پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2320
 • کل نظرات 9619
 • کل اعضا 1684
 • جدیدترین عضو aboo emad
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 45330

زیبا می پرسد

باسلام وخداقوت -سوالی داشتم اینکه انسانها بعداز مرگشان نیز یکدیگر را در برزخ میبینند؟ آیا تا فرارسیدن قیامت مردگان میتوانند یکدیگر را ببینند؟

پاسخ :

از مجموع نصوص کتاب و سنت ثابت شده اینست که در عالم برزخ هرکس که اهل نجات باشد، در قبرش خوشبخت می شود و جای خویش را در بهشت مشاهده می کند وهفتاد زراع قبرش گشاده می شود و بوی ریاحین و نسیم بهشت را استشمام میکند، اما شخص کافر و بدکردار جایش را در دوزخ به وی نشان می دهند و قبر بر او فشار می آورد تا اینکه تمام استخوانهایش در هم پیچیده می شود، و قبرش گودالی از گودالهای آتش مبدل می گردد و حرارت و گرمی آتش دوزخ به وی می رسد. پس دانستیم که قبر یا باغی از باغهای بهشت است و یا گودالی از گودالهای دوزخ، چنانکه در حدیث آمده است. طبرانی در معجم الاوسط 

و ثابت شده که در قیامت اهل جنت می توانند اقوام و آشنایان خود را ملاقات کنند.

و اما در مورد ملاقات ارواح مردگان در دنیای برزخ:

در چند حدیث صحیح از پیامبر صلی الله علیه وسلم ثابت شده است که ارواح مومنان در دنیای برزخ باهم ملاقات کرده و همدیگر را می بینند. مثلا از ابوهریره رضی الله عنه روایت شده که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«اذَا حُضِرَ الْمُؤْمِنُ أَتَتْهُ مَلائِکَهُ الرَّحْمَهِ بِحَرِیرَهٍ بَیْضَاءَ فَیَقُولُونَ اخْرُجِی رَاضِیَهً مَرْضِیًّا عَنْکِ إِلَی رَوْحِ اللَّهِ وَرَیْحَانٍ وَرَبٍّ غَیْرِ غَضْبَانَ فَتَخْرُجُ کَأَطْیَبِ رِیحِ الْمِسْکِ حَتَّی أَنَّهُ لَیُنَاوِلُهُ بَعْضُهُمْ بَعْضًا حَتَّی یَأْتُونَ بِهِ بَابَ السَّمَاءِ فَیَقُولُونَ مَا أَطْیَبَ هَذِهِ الرِّیحَ الَّتِی جَاءَتْکُمْ مِنْ الأَرْضِ فَیَأْتُونَ بِهِ أَرْوَاحَ الْمُؤْمِنِینَ فَلَهُمْ أَشَدُّ فَرَحًا بِهِ مِنْ أَحَدِکُمْ بِغَائِبِهِ یَقْدَمُ عَلَیْهِ فَیَسْأَلُونَهُ مَاذَا فَعَلَ فُلانٌ مَاذَا فَعَلَ فُلانٌ فَیَقُولُونَ: دَعُوهُ فَإِنَّهُ کَانَ فِی غَمِّ الدُّنْیَا. فَإِذَا قَالَ: أَمَا أَتَاکُمْ ؟ قَالُوا: ذُهِبَ بِهِ إِلَی أُمِّهِ الْهَاوِیَهِ..». نسائی 

یعنی: «هرگاه اجل مومنی فرا رسد، ملائکه رحمت با ابریشمی سفید نزد او می آیند (تا روح وی را با آن بپیچند) و (به روحش) می گویند: خارج شو ای‌ روح‌ خشنود و آرام‌! به سوی خدا و ریحان، و پروردگاری که او نیز از تو خشنود است و خشمگین نیست، پس روح او مانند بوی پاک مسک خارج می گردد تا جائیکه او را دست به دست به هم می سپارند تا به درب آسمان می برند، و می گویند: چه روح پاک و خوش بویی از زمین به سوی شما می آید، و سپس روح او را نزد ارواح مومنان می برند، که آنها هم از ورود او بسیار خوشحال تر از کسانی میشوند که یک مسافر به اهلش برگردد هستند، و از او (درباره احوال زنده گان در دنیا) می پرسند: فلانی (در دنیا) چکار کرد؟ و فلانی چکار کرد؟ (بعضی از مؤمنان) به (سؤال کننده ها) می گویند: وی را رها کنید (تا استراحت کند) چرا که او (بخاطر اهل و عیالش) در غم دنیاست. او نیز (در پاسخ سؤالشان) به آنها می گوید: (او فوت کرد) آیا نزد شما نیامد؟ (او کجاست؟ احوال او اکنون چگونه است؟)، (آنها هم بیاد می آورند و) به او می گویند: (خیر، او را نزد ما نیاوردند) او را به دوزخ بردند».

همچنین در حدیث دیگری از ابوهریره رضی الله عنه آمده که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: ‏«إن المؤمن یُصعد بروحه إلی السماء فتأتیه أرواح المؤمنین فتستخبره عن معارفهم من أهل ‏الأرض، إذا قال: ترکت فلاناً فی الأرض، أعجبهم ذلک وإذا قال: إن فلاناً قد مات، قالوا: ما جیء ‏به إلینا أین؟ إلی أمه الهاویه» حدیث حسن.‏

یعنی: «روح مومن را به سوی آسمان بالا می برند و ارواح مومنان نزد او می آیند و از او درباره زندگان کسب خبر می کنند، و هرگاه او (به ارواح مومنان) گفت: فلانی را در زمین ترک کردم، آنها تعجب می کنند، و هنگامی که به آنها می گوید: فلانی فوت کرد، می گویند: او را نزد ما نیاوردند، او کجاست؟ (وی را) به سوی دوزخ بردند».

بنابراین ارواح مؤمنان در عالم برزخ همدیگر را ملاقات می کنند و از همدیگر سوال می کنند و از دنیا و اهل آن یادآوری می کنند.

و شیخ الاسلام ابن تیمیه رحمه الله می گوید: «..و اما مستقر شدن (مومنان در عالم برزخ) بر حسب رتبه و مقام آنها نزد خداوند است، یعنی کسی که جزو مقربین است، پس جایگاه او از جایگاه کسی که جزو اصحاب اهل یمین است بالاتر است، اما کسانی که جایگاه بالاتری دارند به مکان کسانی که در جایگاه پایین تر هستند سر می زنند ولی کسانی که در مکان پایین قرار دارند نمی تواند بالا بروند (و به نزد کسانی که در جایگاه بالاتر قرار دارند بروند)، و هرگاه خداوند متعال اراده کند و بخواهد، آنها را با هم جمع می کند (تا با هم ملاقات کنند) همانگونه که در دنیا با هم ملاقات می کردند، با وجود آنکه رتبه آنها متفاوت بود و همدیگر را زیارت می کردند.

و فرقی ندارد که در مکان دوری از هم دفن شده باشند یا نزدیک، چه گاهی (خداوند متعال) ارواح را با وجود دوری محل قبرشان با هم جمع می کند، و گاهی با وجود نزدیکی محل قبرشان آنها را از هم دور و جدا می کند، مومنی نزد قبر کافر مدفون است ولی روح او در بهشت، و روح کافر در جهنم است..». ‏” مجموع الفتاوی ” ( ۲۴ / ۳۶۸ ) .‏

نکته: علما فرموده اند که گاهی ارواح‌ زندگان‌ با مردگان‌ در خواب‌ (رویای صادقه) با هم‌ ملاقات‌ می‌کنند و آن‌ ارواحی‌ که‌ خدا بخواهد، همدیگر را شناخته‌ و تعارف‌ حاصل‌ می‌کنند پس‌ چون‌ تمام‌ آنها بخواهند که ‌به‌سوی‌ اجساد خویش‌ بازگردند، خداوند ارواح‌ مردگان‌ را نزد خود نگاه ‌می‌دارد و ارواح‌ زندگان‌ را به‌سوی‌ بدن آنها باز پس‌ می‌فرستد.

و به آیه زیر استناد کرده اند:

«اللَّهُ یَتَوَفَّی الْأَنفُسَ حِینَ مَوْتِهَا وَالَّتِی لَمْ تَمُتْ فِی مَنَامِهَا فَیُمْسِکُ الَّتِی قَضَی عَلَیْهَا الْمَوْتَ وَیُرْسِلُ الْأُخْرَی إِلَی أَجَلٍ مُسَمًّی إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ» (زمر ۴۲).

یعنی: خداوند ارواح را به هنگام مرگ قبض می‏کند، و ارواحی را که نمرده‏اند نیز به هنگام خواب می‏گیرد؛ سپس ارواح کسانی که فرمان مرگشان را صادر کرده نگه می‏دارد و ارواح دیگری را (که باید زنده بمانند) بازمی‏گرداند تا سرآمدی معیّن؛ در این امر نشانه‏های روشنی است برای کسانی که اندیشه می‏کنند!

همچنین‌ در حدیث‌ روایت‌ بخاری‌ و مسلم‌ از ابی‌هریره‌ رضی الله عنه آمده‌ است‌ که ‌رسول‌‌خدا‌ صلی الله علیه وسلم فرمودند: «چون‌ یکی‌ از شما بر بالین‌ خواب‌ خود جای‌ می‌گیرد، باید آن‌ را بیفشاند زیرا او نمی‌داند که‌ چه‌ چیز بر آن‌ ملافه‌ و بالین‌، جانشین‌ وی ‌شده‌ است‌، سپس‌ باید بگوید: «باسمک‌ ربی‌ وضعتُ‌ جنبی‌ وباسمک‌ أرفعه‌، إن‌ أمسکت‌ نفسی‌ فارحمها وإن‌ أرسلتها فاحفظها بما تحفظ به‌ عبادک ‌الصالحین‌ : پروردگارا! به‌نام‌ تو پهلویم‌ را نهادم‌ و به‌ نام‌ تو آن‌ را برمی‌دارم‌، اگر روحم‌ را نگاه‌ داشتی‌، بر آن‌ رحم‌ کن‌ و اگر آن‌ را به‌ تنم‌ باز پس‌ فرستادی‌، آن‌ رابه‌ آنچه‌ که‌ بدان‌ بندگان‌ شایسته‌ات‌ را حفظ می‌کنی‌، حفظ بفرما».

به عبارتی دیگر خواب؛ مرگ کوچک است. و ارواح زندگاه که در هنگام خواب قبض می شود اگر هنوز فرمان مرگشان صادر نشده باشد به تن باز می گردند تا زمانی که روزی خود را کامل گردانند و اجلشان فرا برسد. آیه فوق دلیلی است بر این که روح، آفریده شده و تحت تدبیر پروردگار است و خداوند آن را می ستاند و نگاه می دارد، و باز به تن بر می گرداند.

بیشتر بخوانید ، انسانها در عالم برزخ چگونه زندگی می کنند ؟

| ۳ بهمن ۱۳۹۱
۲۵ پاسخ به “آیا در عالم برزخ دوستان خودرا می بینیم ؟”

 1. حسین says:

  سلام ……………………………………


 2. hojatb says:

  مطالبتون فوق العاده است،ممنون ازسایت خوبت


 3. شريف says:

  اجرکم عنداالله


 4. Lorsencottogs says:

  خدا همه را هدایت نصیب کنه


 5. mohmmad says:

  مطالبتون عالی اند ماراهم لینک کنید

  ماراهم با نام ندای توحید لینک کنید nedaytohid.rzb.ir


 6. مصطفي says:

  سلام
  مطالب زیبا و با مفهومی در وبلاگ خود دارید
  عمیقا برای شما برادران خود ارزوی موفقیت و پیروزی دارم
  امیدوارم خداوند بزرگوار ما و شما را از جویندگان و واصلان حق قرار دهد


 7. نراقی مخلص ولایت says:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  رهسپاریم با ولایت تا شهادت

  سلام بر منتظر و عاشق آقا خوبی خیلی ممنون که به خاک وبلاگ
  این حقیر سر زدید ….ببخشید دیر به دیر خدمت می رسیدم …..مطالب جامع و مفید ……ایام الله دهه فجر را تبریک عرض میکنم …شادی روح امام و شهدا ۵ صلوات محمدی بفرستید

  امام خامنه ای ….دهه فجر عیدی است که یک تاریخ سر تا پا ظلم و طغیان را قطع کرد…….

  [گل][گل][گل][گل][بدرود][بدرود][بدرود][گل]


 8. OSI says:

  سلام لطف کنین یه سر به وبلاگم بزنین اگه پسندید منو لینک کنید .اسلام وغلم
  ISLAM01.BLOGFA.COM
  ممنون


 9. رافضی says:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  از شما برادر عزیز برای نقد مطالب و پاسخ به سوال های ما دعوت می کنیم
  ان شاء الله در فضایی منطقی و بدون تعصب مطالعه فرمایید
  http://www.rafezee.ir


 10. کلیدبهشت says:

  در میان بنی اسرائیل عابدی بود. وی را گفتند:« فلان جا درختی است و قومی آن را می پرستند» عابد خشمگین شد، برخاست و تبر بر دوش نهاد تا آن درخت را برکند. ابلیس به صورت پیری ظاهرالصلاح، بر مسیر او مجسم شد، و گفت:« ای عابد، برگرد و به عبادت خود مشغول باش!» عابد گفت:« نه، بریدن درخت اولویت دارد» مشاجره بالا گرفت و درگیر شدند.
  عابد بر ابلیس غالب آمد و وی را بر زمین کوفت و بر سینه اش نشست. ابلیس در این میان گفت: «دست بدار تا سخنی بگویم، تو که پیامبر نیستی و خدا بر این کار تو را مامور ننموده است، به خانه برگرد، تا هر روز دو دینار زیر بالش تو نهم؛ با یکی معاش کن و دیگری را انفاق نما و این بهتر و صوابتر از کندن آن درخت است»؛ عابد با خود گفت :« راست می گوید، یکی از آن به صدقه دهم و آن دیگر هم به معاش صرف کنم» و برگشت.
  بامداد دیگر روز، دو دینار دید و بر گرفت. روز دوم دو دینار دید و برگرفت. روز سوم هیچ نبود. خشمگین شد و تبر برگرفت. باز در همان نقطه، ابلیس پیش آمد و گفت: «کجا؟» عابد گفت:«تا آن درخت برکنم»؛ گفت«دروغ است، به خدا هرگز نتوانی کند» در جنگ آمدند. ابلیس عابد را بیفکند چون گنجشکی در دست! عابد گفت: « دست بدار تا برگردم. اما بگو چرا بار اول بر تو پیروز آمدم و اینک، در چنگ تو حقیر شدم؟»
  ابلیس گفت:« آن وقت تو برای خدا خشمگین بودی و خدا مرا مسخر تو کرد، که هرکس کار برای خدا کند، مرا بر او غلبه نباشد؛ ولی این بار برای دنیا و دینار خشمگین شدی، پس مغلوب من گشتی»


 11. ملیحه says:

  سلام ممنون از حضورتون.


 12. SHAHROZ says:

  حافظا دیدی که کنعان دلم بی ماه شد

  عاقبت با اشک غم ، کوه امیدم کاه شد

  گفته بودی یوسف گم گشته باز آید ، ولی

  یوسف من کو ؟ چرا پس همنشین چاه شد ؟!

  آن روز گل آفتاب گردان از صبح علی الطلوع چشم به خورشید دوخته بود

  و عاشقانه خورشید را می نگریست ،

  خورشید که غروب کرد ،

  ستاره ها به آفتاب گردان چشم دوختند ،

  اما گل آفتاب گردان سرش را پایین انداخت ،

  چون هیچ ستاره ای نمی توانست در قلب منتظرش جای خورشید را پر کند …

  آفتاب گردان در تمام طول شب ،

  " الیس الصبح بقریب " میخواند …


 13. احمد says:

  برای ما پیام گذاشته بودید که شمارا لینک کنیم سپس شما مارا لینک می کنید ۵ منظور چه بود ؟


 14. دنیای نیاز به نـماز says:

  ببخشید متوجه منظورتون نشدم!
  آدرس: worldprayer.ir/


 15. اعظم سبحانی says:

  مـا معتقدیم که عشق سر خواهد زد / بر پشت ستم کسی تبر خواهد زد
  سوگند به هر چهـارده آیه نور / سوگند به زخمهای سرشار غرور
  آخر، شب سرد ما سحر میگردد / مهـدی به میان شیعه بـر میگردد ….


 16. زهرا says:

  سلام خیلی برام جالب بود دلممیخواد شهدا رو تو برزخ ببینم دعا کنید خدا ببخشه مارو وبین ما ودوستانش جدایی نندازه


 17. غزال says:

  سلام بزرگوار
  واقعا خداقوت….
  مطالبتون عایه دوست خوبم…ممنون که به وب منم سر زدید…
  درپناه ایزدمنان سبز باشیدو برقرار


 18. بصيرت says:

  عشق تو بغض دلم را چه نکو ریخت که ریخت/آن هوای سر من با همه های و هو ریخت که ریخت
  تـا بـه کـی مــا و خـمـاری وصـالــت، یـارا/خـُـم و پیمانه شکست، می زِ بو، ریخت که ریخت
  سـُرخـی تـلـخ شـفـق چیـسـت؟ نگـارا، دریـاب/اشک خونین که از این دیده به رو، ریخت که ریخت
  آن صـدایــی که تـــو هـر جـمـعـه شنیدی جـانــا/دلِ غــم دیـده ی مــا بــود، فرو ریخت که ریخت
  ترس من از گذر جمعـه تـو دانـی کـه چـه بـود؟/گَـرد پـیـری که زمـان، بر سرِ مـو ریخت که ریخت
  کـربـلا بـاز گـذشــت ، مـاه مـحرم طـی شــد/خــون عُـشاق تـو را، بـاز عـدو ریخت که ریخت
  عـمـر از نیمـه گـذر کـرد شـدم شـُـهره شـهـر/حـاصـل عـمـر به جُـستیدن و جـو ریخت که ریخت
  تـو بیا پای بر این چشـم بـِنه جان به فدای قدمت/غـَـرَضـــم دیــدن رویــت ، آبـــرو ریخت که ریخت


 19. یا زهرا says:

  اللهم صل علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم
  .
  .
  فی مَشارِقِ الاَْرْضِ وَ مَغارِبِها سَهْلِها وَ جَبَلِها وَ بَرِّها وَ بَحْرِها…
  باید ایستادُ
  انتظار فرجت را…
  در مقابل همه ی دنیا فریاد زد!!
  اللهم عجل لولیک الفرج
  در پناه قرآن و اهل بیت


 20. احمد یوسفی says:

  مبارزه با نفس، دشوارتر از مبارزه با شیطان است. در این مبارزه همواره باید خدا را در سحرگاهان صدا بزنید و از اوکمک بخواهید. آیت الله حق شناس(ره)


 21. ترنم عطریاس says:

  سلام علیکم ممنون از حضورتان و ارانه نظر با ارزشتان
  موفق و موید باشید در ضمن وبلاگ با محتوایی دارید


 22. شهید خرد says:

  سلام
  مطالب زیبا و با مفهومی در وبلاگ خود دارید
  عمیقا برای شما برادران خود ارزوی موفقیت و پیروزی دارم
  امیدوارم خداوند بزرگوار ما و شما را از جویندگان و واصلان حق قرار دهد

  اما در مورد مطلب شما
  عرض میکنم
  با اینکه در برخی مسایل بین شیعه و سنی اختلاف وجود دارد
  اما در این مساله ما نیز مثل شما می اندیشیم و پاسخ ما نیز همینی است که شما تقریر فرموده اید منتها شاید در جزییات باز تفاوتهایی داشته باشیم
  این خود نشان میدهد در هرحال ما از یک دین و یک کتاب و بسیاری مشترکات دیگر بهره میبریم

  سلام
  مطالب زیبا و با مفهومی در وبلاگ خود دارید
  عمیقا برای شما برادران خود ارزوی موفقیت و پیروزی دارم
  امیدوارم خداوند بزرگوار ما و شما را از جویندگان و واصلان حق قرار دهد

  اما در مورد مطلب شما
  عرض میکنم
  با اینکه در برخی مسایل بین شیعه و سنی اختلاف وجود دارد
  اما در این مساله ما نیز مثل شما می اندیشیم و پاسخ ما نیز همینی است که شما تقریر فرموده اید منتها شاید در جزییات باز تفاوتهایی داشته باشیم
  این خود نشان میدهد در هرحال ما از یک دین و یک کتاب و بسیاری مشترکات دیگر بهره میبریم


 23. شمس الدین مطهری says:

  با سلام
  وب بسیار زیبا و پر محتوایی دارید.
  اگه تونستید به وبلاگ من هم سر بزنید.
  http://shamsmotahhar.blogfa.com/


 24. زیبا says:

  باتشکر فراوان انشاالله سرزند ه وپایدار باشید خیلی خیلی متشکرم


 25. shima says:

  الهی پاینده باشید یا الله مدد

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 47نفر
 • بازدید امروز 24677
 • بازدید دیروز 116155
 • بازید کل 100624269

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com