پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9754
 • کل اعضا 1707
 • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 41201

جنبش گولن در ترکیه که مروج مدارا و تسامح است به یکی از بزرگترین شبکه های اسلامگرا در جهان تبدیل شده است . از کنیا تا قزاقستان، یک شبکه اسلامگرای نسبتا تازه تاسیس، میلیون ها نفر را به خود جلب کرده است.
بنیانگذار این جنبش محمد فتح الله گولن یک واعظ، نویسنده و مدرس علوم اخلاقی و الهیات اهل ترکیه است که اکنون در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می کند .
گمانه زنی ها حاکی است که صدها مدرسه در داخل ترکیه و بیش از ۱۰۰۰ مدرسه در ۱۳۰ کشور دنیا با جنبش گولن در ارتباط هستند .
جنبش گولن علاوه بر این مدارس، دارای ارتباطاتی با موسسه های تحقیقاتی، دانشگاه ها، روزنامه، ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی، و حتی یک بانک است .
اما این شبکه عظیم به هیچ سازمان و گروهی از نوع خود شبیه نیست.

این شبکه دارای ساختار رسمی و یا سازماندهی محسوسی نیست و به طور رسمی نیز عضو نمی پذیرد .
هواداران این جنبش می گویند که آنها تنها با الهام گرفتن از دیدگاه های فتح ‌الله گولن که مروج اسلام اهل مدارا و متکی بر نوع دوستی، اخلاق، سخت کوشی و آموزش است، با یکدیگر همکاری می کنند .
دیدگاه فتح الله گولن در مورد روابط بین الملل، و شیوه عملگرایانه او در رابطه با مسائل تجاری همچون استفاده از اعتبارات مالی، یکی از عوامل مهم در جذب تاجران اهل ترکیه به وی به شمار می رود.
گمان می رود امروزه این مجموعه بسیار بزرگ که به “جنبش گولن” معروف است، در ترکیه تا ۱۰ میلیون نفر هوادار داشته باشد .
بررسی های تازه نشان داده است که بسیاری از هواداران گولن، بین ۵ تا ۲۰ درصد از درآمد خود را در اختیار نهاد های وابسته به این جنبش قرار می دهند .
احتمال می رود هدف این جنبش دستیابی به قدرت به منظور ترویج گرایش های اسلامی در مسائلی همچون ازدواج و استفاده از مشروبات الکلی در سراسر جهان است واز بزرگترین امتیازات افراد این جنبش این است که نماز شب هم می خوانند .
فعالیت های اجتماعی
محمد فتح الله گولن که در حال حاضر ۷۱ سال سن دارد در ایالت پنسیلوانیای آمریکا زندگی می کند .

او پیروان خود را به ساختن مدرسه دعوت کرده و آنها را به گفتگو با پیروان مذاهب دیگر تشویق می کند .
مدارس وابسته به این جنبش مجهز به امکانات پیشرفته هستند و بسیاری از دانشجویان آن از سوی تجاران هوارار گولن کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند .   دانش آموزان یکی از مدارس گولن
با آنکه این مدارس سکولار هستند، از آموزگاران انتظار می رود که برای دانش آموزان الگو باشند و رفتارهایی مانند سیگار کشیدن، نوشیدن مشروبات الکلی و طلاق را تقبیح کنند .
هوادارن گولن می گویند که این جنبش از طریق رشد صادرات ترکیه، به بهبود اقتصادی این کشور کمک کرده است .
سردار یشیل یورت از فدراسیون تجار و صنعتگران ترکیه می گوید که ۹۵ درصد از اعضای این فدراسیون از هواداران گولن هستند .
او می گوید: ” آقای گولن با مطرح کردن ارزش های بین المللی، کمک کرد تا موانعی که به لحاظ روانی مانع تجارت با خارج از کشور میشد از میان برداشته شود و به مردم کمک کرد تا به ابعاد فکری خود وسعت بیشتری دهند.
به گفته او فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی مدارس از یک سو و تجاری از سوی دیگر بسیار موثر واقع شده و راه را برای تجار اهل ترکیه در بازارهای نوظهوری ماند آفریقا و آسیای مرکزی باز کرده است .
باور ها بر این است که این جنبش در ترکیه بسیار قدرتمند است و گسترش آن در سراسر جهان به سرعت ادامه دارد.                                  

 

منبع :

http://www.bbc.co.uk/persian/world/2011/05/110527_l43_gulen_movement.shtml

با اندکی ویرایش

| ۶ اردیبهشت ۱۳۹۱
۱۴ پاسخ به “آشنائی با جنبش فتح الله گولن”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  تحلیلگر says:

  پشت کودتای ترکیه امریکاست این کشور در جهان اسلام اهداف ضد اسلامی دارد و کشورهایی که حاکمان آنها اسلامگرا هستند در صدد توطئه برآمده و آنهارا توسط خودشان سرنگون می کند مثلا دولت اسلامگرای مصر با پشتیبانی امریکا توسط ارتش بد السیسی جنایتکار سرنگون شد و در ترکیه امریکا توسط فتح الله گولن صوفی مسلک خواست دولت حاکم را سرنگون کند اما خدا نخواست اینها سالها پیش دولت اسلامگرای ضیاءالحق در پاکستان را نیز سرنگون کردند و حالا دولتهای سکولار را دولتهای دمکراتیک میدانند و حمایت می کنند . مثلا بشار اسد که قاتل ۳۵۰ هزارسوری هست قتل عامی که در تاریخ سابقه ندارد اما امریکا پشت پرده راضی است و کاری بهش نداره و داعش را بوجود آورده تا کشتارهای مسلمانان را بیشتر کنند. جهان اسلام باید امریکا را تحریم کنند.
  آقای گولن صوفی مسلک سالهاست در امریکا با پول امریکا زندگی می کند و هر آنچه که نوش جان کرده لازم بود تا در عوض آن دولت اردوغان را سرنگون کند خداوند برنامه ریزیها و نقشه های چندین ساله آنهارا به خودشان برگرداند و همه را به درک واصل نمود این از معجزات خداوند است امیدواریم در هرجایی که این دشمن توطئه می کند توطئه اش به خودش بازگردد.

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  مصطفی says:

  این شبکه ی گولن یه شبکه ی تروریستی است که پشت کودتای آخر در ترکیه اینها بودند. این جنبش تروریستی نه فقط دشمن به ترکیه، بلکه دوشمن به ایران هم است. اگر این ویدیورا ببینید خوب می فهمید که این جنبش چه قدر خطرناکه.
  https://youtu.be/7tCVETM3nsI

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  حامد says:

  اینها همه گروههای تروریستی هستند که با شعارها و حرفهای خوشایند وعامه پسند می آیند و مردمان زود باور و عوام را به بمبهای متحرک تبدیل می کنند تا همنوعان خود را بکشند .


 4. طه says:

  تفتیش عقاید درست نیست ما باید به عملکرد آنها نگاه کنیم نه اینکه کالبد شکافی کنیم ببینیم در درون آنها چه می گذرد انشاءالله که هدفشان اصلاح مسلمانان وخیر جامعه بشری است.اما از این نکته هم غافل نباشیم که موضع گولن علیه حزب عدالت وتوسعه بیشتر یک حالت احساسی داشت تا موضعی خردورزانه، چون همسنگر شدن با سکولارها بر علیه یک حزب اسلامی توجیهی شرعی ندارد.

  • وضعیت کاربر : مهمان
   جنگ قدرت says:

   طه جان اگر حزب اسلامی مثلا داعش ستمگر باشد ودر حال کشتار بیگناهان باید با ان مبارزه کرد جنگ اقای گولن واردوغان جنگ قدرت است وبه دین ومذهب ربطی ندارد اما اگر حرف حکومت ترکیه درست باشد گولن برای رسیدن به قدرت دست به کودتا زده ومردم غیر نظامی را هوادارانش کشته اند البته اگر حرف حکومت ترکیه راست باشد


 5. اسامه says:

  تنها دولت اسلامی فی عراق و شام باقیه باقیه


 6. ريبوار says:

  سلام ، جالب بود ولی اشاره نشده نوع فکرشون چیه آیا صوفی مسلکن یا که نه؟


 7. احمد says:

  شکرا لکم اخی الکریم الان یمکن وفقکم الله تعالی


 8. حزب الله ناصح says:

  بارک الله فی علمک ولکن لم استطع تحمیل کتبک


 9. سامان says:

  سلام و تشکر از لطف شما
  شما بزرگواری خواهید کرد : شعر از منه و به نام من بنویسید اگه قصد استفاده از ان را دارید و مشکلی در تغیر ان کلمه نیست.با نام سامان آقایی
  بازهم متشکرم


 10. جاوید says:

  جالب بود
  movafaq bashen


 11. 1nasir says:

  سلام .خیلی جالب بود


 12. ع says:

  سلام اولین باره میشنوم خدا موفق شون کنن خوشحال شدم


 13. لاتحزن says:

  الله از شما راضی باشه

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 14نفر
 • بازدید امروز 33310
 • بازدید دیروز 112414
 • بازید کل 107631933

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com