زندگی خانوادگی (زناشویی) هر چند خوشبخت، می‌تواند از اختلاف خالی باشد؟ به‌نظر شما بهترین راه‌حل اختلافات خانوادگی چیست؟ و…

امنیت، اطمینان و سلامت فضای خانواده از مهمترین عوامل خوشبختی افراد آن است و چنین خانواده‌ای کانونی برای پرورش انسان مؤمن و صالح در جامعه است. سلامت و آرامش خانواده به عوامل متعددی بستگی دارد که بسیاری از والدین نیک و صالح نیز از آن ناآگاهند. در این رابطه اموری وجود دارند که باید با صراحت، صداقت و واقع‌گرایی بررسی شوند؛ از جمله آنها بروز اختلافات میان والدین است.

بیشتر وقت‌ها والدین در حضور کودکان کارهایی را انجام می‌دهند و گمان می‌کنند که آنان هنوز نمی‌فهمند. این تفکر کاملاً اشتباه است؛ زیرا با آن‌که کودک سخن نمی‌گوید، اما بسیاری از سخنان را می‌فهمد و تاثیرش در ذهن کودک ماندگار می‌شود؛ ازاین‌رو هر چند کودک در مقطع سنی‌ پایینی باشد، نباید از وجود اختلافات میان والدین آگاه شود. والدین هر قدر در زندگی زناشویی خوشبخت و موفق باشند؛ اما بروز اختلافات در میان آنان طبیعی است و دلیل آن هم اختلاف اندیشه‌ها و طبیعت‌هاست؛ اما نکته‌‌ای که باید به آن توجه کرد، حل کردن این اختلافات در اسرع وقت‌ است. در صورت نیاز به بررسی عوامل اختلاف، در حد امکان باید آن را در محیطی آرام و به دور از حضور فرزندان انجام داد. خودداری از بحث و مشاجره در حضور فرزندان فواید زیادی دارد که از آن‌جمله می‌‌توان به امور ذیل اشاره کرد:

۱ـ حفظ سلامت و صفای روانی کودک؛

۲ـ حفظ تصویری مثبت از والدین در ذهن کودک و دوام پیوند دوستی میان آنان؛

۳ـ برطرف شدن اختلاف میان والدین در اسرع وقت پس از بازگشت آرامش به آنان و رسیدن به راه‌حلی مطلوب؛ زیرا پرهیز از آگاه شدن فرزندان از بحث و مشاجره سبب می‌شود تا والدین وادار شوند هنگام بحث با آرامش سخن بگویند و مشاجره از نگاه فرزندان پنهان بماند.

والدین باید پیش از تولّد فرزندان، این واقعیت را درک کنند. چنانچه در مواردی از این اصل سرپیچی کرده‌اند، از گذشته پند بگیرند و در ادامه زندگی زناشویی رفتارشان را تغییر دهند و خداترسی را در ادای حقوق خویش، همسر و فرزندان در نظر بگیرند. والدین در حقیقت با سرپیچی از این واقعیت، سلامت اعصاب و جسم فرزندان خویش را به خطر می‌اندازند و فضای زندگی زناشویی را مکدّر می‌کنند.

والدین نباید هنگام روی دادن یک اشتباه، یکدیگر را در حضور فرزندان سرزنش کنند؛ زیرا انسان به‌طور غریزی از مظلوم و ناتوان حمایت می‌کند. فرزندان نیز در چنین مواقعی، جانب کسی را می‌گیرند که او را مظلوم می‌پندارند.

هنگامی‌که فرزندان خشونت و بدرفتاری مثلاً پدر را در  قبال مادر ببینند، از مادر حمایت می‌کنند و برای جبران بدرفتاری پدر، به مادرشان محبّت می‌ورزند و ازآنجایی‌که نمی‌توانند رویاروی پدر بایستند، زندگی در چنین محیطِ رنج‌آوری سبب می‌شود تا از پدر متنفر شوند و این وضعیت به صلاح پدر و خانواده نیست. روانشناسان و مربیان تربیتی معتقدند، در صورت لزوم، والدین یکدیگر را مخفیانه و به دور از محل حضور فرزندان سرزنش کنند. وقتی‌ یکی از زوجین به احساس دیگری احترام می‌گذارد و از سرزنش او در حضور فرزندان خودداری می‌کند، به‌جاست که دیگری از این رفتارش قدردانی کند.

مناسب است زوجین در اوقات عادی، با توافق یکدیگر ضوابطی در میان خود وضع کنند تا هنگام خشم، پا را فراتر از آن ضوابط نگذارند؛ به‌طور مثال بر نکات ذیل توافق کنند:

۱ـ همدیگر را تحمل کنند؛

۲ـ وقتی یکی خشمگین و برافروخته می‌شود، دیگری مقابله به مثل نکند؛

۳ـ خاطی به اشتباهش اعتراف کند و لجاجت نورزد؛

۴ـ تلاش کنند، اختلافات طولانی نشود و بیشتر از یک شبانه‌روز از همدیگر قهر نکنند؛

۵ـ به جز در موارد محدود از تکرار سرزنش در یک موضوع خاص بپرهیزند؛

۶ـ به هیچ کس اجازه ندهند در میانشان دخالت کند؛ اگر چه آن شخص خویشاوند، دوست یا فرزند باشد.

توافق مذکور که بهتر است مکتوب باشد، در کاهش اختلافات خانوادگی تأثیر بسزایی دارد؛ به‌ویژه زمانی‌که زوجین به تداوم زندگی مشترکشان رغبت نشان می‌دهند. در پایان احادیث صحیح و مشهوری را در این باب یادآوری می‌کنیم، پیامبر خدا می‌‌فرماید: «لاتغضب؛خشمگین مشو.» همچنین می‌‌فرماید: «من کان یؤمن بالله و الیوم الآخر فلیقل خیراً أو لیصمت؛ هر کس به خدا و روز آخرت ایمان دارد، سخن نیکو بگوید یا ساکت شود.»

منبع: مجله ندای اسلام

| ۱۵ تیر ۱۳۹۱
۷ پاسخ به “اختلافات والدین و تأثیر آن بر روح و روان فرزندان”

 1. آنه says:

  خداوندا تو می دانی که من دلواپس فردای خود هستم

  مببادا گم کنم راه قشنگ آرزوها را

  مبادا گم کنم اهداف زیبا را

  و ناگه جا بمانم از قطار موهبت‌هایت

  دلم بین امید و ناامیدی میزند پرسه

  خداوندا مرا تنهاد تو نگذاری!!!

  سلام واقعاجالب بود.


 2. sakar says:

  سلام مطلب خوبی بود راستشو بخواین اولش ازتجربه خودم وبزرگواری پدرومادرم براتون نوشتم دیدم یه صفحه بیشتر شد پاکش کردم!!! فقط خلاصشو بگم همه به من وسه تاداداشم میگن اگه شما به احترام پدرومادرتون ازجاتون بلند میشین وهمه جا بهشون احترام میزارین نتیجه ی اینه که اونا هیچ وقت پیش شما به همدیگه بی احترامی نکردن و همدیگرو پیش شما تکریم کردن البته خودمم این حرفشونو قبول دارم.
  برای همین به عنوان یه مشاور حقوقی همیشه پدرومادرایی که اختلافاتشون روپیش من مطرح میکنن یاداور میشم که رفتاراونا باهم و ایجاد محیطی توام بااحترام وگذشت ومهربانی میتواند فرزندانی به بارآورد که همه آرزشونو دارن. موفق باشید


 3. تفسير في ظلال القران says:

  ممنون از حضورتون در وبلاگ تفسیر فی ظلال القران
  اپلود در پرشین گیگ
  امکان فیلتر متاسفانه هست


 4. خواهر مسلمان says:

  سلام علیکم خسته نباشید مطالب وبلاگتون بسیار زیبا و پر محتواست یکی از فضایل این ماه عزیز اجابت دعاست از شما بزرگوار خواستارم که برای سربلندی مردم مظلوم سوریه که در زیر چنگال شیطان صفتان گرفتار هستند دعا کنید چون اگر خواهر یابرادر مسلمانی که فقط سه شبانه روز در عذاب ومشقت باشدو مسلمانان دیگر به فریاد انها نرونددیگر به عنوان یک مسلمان محسوب نمی شوندپس یاویلنا (فی امان الله)


 5. پرنیا says:

  سلام دوست عزیز مطلب جالبی بود موفق باشید ما هم با موضوع جدید بروزیم


 6. حامد says:

  حقیقتش همینه اگه زندگی عاشقانه باشه یعنی انتخاب بر اساس دین و راهنمایی شریعت باشه که در آن موقع عاشقانه خواهد بود والدین درگیر جنجال نخواهند شد مشکل جامعه ما اینه که انتخاب همسر از روشهای نادرست انجام می شود که نتیجه آن افتادن در دام جنجال وتاثیر منفی بر روان فرزندان است . ممنون بخاطر موضوع خیلی مفید


 7. aveen says:

  اگه همه این حرفایى که نوشتین همه زوجها تطبیقش کنن.دیگه این همه طلاق تو جامعه نمى یافته

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 36نفر
 • بازدید امروز 61402
 • بازدید دیروز 130536
 • بازید کل 105409380

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com