پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2332
  • کل نظرات 9706
  • کل اعضا 1698
  • جدیدترین عضو محمد رحمانی
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 2167

الله تعالی روزه را برای هدفی مشخص فرض گردانیده است و آن تقرب الی الله ، تزکیه و اصلاح نفس است و سپس دو نعممت به روزه داری ارزانی داشته است که در حدیث از آن دو به عنوان دو شادی و خوشحالی نام برده شده است یکی از آن دو شادی در هنگام افطار کردن است که حقیقتا هیچ سفره ای با سفره افطار برابری نمی کند و شادی دوم در هنگام ملاقات خداوند در روز رستاخیز است .
روزه یعنی چیست ؟
روزه در لغت به معنی نگه داشتن است .
و در اصطلاح این است که شخص مسلمان مکلف خود را از خوردن ، نوشیدن، مقاربت با همسر و سایر باطل کننده های روزه از زمان شروع طلوع فجر صادق تا غروب خورشید همراه با نیت روزه نگهدارد.
ارکان روزه داری
تمام احکامات در اسلام دارای رکن هستند روزه یکی از احکامات است . رکن به معنی پایه و ستون است زمانی که شئی پایه داشته نباشد آن شیئ معدوم می گردد لذا عبادات بدون رکن بی پایه و معدوم هستند همانگونه که اشاره شد روزه دارای دو رکن است .
۱_ امساک از طلوع فجر صادق تا غروب خورشید . الله تعالی فرموده است :وَکُلُوا وَاشْرَبُوا حَتَّىٰ یَتَبَیَّنَ لَکُمُ الْخَیْطُ الْأَبْیَضُ مِنَ الْخَیْطِ الْأَسْوَدِ مِنَ الْفَجْرِ ۖ ثُمَّ أَتِمُّوا الصِّیَامَ إِلَى اللَّیْلِ(بقره ۱۸۷).
و بخورید و بیاشامید،تا رشته ی سپید صبح از رشته ی سیاه (شب) برای شما آشکار شود، سپس روزه را تا شب به پایان رسانید.
مراد از (خیط الابیض) روشنایی روز است و مراد از(خیط الاسود) تاریکی شب است .
۲_ رکن دوم روزه نیت کردن است . یعنی نیت کند که فقط برای الله یگانه روزه می گیرد با چنین نیتی روزه رنگ عبادت خالص به خود می گیرد که مایه خوشنودی الله تعالی می باشد. نا گفته نماند هر عبادتی باید چنین نیت شود و اگر چنین نیت نشود باطل و بی پایه است .
مراد از نیت قصد و اراده است و محل اراده ، قلب انسان است و بعبارتی دیگر نیت به اراده قلبی گفته می شود و جاری نمودن عباراتی خاص بر زبان در سنت حضرت رسول الله ص ثبوتی ندارد .
امام بخاری و امام مسلم از رسول الله ص حدیثی را روایت کرده اند که آنحضرت فرموده است :
(إنما الأعمال بالنیات ، وإنما لکل امرئ ما نوى). یعنی همانا ثواب اعمال به نیت بستگی دارد و هر کس نتیجهء نیت خود را درمیابد
(متفق علیه)
نکته : نیت برای روزه های واجب بایستی از شب (یعنی قبل از طلوع فجر) صورت گیرد، روزه های واجب عبارتند از : روزه رمضان، روزه کفاره ، روزه قضا و نذر. و برای روزه های نفلی نیت از شب لازم نیست . با یک مثال مسئله را روشن می سازم ، فردی صبحانه نخورده است و حدود ساعت ده تصمیم می گیرد که روزه باشد اگر روزه او از نوع واجب باشد صحیح نمی شود( به دلیل نیت نکردن از شب) و اگر روزه او از نوع نفلی باشد روزه اش صحیح می شود .
شایان ذکر است خود روزه رمضان یکی از پنج پایه و رکن دین مبین اسلام است که جایگاه اش را در اسلام مشخص می سازد .

سنت های پیامبر ص در وقت افطار
۱_ قبل از هر چیزی برای روزه دار و غیر روزه دار سنت است که (بسم الله) بگوید.
۲_ سپس این دعا را بخواند : اللهم لک صمت، و على رزقک أفطرت (روایت ابوداود).
۳_ بعد از افطار این دعا را بخواند: ذهب الظمأ وابتلت العروق، وثبت الأجر إن شاء الله (ابوداود).
همچنین شستن دستها در ابتدا و در پایان میل نمودن هر غذایی و گفتن (الحمدلله) در پایان هرغذا و نوشیدنی از سنتهای رسول معظم اسلام صلی الله علیه و سلم است .
الله تعالی را بسیار پسند می شود که بنده اش درقبال هر نعمتی (الحمدالله) بگوید.!

فضیلت دعا
عن أبی هریره رضی الله تعالى عنه قال : قال رسول الله صلى الله علیه وسلم : ( ثلاثه لا ترد دعوتهم ، الصائم حتى یفطر ، والإمام العادل ، ودعوه المظلوم ) قال الترمذی : حدیث حسن
ابوهریره رض از رسول الله صلی الله علیه و سلم نقل کرده که فرموده اند: دعای سه گروه رد نمی شود. ۱_ روزه دار تا زمان افطار. ۲_ فرمانروای عادل. ۳_ دعای شخص مظلوم  (ترمذی و ابن ماجه).
حکم گوش دادن به موسقی برای روزه دار
چنانچه ذکر گردید ماه رمضان را الله تعالی برای تزکیه و اصلاح نفس واجب و فرض گردانیده است . تزکیه به معنی پاک گردانیدن نفس از آلودگی گناه ، و اصلاح نفسس به معنی انتخاب مسیر خدا پسندانه برای زندگی یک مسلمان است و موسقی یکی از گناهان است حکم آن شرعا حرام می باشد لذا واجب است که رمضان را با اهداف آن که تزکیه و اصلاح است دنبال کنیم و آن با پاک نگهداشتن نفس از لوث هر نوع گناه و از جمله موسقی می باشد.  مفسرین بر حرام بودن موسقی اتفاق نظر دارند، ابو صهباء می گوید از ابن مسعود پرسیدم منظور از (لهوالحدیث) که در قرآن آمده است چیست در جواب گفت : قسم به خدایی که جز او کسی نیست مراد از آن موسقی است. امام احمد رح می گوید موسقی نفاق را در قلب می رویاند. در خصوص حکم موسقی اینجا بخوانید.
خلاصه : موسقی روزه را باطل نمی کند فقط گناه در پرونده اعمال انسان نوشته می شود و مانع اصلاح و تزکیه می گردد فرقی نمی کند موسقی از کجا پخشش شود حکم آن یکسان است.

حکم بد زبانی (ناسزاگویی ) برای روزه دار

نگه داری زبان از سخنان بیهوده بر روزه دار واجب است که از دروغ ,غیبت , سخن چینی و ناسزا گفتن , دشنام دادن به شدت پرهیز کند و زبان خود را به ذکر خدا و تلاوت قرآن مشغول نماید .
پیامبر(ص) می فرماید :کسی که سخن زشت و ناروا و عمل کردن به آن را رها نکند خداوند را به آب و غذا نخوردن وی نیازی نیست . (امام بخاری) یعنی روزه او بی پاداش می گردد.

رسول اکرم (ص) می فرماید : روزه سپر است.هرگاه روزه بودید .زبان را به دشنام و ناسزا گفتن و نادانی ,نگشایید . اگر کسی به او ناسزا گفت یا با وی در گیر شد پس در جواب بگوید من روزه ام. حدیث صحیح است (امام ابن ماجه و ابن خزیمه ).
حکم نظر انداختن بسوی نا محرم برای روزه دار
نظر انداختن به نا محرم (چشم چرانی) جایز نیست روزه را باطل نمی کند اما گناه نوشته می شود مانع اصلاح و تزکیه می گردد .

دستور الله و رسول در خصوص نظر انداختن به نا محرم را در لینک زیر بخوانید

آیا نگاه کردن به نا محرم حرام است ؟

آیا نگاه به نامحرم اگر از روی هوس نباشد از روی محبت باشد جایزاست؟

حالاتی که نگاه کردن به نا محرم را جایز قرار می دهد

با شخص فحاش و بد زبان چگونه باید برخورد کرد ؟

ویژگیهای ماه مبارک رمضان

دعاها و آداب مخصوص شب قدر

images

منبع : وااسلاماه

| ۱۵ خرداد ۱۳۹۶

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 23نفر
  • بازدید امروز 54377
  • بازدید دیروز 152833
  • بازید کل 105004210

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com