پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2331
  • کل نظرات 9703
  • کل اعضا 1697
  • جدیدترین عضو majidhami
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 399

سرشماری ای که در سال ۱۹۸۹ م. در ترکمنستان انجام شده نشان می دهد که بیش از یکصد قوم و ملیت در این کشور زندگی می کنند. از میان جمعیت این کشور، ۷۲ درصد ترکمن، ۱۲ درصد روس، ۹ درصد ازبک و ۷ درصد را بقیۀ اقوام به خود اختصاص داد ه اند. تاتارها، آذریها، ارامنه، بلوچها، بلاروسها، تاجیکها، آلمانیها،ایرانیها، مولداویها، کره ای ها، اویغورها، بلغارها، رومانی ها، آذربایجانی ها و کردها دیگر اقوامی هستند که در این کشور زندگی می کنند. چنانکه مشخص است پس از ترکمن ها، روس ها و ازبک ها نسبت به سایر ملیت ها و قومیت ها حضور پر رنگ تری در این کشور دارند. اعزام روس ها به ترکمنستان هرچند از نیمۀ دوم قرن نوزدهم آغاز شده اما تا دورۀ سلطۀ کمونیست ها و تشکیل جماهیر شوروی شدت پیدا کرده است. در واقع این قبیل اقدامات که به منظور تغییر ترکیب قومی و تحکیم نفوذ حکومت شوروی و سپردن پستهای کلیدی به روس ها صورت گرفته، در دو دهۀ ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ میلادی شدت بیشتری گرفته است.

ترکمنستان کجای جهان واقع است

کشور جمهوری ترکمنستان در جنوب غربی آسیای مرکزی واقع شده است. وسعت این جمهوری ۴۸۸,۱۰۰ کیلومتر مربع و شکل هندسی یا ظاهری آن مستطیل است. کشور ترکمنستان از جانب شمال به کشور قزاقستان و ازبکستان، از شمال شرق و جنوب شرق به ترتیب به کشورهای ازبکستان و افغانستان، از جنوب به ایران و از غرب به دریای خزر محدود می شود و جمعیت آن حدود ۵٫۶۶۳ میلیون نفر می باشد .

ساختار حکومتی و سیاسی

ترکمنستان تا پیش از فروپاشی اتحاد شوروی «جمهوری سوسیالیستی ترکمنستان » خوانده می شد و به صورت تک حزبی و توسط حزب کمونیستی اداره می شد. درواقع خط مشی سیاسی این کشور به طور کلی در دست حزب بود، دولت ابزاری در دست حزب کمونیست به حساب می آمد و تمامی عزل و نصب ها توسط سران حزب انجام می گرفت.

پس از اعلام استقلال در ۲۷ اکتبر ۱۹۹۱ م. این کشور عنوان جمهوری دموکراتیک ترکمنستان را برگزید. با این حال هنوز هم تغییرات عمده ای در زیربنا و اساس سیستم حکومتی و همچنین قانونگذاری آن به عمل نیامده است. به طوری که اکثریت اعضای پارلمان را کمونیست های سابق تشکیل می دهند و پست های حساس و کلیدی نیز در اختیار آنان است. نظام حکومتی در این کشور هنوز فردی است و اکثر نهادهای سیاسی این کشور تحت کنترل رئیس جمهور قرار دارند. بر اساس قانون اساسی این کشور، ترکمنستان کشوری دمکراتیک و لائیک، و ادارۀ آن به شکل جمهوری ریاستی است. نخستین رئیس جمهور ترکمنستان پس از اعلام استقلال صفرمرادنیازف بود که در ۲۱ دسامبر ۲۰۰۶ درگذشت و جای خود را به قربان قلی بردی محمداف داد.

وضعیت دینی و مذهبی مردم این کشور

دولت ترکمنستان بر اساس قانون اساسی این کشور دولتی سکولار است و امور دینی به امور فردی منحصر است. قانون اساسی ترکمنستان، هیچ مذهبی را به رسمیت نشناخته است. با این حال اسلام قویترین گرایش اعتقادی در ترکمنستان است و ۸۹ درصد جمعیت ترکمنستان را مسلمانان تشکیل می دهند. ۹ درصد ارتدوکس و ۲ درصد پیروان سایر ادیان و آیین ها هستند. اکثریت مسلمانان اهلسنت و اقلیتی نیز پیرو مذهب تشیع اند. ترکمنستان عضو سازمان همکاری اسلامی نیز است.

در ترکمنستان چیزی به نام آزادی مذهبی وجود ندارد و دولت این کشور سختگیری های شدیدی را بر فعالیتهای دینی اعمال می کند . شهروندان این کشور
اگر برای تحصیل علوم دینی عازم کشورهای اسلامی همجوار شوند، خانواده شان از سوی دولت تحت فشار قرار می گیرند تا آنان مجبور به بازگشت شوند.

با همۀ این احوال گرایش به دین در این جمهوری شتاب بیشتری گرفته است. مسلمانان جمهوری ترکمنستان پس از فروپاشی شوروی سابق اجازه یافتند
فعالیت های دینی خود را گسترش دهند. 

در زمان استقلال ترکمنستان از تعداد ۴۷۰ باب مسجد که قبل از تسلط نظام کمونیستی در این کشور وجود داشت، فقط ۷۱ باب آن باقی مانده بود، ولی اکنون تعداد آنها به بیش از ۲۰۰ باب مسجد رسیده است. مدرسۀ علوم دینی شهر کاخکا که در نظام کمونیستی به ویرانه ای تبدیل شده بود، هم اکنون
بازسازی شده و در حال فعالیت است. این مدرسه که شخصیتی به نام مراد آخوند آ نرا تأسیس کرده، یکی از بزر گترین مدارس علوم دینی در آسیای مرکزی محسوب می شود.

نقش آفرینی ترکیه در این کشور
ترکیه در شکل گیری گرایشات دینی در ترکمنستان سهم عمده ای دارد. تشکیل دانشکدۀ الهیات و سایر مدارس آموزشی دینی و پذیرفتن جوانان با شرایط مناسب جهت ادامۀ تحصیل در سطوح متوسطه و عالی، تبلیغ دین را تسهیل نموده است. علاو ه بر آن تشکیل جلسات دینی توسط ترکهای اسلام خواه و دعوت از عامۀ مردم برای شرکت در این جلسات، موجب پیدایش و تقویت احساسات دینی در بین اقشار جوان ترکمن شده است.

منبع : فصلنامه ندای اسلام 

منبع مطلب : پایگاه وااسلاماه

| ۵ شهریور ۱۳۹۶

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 33نفر
  • بازدید امروز 69462
  • بازدید دیروز 141237
  • بازید کل 104724815

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com