پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2319
  • کل نظرات 9617
  • کل اعضا 1683
  • جدیدترین عضو علی
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 4748

images (1)سوال : چگونه میت (مرده) غسل داده شود .

پاسخ :

مرده را در خلوت بشویند که تنها همدستش و ولی میت بر وی داخل شوند، و آن را روی جای بلندی مانند کرسی قرار دهند و با آب سرد بشویند، چون بدن را سفت و محکم میکند مگر اینکه به علت چرکین بودن نیاز به آب گرم داشته باشد، و سپس آن را با ملایمت بر جای بلندی به گونه ای قرار دهند که به طرف عقب متمایل به کج باشد و پشت او را به زانوی راست خود تکیه دهند و با دست چپش به تندی و با فشار شکمش را مالش دهند تا فضولات و زایده های شکمش خارج شود، سپس او را به پشت بخوابانند و پارچه یا خرقه ای بر دست چپ یا خرقه ای بر دست چپ خود بسته شرمگاه پیش و پس وی را بشویند، و آن کهنه و خرقه را دور انداخته و با کهنه و خرقه ای دیگر دندانها و بینی او را پاکیزه گرداند. ۲ -سپس او را وضوی کامل چون وضوی زنده دهند، سپس بعد از آن که با سدر و کافور یا مواد پاک کننده دیگر او را شستشوی دادند بر سر وی آب بریزند که تمام بدنش را فرا گیرد و سه بار طرف راست و سه بار طرف چپش را بشویند . سه بار یا پنج بار یا بیشتر از آن بنابرصلاح دید با آب و سدر بشویند و بار آخر او را با کافور یا مقداری از کافور بشویند، اول از طرف راست و اندامهای وضویش شروع کنید. و گیسوهای زن را به دو یا سه قسمت ببافند و سپس آنهارا راست یا چپش قرار دهند .

سوال : مرد یا زن را چگونه کفن کنند ؟

پاسخ :

مرد را در سه پارچه کفن کنند و زن را در پنج پارچه کفن کنند و اگر فراهم نبود کفن کردن در یک پارچه کفایت می کند ، و بهتراست کفن سفید رنگ باشد .

سه کفن مرد عبارتند از : ۱_ ازار ، که از ناف تا زانو را می پوشاند . ۲_ دومی ، از گردن تا قوزک پا ، ۳_ و سومی همه بدنش را می پوشاند .

و کفن زن علاوه بر این سه تا ، دوتای دیگر هم هستند که یکی مقنعه نام دارد و با آن موهای سرش را جمع کرده می بندند و روی سینه می گزارند و با کفن دیگر از سینه تا زانو را می پوشانند.

فضایل نماز جنازه :

وَعَنْ ابی هریره رضی الله عنهُ قال: قالَ رسولُ الله صلى الله علیه وآله وسلم: «مَنْ شهدَ الجنَازَه حَتى یُصَلى عَلیها فَلَهُ قیراطٌ وَمَن شهدها حَتى تُدفَنَ فلهُ قیراطانِ» قیل: وما القیراطان؟ قال: «مِثْل الجبلین العظیمیْن»متفقٌ علیهِ ولمسْلمٍ:«حتى توضَعَ فی اللّحْدِ»وللبُخاریِّ:«مَنْ تبعَ جنَازَهَ مُسْلم إیماناً واحْتساباً وکانَ معَهَا حَتى یُصلى علیهَا ویُفرغَ مِنْ دَفْنها فإنّهُ یَرْجع بقیراطیْن کُلُّ قیراط مِثْلُ جبل أُحُدٍ».

ترجمه :  از او (ابوهریره) رضی الله عنه روایت است که رسول خدا صلى الله علیه وآله وسلم فرمود: «کسی که در تشییع جنازه‌ای شرکت کند، تا بر او نماز خوانده شود، یک قیراط پاداش دارد». سوال شد: دو قیراط چقدر است؟ فرمود: «به اندازه دو کوه بزرگ است». متفق علیه و در روایت مسلم آمده: «تا در لحد گذاشته شود».

در روایت بخاری از حدیث ابوهریره آمده: «کسی که با ایمان و برای کسب ثواب در تشییع جنازه مسلمانی شرکت کند، و تا خواندن نماز و فراغت از دفنش با آن بماند، با دو قیراط ثواب بر می‌گردد. که هر قیراط به اندازه کوه احد است».

وعنْ أبی هُریْره رضیَ اللَّهُ عنه عن النبی صلى الله علیه وآله وسلم قال: «أَسرعُوا بالجنازهِ فإنْ تَکُ صالحهً فَخَیْرٌ تُقدِّمُونها إلیْهِ وإنْ تَکُ سوى ذلک فَشَرٌّ تَضعونهُ عَنْ رقابکُم».مُتّفقٌ علیهِ.

ابو هریره رضی الله عنه روایت می‌کند که پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود: «جنازه را هر چه زودتر برای دفن ببرید، اگر فرد نیکو کاری باشد او را به خیری که در انتظارش است، می‌رسانید، و اگر غیر این باشد؛ شری است که از گردن‌هایتان می‌گذارید». متفق علیه.

نحوه ی خواندن نماز جنازه چگونه است ؟ 

وعن جابرٍ رضی اللَّهُ عنه قال: کانَ رسُولُ اللَّهِ صلى الله علیه وآله وسلم یُکبِّرُ على جنائزنا أَربعاً ویقرأُ بفاتحهِ الکتابِ فی التّکبیرهِ الأولى.رواهُ الشّافعیُّ بإسنادٍ ضعیفٍ.

جابررضی الله عنه می‌گوید: رسول خدا صلى الله علیه وآله وسلم بر جنازه‌های ماچهار تکبیر می‌گفت، ودر تکبیر اول سوره فاتحه را می‌خواند. شافعی با اسناد ضعیف روایت کرده است

پس نماز جنازه فقط خواندن چهار تکبیر است که همراه با هر تکبیر یک دعا یا مورد دیگر خوانده می شود.

با تکبیر اول ، نزد امام ابوحنیفه ثنا (سبحانک اللهم بخواند و نزد امام شافعی با تکبیر اول سوره حمد را بخواند. با گفتن تکبیر دوم درود بر پیامبر (ص) بخواند ، با گفتن تکبیر سوم دعایی که در زیر است بخواند و با تکبیر چهارم سلام به راست و سپس سلام به چپ گوید .

دعایی که در نماز جنازه خوانده می شود :

اللهُمَّ اغْفِرْ لِحَیِّنا ومیِّتِنا وشاهدِنا وغائبنا وصَغیرِنا وکبیرِنا وذکَرِنا وأُنثانا اللهُمَّ مَنْ أَحییَتْه مِنّا فأَحْیهِ على الإسلام ومَنْ توفّیْتَهُ مِنّا فتوفّهُ على الإیمان اللهُمَّ لا تحْرمْنَا أَجْرَهُ ولا تُضلنا بَعْدَهُ

دلیل :

وعن أبی هُریرهَ رضی الله عنهُ قالَ: فکان رسول الله صلى الله علیه وآله وسلم إذا صلى على جنازهِ یقولُ: «اللهُمَّ اغْفِرْ لِحَیِّنا ومیِّتِنا وشاهدِنا وغائبنا وصَغیرِنا وکبیرِنا وذکَرِنا وأُنثانا اللهُمَّ مَنْ أَحییَتْه مِنّا فأَحْیهِ على الإسلام ومَنْ توفّیْتَهُ مِنّا فتوفّهُ على الإیمان اللهُمَّ لا تحْرمْنَا أَجْرَهُ ولا تُضلنا بَعْدَهُ».رواهُ مسلم

ترجمه : ابوهریره رضی الله عنه می‌گوید: رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم هرگاه بر جنازه‌ای نماز می‌خواند، می‌فرمود: «خداوندا ! برای زنده ما و مرده‌ی ما، حاضرما و غایب ما، کوچک ما و بزرگ ما، مرد ما و زن ما بیامرز، خداوندا! کسی از ما که زنده نگه داشتی بر اسلام زنده نگه دار، و کسی از ما می‌میرانی، بر ایمان بمیران خداوندا! ما را از پاداش و اجرا و محروم مگردان، و بعد از او ما را به فتنه نیانداز». مسلم و اربعه روایت کرده است.

یا این دعا :

اللهمَّ اغفِرْ لهُ، وارْحَمْهُ، وعَافِهِ، واعْفُ عنْهُ، وأَکرم نُزُلَهُ، ووسع مُدْخلهُ، واغْسِلْهُ بالماءِ، والثّلْج، والبْرَدِ، ونقّه من الْخطایا، کما یُنَقَى الثّوب الأبْیضُ من الدنس، وأَبْدلهُ داراً خَیْراً من دارهِ، وأَهْلاً خیراً من أَهْله، وأَدْخلْهُ الجنّهَ، وقِهِ فتْنه القبر، وعذابَ النّار.

دلیل :

– وعن عَوْفِ بن مالک رضی الله عَنْهُ قال: صلى رسولُ الله صلى الله علیه وآله وسلم على جنَازَهٍ فَحَفِظْتُ منْ دعائهِ«اللهمَّ اغفِرْ لهُ، وارْحَمْهُ، وعَافِهِ، واعْفُ عنْهُ، وأَکرم نُزُلَهُ، ووسع مُدْخلهُ، واغْسِلْهُ بالماءِ، والثّلْج، والبْرَدِ، ونقّه من الْخطایا، کما یُنَقَى الثّوب الأبْیضُ من الدنس، وأَبْدلهُ داراً خَیْراً من دارهِ، وأَهْلاً خیراً من أَهْله، وأَدْخلْهُ الجنّهَ، وقِهِ فتْنه القبر، وعذابَ النّار».رواه مُسلمٌ

ترجمه :  عوف بن مالک رضی الله عنه می‌گوید: رسول خدا پیامبر صلی الله علیه وآله و سلم بر جنازه‌ای نماز خواندند، من از دعایش حفظ کردم که فرمود: «خداوندا ! او را مغفرت کن، به او رحم کن و او را از عذاب نجات بده و مورد عفو خویش قرار بده و آمدنش گرامی بدار، و جایگاهش را گشاد و فراخ گردان، و او را با آب، برف و تگرگ شستشو بده، و او را از گناهان چنان پاک کن که لباس سفید از چرک پاک می‌شود، و برای او خانه ای بهتر از خانه‌اش و خانواده‌ای بهتر از خانواده‌اش جایگزین فرما، و او را به بهشت داخل فرما و از عذاب قبر و جهنم نجات بده». مسلم روایت کرده است

و برای کودک پسر دعای زیر بجای دعای بالا خوانده شود

 اللهم اجعله لنا فرطا واجعله لنا أجرا وذخرا واجعله لنا شافعا ومشفعا 

و برای کودک دختر ضمیر (ه) را به مؤنث (ها) تبدیل کنید و بخوانید

 اللهم اجعلها لنا فرطا واجعلها لنا أجرا وذخرا واجعلها لنا شافعا ومشفعا 

توجه : الفاظ این دعا در روایتهای دیگر متفاوت است و همه صحیح هستند و شما این را حفظ کنید کفایت می کند.

سوال: پرسشهای قبر چه لحظه ای شروع می شوند ؟

پاسخ :

متصل بعد از دفن کردن میت توسط فرشتگان (منکر و نکیر) مورد بازجوئی قرار میگیرد .

وعن عثْمانَ رضی الله عنه قال: کانَ رسُولُ اللَّهِ صلى الله علیه وآله وسلم إذا فرغ مِنْ دفن المیِّتِ وقَفَ عَلْیه وقال: «استغْفِرُوا لأخیکُمْ واسْأَلُوا لَهُ التّثْبیت فإنّهُ الآن یُسْأَل».رواهُ أبو داود، وصححه الْحاکِمُ.

عثمان رضی الله عنه می‌گوید: رسول خدا صلى الله علیه وآله وسلم هرگاه از دفن میت فارغ می‌شد،  بر کنار آن می‌ایستاد و می‌فرمود: «برای برادرتان آمرزش طلبکنید، و از خداوند بخواهید که او را ثابت قدم بدارد؛ زیرا اکنون از او سؤال
می شود.» ابو داود روایت کرده، و حاکم صحیح دانسته است .

سوال : منکر و نکیر کی هستند ؟

پاسخ : 

دو فرشته ی بسیار خشمگین با رنگی سیاه و چشمانی قرمز و برخوردی خشن .

سوالات قبر چه هستند :

پاسخ :

پروردگارت کیست ؟ ۲_ دین تو چیست ؟ ۳_ پیامبرت چه کسیست ؟

توضیح :

پاسخ به این سوالات فقط برای مومنی که دارای اعمال صالحه باشند ممکن است و اما انسانهای بدعمل هر چند پاسخهارا در دنیا به خاطر دارند اما در قبر توان پاسخگویی نخواهد داشت و بجای پاسخ دادن می گویند از مردم چنین شنیده بودم .

سوال: عذاب قبر چگونه است ؟

پاسخ :

عذاب قبر شکلهای مختلفی دارد و در برابر گناهان از جمله کفر ، شرک ، ترک واجبات ، گناهان کبیره و نوحه سرایی زنده ها عذاب داده می شود و هنگام عذاب جیغ و فریادش بلند می شود و رسول الله صلی الله علیه و سلم صدای مرده را در هنگام عذاب قبر شنیده است و شنیدنش برای همه ممکن نیست می گویند جز انسانها حیوانات صداهای معذب ذر قبر را می شنوند.

سوال : آیا می توان برای مرده نوحه سرایی کرد ؟

پاسخ :

خیر پیامبر از این عمل منع فرموده است .

وعَنْ أُمِّ عطیّهَ رضی الله عنْها قالت: أَخذ عَلَیْنا رسولُ الله صلى الله علیه وآله وسلم عند البیعه أَنْ لا نَنُوح. متفقٌ علیه.

ترجمه: ام عطیه رضی الله عنها می‌گوید: پیامبر خدا صلى الله علیه وآله وسلم هنگام بیعت از ما(زنان) عهد و پیمان گرفت، نوحه خوانی نکنیم. متفق علیه.

وعن ابنِ عُمَرَ رضیَ اللَّهُ عَنْهُما عن النّبیِّ صلى الله علیه وآله وسلم قال: «المیِّتُ یُعَذبُ فی قبره بما نیح علیهِ».مُتّفقٌ عَلَیْه.

ترجمه :  ابن عمر رضی الله عنهما از پیامبر صلى الله علیه وآله وسلم روایت می‌کند که فرمود: «میت به خاطر نوحه ای که برایش سر می‌دهند، در قبر عذاب می‌شود». متفق علیه

همچنین امام مسلم از رسول الله صلی الله علیه و سلم روایت می کند که فرموده است : زن نوحه گری که پیش مردنش توبه نکند و از این عمل زشت خود پشیمان نشود او در روز رستاخیر در حالی برانگیخته میشود و از گور بر میخیزد که پیراهن قطران سیاه و روپوش و تن پوشی از بیماری گری به تن دارد.

امام بخاری و امام مسلم روایت کرده اند که آنحضرت (ص) فرموده است : کسی که در هنگام مصایب و مرگ به گونه خویش زند و یقه خویش را بدرد و سخنان جاهلی و دعویهای جاهلیت را مطرح کند بر دین ما نیست و از ما نیست.

سوال : آیا جایز است برای میت گریه کرد ؟

پاسخ :

گریه در حد اشک ریختن و با صدای پائین و نیز محزون شدن قلب جایز است .

وَعَنْ أَنَسٍ رضی اللَّهُ عنهُ قالَ: شهِدْتُ بِنْتاً للنّبیِّ صلى الله علیه وآله وسلم تدفن،ورسول الله صلى الله علیه وآله وسلم جالسٌ على الْقَبْر فَرَأَیْتُ عَیْنَیْهِ تَدْمَعانِ.رَوَاهُ البخاریُّ.

ترجمه : انس رضی الله عنه می‌گوید: در دفن یکی از دختران رسول خدا صلى الله علیه وآله وسلم حضور داشتم در حالی که رسول خدا صلى الله علیه وآله وسلم کنار قبرش نشسته بود، دیدم که از چشمانش اشک می‌ریزد. امام بخاری روایت کرده است.

سوال : آیا جایز است مرده را در شب دفن کنند ؟

پاسخ :

رسول الله از دفن مرده در شب منع فرموده است مگر اینکه مجبور باشند .

سوال : آیا سنت اجازه میدهد که خانواده میت از حاضرین در مراسم تعزیه با غذا پذیرایی کنند ؟

پاسخ :

چنین عملی ثبوتی در سنت نبوی ندارد و بلکه در سنت آنحضرت (ص) بر عکس این عمل وارد شده است یعنی خویشاوندان و همسایه ها از خانواده عزادار پذیرایی کنند .

دلیل : وَعَنْ عبد الله بن جَعْفَر رضی اللَّهُ عَنْهُما قال: لمّا جاءَ نَعْیُ جَعْفَر حین قُتِل قال رسول الله صلى الله علیه وآله وسلم: «اصْنَعُوا لآلِ جَعْفَر طَعَاماً فَقَدْ أَتَاهُمْ ما یُشْغِلُهُمْ». أخْرجهُ الْخمسَهُ إلا النّسائیَّ.

ترجمه : عبدالله بن جعفر رضی الله عنه می‌گوید: چون خبر شهادت جعفر هنگامی که کشته شد رسید، پیامبر خدا صلى الله علیه وآله وسلم فرمود: «برای آل جعفر غذایی درست کنید کهبرآن‌ها مصیبتی آمده که آن‌ها را مشغول نموده است». «خمسه» بجز نسائی روایت کرده‌اند

سوال : حکم زیارت قبرستان برای مردان چیست ؟

پاسخ :

زیارت قبرستان برای مردان سنت است .

سوال : هنگام زیارت قبرستان چه عملی بایستی انجام داد ؟

پاسخ : 

باید همان دعایی را خواند که رسول الله خوانده است و مارا به خواندن آن امر کرده است .

دلیل : وعَنْ سُلیْمانَ بن بُریْدَهَ عن أَبیه رضیْ اللَّهُ عَنْهُما قال: کانَ رسولُ الله صلى الله علیه وآله وسلم یُعَلِّمُهُمْ إذا خرَجُوا إلى المقابرأن یقولوا: السلامُ على أهْلِ الدِّیار مِنَ المؤمنین والمسلمین وإنّا إنْ شاءَ اللَّهُ بکُمْ للاحِقُون أَسْأَلُ اللَّهَ لنَا ولکُمُ العافیه.رواه مُسْلمٌ.

ترجمه : سلیمان بن بریده از پدرش روایت می‌کند که رسول خدا صلى الله علیه وآله وسلم به آن یا می‌داد که هر گاه به قبرستان رفتند بگویند: السلام علیکم سلام بر مردم و زنان مومن و مسلمان این دیار اگر خداوند خواهد ما نیز به شما خواهیم پیوست، از خداوند برای خود وبرای شما عافیت می‌خواهیم. مسلم روایت کرده است.

همچنین :

وعن ابن عَبّاسٍ رضی الله عَنْهُما قالَ: مرَّ رسول الله صلى الله علیه وآله وسلم بقبُور المدینه فأَقْبلَ علیهمْ بوجْهِهِ فقال: «السّلامُ عَلَیْکُمْ یا أَهْلَ الْقُبور یَغْفِرُ اللَّهُ لنا ولکم، أَنْتُم سَلَفُنا، ونْحنُ بالأثَر».رواهُ التِّرمذیُّ وقالَ: حسنٌ

ترجمه :  ابن عباس رضی الله عنه می‌گوید: رسول خدا صلى الله علیه وآله وسلم از کنار قبور مدینه عبور کرد، ورو به آن‌ها نمود وفرمود: «السلام علیکم اهل قبور! خداوند ما وشما را مغفرت کند، شما گذشتگان ما هستی وما نیز در پی شما خواهیم آمد». ترمذی روایت کرده وگفته: حسن است.

سوال : حکم نماز جنازه چیست ؟

پاسخ : نماز جنازه فرض کفایه است ، زمانی که عده ی از مسلمانان در آن شرکت نمایند از ذمه بقیه ساقط می گردد.

سوال : آیا بر کودک و نوزاد مرده نماز جنازه خوانده شود یا خیر؟

پاسخ : بر کودک و نوزاد با هر سن و سال ، ماه و روزی که باشد نماز جنازه لازم است .

سوال : در صورتی که جنازه ها چند تا باشند چند نماز بر آنها خوانده شود ؟
پاسخ : یک نماز بر همه جنازه ها کفایت می کند .

سوال : آیا جایز است نماز جنازه را نشسته بخوانند ؟

پاسخ : خیر؛ قیام برای جنازه لازم است مگر اینکه فردی بیمار و ناتوان باشد .

سوال : خواندن نماز جنازه در مسجد چه حکمی دارد ؟

پاسخ : در مسجد مکروه است و بهترست جنازه در خارج از مسجد خوانده شود مگر اینکه مکان فراهم نباشد.

سوال: آیا زنان می توانند در نماز جنازه شرکت نمایند ؟

پاسخ : اگر امکانش بود بله و اگر امکان شرکت وجود نداشت خیر .

سوال : آیا زنان می توانند جنازه را تا قبرستان همراهی کنند .

 

پاسخ : خیر؛ رسول الله صلی الله علیه و سلم همراهی زنان را ممنوع فرموده است .

سوال : آیا زنان می توانند به زیارت قبرستان بروند ؟

پاسخ : خیر .

دلیل : لعن زوّارات القبور . یعنی رسول الله زنانی را که به قبرستان می روند لعنت فرموده است .

فلسفه : چون وجود زنان ضعیف است و به سمت گریه ، زاری و نوحه سرایی کشیده می شوند. و مرده ها را با این عملکردشان در قبر معذب می سازند و نیز موجب فتنه برای مردان می شوند .

سوال : آیا زنانی که از کنار قبرستان عبور می کنند برای آنها جایز است به اموات مسلمین سلام دهند و دعا بخوانند ؟

پاسخ : برای زنانی که از کنار قبرستان عبور می کنند خواندن دعای مخصوص و هم دعای مغفرت برای مردگان جایز می باشد .

سوال : زنان را چه کسی می توانند غسل دهند ؟

پاسخ : زنان را فقط زنان می توانند غسل دهند همانطوری که مردان را فقط مردان می توانند غسل دهند .

سوال : آیا زن می تواند همسر خودرا غسل دهد ؟

پاسخ : بله می تواند همسر خودرا غسل دهد .

دلیل : اسماء دختر عمیس همسر خویش ابوبکر صدیق را غسل داد.

سوال : آیا شوهر می تواند همسر خودرا غسل دهد ؟

پاسخ : بله می تواند ، حضرت علی فاطمه رضی الله عنهما را غسل داد .

سوال : آیا پسر می تواند مادرش را غسل دهد ؟

پاسخ : خیر

سوال : زنان را چه کسانی داخل قبرشان بگزارند ؟

پاسخ : محرم زن این کار را انجام دهد مگر اینکه زنی محرمی داشته نباشد .

سوال : آیا ناسزا گفتن به مرده ها جایز است ؟

پاسخ : خیر؛ رسول الله صلی الله علیه و سلم از بد و بیراه گفتن مردگان منع فرموده است .

سند : وعن عائشه رضی اللَّهُ عَنْها قالت: قالَ رسولُ الله صلى الله علیه وآله وسلم: «لا تَسُبُّوا الأموات، فإنّهُمْ قدْ أَفْضَوا إلى ما قد قدَّمُوا».رواهُ الْبُخاریَّ.

وروى التّرمذیُّ عن المُغیرهِ نحْوَهُ، لکن قال:«فَتُؤْذُوا الأحْیاءَ».

ترجمه: عایشه رضی الله عنها می‌گوید: رسول خدا صلى الله علیه وآله وسلم فرمود: «مردگان را دشنام ندهید، چرا که آنان به آنچه پیش فرستادند، رسیده اند». بخاری روایت کرده است.

و تر مذی از مغیره بن شعبه حدیثی به همین معنا روایت کرده است، لیکن در آن آمده که فرمود: «پس (با این کارتان) زنده گان را آزار می‌دهید»

سوال : آیا برای تشییع کننده گان جایز است که بصورت دستجمعی (لااله الاالله بگویند) ؟

پاسخ : این عمل در سنت آنحضرت ثبوتی ندارد و بدعت می باشد .

سوال : کسی که اعتقاد به دین اسلام نداشته است آیا جایز است بر او نماز جنازه خوانده شود ؟

پاسخ : فردی که در خانه مسلمان متولد شده اما سپس به الحاد روی آورده است نماز جنازه بر او جایز نمی باشد.

سوال : قبر باید چگونه باشد ؟

پاسخ :

قبر باید ساده باشد چون هر نوع ساخت و سازی بر آن در شریعت محمدی علیه السلام ممنوع می باشد.

با ورود به لینکهای زیر در این باره بیشتر بخوانید:

آیا زن می تواند نماز جنازه در منزل خودش بخواند ؟

آیا نمازجنازه بر مرتد بخوانیم یا خیر ؟ دعا چه ؟

مهمترین مسائل مربوط به جنازه و قبر

احکام کامل در مورد میت و نمازجنازه بر آن “پی دی اف”

موضوع:, فقه و احکام
| ۲۵ تیر ۱۳۹۵

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 17نفر
  • بازدید امروز 34455
  • بازدید دیروز 123256
  • بازید کل 100278886

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com