پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2330
 • کل نظرات 9698
 • کل اعضا 1695
 • جدیدترین عضو mohammad
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 9005

الحمد لله وحده، والصلاه والسلام علی اشرف الأنبیاء والمرسلین، نبینا محمد وعلی آله وصحبه أجمعین، أمّا بعد:

بین بسیاری از مردم رایج است که نزد کاهنان، طالع بینان، جادوگران، عرافان و مانند: این‌ها می‌روند و درباره اطلاع از آینده، بخت، درخواست ازدواج، قبولی در امتحانات و دیگر مسایلی که علم آن‌ها به الله سبحانه تعالی اختصاص دارد سوال می‌کنند.

 الله تعالی می‌فرماید: «عَالِمُ الْغَیْبِ فَلا یُظْهِرُ عَلَی غَیْبِهِ أَحَدًا (۲۶)إِلا مَنِ ارْتَضَی مِنْ رَسُولٍ فَإِنَّهُ یَسْلُکُ مِنْ بَیْنِ یَدَیْهِ وَمِنْ خَلْفِهِ رَصَدًا (۲۷)»

([الله] عالم وآگاه از غیب است. و علم غیب خود را بر کسی آشکار نمی‌گرداند، مگر پیامبری را که [برای این امر] بپسندد که از پیش‌رو و پشت سرش مراقبانی گسیل می‌دارد) «جن/۲۶-۲۷»

و می‌فرماید: «قُلْ لا یَعْلَمُ مَنْ فِی السَّمَاوَاتِ وَالأرْضِ الْغَیْبَ إِلا اللَّهُ »

(بگو در آسمان‌ها و زمین غیب را کسی جز الله نمی‌داند). «نمل/ ۶۵»

الله و پیامبر گمراهی و فرجام بد کاهنان، فال‌گیران و جادوگران را درآخرت بیان کرده‌اند و توضیح داده‌اند که اینان غیب نمی‌دانند و آگاهانه بنام الله چیزهای غیر حق می‌گویند.

 لذا الله تعالی می‌فرماید: « وَاتَّبَعُوا مَا تَتْلُو الشَّیَاطِینُ عَلَی مُلْکِ سُلَیْمَانَ وَمَا کَفَرَ سُلَیْمَانُ وَلَکِنَّ الشَّیَاطِینَ کَفَرُوا یُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ وَمَا أُنْزِلَ عَلَی الْمَلَکَیْنِ بِبَابِلَ هَارُوتَ وَمَارُوتَ وَمَا یُعَلِّمَانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّی یَقُولا إِنَّمَا نَحْنُ فِتْنَهٌ فَلا تَکْفُرْ فَیَتَعَلَّمُونَ مِنْهُمَا مَا یُفَرِّقُونَ بِهِ بَیْنَ الْمَرْءِ وَزَوْجِهِ وَمَا هُمْ بِضَارِّینَ بِهِ مِنْ أَحَدٍ إِلا بِإِذْنِ اللَّهِ وَیَتَعَلَّمُونَ مَا یَضُرُّهُمْ وَلا یَنْفَعُهُمْ وَلَقَدْ عَلِمُوا لَمَنِ اشْتَرَاهُ مَا لَهُ فِی الآخِرَهِ مِنْ خَلاقٍ وَلَبِئْسَ مَا شَرَوْا بِهِ أَنْفُسَهُمْ لَوْ کَانُوا یَعْلَمُونَ (۱۰۲)»

(و سلیمان هرگز [دست به سحر نیالوده] کافر نشد؛ ولی شیاطین کفر ورزیدند، وبه مردم سحر آموختند و [نیز یهود] از آنچه بر دو فرشته‌ی بابل «هاروت» و«ماروت» نازل شد پیروی کردند. وبه هیچ کس چیزی یاد نمی دادند؛ مگر این که از پیش به او می گفتند: «ما وسیله‌ی آزمایشیم، کافر نشو! ولی آن‌ها از آن دو فرشته، مطالبی را می‌آموختند که بتوانند بوسیله‌ی آن، میان مرد وهمسرش جدایی بیفکنند ولی هیچ گاه نمی‌توانند بدون اجازه‌ی خداوند، به انسانی زیان برسانند آن ها قسمت‌هایی را فرا می‌گرفتند که به آنان زیان می‌رسانید و نفعی نمی‌داد. و مسلما می‌دانستند هر کس خریدار این گونه متاع باشد در آخرت بهره‌ای نخواهد داشت و چه زشت و ناپسند بود آنچه خود را به آن فروختند اگر می‌دانستند). «بقره/۱۰۲»

و می‌فرماید: « إِنَّمَا صَنَعُوا کَیْدُ سَاحِرٍ وَلا یُفْلِحُ السَّاحِرُ حَیْثُ أَتَی »«طه/۶۹»

 (کارهایی که کرده‌اند چیزی جز نیرنگ و جادوگر نیست، و جادو گر هرجا برود موفق نمی‌شود).

و می‌فرماید:« وَأَوْحَیْنَا إِلَی مُوسَی أَنْ أَلْقِ عَصَاکَ فَإِذَا هِیَ تَلْقَفُ مَا یَأْفِکُونَ (۱۱۷)فَوَقَعَ الْحَقُّ وَبَطَلَ مَا کَانُوا یَعْمَلُونَ (۱۱۸)»

(و به موسی وحی کردیم که عصای خود را بیندازد. ناگهان بسرعت آنچه را بهم می‌بافتند بلعید. پس حق ثابت و ظاهر گردید و آنچه آنان می‌کردند باطل شد). «اعراف/۱۱۷تا۱۱۸»

این آیات بیانگر خسران و ضرر جادوگر است. در حقیقت جادوگر در دنیا وآخرت هیچ بهره‌ای ندارد و هیچ خیر و خوبی در کار او وجود ندارد. و آنچه یاد می‌گیرد و به دیگران یاد می‌دهد به فرد ضرر می‌رساند و نفعی ندا‌رد وآن‌طور که الله تعالی خبر داده است عمل‌شان باطل است.

پیامبر صلی الله علیه وسلم در حدیث صحیح می‌فرماید: «اجْتَنِبُوا السَّبْعَ الْمُوبِقَاتِ، قَالُوا: یَا رَسُولَ اللَّهِ وَمَا هُنَّ؟ قَالَ: الشِّرْکُ بِاللَّهِ، وَالسِّحْرُ، وَقَتْلُ النَّفْسِ الَّتِی حَرَّمَ اللَّهُ إِلَّا بِالْحَقِّ، وَأَکْلُ الرِّبَا، وَأَکْلُ مَالِ الْیَتِیمِ، وَالتَّوَلِّی یَوْمَ الزَّحْفِ، وَقَذْفُ الْمُحْصَنَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ الْغَافِلَاتِ»

(از هفت هلاک کننده  دوری کنید؛ پرسیدند: ای پیامبر! آنها چه هستند؟ فرمود: شرک به الله، سحر، کشتن فردی که الله تعالی قتل او را، حرام گردانیده است، مگر به حق، خوردن ربا، خوردن مال یتیم، فرار از جنگ در حال رویا رویی با دشمن و تهمت زدن به زنان مؤمن پاک دامن بی خبر!).

این حدیث بیانگر عظمت و بزرگی جریمه‌ی سحر است، چرا که رسول الله صلی الله علیه وسلم آن را در کنار شرک قرار داده و از هلاک کننده‌ها بر شمرده است. سحر کفر است، چون فقط با کفر می‌توان به آن دست‌یافت.

 الله تعالی می‌فرماید: «وَمَا یُعَلِّمَانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّی یَقُولا إِنَّمَا نَحْنُ فِتْنَهٌ فَلا تَکْفُرْ »

 (و به هیچ کس آن را آموزش نمی‌دادند مگر این که  قبل از آن به او می‌گفتند: ما فتنه وآزمایش هستیم، پس کافر نشو). «بقره/۱۰۲»

 از پیامبر صلی الله علیه وسلم روایت است که فرمود: « حَدُّ السَّاحِرِ ضَرْبَهٌ بِالسَّیْفِ »: (حد ساحر کشتن با شمشیر است). ترمذی ش/۱۴۶۰

از امیر مؤمنان عمر بن خطاب به روایت صحیح ثابت است که دستور داده است که برخی از مردان و زنان جادوگر را بکشند و نیز ثابت است جندب الخیر الأزدی -یکی از اصحاب پیامبر صلی الله علیه وسلم – برخی از ساحران را کشته است و از أم المومنین حفصه روایت است که دستور داده کنیزش که وی را سحر کرده بود بکشند و کشته شد.

از عایشه روایت است. که گروهی از پیامبر صلی الله علیه وسلم درباره‌ی کاهنان سوال کردند فرمود: « لَیْسُوا بِشَیْءٍ »: (آنان چیزی نیستند). گفتند: ای رسول خدا! بسی اوقات اینان چیزهایی به ما می‌گویند: که حق است و مطابق با واقعیت است. پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: «تِلْکَ الْکَلِمَهُ مِنْ الْحَقِّ یَخْطَفُهَا الْجِنِّیُّ فَیَقُرقِرُهَا فِی أُذُنِ وَلِیِّهِ، قَرَّ الدَّجَاجَهِ فَیَخْلِطُونَ فِیهَا أَکْثَرَ مِنْ مِائَهِ کَذْبَهٍ»: (آن چیز کلمه‌ای از حق است که فرد جنی[از آسمان‌ها] ربوده است و در گوش دوست خود زمزمه کرده است آن سخن راست را با بیش از صد دروغ مخلوط می‌کند). بخاری ش/۷۵۶۱

پیامبر  صلی الله علیه وسلم در حدیثی به روایت ابن عباس می‌فرماید: « مَنْ اقْتَبَسَ عِلْمًا مِنْ النُّجُومِ اقْتَبَسَ شُعْبَهً مِنْ السِّحْرِ زَادَ مَا زَادَ »: (هر کس علمی از نجوم «طالع بینی» یاد بگیرد، بخشی از سحر را یاد گرفته است هر چه از آن بیشتر فراگیرد از سحر بیشتر آموخته است). [۱] .ابوداود ش/۳۹۰۵و ابن ماجه ش/۳۷۲۶ واحمد ۳۱۱/۱وآلبانی در صحیح ابوداود ش/۳۳۰۵ حسن دانسته

در نسائی به روایت ابو‌‌هریره رضی الله عنه از پیامبر صلی الله علیه وسلم آمده که فرمود: « مَنْ عَقَدَ عُقْدَهً ثُمَّ نَفَثَ فِیهَا فَقَدْ سَحَرَ وَمَنْ سَحَرَ فَقَدْ أَشْرَکَ وَمَنْ تَعَلَّقَ شَیْئًا وُکِلَ إِلَیْهِ »: (هر کس گره‌ای  بزند و در آن بدمد، به یقین که سحر کرده است و هر کس سحر کند بدون تردید شرک ورزیده است و هر کس چیزی(از انواع تعویذ)آویزان کند به همان چیز «تعویذ» سپرده می‌شود).

این حدیث بیانگر آن است که سحر-همان‌طور که ذکر شد-شرک به الله است، چرا که امکان دست‌یابی به سحر وجود ندارد مگر  به عبادت جن و تقرب به جن‌ها به وسیله‌ی برآورده کردن خواسته‌هایی مانند: ذبح و دیگر انواع عبادت برای جن‌ها، عبادت‌ جنها شرک به الله است به این ترتیب کاهن‌‌ کسی است که گمان می‌کند، برخی مسایل غیبی را می‌داند و بیشتر چیزهایی که کاهنان می‌گویند: از نگاه کردن به ستارگان است.کاهنان برای شناخت حوادث از روی حرکت ستارگان حدس‌هایی می‌زنند و یا برخی از شیاطین را به خدمت می‌گیرند تا دزدانه اخبار آسمانی را گوش کنند، همان‌طور که در حدیث فوق بدان اشاره شد. کسانی که روی زمین خط می‌کشند یا به فنجان، یاکف دست و… نگاه می‌کنند. و نیز کسی که کتاب باز می‌کند تا مراجعه کنندگان تصور کنند علم غیب می‌داند، از کاهنان هستند اینان با این اعتقاد کافرند، چرا که آنان با این باورشان ادعا دارند که الله در یکی از صفات خاص خود، علم غیب شریک دارد و آیه‌ی:« قُلْ لا یَعْلَمُ مَنْ فِی السَّمَاوَاتِ وَالأرْضِ الْغَیْبَ إِلا اللَّهُ » (بگو: کسی در آسمان وزمین جزالله غیب را نمی‌داند…). «نمل/۶۵»

وآیه‌ی:‌ «وَعِنْدَهُ مَفَاتِحُ الْغَیْبِ لا یَعْلَمُهَا إِلا هُوَ» (بگو: کلید‌های غیب نزد او[الله] است وکسی جز او آن را نمی‌داند…). «انعام/۵۹»

و آن آیه‌ای که خطاب به پیامبرش می‌فرماید:‌» قُلْ لا أَقُولُ لَکُمْ عِنْدِی خَزَائِنُ اللَّهِ وَلا أَعْلَمُ الْغَیْبَ وَلا أَقُولُ لَکُمْ إِنِّی مَلَکٌ إِنْ أَتَّبِعُ إِلا مَا یُوحَی إِلَیَّ » «انعام/۵۰ »

 (بگو: به شما نمی‌گویم که گنجینه‌های الله در تصرف  من است و من نمی‌گویم که من غیب می‌دانم و من به شما نمی‌گویم که من فرشته‌ام. من جز از آنچه به من وحی می‌شود پیروی نمی‌کنم… ).

لذا هر کس نزد کاهنان برود و حرف‌هایی که از علم غیب می‌زنند، آنان را تصدیق کند، کافراست. بدلیل حدیثی که احمد و اصحاب سنن بروایت ابوهریره رضی الله عنه آورده‌اند که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: « مَنْ أَتَی کَاهِنًا فَصَدَّقَهُ بِمَا یَقُولُ فَقَدْ کَفَرَ بِمَا أُنْزِلَ عَلَی مُحَمَّدٍ »

 (هر کس نزد فال‌گیر و کاهنی برود و او را در آن چه می‌گوید: تصدیق کند، به‌آن چه بر محمد صلی الله علیه وسلم نازل شده کفر ورزیده است).

مسلم در صحیح خود از یکی از همسران پیامبر صلی الله علیه وسلم از پیامبر صلی الله علیه وسلم روایت می‌کند که فرمود: « مَنْ أَتَی عَرَّافًا فَسَأَلَهُ عَنْ شَیْءٍ لَمْ تُقْبَلْ لَهُ صَلَاهٌ أَرْبَعِینَ لَیْلَهً »: (هرکس نزد فال گیری برود و از او درباره‌ی چیزی سوال کند، نماز چهل روز او قبول نمی‌شود). (مسلم ش/۲۲۳۰ ودرآن به جای چهل روز، چهل شب آمده است.)

عمران بن حصین رضی الله عنه روایت می‌کند که پیامبر صلی الله علیه وسلم می‌فرماید: « لَیْسَ مِنَّا مَنْ تَطَیَّرَ أَوْ تُطِیَّرَ لَهُ أَوْ تَکَهَّنَ ، أَوْ تُکِهِّنَ لَهُ، أَوْ سَحَرَ أَوْ سُحِرَ لَهُ. وَمَنْ أَتَی کَاهِنًا فَصَدَّقَهُ بِمَا یَقُولُ فَقَدْ کَفَرَ بِمَا أُنْزِلَ عَلَی مُحَمَّدٍ»:

(هر کس فال بگیرد و یا برایش فال گرفته شود، یا افسونگری‌‌کند‌ و یا برایش افسون‌گری شود یا جادو کند یا برایش جادوگری شود. و هر کس به نزد کاهنی برود واورا در آنچه ‌می‌گوید: و به یقین به‌آن چه بر محمد صلی الله علیه وسلم نازل شده کافر شده است). بزار ۵۲/۹ به روایت عمران بن حصین.

بزار با اسناد جید روایت کرده است.
با توجه به احادیث فوق برای فردِ حقجو روشن می‌گردد که علم نجوم -که طالع بینی نامیده می‌شود- و خواندن از کف دست؛ فنجان و شناخت از خطی که روی زمین می‌کشند و مانند: این‌ها که کاهنان و فال‌گیران و جادوگران ادعا می‌کنند بوسیله‌ی آن‌ها مسایل غیبی و پوشیده را می‌فهمند، همه از مسایل جاهلیت است که الله و رسولش همه را حرام اعلام کرده‌اند و از مسایلی هستند که اسلام آمده تا بطلان آن‌ها را اعلان نماید و از آنجام آن‌ها و رفتن به نزد چنین افرادی و سؤال کردن از چنین افرادی و یا تصدیق آنان هشدار داده است و از آن‌ بر حذر داشته است؛ چرا که این امور از علم غیبی است که الله تعالی برای خود اختصاص داده است.

نصیحت من به تمام کسانی که با این گونه مسایل سر و کار دارند این است که توبه کنند و از الله تعالی طلب مغفرت نمایند و در تمام امور  فقط بر الله توکل و اعتماد کنند و از اسباب و وسایل شرعی وظاهری که جایز است استفاده کنند، از امور جاهلیت دست بکشند و اجتناب نمایند و از سوال کردن و تصدیق افراد مذکور بر حذر باشند و از الله و رسول‌ اطاعت کنند، دین و عقیده‌ی خود را حفاظت نمایند، از خشم و غضب الهی پرهیز کنند و از اسباب شرک و کفر که هر کس باآن‌ها بمیرد در دنیا وآخرت ضرر کرده است، دوری کنند، از الله تعالی می‌خواهیم که ما را از این چیزها و از هر چه مخالف شریعت است نجات دهد، از هر آنچه که انسان را گرفتار خشم وغضب الهی می‌گرداند به الله پناه می‌بریم و نیز از الله تعالی می‌خواهیم که ما و تمام مسلمانان را فهم دینی و ثبات در دین عنایت بفرماید، همه‌ی ما را از گمراهی‌ها و فتنه‌ها و بدی‌های نفس‌ پناه دهد، که او تعالی توانا بر این‌ها است.

تذکر :

طالع بینی وفال های اینترنتی بیهوده گوئی بیش نیستند و مردم نباید در این عصر پیشرفت علم  و دانش خودرا بازیچه بیهوده گویان قرار داده و باعث فریب خود شوند .

| ۲۵ بهمن ۱۳۹۳
۱۱ پاسخ به “آیا فال و طالع بینی واقعیت دارند ؟”

 1. محمد says:

  کاملا درست و منطقی بود. امیدوارم هیچ کس دنبال این چیزا نره و گول یه سری آدمای سودجو رو نخوره. با تشکر از مدیر سایت


 2. alkhalil says:

  فال و طالع بینی واقعی را بیایم در بالاترین و بزرگترین و محبوب ترین کتاب و کلام الله که قرآن عظیم الشأن و حدیث رسول صلی الله علیه و سلام است دریابیم و رو کنیم و بنگریم و عمل کنیم.
  انشاء الله.


 3. ramin says:

  sahar
  روشن شدم خیلی ممنون از لطفتون.من واقعا خدارو سپاسگزارم بخاطر اینکه الان تو سایتی عضو هستم ،که اشخاصی عالم،در اون عضو هستند و اشتباهاتمو بهم گوشزد میکنند.با تشکر فراوان از شما کاربران گرامی


 4. sahar says:

  Ramin:قال رسول الله صلی الله علیه وسلم:ترکت فیکم شیئین لن تضلوا بعدهما،کتاب الله و سنتی.صحه آلبانی،،،ما باید تنها براساس این دو منبع تصمیم بگیریم،دخیل کردن احساسات شخصی درست نیست،چنانکه براساس قرآن و سنت فال گرفتن عملی ناشایست است پس جای حرفی باقی نیست،من در مقامی نیستم که دیگران را تکفیر کنم اما عمل جناب حافظ رد و ناپسنداست،ودر مورد اینکه مقام حافظ بلند بوده(یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَأُنْثَىٰ وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا ۚ إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ) [سAl-Hujraa،۱۳]پس مقام را خدا تعیین میکند براساس تقوا.توصیه ی من ،اول به خودم بعد به بقیه اطاعت صرف از(وَأَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ ۚ فَإِنْ تَوَلَّیْتُمْ فَإِنَّمَا عَلَىٰ رَسُولِنَا الْبَلَاغُ الْمُبِینُ) [سوره At-Taghabun : 12]است،معیار سنجش و حب و بغضمان تنها بر این اساس باشد.


 5. ramin says:

  احمد
  خیلی ممنون حرفتون خیلی منطقی و قانع کننده و حاوی نکاتی بود که قبلا به اون توجهی نکرده بودم


 6. مریم7 says:

  بسیار مفیده امروزه در جامعه ما اکثر جوون و پیر به دنبال فالگیرا افتادن و پول شونو الکی حروم می کنن متاسفانه کسی تا حال بهشون نگفته این کارا سودی نداره مردم نمیدونن . سپاس ا ز شما


 7. احمد says:

  علم غیب شاید ندارد صحیح نیست بلکه قطعا علم غیب ندارد . علم غیب مخصوص خداست .

  در اسلام مسلمانان بر اساس میزان دوری و نزدیکی آنها از کتاب و سنت سنجیده می شوند، لذا هرکس که بیشتر به آندو التزام داشته باشد مطمئنا بیشتر مورد تایید اسلام خواهد بود.

  و این قاعده بر حافظ شیرازی نیز تطبیق می شود، شکی نیست می و شراب در اسلام عنصری منفی و زشت است لذا بکاربردن آن به هر دلیل و تعبیری شایسته ی مسلمان نیست خصوصا که شخصی از شراب و می بخواهد مسائل دینی را تعبیر کند!! . حافظ در اشعارش زیاد این هارا بکار می برد

  و ما در اسلام تعبیری بنام عاشق و معشوق بودن در حق خدا یا یکی از بندگانش نداریم و لذا بکاربردن آنها اللخصوص در حوزه ی دین صحیح نیست!

  پس ما حافظ را از منظر افکار و عقایدش می نگریم و هرقدر به اسلام و کتاب و سنت صحیح نزدیک بود وی را به همان میزان تایید و تصدیق می کنیم و اگر در افکار و اشعارش موارد خلاف شریعت یا بدعی وجود داشت از آنها برائت می جوییم.


 8. ramin says:

  sahar
  حرفه شما درسته اما این صرفا فقط یک سوال بود؟؟علم غیب شاید نداره اما یک شخصیت والائی بوده وهست


 9. احمد says:

  ramin,
  کلا این کارها خرافات هستند و مردم را با ین فریبازی ها سرگرم می کنند .


 10. sahar says:

  جزاک الله خیرا،واقعا مسئله ی بسیار مهمی است،فالگیران مثل پزشک،کارت ویزیت دارند و در بین اقشار مختلف به خصوص دختران جوان نفوذ کرده اند و آنها را چنان به خود معتقد میکنند که عقیده ی توحیدی و شاهرگ زندگی خود را میزنند.متأسفانه به جای خواندن دعا و درخواست از الله و توکل بر او یک فال حافظ دستشون میگیرن،انگار حافظ نعوذ بالله خداست و علم غیب داره،،،فال حافظ هم فال است چ فرقی دارد حافظ قرآن باشد،باور کنید فالگیرا با بسم الله شروع میکنن اینها همه فریب شیطان است،الله همه رو هدایت کند.


 11. ramin says:

  حتی فال حافظ هم گناهه؟حافظ که حافظه قرآنه؟و اشعارش بر حسب قرآنه؟

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 31نفر
 • بازدید امروز 77092
 • بازدید دیروز 128139
 • بازید کل 104591208

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com