پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9754
 • کل اعضا 1707
 • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 43216

زنان با زنان می توانند چت کنند و همینطور مردان با مردان . به شرطیکه در آن امری مخالف شرع وجود نداشته باشد، مانند گفتگوی ویژه زنان با مردان، که معمولا در این گفتگوها گاها در سخن گفتن تساهلی از طرفین روی می دهد که به نوعی، دعوت به فتنه بینشان می نماید، و بنابراین واجب است که در این مواقع گفتگو را ببندند و از آن دوری کنند، تا دچار فتنه نشوند.

و در بیشتر مواقع در این گفتگوها بر طرفین شر و بلایی واقع می شود، و آنها را در عشق و شیفتگی می اندازد، و بعضی از آنها را طوری دچار هیجان می کند که از آن هم ( عشق) بالاتر می برد، و شیطان طرفین را به بازگو نمودن اوصاف دیگری که منجر به فساد است می کشاند.

از جناب شیخ ابن جبرین رحمه الله سوال می شود: حکم مبادله پیام بین پسران و دختران جوان چیست؟ با توجه به اینکه این ارتباط خالی از فسق و عشق است.

ایشان پاسخ دادند:

بر هیچ انسانی جایز نیست که به زنی بیگانه پیام بفرستد، با توجه به اینکه فتنه است، و با وجود اینکه پیام دهنده فکر می کند که در آنجا فتنه ای نیست، اما شیطان دست از سر او برنمی دارد تا اینکه مرد را بوسیله زن و زن را بوسیله مرد می فریبد و دچار وسوسه مینماید. و پیامبر صلی الله علیه وسلم امر فرموده اند که از گوش دادن به شخص زبان باز دوری نماید، و خبر داده اند که مردی خواهد آمد درحالیکه مومن است، اما سخن باز دست از سر او بر نمی دارد تا اینکه او را دچار فتنه می کند.

و در رد و بدل نمودن پیام بین پسران و دختران جوان فتنه ی عظیم و خطر بزرگی وجود دارد که واجب است از آن دوری شود هر چند که سوال کننده بگوید: در این امر عشق و هیجانی وجود ندارد.(نقل از : فتاوی المرأه ، جمع محمد المسند ، ص ۹۶).

لذا شایسته است که جوانان مسلمان از چت کردن با دختران و پسران بیگانه و یا نامحرم خودداری نمایند.و فرق نمی کند که این ارتباط به چه منظوری صورت بگیرد.
بهر حال گفتگوی اختصاصی زنی با یک مرد نامحرم؛ به هر قصدی که باشد جایز نیست، زیرا این کار دربرگیرنده نوعی خلوت است که پیامبر صلی الله علیه وسلم درباره آن می فرماید:

«ما خلا رجل بامرأه إلا کان الشیطان ثالثهما» (روایت امام احمد ۲۶/۱).

 یعنی: هیچ مردی نیست که با زن (نامحرمی) خلوت کند مگر اینکه شیطان شخص سوم بین آنها خواهد بود (تا آنها را وسوسه کند).

علاوه بر اینکه اینکار در حکم خلوت است، این ارتباط منجر به سوء استفاده شیطان از طرفین و متمایل ساختن آنها به همدیگر می شود. پس بهتر است از این شیوه پرهیز .

| ۶ بهمن ۱۳۹۱
۱۰ پاسخ به “آیا چت کردن دختر و پسر حرام است ؟”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  فرها says:

  اگر پسر عاشق دختری باشه و اگر دخترم هم عاشق پسر باشه پس باید چه کار کرد اگر به هاش چت نکنه و عاشقی هم حرام نیست

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  مسلمون سردرگم says:

  سلام طولانیه شرمنده ولی تو رو خدا بخونیدو به سوال آخرم جواب بدید.
  شما فقط راجب نکنید ها صحبت کنید خب(!).اگر این مراجع تقلید محترم به جای این که هرروز یه گناه جدیو رو به لیست کتاب هاشون اضافه کنن دولتو مجبور می کردن که ازدواج موقت رو به شدت ترویج کنه اینجوری نمی شد.صد رحمت به مراجع تقلید قدیمی که اگر مشکلی در جامعه وجود داشت از راه تحصن حکومتو تحت فشار می ذاشتن.من اگر همسر داشته باشم ک بتونم نیازمو رفع کنم احمق که نیستم برم چت کنم!!برم تو خیابون به ناموس مردم تیکه بندازم خب میرم پیش زنم!نگاه حرام نکنید.استمنا نکنید.رابطه …نا مشروع نداشته باشید.با دخترای فامیل شوخی نکنید.چت نکنید.با غیر هم جنس دوست نشید.خب شما ام یه کاری بکنید.
  خدا کنه خداوند جرئتی به ما بده که به جای ساخت ۱۰۰۰ تا برنامخ مفت که همه یه سری حرف های مذهبی بی فایدرو میزنن یه برنامه تلویزیونی که فقط بحثش ازدواج موقت باشه بسازن.


 3. ترانه says:

  وقتی امکان ازدواج نداریم چه طور میشه این نیاز رو کنترل کرد؟ نگید ورزش و مطالعه که نمیشه مگه شما گرسنه هستید ورزش و مطالعه کنید این نیاز از بین میره؟ من نمیتونم با کسی مستقیم ارتباط داشته باشم چون شان خانوادگی این اجازه رو نمیده امکان ازدواج هم ندارم یعنی موقعیت خوب نداشتم تنها چت کردن بهم ارامش میده یعنی میگید این کار رو هم نکنم؟ اخه کی میخاد جوابگو باشه مگه این نیاز رو خدا در ما قرار نداده پس چرا فقط برای یسری افراد خاص امکانشو مهیا میکنه مگه ما چه گناهی داریم که همش تقوا پیشه کنیم …زندگی ادمهایی مثل من داره نابود میشه بعد کوچکترین راه رو هم میگید حرامه؟ پس چیکار کنم؟ به نظر شما یکی که هیج موقعیتی نداشته تا کی میتونه خودشو کنترل کنه؟ ممنون حداقل ی جایی برای این حرفا گذاشتید

  پاسخ :
  سلام و درود الله بر شما
  اگر شما تمایل به اطاعت از خالق تان را ندارید و توانایی تحمل آتش دردناک اورا دارید می توانید راه شیطان و هوس را بر خالق تان ترجیح دهید، نیز می توانید بجای محبت با خدای تان با دشمن خود و دشمن خدا یعنی ابلیس محبت کنید، کسی مانع انجام گناه شما نخواهد شد و هر گناه دیگری هم می توانید انجام دهید ، عاقبت نتیجه تلخ گناه در دنیا و آخرت برای شما خواهد بود ما فقط وظیفه مان را در ابلاغ رسالت الهی به شما انجام میدهیم و مسئول اعمال شما نیستیم .
  گناهانی که حرام هستند ما حرام نمی کنیم ما هم مثل شما دوست داریم که حرام نباشند اما کسی آنهارا حرام کرده است که شمارا از نیستی به هستی درآورده است
  فقط یک توصیه به شما و هر کاربر عزیزی داریم این است که بجای پیروی از شیطان از رحمان پیروی کنند تا به خوشبختی دنیا و آخرت برسند و این شیطان است که معصیت را برای ما مزین می کند .
  این جمله شما اشتباه است (من نمیتونم با کسی مستقیم ارتباط داشته باشم چون شان خانوادگی این اجازه رو نمیده ) بهتر بود می گفتید من نمی توانم با کسی ارتباط داشته باشم چون خدای من ناراض می شود !
  تقوا فقط برای جنس مونث نیست تقوا به این معنی است که همه بندگان الله از حاکمان دنیا گرفته تا فقیران این کره خاکی از خدای شان بترسند و یا منتظر مجازات الهی در قبر ودر قیامت باشند .
  و زندگی آدم ها با گناه نابود می شود نه با پاکی ها .


 4. طهور says:

  اگر انسان در فضای مجازی دوستانی از جنس مخالف پیدا کند و با ایمیل با هم پیام ردو بدل کنند و در این پیام دروغ بگوید یعنی خود را کم سن و سال و بچه معرفی کند و دروغهای دیگر آیا این دروغگویی حرام است ؟


 5. بنده says:

  اگه با مردی گفت و گو داشته باشیم که هیچ حرف غلطی نمیزنه یعنی از حد ودش نمیگذره ایا گناهه؟

  پاسخ :
  ببینید خداوند از مقدمات گناه منع فرموده است گفتگو با نا محرم از مقدمات گناه است ، همین گفتگوها تبدیل به دوستی می شوند که حرام است ، همین دوستی ها تبدیل به فساد می گردند ، به اصطلاح دیگر هر فسادی و فحشایی از همچنین ارتباطاتی شروع شده است و خواهد شد ، فرد زمانی متوجه که کار از کار
  گذشته است آنگاه پشیمان شده و حسرت میخورد . پس لازم است که بنده مومن الله دستور خداوند را جدی گرفته واز آن پیروی نماید .


 6. فاطمه says:

  با سلام
  تشکیل دادن گروه مذهبی دختر وپسر هم ایراد داره؟
  باتشکر
  لطفا درصورت امکان جوابمو بدید واجبه..ممنون
  منتطرم

  پاسخ :
  وارد شوید حکم چت کردن پسر و دختر در گروه های مذهبی


 7. امیرفرشید says:

  وقتی دانشگاه ازاداسلامی!!!!!بخاطرپول پسرودخترروقاطی میکنه ی پسریادخترجوون چجوری باهم چت نکنن؟اگه چت نکنن بایدتعجب کنیم..اگه دولت بخوادمیتونه جداشون کنه ولی بخاطرپول…


 8. جویره says:

  ترانه جوان
  دراینجاسوالاتی مطرح میشودکه هرآدم عاقلی باکمی فکرکردن می تواندآنهارابفهمد.البته توجیهات شماواقعاقانع کننده است.باتشکرازتمام شماعزیزان

  ترانه جوان
  دراینجاسوالاتی مطرح میشودکه هرآدم عاقلی باکمی فکرکردن می تواندآنهارابفهمد.البته توجیهات شماواقعاقانع کننده است.باتشکرازتمام شماعزیزان


 9. مهر افزا سیدی says:

  خیلی مطلب آموزنده و مفید بودکه برایم موثر واقع شد متشکرم ازشما وازاین سایت پرمحتوا ونهایت باارزش بدون شک مطالب راکه شما به دست نشرمی سپارید بی نظیراست وماازآن نهایت سودرامی بریم من یکی ازعلاقمندان و شیفته این سایت زیباام .


 10. sahar says:

  سلام علیکم و رحمه الله.جزاکم الله خیرا.به یکی از مهمترین و حساسترین موارد اشاره فرمودید.متاسفانه ارتباطات مخرب ازطریق چت و تلفن خیلی زیاد شده واین فقط به قشر غیر مذهبی مربوط نمیشه بلکه بین افراد مذهبی هم رایج شده به بهانه های مختلف شیطان از راه راست منحرف میکنه.نهایت همه ی این روابط به دوستی با جنس مخالف منجر میشه هردو طرف به تباهی کشیده میشن.خطاب به خودم و همه میگم روابط با جنس مخالف به هر عنوانی باشد از سرطان هم مهلکتر است،عزیزان با اصطلاحاتی مثل دوستی به خاطر خدا وتبلیغ و بهانه های مختلف خودرا گول نزنیم.بلکه به خاطر خدا از این روابط بپرهیزیم.خداوندا از شر نفس خود و از شر شیطان به تو پناه می بریم.

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 13نفر
 • بازدید امروز 35473
 • بازدید دیروز 112414
 • بازید کل 107634096

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com