پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9760
 • کل اعضا 1708
 • جدیدترین عضو Shahram
خبرنامه
خواهرمسلمان
| بازدیدها: 35961

پیغمبر(ص)فرمودند:«چشم زدن   حقیقت دارد و شیطان و حسادت انسان باعث آن میشوند». بخاری , امام احمد در  المسند
به مقتضای این حدیث شریف پیرامون هر انسانی شیاطینی در کمین اند تا او را گرفتار سازند و هر انسانی در معرض حسادت قرار دارد و هر کسی را که خدا حفظ نکند چشم میخورد.
شیخ الاسلام ابن تیمیه در کتابش، «السلوک» میگوید : حسادت یکی از بیماریهای روحی بیماری فراگیری است که کمتر کسی از آن نجات مییابند و به همین دلیل گفته شده : هیچ جسدی از حسد خالی نیست، ولی انسان پست آن را اظهار کرده و انسان بزرگوار آن را میپوشاند، به حسن بصری گفته شد : آیا مؤمن حسادت میورزد؟ جواب داد : آیا برادران حضرت یوسف را فراموش کردهای، اما اگر کسی آنرا بپوشاند و دست و زبانش را به آن آلوده نگرداند، ضرری نخواهد داشت».
یکی از سلف گفته است : حسادت اولین گناهی است که با آن در آسمان از خداوند سرپیچی شده، یعنی : حسادت ابلیس نسبت به آدم(ع) و همچنین حسادت اولین گناهی است که با آن بر روی زمین از خداوند سرپیچی شده، یعنی : حسادت یکی از دو فرزندان آدم(ع) به برادرش که منجر به قتل او شد. و پیغمبر(ص) فرمودند :
«بیشترین تعداد از امت من، بعد از قضا و قدر الهی، در اثر چشم خوردن میمیرند».
شیخ الاسلام ابن تیمیه میگوید :هر کس در درون خود، نسبت به دیگری، حسادتی احساس کرد، باید صبر و تقوی پیشه کند تا با این کار حسادت را از خود دور گرداند.
و پیغمبر(ص) میفرماید : «سه خصلت وجود دارد که هیچ کس از آنها نمیگریزد و آن سه عبارتند از :حسادت، گمان [بد] بردن و فال بد زدن، و من به شما میگویم در صورت بروز آنها چکار کنید : زمانی که حسادت ورزیدید، کینه جویی ننمایید، و زمانی که گمان [بد] بردید، آنرا محقق مشمارید، و چون فال بد زدن سراغتان آمد، از آن در گذرید».
ابن ابی دنیا، همچنانکه در «السنن» نیز آمده از پیغمبر(ص) روایت کرده است که فرمودند : «بیماری امتهای پیشین به شما نیز سرایت میکند که آن بیماری حسادت و کینه جویی است، آگاه باشید که این بیماری تراشنده است:موهایتان را نمی تراشد و بلکه دینتان را میتراشد[و باعث نقص و خلل در آن میشود]». پیغمبر(ص) در این حدیث حسادت را بیماری نامیده است.
به حدیث ابوهریره بر میگردیم : «چشم زدن حقیقت دارد و شیطان و حسادت انسان باعث آن میشوند».
ابن حجر در مورد این حدیث میگوید : بعضی از مردم به این حدیث ایراد وارد کرده اند که :چگونه چشم زدن از فاصله [دور] انجام می پذیرد تا قائل شویم به اینکه ضرری هم متوجه چشم خورده میشود.[در جواب گوید]: بسیاری از مردم به خاطر ضعف قوایشان با یک نگاه، بیمار میشوند و همه این حوادث ناشی از قدرت تأثیر ارواح است که خدا در آنها قرار داده، ولی چون چشم زدن ارتباط وثیقی با چشم سر دارد، این کار به چشم نسبت داده میشود در حالی که این چشم نیست که تأثیر میگذارد و بیمار میکند، بلکه تأثیر از آن روح است و از چشمِ چشم زننده یک تیر غیرظاهری پرتاب شده و اگر بدن طرف مقابل سپری نداشته باشد در آن تأثیر میکند، در غیر این صورت، تیر راه نفوذ نخواهد داشت، بلکه مثل تیر ظاهری و واقعی به طرف پرتابکننده برمیگردد.
بنابراین آنچه از چشم زدن مدنظر است توصیف چشم خورده توسط چشم زننده می باشد که سمّ و آفت زبان است – زیرا نابینا نیز میتواند دیگران را چشم بزند – ، شیطانی که در کمین نشسته چنانچه توصیفی را در مورد کسی بشنود که اسم خدا به همراه آن ذکر نشده، به سرعت از فرصت استفاده کرده و آن وصف را گرفته و به اذن خدا مثل یک تیر در بدن طرف مقابل – چنانچه سپری نداشته باشد – فرو میبرد.

منبع : وااسلاماه

| ۲۰ بهمن ۱۳۹۲
یک پاسخ به “آیا چشم زدن حقیقت دارد؟”

 1. حفصه says:

  احسنت عالی بود

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 19نفر
 • بازدید امروز 23491
 • بازدید دیروز 18366
 • بازید کل 107704491

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com