پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران ارجمند؛ به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا ابتدا سوال خود را در سایت جستجو نمایید ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9765
 • کل اعضا 1709
 • جدیدترین عضو AminSh
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 37507

«آنها یهود و نصاری هستند، چنانکه علمای تفسیر و دیگران گفته اند، اما مجوس – علی الاطلاق – جزو اهل کتاب نیستند، با این وجود در اخذ جزیه از آنان بمانند اهل کتاب با آنها معامله می شود؛ زیرا پیامبر صلی الله علیه وسلم از آنان جزیه گرفته، اما (نکاح) زنانشان و (خوردن) ذبایح آنها نزد ائمه اربعه و غیر آنها، بر مسلمانان حرام است، و این شبیه اجماع اهل علم است، و در حلال بودن (نکاح زنان و ذبایح آنها) قول شاذی است که نزد اهل علم به آن اهمیت داده نمی شود، و از جمله کسانی که موافق گفته ما نوشته, ابو محمد بن قدامه رحمه الله است که در کتابش “المغنی” چنین نوشته است:

(فصل : و اهل کتابی که حکمشان این بود، اهل تورات و انجیل هستند، الله تعالی می فرماید: « أَنْ تَقُولُوا إِنَّمَا أُنْزِلَ الْکِتَابُ عَلَی طَائِفَتَیْنِ مِنْ قَبْلِنَا» (انعام ۵۶). یعنی: « (ما این کتاب را نازل کردیم) تا نگویید: کتاب آسمانی تنها بر دو طایفه پیش از ما [یهود و نصاری‏] نازل شده بود».

اهل تورات؛ یهود و سامره هستند و اهل انجیل؛ نصاری و کسانی هستند که با اصل دینشان موافقند مانند فرنگ و ارمنی و دیگران ..

و در ادامه امام ابن قدامه می نویسد:

(فصل: و مجوس کتاب ]آسمانی[ ندارند، و ذبایح آنها و نکاح زنانشان حلال نیست، و امام احمد نیز چنین گفته و این رأی عامه ی علما است بجز ابوثور که او آنرا حلال می داند، (و چنین دلیل آورده) پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: « سُنُّوا بِهِمْ سُنَّهَ أَهْلِ الْکِتَابِ». یعنی: « درباره مجوسیان بمانند اهل‌کتاب رفتارکنید». موطأ مالک (۶۱۷) ]علامه البانی در “ إرواء الغلیل ” (۱۲۴۸) آنرا ضعیف دانسته و در کتاب غایه المرام “ گفته : نزد محدثین صحیح نیست [. و چونکه روایت شده که حذیفه با زن مجوسی ازدواج کرده، و از آنها جزیه گرفته می شود پس شبیه یهود و نصاری هستند.

ولی ما می گوئیم: الله متعال فرموده: «وَلَا تَنْکِحُوا الْمُشْرِکَاتِ» (بقره ۲۲۱). یعنی: « و با زنان مشرک ازدواج نکنید». و فرمود: « وَلَا تُمْسِکُوا بِعِصَمِ الْکَوَافِرِ» (ممتحنه ۱۰). یعنی: «و زنان کافر را در همسری خود نگه ندارید». و در این (حکم) نسبت به اهل کتاب رخصت داده شده است، و حکم آیات نسبت به هرکسی غیر اهل کتاب باقیست و ثابت هم نشده که مجوس کتاب (آسمانی) داشته باشد.

از امام احمد سوال شد : آیا صحیح است که علی مجوسیان را دارای کتاب (آسمانی) می دانسته؟ اوگفت‌: این ادعا باطل است وآن را دروغ بزرگ می‌دانم‌. و اگر (بالفرض) ثابت شود که آنها کتابی هم داشته اند، بر ما آشکار شد که حکم اهل کتاب جز برای این دو کتابی (یهود و نصاری) ثابت نمی شود. و اما این فرموده پیامبر صلی الله علیه وسلم : «سنوا بهم سنه أهل الکتاب» دلیلی است بر اینکه مجوسیان کتاب (آسمانی) نداشتند، و پیامبر صلی الله علیه وسلم با این فرموده تنها خواسته (بیان کند که رفتار با مجوس) در عصمت خونشان و گرفتن جزیه شبیه اهل کتاب است نه چیز دیگری..

و ثابت نشده که حذیفه با زن مجوسی ازدواج کرده باشد، و امام احمد روایت کسی که از حذیفه روایت نموده او با زن مجوسی ازدواج کرده را تضعیف کرده، و گفته : ابو وائل می گوید : حذیفه با زن یهودی ازدواج کرد، و او (یعنی ابو وائل) نسبت به راوی دیگر که روایت کرده با زن مجوسی ازدواج کرده، ثقه تر است. و ابن سیرین گفته : همسر حذیفه نصرانی بوده، و در هنگام تعارض روایات حکم یکی از آنها جز با ترجیح ثابت نمی شود، و اگر بالفرض این روایت از حذیفه ثابت شود، باز جایز نیست که به آن اجتجاج نمود، چرا که با کتاب (قرآن) و اقوال سائر علماء مخالف است.

و اما جزیه گرفتن از آنها؛ چونکه ما حکم تحریم بر خون آنها جاری کردیم، پس واجب می شود که حکم تحریم بر ذبایح و زنانشان هم جاری شود). پایان سخن امام ابن قدامه رحمه الله.

| ۱۲ بهمن ۱۳۹۱
یک پاسخ به “آیا زرتشتی ها جزو اهل کتاب محسوب می شوند؟”

 1. عبد القادر says:

  متاسفانه فحشاء در همه جا هست

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 35نفر
 • بازدید امروز 58093
 • بازدید دیروز 84411
 • بازید کل 107823504

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com