پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9754
 • کل اعضا 1707
 • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 41855

علمای معاصر در مورد حکم ورزش یوگا اختلاف نظر دارند؛ برخی از علما بطور مطلق آنرا حرام می دانند و برخی دیگر آنرا بطور مطلق جایز می دانند، و در عوض برخی از علما پاره ای از تمرینهای یوگا را جایز و دسته ای دیگر از تمارین را حرام دانسته اند، و بعبارتی آن بخش از ورزش یوگا که مخالف شرع نیست را جایز و آن بخش که مخالف شرع است را منع کرده اند.

اما هیچیک از علما منکر این قضیه نشده اند که اصل یوگا مربوط است به عقیده ی وثنی و بت پرستی هندوها و بوذیها، و لذا باوجودیکه دسته ای از علما انجام ورزش یوگا را مطلقا جایز می دانند ولی باز آن قسمت از یوگا که متعلق به مسائل اعتقادی و روح است را منع کرده اند و فقط بخشهایی از یوگا را که مربوط به ریاضت و پرورش بدن است را جایز دانسته اند، اما آن دسته از علما که یوگا را بکلی حرام می دانند اظهار داشته اند که چون اصل یوگا در حوزه ی دین و اعتقاد است و از طرفی بنا به قواعد شرعی مشابهت با بت پرستان و مشرکان جایز نیست، پس حکم به ممنوعیت یوگا بطور مطلق نموده اند. و اما قول آن دسته از علما که قائل به تفصیل موضوع شده اند چنانکه برخی از تمارین یوگا را جایز و برخی را ناجایز پنداشته اند، مقبول نیست زیرا آنچه را مستثنی کرده اند صحت ندارد و از طرفی مردم قادر به تشخیص تمارین جایز از ناجایز آن نیستند.

اما یوگا در حقیقت هم تمرین بدنی است و هم روحی، و مراد از یوگا ابتدای فنا و اتصال به خداوند تبارک و تعالی است!!

در کتاب تالیف محمد عبدالفتاح فهیم چنین آمده:

” یوگا یک واژه ی هندی مقدس است که به معنی اتحاد (یکپارچه سازی و یگانگی) و اتصال (وصل و یکی شدن) به خدا است، یعنی اتحاد بین جسم و عقل و خداوند، و یوگا انسان را به معرفت و حکمت وصل می کند و به معنای باز کردن فکر و بسط آن جهت شناخت حیات است.”

و در برخی منابع در باره ی یوگا گفته اند که یوگا اتحاد انسان با روح است! و به قول کارشناسان این ورزش، فلسفه یوگا با روح درونی انسان، گیتی و چگونگی ارتباط و پیوستگی این دو سروکار دارد!! و گفته اند تمرینات یوگا می‌تواند روح انسان را تقویت کند و آن را به آفریننده جهان هستی نزدیکتر کند، تا بدین صورت انسان از لحاظ روحی، درک بیشتری به خود و خدای خود داشته باشد!!!!

وبسایت کانون یوگای ایران چنین آورده است:

” یوگا به چهار رشته اصلی تقسیم می شود که عبارتند از:

باکتی یوگا :

رسیدن به حقیقت و وصل شدن از طریق تجربه عشق و محبت به تمامی موجودات و مخلوقات عالم.

کارما یوگا:

رسیدن به حقیقت و وصل شدن از طریق کار و خدمت بدون چشمداشت.

گیانا یوگا:

رسیدن به حقیقت و وصل شدن از طریق کسب دانش و آگاهی.

آشتانگا یوگا:

رسیدن به حقیقت و وصل شدن از طریق به کنترل درآوردن و پرورش جسم و فکر و در نهایت متحد و هماهنگ کردن آن دو.”

و لذا بنظر می رسد با توجه به این تعاریف و توصیفات و نیز اهداف خرافی یوگا مبنی بر اتصال روح انسان با خداوند و یکی شدن و اتحاد!! و نیز شرکیات داخل در آن، رای صحیح آنست که انجام ورزش یوگا بطور مطلق حرام است. و این ورزش بار عقیدتی دارد و از طرفی تقلید از مشرکین و کفار در اینگونه موارد حرام است. چنانکه پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند :« مَن تشبَّه بقوم فهو منهم» یعنی: هرکس خود را شبیه قومی درآورد پس او نیز از آنها خواهد بود.( رواه أحمد وأبو داود والطبرانی)

بعبارتی این ورزش جسمانی هندی همراه با آموزه‌هایی از هندوئیسم است که می‌تواند تعالیم خرافی را بین مسلمانان شایع کند ویوگا، تنها شامل تمرین‌های بدنی نبوده و عناصر مذهبی روحانی هندو نیز همراه با ذکر و عبادت از اجزای آن به شمار می‌روند. و لذا بعنوان مثال هیئت فتاوای علمای مالزی در سال ۲۰۰۸ میلادی حکم به حرام بودن ورزش یوگا نمودند و اظهار داشتند که بسیاری از مسلمانان که این ورزش را می‌کنند، نمی‌دانند که هدف نهایی آن، یکی شدن با خدا (ی یک مذهب دیگر) است. همچنین هیئت علمای مصر و سنگاپور نیز فتوای حرام دادن یوگا را صادر کردند.

منبع : سایت جامع فتاوی

| ۲۴ آبان ۱۳۹۱
یک پاسخ به “آیا ورزش یوگا از نظر دین اسلام اشکال دارد؟”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  Hamid says:

  خدا اجرتون بده بهم کمک کرد خیلی متشکرم

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 46نفر
 • بازدید امروز 69898
 • بازدید دیروز 137987
 • بازید کل 107556107

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com