پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2335
  • کل نظرات 9760
  • کل اعضا 1708
  • جدیدترین عضو Shahram
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 1196

عبارت « علماء أمتی کأنبیاء بنی إسرائیل : علمای امت من همچون پیامبران بنی اسرائیل اند» لفظ مشهوری که بر سر زبانهاست، اما این روایت جعلی و ساختگی است و در کتب حدیثی اهل سنت وارد نشده است نه در بخاری و نه هیچ کتاب معتبری که سند ارائه بدهند .

امام مناوی در کتاب “فیض القدیر” (۴/۳۸۴) گفته : «از حافظ عراقی (محدث مشهور) درباره حدیثی که بر سر زبانها شهرت یافته یعنی « علماء أمتی کأنبیاء بنی إسرائیل » سوال شد، ایشان گفتند : هیچ اصلی برای آن وجود ندارد، و حدیث با این الفاظ سندی ندارد، و حدیث صحیح «العلماء ورثه الأنبیاء » ما را از آن بی نیاز می گرداند».

و امام عجلونی در کتاب “کشف الخفاء” (۲/۸۳) گفته : سیوطی و ابن حجر و دمیری و زرکشی گفتند : هیچ اصلی برای آن وجود ندارد. (یعنی سندی ندارد)».

و علامه ملا علی قاری حنفی گفته : «همانگونه که دمیری و زرکشی و ابن حجر عسقلانی گفتند این روایت هیچ اصلی ندارد». “المصنوع فی معرفه الحدیث الموضوع” (۱/۱۲۳).

امام شوکانی هم گفته : «هیچ اصلی ندارد». “الفوائد المجموعه فی الأحادیث الموضوعه” ح رقم (۸۱).

همچنین می توانید به منابع زیر هم مراجعه کنید :

سخاوی در “المقاصد الحسنه” ص ۴۵۹ ح رقم (۷۰۲).

سیوطی در “الدرر المنتثره” (۲۹۳).

شیخ ملا علی قاری در “الأسرار المرفوعه” (۶۱۴).

سمهودی در “الغماز علی اللماز” ( ۱۶۲).

عجلونی در “کشف الخفاء” (۱۷۴۴).

و علامه البانی – از محدثین معاصر – گفته : «به اتفاع علماء این روایت هیچ اصلی ندارد، و این روایت مستمسک قادیانیت گمراه شده که مدعیند بعد از پیامبر صلی الله علیه وسلم نبوت همچنان ادامه دارد، وبالفرض که این روایت صحیح باشد با تامل در آن می توان دریافت که این روایت بر ضد خودشان است». ” سلسله الأحادیث الضعیفه والموضوعه ” (۴۶۶).

نکته : حدیثی که با الفاظ دیگری و با سند صحیح وارد شده، حدیثی است که ابو داود وترمذی از أبی الدرداء رضی الله عنه آورده ان که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: «فضل العالم علی العابد کفضل القمر علی سائر الکواکب، وإن العلماء ورثه الأنبیاء، وإن الأنبیاء لم یورثوا دیناراً ولا درهماً، إنما ورثوا العلم، فمن أخذه أخذ بحظ وافر». صحیح ابن ماجه (۲۲۳).

یعنی: « فضیلت عالم بر عابد مانند فضیلت ماه شب چهارده بر دیگر ستاره هاست و اینکه علما میراث بر پیامبران اند و پیامبران درهم و دیناری به میراث نگذاشتند، بلکه علم را به ارث گذاشتند، کسیکه آن را گرفت بهره ی وافر گرفته است».

و مراد از اینکه علماء وارثان انبیاء هستند؛ یعنی علم شریعت را از کتاب و سنت و سیره انبیاء اخذ کرده و راهنمای مردم در امورات دینی هستند.

موضوع:, قرآن و حديث
| ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 43نفر
  • بازدید امروز 61776
  • بازدید دیروز 112414
  • بازید کل 107660399

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com